Unde greseste viitorul ambasador american cand vorbeste de propaganda rusa in Romania

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2015, 19:34 Actualitate | Russia Report

Logo-ul RT
Foto: Wikipedia / wikimedia commons
Hans Klemm, ambasadorul nominalizat al SUA pentru România, a declarat la audierile in Senatul american ca "românii nu au o înclinaţie spre propaganda rusească". Hans Klemm a argumentat printr-un adevar: acela ca relatia Romania - Rusia a fost mereu tensionata, iar romanii au un grad scazut de simpatie fata de Moscova. Dar ultimii ani ne arata doua realitati: 1. Rusia investeste enorm in propaganda ca parte a razboiului hibrid. 2. In Romania se manifesta tot mai puternic un curent anti-occidental si mai ales anti-american, cu argumente identice cu cele ale propagandei ruse.

  • Propaganda oficiala a Rusiei

Rusia a anuntat inca de anul trecut ca va investi in trustul oficial Sputnik News, care inglobeaza site-urile in limbi straine ale agentiei de presa Ria Novosti si posturile de radio create sub brandul Vocea Rusiei. Printre tarile vizate de dezvoltarea Sputnik News se numara si Romania, pentru care canalul oficial de propaganda al Kremlinului vrea sa dezvolte o versiune in limba romana.

De altfel, un prim pas a fost facut in acest an, cand Sputnik News a lansat versiunea pentru Republica Moldova in "limba moldoveneasca". Este de fapt in limba romana.

O alta directie a propagandei oficiale ruse este postul de televiziune RT (fost Russia Today, rebrenduit ca RT). A aparut site-ul RussiaToday.ro, despre care un oficial al retelei ruse RT a declarat pentru HotNews.ro ca nu ar fi afiliat la retea. Agenda editoriala a russiatoday.ro este insa similara cu cea a RT.

O alta miscare formala a Rusiei este deschiderea la Bucuresti a Centrului Rus de Stiinta si Cultura. Deschiderea a avut loc in mai a.c., in baza unui acord semnat de fostul ministru Titus Corlatean la Moscova, in 2013, pe baza caruia Romania urma sa deschida un institut cultural in capitala rusa, iar Rusia, un centru cultural la Bucuresti. Vizita lui Corlatean din 2013 a survenit intr-un moment in care Guvernul Ponta incerca o incalzire a relatiilor cu Federatia Rusa, pe fondul racelii produse in Occident de evenimentele politice din vara lui 2012, iar Rusia isi pregatea efortul propagandistic major declansat pe deplin mai tarziu, dupa anexarea Crimeei.

Cert e ca Rusia are acum un Centru cultural la Bucuresti, prin care isi promoveaza imaginea, in timp ce Romania nu are unul similar la Moscova.

O alta directie in care Kremlinul a investit enorm este influentarea discutiilor pe internet. Investigatii in presa straina au demonstrat ca Moscova foloseste mii de angajati pentru a distorsiona discutiile de pe site-urile de stiri, forumuri, Facebook si Twitter. Atit in Rusia, cit si in strainatate.

Au existat astfel de investitii si in ce priveste comunicarea online in limba romana? Pana acum nu exista dovezi clare, dar experienta HotNews.ro si a altor site-uri de stiri arata o crestere exponentiala in ultimul an si jumatate a comentatorilor pro-rusi si anti-occidentali.

  • Propaganda anti-occidentala

In paralel cu investitiile la vedere in instrumente de propaganda din partea autoritatilor ruse, in Romania putem sesiza cateva zone (majoritatea marginale, rareori in mainstream) in care agenda rusa e preluata in diferite forme.

Exista in Romania o multime de site-uri si grupuri de discutii care promoveaza temele majore ale propagandei ruse. O particularitate este ca acesti purtatori de mesaj nu promoveaza vadit Rusia si actiunile liderilor rusi, ci se concentreaza pe mesajele care hranesc sentimentele anti-occidentale si anti-americane - un punct comun fiind promovarea ideii ca Romania a devenit o colonie si o piata de desfacere a Occidentului dupa aderarea la UE si NATO. Mai mult, aceste tribune promoveaza manifestarile anti-maghiare, anti-rome si anti-gay (in general, orice sentiment impotriva minoritatilor etnice si sexuale).

Nu exista dovezi ca aceste site-uri sau grupuri de discutie sunt afiliate formal unor entitati ruse. Intre ele exista insa similaritati de agenda, de idei, de personaje promovate. Dan Puric si Dorel Visan sunt, de exemplu, doua dintre figurile publice promovate intens pe aceste canale de discutie, dat fiind discursul lor indreptat impotriva asa-zisei colonizari a Romaniei de catre Vest.

Criza din Grecia a fost unul dintre momentele in care aceste canale de comunicare au adoptat un mesaj comun: guvernul Syriza a demonstrat ca UE si FMI nu vor decat sa subjuge Grecia, Tsipras si Varoufakis au fost prezentati drept eroi ai luptei impotriva Vestului. Campania a incetat concomitent odata ce premierul Alexis Tsipras a acceptat conditiile dure impuse de UE si FMI pentru a-si salva tara de la colapsul financiar.


Iata cateva dintre site-urile in care pot fi gasite temele enumerate mai sus:

https://vremuritulburi.wordpress.com
http://ziarulfapta.ro
http://www.activenews.ro
http://www.nationalisti.ro
http://www.expunere.com
http://gandeste.org/
http://glasul.info/
http://www.cocoon.ro/

De asemenea, pe Facebook exista diferite grupuri de discutie, precum Nu vrem sa luptam impotriva rusilor si Nu vrem exploatarea gazului de sist in Romania.

Un alt moment in care sentimentele anti-occidentale au fost expuse la maximum s-a consumat in scandalul Chevron. Ziaristi, membri ai societatii civile s-au raliat atunci unei cauze de mediu, care a servit insa perfect agenda rusa: zadarnicirea oricaror descoperiri de noi zacaminte de gaze care ar putea reduce dependenta de gazele naturale rusesti.

Tot cu ocazia protestelor anti-Chevron, zeci de preoti si ierarhi din cadrul Bisericii Ortodoxe Romane au slujit cauza anti-gaze de sist: slujba de noapte printre protestatarii de la Pungesti, preoti care au adus credinciosii la mitinguri, preoti care infiereaza subjugarea Romaniei de catre Occident.

Aceste pozitii anti-Occidentale apar de altfel constant in mass-media mainstream, fie ca e vorba de televiziuni sau de presa online. Ele sunt hranite uneori si de politicieni, asa cum a fost cazul recentului scandal in jurul Codului Fiscal, cand insusi premierul Victor Ponta a declarat ca presedintele Klaus Iohannis ar servi interese straine.

De altfel, fostul secretar general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, declara in 2013 pentru HotNews.ro ca "Vedem clar cum Rusia este, de asemenea, angajata masiv in raspindirea de dezinformari, campanii de manipulare, care includ influentarea mass-media si a ONG-urilor. Este o operatiune foarte sofisticata cu scopul de a influenta opinia publica, ca si procesul de decizie politica in statele membre NATO".










11068 vizualizari
  • -12 (60 voturi)    
    asadar... (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:45)

    ana [anonim]

    oricine are ceva de spus legat de modul crunt in care este jefuita tara asta - de resurse, de oameni, de viitor - este automat platit de rusi?
    nu va e rusine obrazului sa insinuati ca daca nu esti pentru exploatarea gazelor de sist PRIN METODA FRACTURARII HIDRAULICE, sau impotriva exploatarii cu cianura a aurului ROMANESC fara ca romania sa incaseze macar o redeventa decenta, sau impotriva calcarii in picioare a proprietarilor de animale care au nevoie de pasuni si nu de paduri de sonde - etc - automat esti platit de rusi?!

    pai nu va suparati, dar va platesc americanii ca sa scrieti aberatiile astea? cat de mult costa constiinta unuia dintre voi? nu cred ca prea mult...
    • +1 (37 voturi)    
      tu (Miercuri, 29 iulie 2015, 20:32)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui ana

      esti ana karenina,sau ana din "nu plange ana"?
      • +2 (8 voturi)    
        Fiecare pădure cu uscaturile ei (Joi, 30 iulie 2015, 10:42)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        In orice națiune vezi găsi o mana de desculți care și-ar vinde și mama pe un euro ieșind în stradă și protestand pentru ceva ce habar nu au ce este, ca de altfel și în orice națiune mare exista disidenți. In Rusia clasa de mijloc l-ar rade pe Putin pe loc, ceea ce se va și intampla cu ajutor extern, Ucraina fiind un important facilitator ca și infiltrare. Singurul război pe care Rusia l-ar avea înainte de a se scutura de corupție și a intra în NATO și UE va fi unul civil, intern.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Luni, 25 iulie 2016, 14:37)

          Doctorul [anonim] i-a raspuns lui Procuratorul

          Adica daca vrei in NATO, "te scuturi de coruptie"???!!!...
    • +14 (34 voturi)    
      REPEDE AȚI MAI UITAT (Miercuri, 29 iulie 2015, 21:21)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ana

      că cele mai crunte jefuiri ale țării au fost făcute de bravii noștri nomenclaturiști-activiști-securiști fără nici un ajutor occidental. Vă spune ceva CARITAS, BANCOREX, FNI ? Chiar și măgăria Bechtel nu putea avea loc fără colaborarea ”entuziastă” a unor factori de răspundere autohtoni.

      Cît despre RMGC și fracturarea hidraulică absolut de acord că nu toți cei ce se împotrivesc sînt plătiți de ruși (ar fi de-a dreptul imposibil). Nu ! Doar liderii de opinie - restul mușcă momeala vorbelor goale exact ca la CARITAS.
      • -5 (25 voturi)    
        ce vrei sa spui, (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:28)

        ana [anonim] i-a raspuns lui pointless man

        daca romanii fura, sa fure toti? pai la noi hotia e sport national, avem prim ministru doctor in furt. asta nu inseamna ca TOTI trebuie sa aiba voie sa fure romaneste! nu veneau occidentalii sa ne invete de bine, cum e cu democratia si cu spiritul civic si cu drepturile omului si cu toate celelalte aspecte ale unei societati de succes pe care incercam s-o obtinem si noi?!

        sa nu-mi spui ca aia veneau cinstiti si i-am invatat noi sa ne jefuiasca la drumul mare!!! daca spagarii nostri cereau mita, unde erau revoltatii aia din capitalismul occidental care sa-i denunte? mai ajungeam aici daca aia aveau grija sa fure mai cu masura?

        sa nu-mi spui ca romanii i-au ales pe hotii sefi care la randul lor i-au lasat pe occidentali sa ii mituiasca si uite-asa s-a propagat sistemul. daca aia erau asa usi de biserica, trebuiau sa ii trimita pe americani sau pe aia din UE pe capul nostru instantaneu, ca sa curete coruptia... insa au trecut 25 de ani, si cum spuneam, ponta e prim ministru, dragnea - condamnat, e sef de partid, cad pe rand capii diverselor institutii de stat dar noi ne laudam ca ne merge bine pentru ca mergem spre occident.

        aia fura asa si la ei acasa, sau doar in tarile din lumea a treiau, ca a noastra? aia au cinste doar in UE sau in state? cum naiba o uita in aeroport cand vin aici?

        tot ce am zis aici e valabil si pentru rusi, nu te teme. dar parca tot ponta i-a iertat pe aia de la lukoil de niste datorii si doar mai tarziu dna-ul a sarit pe ei din varii motive...
        • +1 (9 voturi)    
          PĂI TOCMAI ASTA E (Joi, 30 iulie 2015, 6:33)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ana

          Rușii fură și la ei acasă, și aici, și peste tot. Cu CINE SEMĂNĂM NOI MAI TARE ?

          Pe de altă parte nu activează la noi mari firme occidentale în deplină legalitate ? Chiar nu distingeți ?

          Dvs. vă prefaceți că arbitrați solomonic un meci de box între un atlet normal căruia îi mai scapă cîte o lovitură greșită și un bandit ordinar care pocnește mereu sub centură. Ba chiar pretindeți ca antrenorul primului să vă ajute la arbitraj sancționîndu-și singur pe cel trimis în ring.
        • -1 (3 voturi)    
          ana (Joi, 30 iulie 2015, 12:17)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui ana

          poate ne explici,in romana,care este opusul capitalismului occidental.de fapt nu!aici miroase a anarhism prea mult.ia ghici cine finanteaza si sprijina miscarile de extrema stanga,dreapta si anarhism.
          ai ghicit,taicutul vostru putin.

          pt redactorul ''red''
          si care e scopul articolului?va dau o idee:ia luati la pas satele romanesti si vorbiti putin cu taranii de acolo.ma bazez pe inteligenta dumneavoastra si banuiesc rezultatul.
          romanii,au un sentiment de ura,foarte profund fata de rusi/comunisti.au murit prea multi din cauza rusilor.vezi si ucraina
          ivan lupta pe toate fronturile si nu de azi
    • -4 (22 voturi)    
      Grupuri facebook (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:24)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui ana

      Grupurile respective trebuie raportate masiv. Langa butonul de cerere de aderare la grup mai este unul cu trei puncte. Clic pe acesta si apoi pe "Report group" pentru "Hate speech" impotriva unei rase sau etnii si apoi trimis catre Facebook spre examinare.
    • +8 (16 voturi)    
      RT (Joi, 30 iulie 2015, 1:07)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui ana

      Inseamna Russia Today si este un site sponsorizat de Rusia, nu de USA. Acum pricepi?
    • +3 (5 voturi)    
      Hop si vocea Rusiei! (Joi, 30 iulie 2015, 10:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ana

      E jefuita de resurse? Pai daca le-a dat Nastase si PSD...De valori? Pai daca PSD n-a vrut dezvoltarea tarii, valorile pleaca din tara. Cat despre fracturarea hidraulica, nu se face pentru ca nu vor rusii sa o facem. .Americanii au ajuns pe primul loc in lume la extractia de titei prin aceasta tehnologie, noi nu vrem sa fim destepti, sa ramanem prosti cum ne vrea PSD-ul.Tu nu esti platita sau platit de rusi. Esti chiar o bolsevica sau bolsevic de ultima speta. Pleaca din tara asta!!!
    • +3 (7 voturi)    
      numai (Joi, 30 iulie 2015, 14:15)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui ana

      numai propaganda pro-americana e buna, restul toate sint rele
    • 0 (2 voturi)    
      s-ar putea sa ai dreptate (Joi, 30 iulie 2015, 15:14)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui ana

      dar daca nu-i asa? daca americanii au venit pe fata sa sondeze (ne place, sau nu), iar rusii au agitat spiritele, pe la spate,ca la rascoala de la 1907? se pricep foarte bine, iar noi am cam tras-o cu rusii. asa ca draga ana mai las-o mai incet cu inocenta!
  • -3 (25 voturi)    
    ??? (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:53)

    srpc [utilizator]

    "asa-zisa" colonizare?
    • 0 (10 voturi)    
      Da, asa zisa colonizare (Joi, 30 iulie 2015, 6:45)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui srpc

      O colonizare adevarata r dori sa o faca cei ce te platesc pe tinem, postac fedesenaro-putinist.
  • -14 (36 voturi)    
    mai catolici decât Papa .. (Miercuri, 29 iulie 2015, 20:06)

    yoko ono [utilizator]

    zice americanul ăla o treabă .. dar hop, nu lăsăm așa situația.
    Să se simtă omul bine, să simtă că facem orice pt el și ăia de l-au trimis.
    E la fel ca acum 50 ani, când făcea mexact aceeași treabă, dar pt ruși.

    Bravo Hotnews, nu s-a schimbat nimic !

    Vă puteți lua de mână fără griji cu Antena 3.. și ei tot ca voi, dar în partea aialaltă.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu prea inteleg (Joi, 30 iulie 2015, 6:47)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui yoko ono

      Adica sa lasam omul sa aiba o iziune gresita doar pentru a se simtii bine?
  • +7 (15 voturi)    
    s (Miercuri, 29 iulie 2015, 20:21)

    stefan [anonim]

    deci unde greseste ambasadorul?
  • +5 (19 voturi)    
    Daca se gasesc prosti care sa-i creada ... (Miercuri, 29 iulie 2015, 20:26)

    EMP [utilizator]

    Asta cu "site-ul RussiaToday.ro nu este afiliat la reteaua RT" este o explicatie revelatoare pentru nivelul de inteligenta al celor ce iau in serios propaganda putinista.
    Dar in politica e la fel ca si in afaceri, prostii aduc profit.
  • +6 (16 voturi)    
    Nu românii sunt antioccidentali,ci unii oficiali. (Miercuri, 29 iulie 2015, 20:53)

    vali47 [utilizator]

    Românii nu sunt antioccidentali,dar unii oficiali din gașca lui Ponta,sau a lui Mihalache de la președinție sunt.Din păcate,în ultimul timp,în media românească sunt promovați mai mult acești oficiali tari în clanță,iar părerea românilor este evidențiată când vreo-un american sau alt vest european face vreo boacănă.În media românească sunt mai multe știri bune și rele despre Rusia decât despre SUA,UE și restul lumii.Încep să cred că acele publicații sunt plătite de Putin.
  • +4 (20 voturi)    
    Chapeau! (Miercuri, 29 iulie 2015, 20:59)

    Black [anonim]

    O particularitate este ca acesti purtatori de mesaj nu promoveaza vadit Rusia si actiunile liderilor rusi, ci se concentreaza pe mesajele care hranesc sentimentele anti-occidentale si anti-americane - un punct comun fiind promovarea ideii ca Romania a devenit o colonie si o piata de desfacere a Occidentului dupa aderarea la UE si NATO.
    • +2 (12 voturi)    
      nu (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:02)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Black

      cred ca este asa!ambasadorul nu greseste!
      chiar daca uneori romanilor nu le convin regulile democratiei vestice-deh doua generatii sub comunism,nimeni,dar absolut nimeni in tara asta nu mai doreste influenta rusiei!
      propaganda pe net a rusiei e focusata gresit in cazul Ro.cei ce au acces la net au destul discernamant incat sa "miroase" propaganda grosolana a kgb-ului.ei au cateva slogane,care nu mai prind la populatia din Ro.
      populatia varstnica este scarbita de "mareata"si binefacerile venite din est-comunism,kolhoz,gulag!
      popultia tanara a vazut ce e in lume,in vest,si "nu pune botul"la lozincile infantile lansate de rusia.o rusie in degringolada,izolata si cu o economie focusata pe exportul de materii prime,in special energetice!
      • -4 (10 voturi)    
        corect (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:49)

        DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        dar rusii nu au Hollywood si nici nu vor avea
        ce au facut americanii cu hollywood nu au ce sa faca rusii cu putin...
        putin e pe moarte... nu stie inca
  • +7 (23 voturi)    
    dA (Miercuri, 29 iulie 2015, 21:09)

    Babilou [utilizator]

    Pai exemplul f bun e desigur HN: la articol cum e acesta, se vede clar cum replicile vin la doar cateva minute dupa publicarea articolului, apar comentatorii anonimi (ana), sau inregistrati (dar cu nume noi : yoko ono), distantati la doar cateva minute.
    HN stie probabil mai multe, deoarece poate vedea IP-urile sau poate face o statistica a comentatorilor.
    Cert e ca aceste comentarii negative se pare ca au efect, deoarece, la ora asta, la 1031 de vizualizari sunt 2 postari pro-ruse si doua ambigue.....
    Si inca ceva: curios cum "prietenii" obisnuiti la astfel de subiecte (mazeta & co) nu mai sunt asa prompti ca altadata.
    • +1 (25 voturi)    
      vrei sa stii? (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:20)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      eu personal n-am de gand sa-mi deschid conturi cu date personale reale pe diverse site-uri platite de cine stie cine, sau cu cine stie ce interese, cu cine stie ce utilizatori, din moment ce nu comentez prea multe stiri si nici macar nu vizitez site-urile respective prea des. insa da, din cand in cand, comentez ceva la un subiect ce ma intereseaza.

      parerea ta despre cine e sau nu interesat de propaganda rusa n-ai decat sa ti-o pastrezi sau s-o dai mai departe cum doresti... insa nu pot sa nu remarc ca propaganda pro-americana e aici ridicata in slavi si oricine posteaza ceva ce iese din linie e numit rus sau platit de rusi si in niciun caz nu poate fi motivat de interesul pentru romania si romani. nu, in interesul romaniei si al nostru, dupa parerea occidentalilor, ar fi sa ne lasam calcati in picioare de cate ori vor ei, in orice context, in orice situatie. sunt de acord ca fara implicarea americanilor in special, si a unor tari din UE, justitia noastra ar fi ramas la nivelul perioadei nastase. dar in afara de justitie, ce avem?

      datorii, nicio industrie, forta de munca ieftina - dintre cele mai ieftine in UE (poate bulgarii ne mai concureaza aici), iar statul social e in dizolvare. sunt mai degraba asistati rromii si cei care NU VOR sa munceasca, decat cei care muncesc sau au muncit o viata, sistem de sanatate in disolutie, sistem de invatamant distrus - daca asta incercau sa obtina occidentalii, operatia a reusit dar pacientul e pe moarte.

      iar rusii ne-ar face exact acelasi lucru, doar ca mai brutal si mai pe fata.

      de ce nu trebuie sa poata romania sa stea pe propriile picioare?! de ce trebuie sa vindem tot altora, iar noi sa cersim la usile lor?

      hai, spune ca-s postac rusofil. vad ca numai argumentele ad hominem sunt plusate pe aici, dovada la ce nivel a ajuns discutia.
      • +7 (9 voturi)    
        Repet si eu ce au scris si altii mai sus (Joi, 30 iulie 2015, 6:56)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ana

        Ni vestul este principalul responsabil pentru mizeria noastra ci romanii cu putere de decizie. Doar un exemplu. La privatizarea Electroputere Craiova, una dintre unitatile industriale cu potential au participat General Electric, Alstom si un grup de dezvoltaori imobiiari din Arabia Saudita. GE si Alstom ersu disppuse sa cumpere doar o parte din intreprindere dar sa mentina si sa dezvolte productia ( vezi Renalt la Dacia, Ford la Oltcit). Daca sa-r fie xercitat presini USA ar fi sustinut GE, Ue ar fi sustinut Alstom. Au castigat arabii, au demolat tot, au construit un mall si din informatiile pe care le am mall-ul a dat faliment. Cine este vinovat? Nu romanii care probabil motiovati de spaga ar respins companii serioase pentru cine? Si cate cazuri de genul asta or mai fi? Ilustrarea practica a fabulei Toporul si padurea!
      • 0 (14 voturi)    
        ana, eu sunt de partea ta (Joi, 30 iulie 2015, 8:50)

        crisbal [anonim] i-a raspuns lui ana

        Subscriu la tot ceea ce ai scris mai sus.

        Nationalismul in aceasta tara pare a fi o boala cumplita; nu ai deloc voie sa-ti iubesti tara si sa-ti pese de prezentul si viitorul ei. Daca o faci, esti doar rusofil, altceva nu mai stiu sa zica toti barzaunii astia de pe HN.

        Si cand te gandesti ca toti acesti postaci de pe HN sunt persoane cu pretentii, patroni, PFA-uri, oameni cu multi bani si te miri cat de spalati pe creier pot fi.

        Suntem prosti si ne meritam soarta! Imi doresc sa dispara Romania de pe harta; asta este ce merita poporul asta dobitoc si cretin!
        • +1 (5 voturi)    
          Nu te inteleg (Joi, 30 iulie 2015, 11:28)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui crisbal

          Adica daca spui un adevar ca principalii vinovati pentru distrugerea economica sunt chiar romanii care pentru spaga au vandut obiective industriale viabile la investitori imobiliari care au ras tot insemna ca nu iti iubesti tara? Dac atragi atentia asupra disfunctinalitatilor, hotiilor, injustitiei si prostiilor politice guvernamentale nu iti iubesti tara? Ca sa iti iubesti tara trebuie sa runci totul in contul strainilor care vor sa ne distrugA si in psecial asupra vestului? Am mai studiat si istorie adevarata si concluzia este ca Romania asa cum este exista datorita vesticilor. In mod sigur nu au fost complet dezinteresati dar la acel moment interesele noastre si ale lor coincideau. Ce au oferit rusii si sovieticii? Sa o iau doar sde la 1877. Nu am fi castigat iIndependenta pe campul de lupta singuri, dar trataul semnat cu ei si faptul ca armata romana, asa mica si practic neinstruitra in conditii reale de lupta i-a scos din galeata ar fi trebuit sa insemne ceva. Pentru ca nu am renuntat la Bugeac in schimbul Dobrogei conform intereselor lor, armata rusa de pe frontul bulgaresc a devenit armata de ocupatie in Romania. Pentru 1907 nu sunt dovezi indubitabile ale implicarii Ohranei sau cum i-o fizis SVR-ului pe vremea aceea dar tentative de spinaj au fost destule. In 1916, chiar daca la sfarsitul anului frontul din Moldova a fost tinut si de corpul expeditionar rus, caderea orasului Turtucaia si degringolada la retragerea din Ardeal se mai datoreaza putin si neinterventiei corpului expeditionar. Iar dupa 1917, bolsevizarea armatei ruse a adus armata romana in postura de a se lupta si pe front cu trupele germene si austriece, acoperind si sectoarele parasite de rusi si cu bandele bolsevizate din tra care pana la retrgerea peste pPRUT jefuiau, distrugeau si violau. Si inplus a mai trebuit luptat si cu o sbversiune care dorea transformarea Romaniei in stat sovvietic. Ca sa nu mai vorbim de tezaur si de echipamentele trimise armatei romane prin Arhanghelsk.
  • +6 (28 voturi)    
    Articol capcana sau test (Miercuri, 29 iulie 2015, 21:26)

    Locke Lamora [utilizator]

    dupa cum se vede, postacilor bullshevici le-a sarit tartitza in sus. Rusia e in faliment, rubla hartie igienica si probabil e foamea mare pt o copeica in plus.
    I feel good today.
    • -1 (9 voturi)    
      inca nu ne bucuram (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:50)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      putin traieste.... cred...
    • 0 (16 voturi)    
      haha (Miercuri, 29 iulie 2015, 23:49)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      datoria SUA a depasit deja GDP-ul lor, deci matematic ei sint in faliment (Rusia are o datorie de 11% din GDP) si economia e in recesiune datorita scaderii fortate a pretului petrolului de catre OPEC. si nu, nu sint pro-sovietic.
      • -1 (11 voturi)    
        Bucurat-te baiete, bucura-te (Joi, 30 iulie 2015, 6:59)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui spy

        Ca sa reamintesc un vechi banc. USA e pe marginea prapastei. Se uita in prapastie, unde a cazut mat' Rossia. Cat despre faptul ca nu esti prosovietic e adevarat. Esti pro-rus, pentru ca din fericire SSSr nu mai exista de destul timp.
    • +1 (7 voturi)    
      Tu nu-ti mai revii? (Joi, 30 iulie 2015, 10:00)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      O tableta ,un sirop?
  • +3 (13 voturi)    
    punctul 2 (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:54)

    miculescu-rucar [utilizator]

    din articol are argumente pro foarte subtiri!
    singurul "merit" al articolului este publicitatea facuta unor site-uri pro ruse.o alta jegosenie a articolului este transmiterea mesajului ca Biserica Ortodoxa Romana ar fi un agent de propaganda pro rusia!
    daraghie hot news,nu tine! in Ro nimeni nu mai vrea rusia!
    eu sunt on om batran,am trait "binefacerile"venite din rusia,cunosc ce gandeste generatia mea-din toate categoriile socio-profesionale si prin copiii mei,ce gandeste noua generatie/diaspora despre vest,est,rusia,america!
    • +4 (10 voturi)    
      Nu-i hotnews, e Russia Today (RT) (Joi, 30 iulie 2015, 0:18)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Hotnews citeaza bazaconiile statiei de propaganda a rusiei RT. Nu ca sa ii laude, ci ca sa vedem noi cat de rafinata e propaganda rusa.
      • +1 (1 vot)    
        oare (Joi, 30 iulie 2015, 10:46)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Vasilake

        russia today a bolduit :" Iata cateva dintre site-urile in care pot fi gasite temele enumerate mai sus" si daca nu va e de ajuns,intrati si pe FB,tot cu litere aldine:"De asemenea, pe Facebook exista diferite grupuri de discutie, precum Nu vrem sa luptam impotriva rusilor si Nu vrem exploatarea gazului de sist in Romania".
  • -2 (14 voturi)    
    Rusia (Joi, 30 iulie 2015, 6:59)

    Marin [anonim]

    Rusia este cea mai bogata tara in resurse, mai bogata chiar decat America. De ce insa rusii nu au standardul de viata al americanilor ? Cat poti sa fii de imbecil sa mai crezi ceva din propaganda rusa in fata acestei realitati !Cat despre Puric, a ales sa fie o unealta a fortelor care se opun modernizarii si dezvoltarii Romaniei, mai precis a Bisericii Ortodoxe si a tuturor borfasilor aflati in vizorul DNA.
    • -3 (7 voturi)    
      cine e puric? (Joi, 30 iulie 2015, 10:35)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Marin

      -cata lume din tara asta a auzit de el?
      -cati din cei care au auzit de el adera la ideile lui?
      -cum se opune Biserica Ortodoxa Romana modernizarii Romaniei?sau ti-o ia tasta inaintea mintii?
      -tu chiar te intitulezi Marin?
      daca nu,sa stii ca eu ma intitulez George Pomu!
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 30 iulie 2015, 11:47)

    a.nonim [utilizator]

    Nu e cazul sa cadem in capcana, sa consideram ca daca nu suntem de acord cu gazele de sist de exemplu, inseamna ca suntem pro-rusi. De-asta avem cap, sa judecam, nu sa inghitim pastile date de altii. Unanimitatea oarba ar trebui sa ne sperie mai tare decat rusii.
    Oricat de anti-globalizare, anti-occidentali, anti-americani, ar fi romanii, nu vor fi niciodata pro-rusi. Cel putin atata timp cat tezaurul e la Moscova si Moldova este "independenta". Si niciuna dintre aceste probleme nu da semne ca ar putea fi rezolvata vreodata.
    Romanii au deja imprimat in ADN faptul ca daca faci afaceri cu rusii intotdeauna pierzi ceva.
    • -1 (3 voturi)    
      uite (Joi, 30 iulie 2015, 12:44)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      eu va intreb pe voi,cei care imi dati minusuri-excepatand trolii rusi-stiti voi cine a fost trofyn lysenko?
      dar zoia kosmodemianskaia?
      dar cantecul:
      cobori Doamne pe pamant
      sa vezi stalin ce-a facut!
      a facut din cal magar
      si dinti gan secretar!
      a facut din capra vaca
      siti ganca deputata!
      sau: pe timpul cotelor obligatorii,taranii trebuiau ca dupa ce achitau acele cote,sa cumpere cele necesare in gospodarie de la cooperativa,platind in natura!
      un taran care s-a dus sa cumpere gaz-petrol lampant cu care sa lumineze casa,a patit urmatoarele:i-a fost refuzata plata in lei si i s-a cerut sa plateasca in oua de gaina!
      omul se conforma,duce ouale la cooperativa,ia gazul,aprinde lampa,se face lumina si de fericire se adreseaza gainii,astfel:
      -multumesc tie gaina,ca mi-ai dat dink ur lumina!
      la care gaina-o gaina nazdravana-ii raspunde:
      -slava poporului rus,ca lumina-nk ur mi-a pus!
  • -1 (1 vot)    
    Of, Of (Marţi, 4 august 2015, 0:44)

    cosmin [anonim]

    Daca ati citi un pic de istorie v-ati da cu seama ce propaganda anti rusia se face aici.
    Comunismul o fii pornit din Rusia dar a fost creat de evrei bolsevici si nu de rusii, chiar din contra rusii au suferit foarte mult. Tezaurul un mare fas ca ala nu a fost al Romaniae ci al casei regale, o casa regala impusa tot din vest si nu autohtona. Toti marii conducatorii Romanii reprezentau un pericol pentru agenda vestica si au trebuit eliminati. Aceasta eliminare a fost facut de romanii tradatorii cu sprijin din afara. Incepand cu Tepes si terminand cu Nicolae Ceausescu. Patriotismul si dragostea de tara se pare ca deranjau marile puterii. Cat despre Putin un mai mare patriot si eoru nu exista pe lumea asta si sunt mandru ca mai exista inca asemenea oamenii care promoveaza patriotismul si normalitate. Cat despre hot news se stie ca e pur propaganda pro sua.
  • 0 (0 voturi)    
    DEZINFORMARE (Marţi, 17 noiembrie 2015, 10:40)

    bigtoresdick [anonim]

    Sunteti in eroare maxima .Daca valul de nationalism exista si e in crestere in Romania este datorita tradatorilor de politicieni care au vandut tara asta pe bani de nimic nu ca ne manipuleaza Rusia.Daca uram america si occidentul este pentru ca ne-au jefuit si incearca in continuare sa ne jefuiasca resursele naturale si incearca sa ne inrobeasca cu datorii pe de o parte, si pe de alta parte modul cu America se extinde in lume cu japca si scoate minciuni pe care ei cred ca lumea le crede dar nu e asa asta fac sa-i uram de moarte si vor ajunge sa plece si din tara asta pe care doar o folosesc.Mie lehamite de voi toti ce-i pupati in cur pe leprele de americani.I HATE AMERICA !