Dupa parlamentarii francezi, o delegatie a miscarii italiene Cinci Stele va vizita Crimeea, denuntand alinierea oarba a UE in cruciada impotriva Rusiei

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2015, 13:54 Actualitate | Russia Report

O delegatie a miscarii contestatare italiene Cinci Stele (M5S) va vizita in octombrie Moscova si Crimeea pentru a denunta sanctiunile impuse Rusiei in urma anexarii, in 2014, a acestei peninsule ucrainene, scrie AFP.

Dupa ce zece parlamentari francezi de opozitie au creat polemica dupa ce s-au deplasat saptamana trecuta in Crimeea, deputatul M5S Manlio di Stefano a anuntat o initiativa similara pe blogul sefului miscarii, fostul comediant Beppe Grillo.

"Consideram Rusia un partener comercial, economic, cultural si istoric esential Europa si Italia, precum si un interlocutor international fundamental pentru rezolvarea gravelor crize internationale", a explicat Di Stefano.

Vizita din octombrie se doreste a fi "un semn de pace si de destindere pentru constructia unei noi lumi multipolare in respectul suveranitatii, autodeterminarii popoarelor" si punand capat "alinierii oarbe" a Uniunii Europene in "cruciada impotriva Rusiei", a adaugat el.

Citand un studiu al bancii Intesa San Paolo din martie, acesta a evocat o reducere a exporturilor italiene catre Rusia de 1,2 miliarde euro in 2014.

Crimeea a fost anexata de Moscova in martie 2014 dupa ocuparea peninsulei de catre fortele rusesti si un referendum contestat, calificat ca fiind ilegal de Ucraina si tarile occidentale.










1588 vizualizari
  • +16 (18 voturi)    
    Poftim? (Joi, 30 iulie 2015, 14:15)

    MPopa [utilizator]

    "(...) constructia unei noi lumi multipolare in respectul suveranitatii, autodeterminarii popoarelor (...)"
    Doamnelor, domnilor, eu am mai auzit undeva cuvinte similare. S-a intamplat cu multi ani in urma si am impresia ca le rostea cineva intr-un discurs televizat, pe care-l urmaream plictisit la un televizor alb-negru sperand sa termine odata cu prostiile si sa vedem si noi un film, fie el si despre cum s-a mecanizat agricultura sovietica.
    • +8 (8 voturi)    
      Autodeterminarea popoarelor (Joi, 30 iulie 2015, 15:31)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Păi și cu autodeterminarea Ucrainei, Moldovei, Georgiei etc cum rămâne ? Sau numai autodeterminarea Crimeei e bună, ea fiind autodeterminată de Moscova ?...
  • +10 (12 voturi)    
    Macaronarii (Joi, 30 iulie 2015, 14:22)

    andreitr [utilizator]

    pun și ei botul la șpaga putinistă. Preferă să se plece in calea terorismului internațional reprezentat de rusia. Dar i-a să-i văd daca o parte din țara lor ar fi alipită rusiei, le-ar mai conveni? Dar dacă e vorba de Ucraina, țara europeana, ocupată parțial de ruși, asta nu are importanță.
    Oportuniști fricoși.
    • +7 (7 voturi)    
      Ei nu stiu (Joi, 30 iulie 2015, 15:39)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Nici italienii, nici francezii (francezii o data), nu au gustat ce inseamna ocupatia ruseasca. Ei vad Rusia cu ochi de comunisti, fara sa inteleaga ca Rusia este, de fapt, feudala.
  • +12 (14 voturi)    
    A inceput (Joi, 30 iulie 2015, 14:41)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Hora "idiotilor utili" in Crimeea. Asa sunt etichetati de KGB (scuze FSB) agentii de influenta. I-au scos repede la lucru semn ca durerea la Moscova e mare si putinica e in pericol de accident.
  • +9 (11 voturi)    
    da (Joi, 30 iulie 2015, 14:56)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Astia ar trebui urmariti, inregistrati si monitorizati la fel ca si teroristii.
  • +5 (5 voturi)    
    lol (Joi, 30 iulie 2015, 15:10)

    I [utilizator]

    face Putin cinste se pare. Orice numai sa isi spele imaginea de dictator. Si ca de obicei, se gasesc oameni care pentru 2 lei ar vinde-o si pe ma-sa.
    • +2 (2 voturi)    
      Nici macar 2 lei (Joi, 30 iulie 2015, 16:08)

      MPopa [utilizator] i-a raspuns lui I

      Unii s-ar putea sa aiba beneficii materiale. Dar sunt si destui naivi care se inregimenteaza voluntar in cate un demers anti-sistem, in felul acesta li se asigura o popularitate garantata si mai au si satisfactia ca sunt mai cu mot decat ceilalti.
      Mi-e clar oricum ca nu si-au tocit prea mult coatele la scoala de vreme ce debiteaza asemenea stupizenii.
  • +4 (4 voturi)    
    De ce ... (Joi, 30 iulie 2015, 15:21)

    Radu [anonim]

    Nu se pun ei sub umbrela Rusiei, sa iasa din UE si NATO , sa se incoloneze in Uniunea Euroasiatica ... sau ei vor lumi multipolare pe spatele nostru , vecinii Rusiei ... ei sa fie intr-un pol, cu SUA, vestul EU , iar prostii din Est cu Rusia ...
    Tare frumos este sa filozofezi despre lumi multipolare dupa ce ai avut ~70 ani de prosperitate ... ii cred , ti se apleaca de atata bine ... vrei sa mai incerci si altceva ... n-au decat
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Joi, 30 iulie 2015, 15:26)

    pathfinder [utilizator]

    Daca te uiti la ce-si propun astia de la M5S in Italia, par mai degraba o miscare cu teluri interesante, in sensul pozitiv al cuvantului.

    Dar cand auzi ca s-au dus in Crimeea sa se dea bine cu tarul de la Kremlin parca incepi sa te intrebi ce dracu' e putred la Roma...
    • 0 (0 voturi)    
      pe cand (Joi, 30 iulie 2015, 17:59)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      vizita unei delegatii parlamentare romanesti condusa se remus cernea!