Gerard Depardieu: Sunt gata sa mor pentru Rusia, acest popor e puternic

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2015, 4:31 Actualitate | Russia Report

Gerard Depardieu a afirmat ca este pregatit sa moara pentru Rusia, tara a carei cetatenie a adoptat-o in 2013, pentru a evita o taxa pe avara stabilita in Franta, scrie The Moscow Times.

"Sunt gata sa mor pentru Rusia pentru ca acest popor este puternic. In mod sigur nu vreau sa mor ca un prost in Franta din zilele noastre", potrivit siteul de stiri Voici, care citeaza un interviu acordat de Depardieu pentru Vanity Fair.

Actorul, in varsta de 66 de ani, a devenit cetaten rus in 2013, dupa ce presedintele Vladimir Putin a semnat un decret pentru acordarea pasaportului.

"Nu cred in mine pentru ca nu impartasesc valorile in care am fost crescut. Nu ma simt francez", a spus Depardieu.

Celebrul actor spune ca nu se teme de moarte.

"Cateodata, noaptea, in pat, vreau sa ma culc si sa dorm pentru totdeauna. Am incercat totul. Nu sunt multi oameni care pot spune asta, asa incat pot muri acum".

Intre timp, Depardieu se pare ca pregateste un concert in zona de conflict din estul Ucrainei. Un purtator de cuvant al ministerului culturii din autoproclamata republica a Donetskului a anuntat ca Depardieu intentioneze sa sustina un concert cu intrare libera.










1517 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    atunci mori! (Miercuri, 27 mai 2015, 6:04)

    Lucky1 [utilizator]

    ...si daca se poate, pe tacute. Pastreaza acest "mare adevar" pentru tine si rusii tai puternici caci, nu-i asa, oamenii puternici tac si fac.
    • +7 (9 voturi)    
      "marele actor"...... (Miercuri, 27 mai 2015, 7:18)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      .....sfarseste prin a fi un mic si umil propagandist in slujba raului.
      Deh, "cetatenia rusa" cere sacrificii. Daca la 66 de ani histrionul asta spune : "Cateodata, noaptea, in pat, vreau sa ma culc si sa dorm pentru totdeauna.", inseamna ca, de bine ce o duce, are ganduri suicidare.

      Nu voi intelege niciodata de ce Franta, colaborationista in cel de al doilea razboi mondial, a intrat in clubul invingatorilor, in timp ce Polonia (spre exemplu), a cazut prada agresorului sovietic, la fel de vinovat, fascist si rapace ca si fratele sau nazist.
      Dupa Napoleon, Franta a avut mereu o atitudine duplicitara iar vizita de acum a lui Marine la Moscova, demonstreaza, din plin, aceasta atitudine.
      • +6 (6 voturi)    
        Am fost obisnuiti sa credem ca actorii... (Miercuri, 27 mai 2015, 8:25)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui novator

        pe langa calitatile lor actoricesti, au si calitatile eroilor pe care-i impersoneaza. Dar sigur ne-am inselat. Ca si la Hollywood unde o serie de actori celebrii isi dovedesc vulgaritatea si alte atribute ce nu le fac cinste, si in Europa avem parte de aceleasi muraturi.
  • +7 (7 voturi)    
    varsta si neajunsurile ei.... (Miercuri, 27 mai 2015, 7:30)

    Peredhil [utilizator]

    Banuiesc ca problemele financiare sunt un detaliu insignifiant pe panza iubirii pentru lumina rasaritului.
    Mare actor,mare statura....nu poti fi mare in toate.

    Un mic detaliu :
    http://finance.yahoo.com/blogs/daily-ticker/gerard-depardieu-quits-france-because-high-taxes-173222852.html
    "Depardieu's highly public departure follows the exodus of other wealthy people in France. But Depardieu is one of the few who has explicitly admitted that his move is about money."
    Ah,iubirea sincera si valorile impartasite.......
  • +8 (10 voturi)    
    idiotul (Miercuri, 27 mai 2015, 7:32)

    ummagumma [anonim]

    daca tot te-ai mutat in rusia |(cu r mic) si daca tot te crezi actor poate ai face un rol mare in "idiotul"
  • +5 (7 voturi)    
    Este normal ! (Miercuri, 27 mai 2015, 7:48)

    NicolaeA [utilizator]

    La cat este de betiv, Depardieu nu-si putea gasi locul decat in Rusia !
  • +5 (5 voturi)    
    moarte scutita de taxe.... (Miercuri, 27 mai 2015, 7:59)

    dadan [utilizator]

    Dementa si ipocrizia converg spre rusia.... vrea sa moara dar daca se poate "tax free"... si inca o aberatie..."Am incercat totul" - totul inafara de plata taxelor statului care l-a ridicat si l-a facut ceea ce este acum....
  • +2 (4 voturi)    
    pe (Miercuri, 27 mai 2015, 8:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    jumatate are dreptate, nu merita sa mori pentru franta zilelor noastre. Altfel, faptul ca nu are onestitatea sa recunoasca ca s-a dus in rusia spre a-si salva banii de taxarea absurda a fiscului francez, ba mai mult, e gata sa moara pentru rusia, il descalifica moral. Tot francez a ramas.
  • +5 (7 voturi)    
    Chestia asta ... (Miercuri, 27 mai 2015, 8:35)

    Anna O. [utilizator]

    ... pe care o simte Monsieur ( sau Gospodin ) Depardieu si pe care o afirma cu atata emfaza se numeste pulsiune de moarte. Sa ne bucuram, totusi, ca nu s-a alaturat ISIS!?
  • +2 (2 voturi)    
    pt gerard (Miercuri, 27 mai 2015, 19:45)

    kripton [utilizator]

    patria ubi bene....