VIDEO Cum incearca Putin sa insufle patriotism tinerilor din Rusia: A inaugurat un "Disneyland militar" langa Moscova

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2015, 9:05 Actualitate | Russia Report

Patriot Park, Disneyland-ul militar al lui Putin
Foto: Captura YouTube
Presedintele Vladimir Putin a deschis la inceputul acestei saptamani portile Parcului Patriot, un 'Disneyland militar' pentru tinerii rusi, in localitatea Kubinka, situata la o ora de mers cu masina de la Moscova, relateaza CanalFrance.Info, citat de Agerpres.

Cu ocazia Salonului militar al armatei 2015, seful statului rus a declarat multimii adunate ca parcul tematic va fi 'un element important al sistemului de munca militaro-patriotic cu tinerii'. 

Parcul patriotic rusesc a fost conceput pentru a primi pana la 10.000 de vizitatori zilnic. 

Acestia vor avea la dispozitie centre de petrecere a timpului liber si hoteluri, putand sa asiste la reconstituiri ale unor batalii celebre ale armatelor sovietice si rusesti, ba chiar sa testeze instalatiile si echipamente militare de prima importanta.

Presedintele rus a profitat de acest eveniment pentru a anunta o dezvoltare semnificativa a arsenalului nuclear al tarii, prin adaugarea a 40 de rachete intercontinentale pana la sfarsitul anului. 

Acestea ar urma sa fie 'capabile sa dejoace sistemele de aparare antiracheta cele mai sofisticate', a precizat el. 

Siruri de tancuri, vehicule blindate si sisteme de lansare ale rachetelor au fost expuse in gradinile parcului. 

Guvernul estimeaza ca parcul tematic ar trebui sa ajute la insuflarea unui nou sentiment de patriotism tinerilor din Rusia.

Fiecare tanar, potrivit lui Vladimir Putin, trebuie sa fie pregatit sa raspunda la primul apel, in caz de razboi.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9839 vizualizari
  • +10 (14 voturi)    
    injectoarele de votca (Joi, 18 iunie 2015, 9:12)

    un domn [utilizator]

    sunt peste tot..altfel Mickey Mujico Maus..Land nu are sens
    • -2 (4 voturi)    
      Tu ai fost deja in vizita? (Joi, 18 iunie 2015, 16:55)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dupa cum postezi (violezi din nou limba romana) ,da!
  • +13 (13 voturi)    
    'Disneyland militar' ...... (Joi, 18 iunie 2015, 9:26)

    novator [utilizator]

    ......unde Buratino (Pinochio rusesc), ursul Misa....etc, ii "distreaza" pe copii si tinerii rusi printre "Siruri de tancuri, vehicule blindate si sisteme de lansare ale rachetelor".
    A se vedea cum, inainte de ultimul razboi mondial, Hitler isi pregatea tinerii in tabere asemanatoare, pentru ca mai apoi sa ii trimita la moarte.

    "Fiecare tanar, potrivit lui Vladimir Putin, trebuie sa fie pregatit sa raspunda la primul apel, in caz de razboi", uitand sa spuna ca putinistanul este deja in razboi de cotropire a ukrainei si ca ei, tinerii, sunt "pregatiti" sa ingroase randul mortilor pentru a satisface ambitiile meschine ale piticului atomic.

    Parintii care isi duc copii sa se "distreze" in asemenea parc, se fac vinovati de moartea copiilor lor.

    Astept justificarile penibile ale trlilor putinistanului, aduse in apararea stapanului lor.
    Haidete baieti si fete ! Indemnati-va copii, prietenii si rudele sa mearga la moarte, ca sa va castigati si voi samagonul cel de toate zilele.
  • +16 (16 voturi)    
    Hitler zicea cam la fel, in discursurile lui: (Joi, 18 iunie 2015, 9:34)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Putin: "Fiecare tanar, [..], trebuie sa fie pregatit sa raspunda la primul apel, in caz de razboi."

    Hitler: "Suntem oameni iubitori de pace, dar trebuie sa fim pregatiti de razboi!"

    Buna miscare din partea lui Putin, ce-i o dictatura daca nu le speli creierele copiilor?
    • 0 (0 voturi)    
      Putin si pacea mondiala (Marţi, 23 iunie 2015, 17:53)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Cred ca este si mai clar daca recitim aceasta declaratie a PiticuluiOligofrenDeLaKremlin: "40 de rachete intercontionentale capabile sa dejoace sistemele de aparare antiracheta cele mai sofisticate".
      Adica, oricat s-ar pregati "nazistii" occidentali de aparare, noi, "iubitorii de pace" din Putinistan, tot putem sa-i trasnim la ei acasa cu niscaiva focoase nucleare. De ce? Pt. ca putem!
  • +10 (10 voturi)    
    mda,"sistemul de munca militaro-patriotic"... (Joi, 18 iunie 2015, 9:36)

    Peredhil [utilizator]

    Asigurarea suportului popular...
    E o carte de fictiune scrisa de Tom Clancy.Tipul,cu viziuni un pic crete si ultraconservatoare,nu-i de luat drept evanghelie.Insa,printre randuri,mai scapa unele lucruri interesante.In carte("Red Storm Rising") e prezentat un razboi fictiv NATO-URSS,de la planificare,pana la oprirea lui in pragul escaladarii nucleare.
    Una din partile instructive era cum sovieticii isi asigura sprijinul popular masiv,combinand propaganda in media si unele evenimente cu rol de detonator.
    Au fost buni la asta si in al doilea razboi mondial(bine,i-au ajutat si teoriile tembele cu "rasa superioara' ale lui Hitler)
    O alta parte interesanta-"maskirovska"-perdeaua de fum prin care se mascheaza actiunile,inducand un sentiment de falsa securitate si jucand cartea autovictimizarii cand e cazul
    Am sperat tot timpul ca acea carte va ramane la stadiul de fictiune amuzanta.
  • +10 (10 voturi)    
    banuiesc ca vodca e gratis.... (Joi, 18 iunie 2015, 9:40)

    sachei [utilizator]

    lasind gluma la o parte, suna a hitlerjugend. urmeaza cursuri de pregatire miltara in gradinite si scoli. apoi rasa pura slava si ortodoxa....si tot asa
  • +7 (7 voturi)    
    Patetic (Joi, 18 iunie 2015, 9:44)

    V. Veroiu [utilizator]

    Insa nu pot sa nu observ ceva: in parc se poate ajunge cu autobuzul, cu trenul sau cu masina.

    Pe cand si la noi o linie de metrou sau de tren sau de tramvai chiar pana la aeroportul Otopeni? Iar Otopeniul are 20000 de pasageri pe zi, nu 10000 ca acest parc militar.
  • +12 (14 voturi)    
    viitor sumbru (Joi, 18 iunie 2015, 9:44)

    @Mishu [utilizator]

    Sunt aceleaşi actiuni ca si in Germania nazistă ..trupe paramilitare.,minciuni si propagandă iar tineretul este obisnuit de mic cu tehnica si arme de lupta nu poate ieşi nimic bun doar un popor agresiv si fanatic cautand glorie in mintiile lor bolnave!!
  • +8 (8 voturi)    
    Excelent (Joi, 18 iunie 2015, 9:51)

    V. Veroiu [utilizator]

    Cu cat rusii cheltuie mai multi bani pe bling (ca si arabii de altfel) cu atat mai bine. Acest Militaryland nu este altceva decat o partie de schi in desert (are aceeasi utilitate - nil) si e la fel de periculos. In plus este chiar util ca cei mai buni piloti si tanchisti rusi sunt adunati laolalta. O bomba bine plasata (doamne fereste insa) si deja vom avea alti "cei mai buni piloti" la un nivel inferior insa vii.
  • +9 (9 voturi)    
    Kim Jong-un (Joi, 18 iunie 2015, 10:02)

    grigule [anonim]

    ...cred ca se oftica acum ca nu i-a venit lui ideea.
  • +2 (6 voturi)    
    rusii fac razboi precum fac nemtii masini (Joi, 18 iunie 2015, 10:10)

    Vl@d [utilizator]

    nu mi se pare mare patriotism, pur si simplu subliniaza alte valori - daca nemtii au bmw museum, si rusii ar trebui sa aibe WAR museum, nu credeti?

    acum daca ar fi sa facem si noi ceva, le-am face concurenta olandezilor cu districtul rosu. Bordeluri si muzeu de hotie ne-ar trebui.
  • +9 (9 voturi)    
    Fiecare tinar sa raspunda la primul apel (Joi, 18 iunie 2015, 10:44)

    Trojan.H [utilizator]

    Cam greu sa mori pentru mafia rusa. Macar pe islamisti ii asteapta droaia de virgine. Pe tinerii rusi cine-i asteapta? Stalin?
  • +9 (9 voturi)    
    Tur de cunoastere (Joi, 18 iunie 2015, 10:56)

    Martinezu [utilizator]

    Dupa plimbarea in Disney Landul militar, Putin va organiza si un tur prin Siberia indepartata sa le arate tinerilor si cum va arata toata Rusia dupa un conflict nuclear asa cum in fiecare zi ameninta el.
  • +9 (9 voturi)    
    Poftim ce valori promoveaza Putin ... (Joi, 18 iunie 2015, 11:09)

    Radu [anonim]

    Inca de tineri rusii sunt invatati cu razboiul ... calca puternic pe urmele lui Hitler asta ...
  • +5 (5 voturi)    
    asta-i nasoala (Joi, 18 iunie 2015, 11:37)

    gigi [anonim]

    brrr, fiori reci pe spinare... inca un dement gata de razboi nenorocit?
  • -4 (10 voturi)    
    unii vand arme populatiei (Joi, 18 iunie 2015, 11:37)

    jackalphonse [utilizator]

    ...ca sa le pastreze spiritul razboinic, altii construiesc machete. fiecare propaganda pe limba ei...
  • +8 (10 voturi)    
    Putin își bate joc de ruși și de tineretul rus. (Joi, 18 iunie 2015, 12:20)

    vali47 [utilizator]

    Putin îndobitocește cu bună știință tineretul rus,îndoctrinând-ul că UE și SUA ar avea ceva cu Rusia.Ce să aibă?UE și SUA ar dori o Rusie la nivelul de democrație din SUA și UE,dar Putin nu poate accepta ca trebuie să facă alegeri cu adevărat libere și să spună adevărul despre gradul de înapoiere al Rusiei,psihic,economic,intelectual,tehnologic.Modul de a vedea democrația și drepturile omului(de fapt ale oamenilor,ca să înțeleagă și Putin că nu-i vorba de un singur om).
    • +6 (6 voturi)    
      Uite o legătură cu Ponta. (Joi, 18 iunie 2015, 13:29)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Pe undeva,prin zona Orăștie Ponta,Duicu și alți excentrici ziși socialiști au făcut un fel de parc de distracții cu circuit închis(citește că numai pentru ai lor) unde se antrenează să omoare oameni folosind tehnică militară.