Vladimir Putin aproba extinderea activitatilor navale ruse in Marea Neagra, Marea Baltica si Marea Mediterana

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2015, 17:25 Actualitate | Russia Report

Vladimir Putin
Foto: Agerpres/Xinhua
Presedintele Rusiei, Vladimir Putin, a aprobat o serie de modificari ale reglementarilor maritime, in sensul extinderii activitatilor flotei ruse in Marea Neagra, in Marea Baltica si Marea Mediterana, pe fondul consolidarii prezentei militare NATO, a anuntat vicepremierul rus Dmitri Rogozin. "Presedintele Vladimir Putin a promulgat duminica o serie de anexe la Doctrina maritima. Amendamentele la Doctrina navala a Rusiei au devenit necesare din cauza extinderii NATO spre Est si in contextul unificarii Crimeei cu Rusia", a explicat Dmitri Rogozin, potrivit agentiei TASS, citata de Mediafax.

"Erau necesare schimbari in contextul modificarii situatiei politice internationale si al consolidarii rolului Rusiei de mare putere navala", a subliniat Rogozin.

"Se pune un accent special pe zonele atlantica si arctica. Suntem atenti la zona Oceanului Atlantic, in contextul extinderii NATO spre Est si construirii infrastructurii militare in apropierea frontierelor ruse", a explicat Rogozin.

"Al doilea element luat in considerare este cel al unificarii Crimeei si Sevastopolului cu Rusia. In al treilea rand, exista intentia de a relua prezenta flotei ruse in Marea Mediterana", a insistat Rogozin.










4300 vizualizari
  • +22 (28 voturi)    
    Sa vad ce face Putin ... (Duminică, 26 iulie 2015, 17:37)

    NicolaeA [utilizator]

    Cand China o sa-i ceara inapoi Manciuria !
    • -4 (4 voturi)    
      Era de asteptat (Luni, 27 iulie 2015, 11:03)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Nu cred ca cineva se astepta sa stea cu mainile in san si sa nu faca un show de forta ca raspuns la ce face vestul.
  • +18 (26 voturi)    
    Titlu alternativ (Duminică, 26 iulie 2015, 17:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "Vladimir Putin aproba falimentarea Rusiei si schimbarea numelui tarii in "Republica Democrat-Populara Rusa.""

    In curand la stiri:

    "Kim Jong-Un dezaproba parcursul agresiv al Rusiei si cere comunitatii internationale sa creeeze un plan de detensionare".
    • +4 (6 voturi)    
      neah (Duminică, 26 iulie 2015, 20:02)

      lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Sunt tari prietene acum.
      • +3 (3 voturi)    
        Mai degraba, (Duminică, 26 iulie 2015, 22:56)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

        identice.
      • +3 (3 voturi)    
        Phutin exporta scoarta de copac in North Coreia (Luni, 27 iulie 2015, 2:33)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

        Rusii or sa schimbe meniul si ei, curand, slava domnului...are Siberia destui copaci.
  • +22 (30 voturi)    
    Un dement e Phutin asta (Duminică, 26 iulie 2015, 18:13)

    Locke Lamora [utilizator]

    O amenintare la adresa lumii civilizate. E deranjat ca Westul isi ia masuri de siguranta impotriva Mujiciei....nu poate el sa invadeze linistit.
    • +4 (4 voturi)    
      ipocritul putin (Luni, 27 iulie 2015, 11:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      cica el aproba ca presedinte ce a ordonat comandantul suprem care e....putin.
      cred ca dupa asta s-o fi inspirat tonta. cand deputat, cand prim ministru, cand sot....
  • 0 (8 voturi)    
    point of view (Duminică, 26 iulie 2015, 20:04)

    takeman [utilizator]

    "contextul unificarii Crimeei cu Rusia" my dos-ul meu.
  • +8 (16 voturi)    
    Nu e dement (Duminică, 26 iulie 2015, 20:30)

    KostasP [utilizator]

    E doar slab la materia economie. E bine, asa vor ajunge sa mai intre inca odata in colaps economic, asa cum s-a intimplat in anii '90.
  • -10 (14 voturi)    
    kick some butt (Duminică, 26 iulie 2015, 22:12)

    zizin [utilizator]

    Un sfat pentru toți ”fun-boys” SUA-NATO: Mai bine nu citiți articolul ăsta, n-o să vă placă deloc.

    Se vede treaba că Ursul s-a trezit și abia așteaptă să le bage unora mințile la cap!
    • +3 (3 voturi)    
      Propaganda prin teama (Luni, 27 iulie 2015, 15:40)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Propaganda prin teama si teroare functioneaza in Rusia voastra si in spatiul de influenta.

      Dar aici e Romania, Europa, NATO. Nu mai puteti speria lumea libera. Dimpotriva chiar. Resentimentele fata de voi sunt tot mai populare.
  • +5 (9 voturi)    
    Povestea flotei rusesti (Duminică, 26 iulie 2015, 22:14)

    CostinSahleanu [anonim]

    Despre ce vorbim aici, hai sa facem o mica comparatie intre cele doua flote
    Flota rusiei in 2012
    1 portavion
    13 submarine cu propulsie nucleară dotate cu 336 rachete balistice mare-sol
    24 submarine nucleare de atac și de lansare rachete(215 700 t.) ;
    21 submarine clasice (47 290 t) ;
    176 alte nave de luptă din care 31 cu peste 2.000t (293 945 t) ;
    31 nave amfibii (68 790 t) ;
    41 nave de susținere (203 020 t).


    Flota Americana
    portavioane în serviciu:
    Clasa Nimitz -10 portavioane
    Clasa Gerald Ford - 2 în construcție, 1 comandat, alte 7 planificate.
    Nave de asalt amfibiu
    Nave de asalt amfibiu clasa Tarawa - 1 buc.
    Nave de asalt amfibiu clasa Wasp - 8 buc.
    Nave de asalt amfibiu clasa America - 1 buc.
    Nave de suprafață
    Crucișătoare din clasa Ticonderoga - 22 buc.
    Distrugătoare din clasa Arleigh Burke - 61 buc.
    Fregate din clasa Oliver Hazard Perry - 19 buc.
    Submarine
    Clasa Ohio - 18 buc.
    Clasa Los Angeles - 43 buc.
    Clasa Seawolf - 3 buc.
    Clasa Virginia - 9 buc., 5 în construcție
    Sa mai adaug Franta, Anglia, Germania, Italia,

    Au facut si rusii o declaratie si toate ziarele prietene au sarit in sus ca sa ne arate ce putere de foc o sa disloce Rusia cit de amenintatoare este . Cum sa isi intareasca flota mutind doua nave din Marea Nordului in Marea Mediterana sau Portavionul pe care il mai are construit in 1991 o sa fac fata, o fi un portavion zburator. Cine naiba ii mai crede. Singurele arme ale Rusiei la ora actuala sunt rachetele nucleare si alea prost intretinute dar extrem de periculoase chiar daca nu se duc la tinta planificata. Un pic de reclama pentru mama Rusiei nu strica poate ne iese si noua ceva.
  • +3 (5 voturi)    
    sper sa devina cea mai mare putere militara (Duminică, 26 iulie 2015, 23:09)

    rov [utilizator]

    iar a doua zi sa crape in 100 de bucati...
  • 0 (0 voturi)