Rusia: Dupa incheierea acordului nuclear cu Iranul, SUA nu mai au niciun motiv sa construiasca scutul antiracheta in Europa

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2015, 12:44 Actualitate | Russia Report

Cum functioneaza scutul antiracheta
Foto: Agerpres
Rusia nu vede niciun motiv pentru ca Statele Unite sa continue implementarea planurilor de constructie a scutului antiracheta in Europa, dupa incheierea acordului nuclear cu Iranul in luna iulie, a declarat viceministrul rus de Externe Sergei Riabkov, citat de Reuters.

"Nu vedem niciun motiv pentru continuarea programului, cu atat mai putin intr-un ritm accelerat", a declarat oficialul rus.










5501 vizualizari
  • +20 (24 voturi)    
    e chiar invers (Vineri, 14 august 2015, 12:57)

    misu [anonim]

    Tocmai ca le ati dat cel mai bun motiv sa pastreze scutul antiracheta prin ultimele miscari in Ucraina.
    • +10 (16 voturi)    
      Rusia............... (Vineri, 14 august 2015, 13:27)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui misu

      Iti vine sa crezi ca rusii nu stiu sa citeasca sau sa interepreteze.

      Oricum sunt niste vicleni.

      Nu iti vine sa crezi cat sunt de ipocriti. Le arati clar ca nu nici o treaba cu realitatea si ei continua sa te minta in fata.

      O treaba buna cu tehnologia moderna ii ca puteam vedea actuala stare a armatei ruse: JALE!!!! pentru ei bine inteles. Asta inseamna ca ii ceva mai bine pentru noi.

      Cum sa nu iti para bine cand vezi in fiecare saptamana cate un elicopter sau tanc distrus?

      Sunteti mereu pusi pe scandal, voi vorbiti de americani si de razboiele facute de americani, DAR ce aveti de spus despre Afganistan, Osetia, Kaliningrad, Moldova, Crimeea, etc.............? Cine sprijina si intretine Siria???? Da, America si Rusia, fara doar si poate....
  • +16 (20 voturi)    
    Despre Crimeea nimic??! (Vineri, 14 august 2015, 13:10)

    rov [utilizator]

    Bolsevicii lanseaza fumigene sa-si poata tine populatia in jug...
    • +8 (8 voturi)    
      se termina si cu alimentele distruse (Vineri, 14 august 2015, 14:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

      atunci sa vezi Octombrie roshu !
  • +12 (18 voturi)    
    Nu zău! (Vineri, 14 august 2015, 13:16)

    vali47 [utilizator]

    Dacă nu era Rusia,.Iranul,Coreea de Nord și alte țări cu cetățeni muritori de foame,nu aveau bomba nucleară.Din păcate,rușii au rămas într-un secol de mult apus,când cred-că trebuie să-i ocupe și să le ceară bir la alții.Nu rețin în ultimii 70 de ani pe cineva care să fi vrut să ocupe Rusia,dar rușii amenință pe toată lumea.Conducătorii i-au îndobitocit în așa măsură că nu mai văd că sunt furați pe proprii conducători.
  • +10 (16 voturi)    
    Sa traiti Tov Putin (Vineri, 14 august 2015, 13:17)

    BDlamunte [utilizator]

    Putin nu mai prosteste pe nimeni. Rusia nu poate suporta ca natiunile vecine sa fie protejate militar. Cand suntem fara nici o aparare, cuvintele lui au greutate si Rusia are autoritatea zonala pe care si-o doreste cu disperare. Cand suntem aparati, ne doare-n cot de parerile lui. Iar Romania este departe de-a fi protejata, din contra avem nevoie de o armata moderna pt a face fata situatiei actuale.
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Vineri, 14 august 2015, 13:47)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui BDlamunte

      si daca rusu ne mai ameninta cu bomba nucleara, nu ar trebui sa avem si noi la dispozitie 2 focoase macar...?!
      Ei cu pistolul si noi cu prastia ?!?!
      • +1 (1 vot)    
        Ceasca (Vineri, 14 august 2015, 15:24)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Daca nu ma insel, pe vremea lui aveam ceva arme chimice. Dar banuiesc ca s-au distrus sau sunt nefolosibile acuma. Si tot el se lauda ca Romania ar putea crea arme nucleare in 1-2 ani daca doreste. Poate ca asta i-a si adus sfarsitul?
  • +8 (14 voturi)    
    Hehe, s-au invatat (Vineri, 14 august 2015, 13:18)

    sile [anonim]

    Smecherii promit, fraierii se executa.
    Cam cum au promis rusii ca se retrag din Transnistria si brusc toata lumea i-a crezut civilizati si de cuvant.
    Ei uite ca de data asta americanii au semnat tratatul, dar au declarat ca nu se asteapta la miracole.
  • -13 (25 voturi)    
    Logic (Vineri, 14 august 2015, 13:28)

    HP [utilizator]

    Nu e ca si cum cineva ar fi pus botul la vrajeala americanilor cu scutul. Acel scut a fost dintotdeauna ofensiv, in principal impotriva rusilor.

    La fel cu influentele NATO si extinderea catre est.

    Iar acum o dau la intors ca sunt rusii de vina, cand toata lumea stie ca nu "se face" sa incalci zonele de interese ale partenerilor.
    • +13 (15 voturi)    
      Ce frumos ati spus (Vineri, 14 august 2015, 13:40)

      MPopa [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Cu alte cuvinte impartasiti opinia ca Romania se gaseste intr-o "zona de interese" a Federatiei Ruse. Americanii ar trebui sa spuna "scuze, ne luam jucariile si plecam, nu stiam ca-i parcarea voastra aici." Iar noi romanii ce-ar trebui sa facem? Sa le platim rusilor taxa de protectie?
      • +5 (7 voturi)    
        Cum ce ar trebui sa facem? (Vineri, 14 august 2015, 14:53)

        sile [anonim] i-a raspuns lui MPopa

        Sa stam cuminti sub cizma Rusiei si sa-i injuram (iar) pe americani ca ne-au vandut.

        Problema lui HP e ca el inca gandeste in termeni de "tarile mari impart tarile mici intre ele". Nu concepe ca fiecare tara poate sa fie libera sa-si croiasca un viitor.
      • -1 (5 voturi)    
        nu se poate (Vineri, 14 august 2015, 15:03)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

        suntem in NATO, deci, aici e parcarea americanilor acum. rusii sa parcheze peste drum. in Crimeea depilda. nici americanii nu mai pot sa dea inapoi, odata ce au acceptat intrarea nostra in NATO. si cand a fost vorba de aliante strategice, nu au dat niciodata inapoi.
        cu aliantele de conjuctura au dat ei chix. Ex: UNITA si Savimbi in Angola. Cat a fost vorba de razboiul rece, i-au ajutat pe rebeli contra comunistilor, dupa ce URSS s-a dus, iar cubanezii s-au retras si mai ales dupa ce Exxon a pus mana pe petrolul angolez si politica SUA s-a schimbat.
    • +10 (12 voturi)    
      poate a fost creat cu gandul la rusia (Vineri, 14 august 2015, 13:41)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui HP

      aici e posibil sa ai dreptate.
      Dar atentie daca esti de buna credinta urmareste:
      1. a fost creeat nu impotiva rusiei, impotriva putintei rusiei de a face rau si de a ameninta.
      2. natiunile dupa 70 de ani de intuneric comunist au fugit ca dracul de tamie si s-au dus in NATO, s-au dus de buna voie... Asa fug si cetatenii rusi din propria tara.
      A>>>rusia nu mai poate viola cum si cand vrea, da... nasol pentru unul ce toata viata a fost violator nepedepsit.
      Doresc ca rusia sa aiba soarta tezaurului Romaniei!
      • -7 (7 voturi)    
        Despre care ... (Vineri, 14 august 2015, 15:29)

        Suca [anonim] i-a raspuns lui rov

        ... 70 de ani vorbesti?
    • +11 (13 voturi)    
      Pai sa tii minte atunci (Vineri, 14 august 2015, 14:00)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ceea ce stii tu este exact ceea ce trebuie sa stiti voi. Scutul este impotriva rusilor. Inarmarea Europei de est este impotriva rusilor. Exercitiile militare, patrulele aeriene, toate pregatirile militare sunt exact impotriva voastra.

      Deci trebuie sa va temeti. Daca veti veni peste NATO, va zdrobim. Si pe frontul estic si pe cel nordic.

      Iar apropo de zonele de interes, e o imensa minciuna ceea de incerci sa sugerezi. Pentru ca noi nu v-am sustinut, nici macar moral, niciuna din agresiunile voastre. Si v-am condamnat toate agresiunile si cuceririle teritoriale, din Moldova, Georgia sau Ucraina. Asa ca nu ne considerati pe noi partenerii vostri de agresiuni. Sa-ti fie clar. Daca ne atacati, va rupem capetele.
    • +8 (10 voturi)    
      Serios? (Vineri, 14 august 2015, 14:16)

      vladf [anonim] i-a raspuns lui HP

      Asta suntem? O zona de interes?
      Pai in cazul asta prefer sa fiu interesul Americanilor decat al Rusiei

      Pe noi ne-a intrebat cineva ceva? Poate nu-mi place vodka si mancarea din conserva.
      Poate-mi place sa comentez pe net impotriva conducatorilor fara sa ma aresteze nimeni, sau sa fiu impuscat accidental.

      Intai sa ne inapoiati tezaurul, dupa ne mai gandim despre scut.

      Ce te faci daca-l primim donatie si devine romanesc nu american, operat de experti americani angajati contractual de catre statul roman? pe 1 leu/zi
    • +4 (6 voturi)    
      haha (Vineri, 14 august 2015, 14:24)

      gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui HP

      tare asta, si ia spune, cuvantul "scut" pentru tine ce inseamna? nu e ca si cum cu niste rachete amarate care distrug cel mult alte rachete poti sa nivelezi Moscova. daca cumva au instalat americanii aici rachete cu raza medie as mai fi zis, insa astea nu sunt nici macar cu raza scurta, adica nu le putem trimite nici macar pana in Transnistria.
    • +11 (13 voturi)    
      Poti explica notiunea de scut ofensiv (Vineri, 14 august 2015, 14:37)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      El intra in functie doar daca rusul lanseaza racheta. La voi la Moscova logica e schiopa rau de tot
    • +7 (9 voturi)    
      Si daca eu, zona, ... (Vineri, 14 august 2015, 15:22)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Vreau sa fiu de influenta americana si nu sovietica, ce parere ai ? Am fost zona sovietica destul pentru 100 de generatii; faceti zona de interese la voi acasa, nu la vecini !
  • +5 (7 voturi)    
    Ca tot vorbim de motive (Vineri, 14 august 2015, 15:45)

    Razvan_M [utilizator]

    Daca SUA nu mai construieste niciun scut in Europa inseamna ca Rusia se retrage din Georgia si din Ukraina? Si ca plateste despagubiri pentru dezastrul produs in tarile astea doua?
  • +5 (7 voturi)    
    trebuie rezolvata problema ruseasca (Vineri, 14 august 2015, 16:38)

    aaa [anonim]

    Trebuie rezolvata problema ruseasca. Sooner or later, dar trebuie. Este evident pt toata lumea deja.
    • +4 (4 voturi)    
      ureseseul reinventat o sa colapseze (Vineri, 14 august 2015, 18:04)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui aaa

      curand; scaderea pib-ului, foamea si vodca o sa-i macine.
      • +2 (2 voturi)    
        Noi (Vineri, 14 august 2015, 20:03)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        trebuie să fim pregătiți pentru orice. Să știe că dacă vin peste noi vor avea pierderi uriașe. Asta i-ar face să se gîndească de două ori înainte de a face ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          Lasi (Sâmbătă, 15 august 2015, 19:34)

          argo14 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Nu o sa vina nici un rus peste noi. Rusii sunt niste lasi ordinari. Ataca doar tarisoare precum Georgia care nu pot riposta decat cu cateva brigazi de militie...
    • 0 (0 voturi)    
      Bun comentariu (Vineri, 14 august 2015, 20:30)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui aaa

      Sa fie bine ca sa nu fie rau.