OSCE, dovezi ca "omuletii verzi" din Ucraina sunt de fapt militari rusi

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 10 august 2015, 11:26 Actualitate | Russia Report

Misiunea de monitorizare OSCE in Ucraina relateaza, intr-un raport recent bazat pe informatii trimise de monitori in data de 2 august, ca depozitele de armament din zonele separatiste nu au fost evacuate, asa cum impuneau conditiile armistitiului de la Minsk incheiat cu autoritatile de la Kiev. Mai mult decat atat, un gardian inarmat de la unul din depozitele din Donetsk le-a spus observatoriilor OSCE ca atat el cat si ceilalti prezenti la fata locului fac parte din Brigada 16 Aeropurtata din Orenburg, Federatia Rusa. OSCE precizeaza ca barbatii nu purtau insemne militare care sa le indice apartenenta.

Agentia de stiri rusa Sputnik sustine ca nu exista nicio Brigada 16 Aeropurtata in cadrul fortelor armate ruse, ba mai mult decat, nu exista brigazi aeropurtate rusesti stationate in regiunea rusa Orenburg.

"Veridicitatea acestor declaratii trebuie verificata", a declarat purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov, chestionat in legatura cu afirmatii "omuletului verde" prezentate de raportul de monitorizare OSCE.

Misiunea de monitorizare OSCE a revizitat cinci depozite de arme greele ale Republicii autoproclamate Donetsk si 4 ale Fortelor Armata Ucrainene care respecta armistitiul de la Minsk, in sensul ca nu mai existau arme in ele.

Totusi, observatorii OSCE au gasit si 3 depozite separatiste la Donetsk unde toate armele care fusesera inregistrate anterior se gaseau in continuare la fata locului.

La un alt depozit separatist, doua piese de artilerie lipseau, iar la o alta baza separatista, dupa ce au asteptat 15 minute pana sa poata intra, observatorii au constatat ca doua arme de artilerie lipseau.

Echipa OSCE a revizitat si 6 baze ale Fortelor Armate Ucrainene, dintre care doua erau, in continuare, abandonate; unul avea mai multe arme decat fusesera inregistrate anterior de catre misiunea de monitorizare; de la altul lipsea un sistem de rachete sol-aer 9K35 (SA-13 Gopher) Strela-10; de la un alt depozit lipseau o parte din arme iar de la un altul , lipseau toate armele inregistrate anterior de OSCE.

Misiunea OSCE a observat miscari de armament in diferite zone ce incalca liniile de retragere stabilite de armistitiu. Astfel, in orasul Donetsk - controlat de separatisti -, OSCE a vazut transportul unei arme antiaeriene (ZU-23).

Echipa OSCE a continuat sa monitorizeze situatia din Harkov, Dnepropetrovsk, Odesa, Kherson, Cernauti, Ivano-Frankivsk, Liov si Kiev.

Patru vehicule blindate ale Misiunii Organizatiei pentru Securitate si Cooperare in Europa au fost distruse in noaptea de sambata spre duminica in regiunea separatista ucraineana Donetsk.










8182 vizualizari
  • +9 (19 voturi)    
    dupa Fromagegenocid (Luni, 10 august 2015, 11:34)

    un domn [utilizator]

    Mujicii sunt capabili de ORICE !
  • +15 (25 voturi)    
    Era de mult timp evident,nu este ceva nou (Luni, 10 august 2015, 11:41)

    Venier [utilizator]

    Rusia minte cu tupeul bine stiut mai ales de noi cei din est.
    Si cei din vest o stiu.
    Poate vor sâ pâcaleascâ mujicimea lor,aceastâ natie îndoctrinatâ cu nationalism si zori purpurii din 1917 spre zilele noastre.
  • +7 (11 voturi)    
    Nu exista, dar cam exista (Luni, 10 august 2015, 12:01)

    sile [anonim]

    Ia uite ce zice aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Orenburg#Military
    • +7 (9 voturi)    
      mda (Luni, 10 august 2015, 12:33)

      mda [anonim] i-a raspuns lui sile

      partea trista este ca in ziua de azi informatia circula rapid, avem wikipedia, google maps

      si uite hop gasim baza militara (plina de avioane militare) la 9km sud-vest de Orenburg... se vede de la o posta ca nu e aeroport civil, ci ditamai baza militara cu masini verzi militare

      https://www.google.ro/maps/place/Orenburg,+Orenburg+Oblast,+Russia/@51.7228282,55.033057,10441m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x417bf7b0995fd495:0xdbd8a07200d6a3

      iar in constructie se vad piste pentru elicoptere, si nu din alea mici, ci elicoptere mari

      hai nea dimitri de la kremlin ce ne mai zici acum ? ca de fapt alea nu-s avioane ci e un parc de distractie ? :)))))
      • +1 (1 vot)    
        Nu nea dimitri, mazeta, colonelu si gustav (Luni, 10 august 2015, 17:18)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mda

        or sa spuna ca-s facaturi/trucaje/mana satanei capitaliste.
        • 0 (0 voturi)    
          Ba nu (Luni, 10 august 2015, 17:41)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

          N-or sa vina cu ineptiile debitate de tine, pentru ca ei stiu adevarul: acolo e doar o baza pentru simpozioane si promovarea schimburilor culturale intre popoare.
    • +5 (7 voturi)    
      pentru Mujicia si P$D - NEGAREA - (Luni, 10 august 2015, 12:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Inseamna Confirmarea
  • +5 (7 voturi)    
    Purtatorul de cuvant de la Radio Erevan... (Luni, 10 august 2015, 12:46)

    MirceaDude [utilizator]

    Purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov cred ca s-a inspirat din bancul ala de la Radio Erevan unde se intreaba:

    - Este adevarat ca cosmonautul Iuri Gagarin a castigat o excursie in USA?
    - In principiu da, dar nu a fost cosmonautul Iuri Gagarin ci un pensionar, care nu se numeste Iuri ci Oleg si nici macar Gagarin ci Gaganoff, nu a fost in USA ci in Kiev si era vorba de o excursie ci o bicicleta, pe care nu a castigat-o ci i-a fost furata...
  • +3 (3 voturi)    
    S-a demonstrat deja... (Luni, 10 august 2015, 15:02)

    Mihai [anonim]

    S-a demonstrat deja că au fost pe acolo omuleții verzi... de către vice news cu 'Selfie Soldiers: Russia Checks in to Ukraine' cu ajutorul rețelelor de socializare și a informațiilor open, deși OSCE a dat un răspuns evaziv.

    https://news.vice.com/video/selfie-soldiers-russia-checks-in-to-ukraine
  • 0 (0 voturi)    
    offf (Luni, 10 august 2015, 20:46)

    of [anonim]

    trupele aeropurtate in rusia,apartin fortelor terestre.chiar daca informatia circula rapid in ziua de azi,nu toti pot sa o inteleaga
    • 0 (0 voturi)    
      Of of (Miercuri, 12 august 2015, 10:46)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui of

      Of of mult, dar ati ratat-o si dvs.

      De fapt, trupele aeropurtate din Rusia reprezinta o bransa separate a fortelor armate rusesti; ceva in genul Puscasilor Marini americani.
      Astfel, acestea NU APARTIN FORTELOR TERESTRE. Probabil fiecare bransa isi are propriile unitati care pot fi transportate pe campul de lupta pe calea aerului, insa serviciile dedicate sunt de sine statatoare.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Airborne_Troops

      https://en.wikipedia.org/wiki/File:Russian_Airborne_Forces.png

      Numai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    a, nu (Marţi, 11 august 2015, 8:56)

    tecumseh [utilizator]

    yoda era rus ? mi-ati distrus unul dintre simbolurile copilariei. si eu imi lasasem par in urechi ca sa seman cu el..