Cum a ajuns Rusia sa-si deschida centru cultural la Bucuresti in momentul in care relatiile Kremlinului cu Vestul sunt la cel mai inghetat punct din ultimii 25 de ani

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2015, 9:31 Actualitate | Russia Report

Masa rotunda "Puterea memoriei", promovata de Centrul de cultura rusa pe Facebook
Foto: Hotnews
Centrul Rus de Stiinta si Cultura de la Bucuresti isi incepe, luna aceasta, activitatea, potrivit unor anunturi facute pe pagina de Facebook a Centrului si pe cea a Ambasadei Ruse. Centrul este infiintata in baza unui acord semnat de fostul ministru Titus Corlatean la Moscova, in 2013, pe baza caruia Romania urma sa deschida un institut cultural in capitala rusa, iar Rusia, un centru cultural la Bucuresti. Vizita lui Corlatean din 2013 a survenit intr-un moment in care Guvernul Ponta incerca o incalzire a relatiilor cu Federatia Rusa, pe fondul racelii produse in Occident de evenimentele politice din vara lui 2012, iar Rusia isi pregatea efortul propagandistic major declansat pe deplin mai tarziu, dupa anexarea Crimeei.

Primul dintre evenimentele ce vor marca deschiderea Centrului Rus de Stiinta si Cultura la Bucuresti atinge un subiect aparte in relatiile bilaterale - cel de-al doilea razboi mondial. Potrivit unui anunt facut pe Facebook de Ambasada rusa, pe 11 mai, la cinematograful Eforie din Bucuresti, incepe "Festivalul de Film Puterea Memoriei", descris drept "primul eveniment din sirul acelora care vor marca deschiderea Centrului Rus de Stiinta si Cultura la Bucuresti".

In acelasi timp, pe pagina proprie de Facebook, Centrul de Stiinta si Cultura anunta "primul eveniment organizat" de acesta - o masa rotunda ce va avea loc pe 13 mai, dedicata "aniversarii a 70 de ani de la Victoria in al Doilea Razboi Mondial. Printre invitatii mesei rotunde vor fi istorici din Rusia si Romania, oameni din domeniu, veterani".

Centrul se deschide in baza unui acord bilateral semnat de fostul ministru Titus Corlatean in iulie 2013, in cadrul unei vizite facute atunci la Moscova - prima a unui ministru roman de Externe dupa patru ani si care s-a remarcat printr-o recunoastere mare oferita oficialului roman de catre autoritatile ruse, comparativ cu vizitele predecesorilor lui Corlatean.
Ce spunea atunci fostul ministru, despre acordul cu Rusia:
  • "Este un acord bilateral interguvernamental pe care l-am semnat la finalul intalnirii cu ministrul rus de externe, un acord valoros, negocierea a durat ceva timp, ma bucur ca am reusit sa finalizam negocierile, sa semnam acest acord, care presupune deschiderea Institutului Cultural Roman la Moscova si respectiv a Centrului Cultural Rus la Bucuresti. Eu sper ca, dupa semnarea acestui acord, anul viitor sa fim in masura de ambele parti sa inauguram aceste institute, centre culturale."

Acordul a fost semnat la un an dupa ce, la Bucuresti, se declansase batalia politica impotriva institutiilor statului de drept, vizata fiind debarcarea fostului presedinte Basescu. In vara lui 2013, Guvernul Ponta inca se confrunta cu o atitudine race din partea Occidentului ca urmare a evenimentelor din 2012 si incerca o incalzire a relatiilor cu Rusia. Aceasta deschidere catre Est se manifesta in conditiile in care se auzeau, deja, voci potrivit carora Rusia cauta portite oficiale de intrare pentru propaganda sa in Romania si in alte tari din sfera de influenta a fostei URSS. Iar Moscova isi intensifica retorica antioccidentala, ce avea sa culmineze in contextul anexarii Crimeei si a ofensivei din Estul Ucrainei.

In ceea ce priveste deschiderea unui Institut Cultural Roman la Moscova, nu s-a mai auzit nimic de doi ani.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
11444 vizualizari
  • +20 (40 voturi)    
    propunere (Vineri, 1 mai 2015, 10:16)

    Klaus_CT [utilizator]

    Acest centru rus de stiinta si cultura ar face mai bine sa prezinte filme xxx cu actrite de marca din Rusia, macar asa nu o sa consideram ca incearca sa ne spele pe creier sau sa manance rahat despre "prietenia" de secole romano - rusa si alte mizerii.
    Go to Russia!
    • +22 (34 voturi)    
      exceptând "atasatii culturali" (Vineri, 1 mai 2015, 11:54)

      fulica pranarul [anonim] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Și cultura lor fsb-ista. E o cale de a mai introduce spioni în tara.
      • +14 (26 voturi)    
        e deja stabilit pe FB (Vineri, 1 mai 2015, 12:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui fulica pranarul

        ca in fiecare saptamana se vor depozita cantitati suficiente de substante moi , fetide si maro in perimetrul centrului mujicesc ; odata cu cresterea temperaturilor acel centru va devebi centrul mustelor care ii iubesc pe mujici
        • +2 (14 voturi)    
          e vina lui Ponta (Vineri, 1 mai 2015, 13:33)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          si doar a lui!
        • -4 (20 voturi)    
          mda (Vineri, 1 mai 2015, 15:16)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ai vorbit ca un domn, asa cum ti-e si numele.
          elegant, occidental, americanesc
          • +2 (8 voturi)    
            din pacate (Vineri, 1 mai 2015, 18:21)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

            sint vreo 10 - 20 de handicapati care fac mai mult rau. as fi suspectat ca-s platiti de rusi, dar sint prea prosti chiar si pt. asta.
    • -2 (2 voturi)    
      Corect ! (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:15)

      Ilie sef la scularie [anonim] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Ce tangenta au rusii in sfera culturii ?Au ei balet, muzica, teatru,scriitori ca ai nostri? Pai se compara Tolstoi al lor cu Mircica Cartaresu al nostru,viitor re-re-renominalizat pentru Nobel ?
      • +2 (2 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:33)

        Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui Ilie sef la scularie

        Daca tu crezi ca un astfel de centru este deschis pentru promovarea culturii si stiintei ruse in Romania esti pe drumul cel bun catre Moscova :)
  • +29 (35 voturi)    
    Ce bine (Vineri, 1 mai 2015, 10:19)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Primul lucru pe care o sa il fac cum ajung in tara - ma duc la Centru sa fac o baie de cultura, mama poate sa mai astepte.
    • -6 (36 voturi)    
      Eu credeam ca vrei sa (Vineri, 1 mai 2015, 10:51)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      te usurezi!
      Imi place cultura rusa nu si rusii!
    • -3 (23 voturi)    
      Lasand la o parte faptul ca... (Vineri, 1 mai 2015, 11:35)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      ... ca romanul nu mai e nimenea si infailibilitatea stiintei lui in ale strategiilor geopolitice moscovite si americane, as fi curios sa vad parerea francezilor medii si a magrebienilor, francezi de asemenea, despre centrul cultural roman din Paris. Cu cat mergem mai spre vest, cu atat suntem mai fudui fara motiv.
    • -9 (29 voturi)    
      Te pomenesti ca in Spania (Vineri, 1 mai 2015, 11:39)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      ti-ai facut abonament la biblioteca si, studiind in paralel cultura spaniola si pe cea rusa, ai dedus ca cea rusa e "nashpa".
    • 0 (26 voturi)    
      Comparatie intre Rusia si Romania. (Vineri, 1 mai 2015, 12:21)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      De curiozitate, care este elita culturala a Romaniei cunoscuta in lume comparativ cu elita culturala a Rusiei?

      Poti sa-mi spui citi sovietici (inseamna toate natiunile care formau URSS-ul) au murit datorita comunismului in URSS?

      Pina la mijlocul anilor '80, in URSS existau lagare de concentrare pentru cei care erau impotriva orinduirii comuniste si multi erau omoriti.

      Incepind din anii 60 a existat asa ceva in Romania?

      In anii comunismului, in URSS exista asa numitul zamisad (literatura interzisa) tiparita in interiorul URSS-ului.

      Nu am auzit niciodata de asa ceva in Romania.

      In 1989, in Romania, existau mai multi membri de partid ai PCR decit membri ai partidului comunist sovietic, asta raportat la numarul populatiei.

      Romania avea 4 milioane de comunisti la o populatie de 23.4 milioane de locuitori.
      URSS-ul avea 11 milioane de comunisti la o populatie de 220 de milioane de locuitori.
      • +9 (27 voturi)    
        O alta comparatie (Vineri, 1 mai 2015, 12:46)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Romania a scapat de comunism in '89, in Rusia comunismul si tot ce inseamna el (violenta, propaganda, conducere prin intimidare, saracie etc.) continua sub noul tzar.

        Deci Romania este cu 25 de ani inaintea Rusiei.
        • -1 (15 voturi)    
          Trebuie sa mai cititi. (Vineri, 1 mai 2015, 13:53)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          "In 1989, in Romania, existau mai multi membri de partid ai PCR decit membri ai partidului comunist sovietic, asta raportat la numarul populatiei.

          Romania avea 4 milioane de comunisti la o populatie de 23.4 milioane de locuitori.

          URSS-ul avea 11 milioane de comunisti la o populatie de 220 de milioane de locuitori."

          Cine erau mai comunisti? Romania sau URSS-ul?

          Cine avea cel mare numar de fascisti si legionari dupa germani si italieni?

          O "pretioasa" indicatie: dupa 1944 au devenit cu toti comunisti si il aplaudau pe "cel mai iubit fiu al poporului". In istoria moderna de dupa 1945 si pina in 2015 in nici o tara europeana nu a fost acest cult al personalitatii dus la limitele absurdului.
          • 0 (16 voturi)    
            sa citeasca ce? (Vineri, 1 mai 2015, 15:46)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            chestia cu numarul comunisti raportat la numarul populatiei e o tampenie dpvd statistic sau sociologic. Pur si simplu la noi erai obligat la un moment dat sa devii membru iar la ei nu se intampla asta. Ceausescu avea nevoie de numere mari ca sa isi satisfaca orgoliile. Legionarii nu au condus Romania decat o scurta perioada de timp pana cnad Antonescu le-a scurtat nasul. Povestea cu legionarii care ulterior l-au aplaudat pe cel mai iubit fiu al p... este iar o exagerare. Pana in '65 eventualii legionari bagati in partid imediat dupa razboi fusesera demult epurati. Ca fapt divers am intalnit unul la Tulcea prin '84 care injura la comunisti cu o pofta iesita din comun desi de-abia se mai tinea pe picioare.
            • +3 (11 voturi)    
              Levantul si nu Occidentul caracterizeaza romanul. (Vineri, 1 mai 2015, 18:01)

              quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Nu este o timpenie, nici in URSS-ul de atunci si nici China comunista numarul de comunisti nu a depasit 10-11% din populatia adulta.

              In Romania comunista, acest procentaj a fost de 25%.

              Pur si simplu nu erai obligat sa devii membru de partid. Iti este clar asta?

              Eu nu am vrut sa devin membru de partid si cu asta basta. Am facut ceea ce trebuie sa fac, m-am inscris la bibliotecile americana, engleza si franceza si cu asta s-a inchis dosarul de a devenit membru PCR.

              Slujarnicia, parvenismul, ciubucareala, a fi "baiat" descurcaret, "saru-mina boieru" sint caracteristici intrinseci ale societatii romanesti.

              Cum se poate ca de la legionarism sa se treaca in masa la comunism daca nu prin o adaptare mirsava la orice ar fi.

              Nu am vazut nici o elita intelectuala romaneasca sa se impotriveasca comunismului dupa 1960. Nimeni, nimeni, toti niste colaborationsti in alergare dupa avantaje.

              Levantul si nu Occidentul caracterizeaza romanul.
          • -1 (17 voturi)    
            trebuie sa fii trait in acele vremuri (Vineri, 1 mai 2015, 16:31)

            golan [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

            ca sa stii adevarul.
            In Romania au fost 4 milioane de membri comunisti, insa ei nu erau comunisti, erau membri ca asa puteau sa aiba o viata mai decenta, nicidecum ca ei erau comunisti cu adevarat.
            Parintii mei, unchi, matusi, erau membri de partid, insa nici unul nu putea sa-i sufere pe comunisti. Noi toti ascultam Europa Libera si Vocea Americii.
            Eu am fost UTC-ist, pentru ca daca nu eram, nu puteam sa trec clasa.
            Natal meu a fost ofiter in armata, nu puteai sa fii ofiter sa nu fii membru de partid.
            Asa ca puteau sa fie in Romania 23 milioane de membri, asta nu inseamna ca Romania era mai comunista ca alta tara. Romania a fost comunista ca asa au vrut rusii, ca asa ne-au impus ei, asa ca nu avea cum sa fim noi mai comunisti ca ei.
            Putina logica nu strica.
            • +6 (12 voturi)    
              Insulta (Vineri, 1 mai 2015, 20:13)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui golan

              Fa comparatie cu imperiul rus. La noi au loc alegeri pe care partidele la putere sau presedintele, le pierd regulat, fara sa apeleze la violenta. Presedintii au fost suspendati la noi, fara violente. Mafia este anchetata si judecata la noi, fara violente. Mii de proteste au avut loc la noi, fara violente. La noi institutiile de forta ii ocrotesc pe protestatari, chiar si in cazul protestelor neautorizate. Si mai am o mie de exemple comparative cu Rusia.

              In afara de marea cultura, popoarele genereaza si cultura de mase. Cultura de mase ruseasca suprapusa peste cultura de mase romaneasca. E un cocktail Molotov, un imens pericol pentru Romania, care trebuie respins ferm.

              Centrul Rus de Stiinta si Cultura de la Bucuresti este o insulta adusa civilizatiei romanesti. Asa cum suntem noi. Fara a concura marea cultura ruseasca. Avem vreo 25 de ani de civilizatie in fata rusilor. Si diferenta creste permanent, nu scade.

              Mergi oriunde in spatiul ex-sovietic si verifica parerile mele despre civilizatia ruseasca. Se vad pe strada, se simt printre oameni. Acolo am fi fost si noi romanii daca n-am fi crezut in democratie. Dar noi, in 1989, cu tot cu cei 4 milioane de membrii de partid, am crezut cu tarie in libertate si democratie. Rusii nu cred nici acum. Ba chiar dispretuiesc democratia.
              • -4 (10 voturi)    
                Esti mai pr..st decit credeam ca poate fi cineva (Vineri, 1 mai 2015, 22:37)

                quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

                Sint atitea aberatii in comentariul tau icit mi-ar trebui zeci de comentari care sa-ti toate ineptiile (cuvint elegant nu ca sa ti-o zic pe aia dreapta ca esti un b...ou) pe care debitezi.

                Alegerile din Romania si in general mediul politic este unul fara violenta?

                Ma nepoate, iazi-mi si mie repede ce weed fumezi nu de alta dar ma poate ajung si eu sa debitez timpenii pe banda rulanta.
                • +5 (7 voturi)    
                  Nu se compara cu voi (Sâmbătă, 2 mai 2015, 11:12)

                  Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

                  Romania cu toate viciile ei, este cu un sfert de secol inaintea voastra. La nivel cetatenesc ma refer. Asa rai cum suntem noi, totusi suntem mult mai rabdatori, mai generosi, mai pasnici si mai creativi decit voi.

                  Iar daca n-ar fi fost comunismul, adus tot de voi cu forta, acum eram cu 75 de ani in fata voastra. Chiar sunteti inapoiati, nu te supara. Diferenta dintre noi si voi creste permanent.
          • +4 (4 voturi)    
            asa este (Vineri, 1 mai 2015, 18:33)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            iar acum progeniturile lor posteaza si voteaza aici dupa cum se vede.
        • +1 (15 voturi)    
          Hahha (Vineri, 1 mai 2015, 16:40)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          Buna gluma asta cu Romania inaintea Rusiei. Faza proasta la noi nu este numai ca suntem prosti, suntem si fuduli!

          Asta pe langa faptul ca n-avem verticalitate!
        • -2 (8 voturi)    
          Ce ineptii poti sa debitezi. (Vineri, 1 mai 2015, 19:15)

          Loredana [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          Ce tapenii. Cum poti sa afirmi ca Romania este cu 25 de ani inaintea Rusiei ?
          Dupa ratiunea ta inseamna ca putem fi concurentii SUA pentru ca cele doua parti conduc acum omenirea. Stai jos omule si spala-ti fata cu putinas apa rece. Poate te mai dezmeticesti din bezna in care gandesti.
          • +2 (2 voturi)    
            vai (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:51)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Loredana

            natasa! ti s-a rupt in .......camasa!
      • +4 (18 voturi)    
        leaganul comunismului este Mujicia (Vineri, 1 mai 2015, 12:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        ferventa si violenta comunismului mujicesc este Net superioara comunismului p$dist
        • +4 (16 voturi)    
          Va meritati conducatorii pe care-i aveti. (Vineri, 1 mai 2015, 13:59)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Asa o fi cum spui matale, du-te si intreaba-l pe "mentorul" Ion Iliescu de ce au murit peste 1000 de oameni in decembri 1989 si citeva zeci de oameni in 1990.

          PCR-ul continua prin "demnii" sai urmasi: PSD, PNL, PDL si mai intreaga clasa politica.

          Cine va pune de 25 de ani sa alegeti hoti si escroci sa va conduca?

          L-am votat pe Ion Ratiu dar imensa majoritate a romanilor l-au ales de 3 ori pe Ion Iliescu.

          Daca nici asta nu este dovada de stupiditate consecventa atunci nu stiu ce sa mai zic.

          Va meritati conducatorii pe care-i aveti.
        • -1 (5 voturi)    
          asa o fi (Vineri, 1 mai 2015, 18:36)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ei l-au inceput, dar cit de cretin trebuie sa fii ca sa il preiei si sa il continui? pina si obsesia ca romanii sint mai tari ca rusii la toate capitolele o copiezi dupa propaganda sovietica din anii '50.
  • +21 (31 voturi)    
    Poate ca...... (Vineri, 1 mai 2015, 10:21)

    novator [utilizator]

    ........ mai nimerit ar fi fost ca Centrul Rus de Stiinta si Cultura sa isi inceapa activitatea cu filme si documente despre ororile comunismului si ale stalinismului, despre sechestrul ticalos asupra tezaurului romanesc si alte astfel de subiecte, cu adevarat interesante, dovedind astfel transparenta si dorinta de adevar.
    Altfel, va dovedi ca nu este decat un centru de propaganda mincinoasa a putinistanului, ocolit de departe de oameni cinstiti dar misunand de postaci propagandisti si tradatori si nu un Centrul ......RUS...... de Stiinta si Cultura.
    • +16 (30 voturi)    
      de ce e permisa deschiderea COLHOZULUI (Vineri, 1 mai 2015, 10:45)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui novator

      ca sintem satui de propaganda lor bolsevica. Chiar nu se poate retrage autorizatia de functionare?

      Cred ca ONG-urile veteranilor de razboi ar trebui sa ceara inchiderea acestui COLHOZ comunist . Macar in memoria camarazilor lor ucisi de sovietici si a vicitmelor opresiunii sovietice.
      • +7 (15 voturi)    
        pungile din locurile pentru joaca (Vineri, 1 mai 2015, 12:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        cainilor propun sa le donam in fata Centrului
      • -1 (15 voturi)    
        Ai aflat vestea cea mare? (Vineri, 1 mai 2015, 14:02)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        In Rusia partidul comunist nu mai este la putere din 1991.

        Lasa semintele, ar trebui sa mai citesti si tu o carte, un "almanah"...
        • +1 (7 voturi)    
          Dar cine-i la putere Democratii ? (Vineri, 1 mai 2015, 16:40)

          mnicku [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

          cumva Laburistii ori Verzii? Nu mai sint vechii comunisti pt au murit dar acum sint copii vechilor comunisti si kgb-isti care tot comunisti sint. Daca si-au vopsit gardul nu inseamna ca si-au schimbat si naravul.

          Un simplu exemplu concludent al unei rusiei normale si democrate de azi in relatia cu RO : Mai baieti noi v-am retinut tezaurul mai mult timp asa ca vi-l returnam. Ce zici ?

          S-o crezi tu ca in ccccp-ul actual comunistii nu-s la putere. In concluzie sustin inchiderea COLHOZULUI pt ca nu promoveaza cultura rusa .
          • 0 (6 voturi)    
            Vino cu date nu cu lozinci (Vineri, 1 mai 2015, 18:11)

            quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            Mestere, Vino cu date nu cu lozinci.
            Lozincile sint pentru fraieri, adica majoritatea populatiei, care se multumesc cu un mic, o galeata si un maieu la alegeri.

            Frumosule, cine a facut praf economia Romaniei dupa 1989 si a facut ca peste 3 milioane de romani sa emigreze?
            Cine, ma, cine? Nu romani?

            Stii care este oftica mea? Ca nu am avut si noi un Putin sa refaca economic si politic Romania dupa 1989.

            Sintem vinduti pe 10 generatii de acum incolo si sclavi in propria tara.

            Stii de ce mor de oftica occidentalii?
            Pentru acest lider, Putin, a refacut o tara aflata in faliment economic in numai 14 ani.

            Ce am facut noi in 25 de ani?
            Am distrus o economie nationala, avem cu 3.5 milioane de romani mai putin, avem peste 100 mld. euro datorii, demografic sintem intr-un declin continuu.

            Cu ce vrei sa ma impresionezi?
            Ca avem McDonald, dive si pe Becali dar ca avem 8 miloane de romani la limita saraciei extreme.
            Avem cea mai mare rata de analfabetism din Europa dar construim in draci biserici.

            Las-o jos ca macane, asta s-a facut de fapt in 25 de ani in Romania, s-a macanit si s-a furat cit s-a putut.

            Hai pa, ca m-am plictisit.
          • 0 (4 voturi)    
            in rusia (Vineri, 1 mai 2015, 18:38)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            sint la putere fascisti mai tari ca voi, care pot chiar sa argumenteze
      • -1 (11 voturi)    
        Zau ma? (Vineri, 1 mai 2015, 16:42)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Deci veteranii de razboi care au luptat alaturi de nazisti sa ceara inchiderea centrului pentru ca ai lor camarazi au fost ucisi de catre RUSII CARE ISI APARAU TARA?!
        • +2 (8 voturi)    
          care rusi isi aparau tara in ROMANIA ??? (Vineri, 1 mai 2015, 18:36)

          mnicku [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

          Sau voi rusii considerati ca Romania a fost a voastra ????
          In timp ce soldatii romani erau pe post de carne de tun in prima linie, soldatii rusi se ocupau cu furtul si cu violurile prin Romania. Cine nu isi dadea ceasul sau bijuteriile era impuscat ca fiind dusman de clasa .
          Nici macar nazistii nu au indraznit sa faca ce au facut rusii aici in Romania si mai aveti pretentii sa va acceptam . NICIODATA!!!!!!!

          Multi veterani de razboi dupa ce au venit de pe front au fost arestati, batuti si deportati.

          Mai cititi si voi o carte de istorie sau nu aveti decit versiunea in limba rusa?.
          • 0 (10 voturi)    
            Prietenas (Sâmbătă, 2 mai 2015, 0:16)

            Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            Eu nu-mi aduc aminte ca armata rusa sa fi invadat Romania. Imi aduc aminte ca ai nostrii au trecut Nistrul. Ca a fost drept, ca n-a fost drept, este o dezbatere mai larga, dar nu poti sa-i acuzi pe rusi ca s-au aparat de navalitorii nazisti, romani, italieni, germani, unguri sau ce erau ei! Atata tot.
        • 0 (10 voturi)    
          he - he (Vineri, 1 mai 2015, 18:39)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

          daca le mai spui vreo doua adevaruri o sa faca apoplexie
          mare greseala trecerea nistrului
  • +20 (28 voturi)    
    Asteptam filmulete cu tezaurul (Vineri, 1 mai 2015, 10:28)

    rov [utilizator]

    si scuze pentru negura adusa de comunism... scuze pentru anexarea Basarabiei, etc, etc
  • +32 (38 voturi)    
    tare... (Vineri, 1 mai 2015, 10:41)

    LUCID [anonim]

    ...dar oare tovarasii rusi vor veni cu filme rusest tipice de propaganda, sau vor prezenta fata reala a contributiei rusesti la cel de-al 2-lea Razboi Mondial, precum:
    - complicitatea lor cu Nazistii (consfintita prin Pactul Molotov-Ribbentrop) prin care isi imparteau Europa, iar URSS-ul invada, ocupa, si deporta spre gulaguri (si moarte) milioane de oameni din Romania, Polonia, Finlanda, Estonia, Lituania, Letonia, etc
    - deportarea a peste 1.2 milioane de romani din Basarabia (dintre care doar o mana au reusit sa supravietuiasca)
    - masacrele indreptate impotriva polonezilor: a) sute de mii de oameni ucisi in Operatiunea NKVD Telefonul, prin care, la cererea lui Stalin, polonezii din URSS erau selectati din cartea de telefoane, daca aveau ghinionul ca numele lor sa sune...polonez... apoi erau macelariti pe capete; b) Masacrul de la Katyn
    - persecutarea, vanarea si uciderea sistematica a elitelor intelectuale din tarile ocupate (academicieni, scriitori, oameni de stiinta, etc)
    - cele peste 3 milioane de violuri comise de vajnicii eroi sovietici
    - impingerea Europei de Est intr-o bezna a progresului si inapoierii, prin saracirea si dezumanizarea sistematica a oamenilor, prin promovarea non-valorilor usor coruptibile si manipulabile de Moscova

    ...sau poate tovarasii rusi au chef sa discute si despre spolierea si jefuirea Romaniei, prin infiintarea Sovrom-urilor, care au contribuit decisiv la jaful resurselor tarii (uraniu, metale, hidrocarburi, cereale) si la moartea a zecii de mii de romani (sau mai mult) vreme de peste 15 ani de la incetarea razboiului.
    • +15 (25 voturi)    
      nu pot veni cu filme si documente...... (Vineri, 1 mai 2015, 11:16)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui LUCID

      .....care sa ateste grozaviile la care te referi pentru ca acolo este un centru de "stiinta" si mai ales "cultura" tipic ruseasca unde nu Marconi a inventat radioul ci Popov iar Pinochio era in fapt Buratino si era rus si ca sa o lamurim odata si odata, dansul Step, nu a fost inventat de americani ci in familia rusului Stepan Stepanovici din stepa rusa, care avea 9 copii si o singura olita de noapte. Na !
    • -9 (21 voturi)    
      tovarashe... (Vineri, 1 mai 2015, 12:22)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui LUCID

      ...ai ideea cate miliarde de eur/usd "spoliaza" anul West-ul din Ro prin intermediul multinationalelor?

      un indiciu: numarul miliardelor extrase/an e format din mai mult de o cifra!
    • -3 (15 voturi)    
      Stalin este criminalul (Vineri, 1 mai 2015, 14:06)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui LUCID

      Stalin este criminalul care a omorit cel mai mare numar de sovietici (rusi, ucrainieni, etc) peste 25 de milioane de oameni.

      Dar, tot Stalin, a reusit ca in 30 de ani, sa faca dintr-o tara extrem de inapoiata economic a doua putere economica si militara din lume.

      In 2015, in Romania mai sint sate fara curent electric, 47% din gospodarii au Wc-ul in curte si se merge cu caruta

      Ce vroiam sa spun, este ca este cu mult mai important sa va vedeti de dezvoltarea Romaniei si a poporului roman care este cel mai sarac din Europa.
    • +4 (10 voturi)    
      cred ca (Vineri, 1 mai 2015, 16:17)

      golan [anonim] i-a raspuns lui LUCID

      or sa arate cum ne-au "facut" ei cu tezaurul.
    • -2 (6 voturi)    
      SA IERTAM DAR SA NU UITAM (Vineri, 1 mai 2015, 19:26)

      Mariana [anonim] i-a raspuns lui LUCID

      Daca o s-o tinem asa inseamna ca ne vom invrajbi continuu, cat va fi aceasta lume. Trebuie sa si iertam dar, sa nu uitam cele ce s-au petrecut. In acele evenimente vinovati au fost mult mai multi nu numai rusii. Si atunci ar trebui sa ii invinovatim pe toti si sa nu ne mai impacam niciodata ? Si nemtii, si americanii si ungurii si japonezii si chinezii si mongolii si turcii etc. au pacatele lor cum si noi le avem pe ale noastre. Cred ca este momentul ca popoarele sa se apropie incet-incet unele de altele, lasand deoparte toate cele intamplate si., mai ales, prejudecatile care ne macina de sute de ani.
  • -12 (34 voturi)    
    eh (Vineri, 1 mai 2015, 11:02)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă americanii deschid un centru de tortură în București, nici o problemă. Dacă rușii deschid un centru de cultură în București, văleu și văleleu!
    • +7 (19 voturi)    
      comunismul egal tortura gospodin (Vineri, 1 mai 2015, 12:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeta...vrei sa spui ca manifestarea comunismului e..masaj cumva ?
      • +7 (11 voturi)    
        tovarashu mazeta (Vineri, 1 mai 2015, 16:20)

        golan [anonim] i-a raspuns lui un domn

        cred ca are abonement la acel centru. O sa tina sedinta de unul singur si o sa se autoaleaga vice-presedintele centrului de cultura.
    • +10 (20 voturi)    
      eh (Vineri, 1 mai 2015, 12:53)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca Rusia isi amplaseaza rachetele nucleare in Crimeea, nicio problema.
      Daca SUA construieste un scut anti-racheta, lui Putin ii tremura buza si incepe sa planga.

      Sa nu ne prefacem ca Putin nu vrea sa controleze Europa, nicio institutie rusa nu ramane nepangarita de ambitiile imperialiste ale lui Putin, toate organizatiile devin o arma, iar cele care refuza sunt date afara din tara.
    • -1 (7 voturi)    
      sinteza perfecta (Vineri, 1 mai 2015, 18:41)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      a motivelor pt. care Romania este cum este
  • +11 (17 voturi)    
    Kiev (Vineri, 1 mai 2015, 11:28)

    ma bag si io [anonim]

    Si ce treaba are orasul Kiev din titlu cu Rusia?
    • +7 (9 voturi)    
      Nici macar (Vineri, 1 mai 2015, 11:53)

      georgmihai1211377215 [utilizator] i-a raspuns lui ma bag si io

      capitala Rusiei Kievene nu a fost tot timpul:))

      Trebuie corectat titlul.
    • 0 (18 voturi)    
      Rusia s-a infintat la Kiev (Vineri, 1 mai 2015, 12:13)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui ma bag si io

      Rusia s-a infintat la Kiev.

      Rusia, Bielorusia, Ucraina au format acelasi regat.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Kievan_Rus%27
      http://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine
  • -8 (20 voturi)    
    e de bine (Vineri, 1 mai 2015, 11:59)

    xanti [utilizator]

    Cultura rusa a insemnat enorm din pacate romanii nu lrea citesc.
    Atata timp cat se face cultura si nu spalare de creiere sau recrutari e bine venit.
    • +2 (6 voturi)    
      cultura rusa (Vineri, 1 mai 2015, 21:25)

      ioniliescu [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Băgați-v-o undeva, scutiți-ne.
  • -7 (21 voturi)    
    lucratura fina... (Vineri, 1 mai 2015, 12:18)

    demaGOGU [anonim]

    ...stiinta, cultura, nu "hypermarket" ca occidentul decadent.
    • +8 (14 voturi)    
      centre culturale in Bucuresti (Vineri, 1 mai 2015, 12:39)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Principalele tari vestice au centre de cultura in Bucuresti, chiar si unele tari din estul Europei, unele de foarte mult timp. Stiu ca ai fost ironic, dar am tinut sa precizez pentru cei care nu ar intelege.

      British Council

      Adresa: Calea Dorobantilor, nr. 14
      Telefon: 307.96.00
      Internet: www.britishcouncil.org/ro/romania-about-bucharest.htm

      Casa Americii Latine

      Adresa: Bd. Primaverii, nr. 17
      Telefon: 230.67.69 / 212.17.62

      Centrul Cultural American

      Adresa: Str. Jean Louis Calderon, nr. 7
      Telefon: 210.16.02

      Centrul Cultural European

      Adresa: Bd. Primaverii, nr. 50
      Telefon: 223.26.19

      Centrul Cultural F. Schiller

      Adresa: Str. Batistei, nr. 15
      Telefon: 211.32.29

      Centrul Cultural Spaniol Cervantes sus

      Adresa: Str. Marin Serghiescu, nr. 12 vezi pe harta
      Telefon: 230.17.81
      Internet: bucarest.cervantes.es

      Centrul Cultural Ungar

      Adresa: Str. Batistei, nr. 39 vezi pe harta
      Telefon: 210.48.84
      Internet: www.magyarintezet.hu/index2.jsp?HomeID=4&lang=ROM&std_func=SRV


      Institutul Francez

      Adresa: Bd. Dacia, nr. 77
      Telefon: 210.02.24 / 210.02.25
      Internet: www.culture-france.ro

      Institutul Goethe

      Adresa: Str. Henri Coanda, nr. 22 vezi pe harta
      Telefon: 210.41.18
      Internet: www.goethe.de/ms/buk/rmindex.htm

      Institutul Italian de Cultura

      Adresa: Str. Sfantul Stefan, nr. 3 vezi pe harta
      Telefon: 322.71.72
      Internet: www.itcult.ro

      Institutul Polonez

      Adresa: Str. Alexa
      • -4 (12 voturi)    
        SA RENUNTAM A MAI FI CARCOTASI... (Vineri, 1 mai 2015, 19:30)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui minos

        Este binevenit acest Centru cultural pentru ca astfel popoarele noastre se vor putea apropia mai mult intr-o lume si asa destul de dezlantuita fie ca este vorba de vestul sau estul acesteia.
  • +11 (19 voturi)    
    nu inteleg... (Vineri, 1 mai 2015, 12:22)

    hashdoio [anonim]

    1. in al doilea razboi mondial este de acum cunoscut faptul ca flacaii rusi alternau violurile cu furaciunile pe pamant romanesc;
    2. in zilele noastre politicieni de prim rang ameninta direct Romania si cauta sa o puna la punct.

    Atunci
    1. Nu o sa condamnam copiii pentru pacatele parintilor, insa de ce vor sa ne vorbeasca de acel razboi?
    2. Cand unul e magar cu tine, de ce are impresia ca m-ar interesa nivelul lui de cultura?
    • -2 (8 voturi)    
      magaria si cultura (Vineri, 1 mai 2015, 18:45)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui hashdoio

      e sau una sau alta
      din pacate tu confunzi cultura cu propaganda, si asta nu ajuta Romania
  • +6 (14 voturi)    
    O conditie (Vineri, 1 mai 2015, 13:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nimic rau sa existe un asemenea centru. Doar ca el va fi o oficina de spioni si propagnadisti putinisti. CUm de altfel a dvenit si ICR - institutie de propaganda a plagiatorului si oficina pentru politrucii incompetenti Marga, ZAmfiroiu, Boroianu etc. O mare rusine pe banii contribuabililor. O instituti distrusa de ciuma rosie, e drept, nu singura.
    • -4 (6 voturi)    
      ce sa faci (Vineri, 1 mai 2015, 18:45)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      daca e oficina ii urmaresti, trebuie sa comunicam si noi cumva
  • +9 (13 voturi)    
    Se stie (Vineri, 1 mai 2015, 16:08)

    carcalac [anonim]

    Cred ca se stie ce este acest "centru cultural". Centru FSB.
    Pe timpul lui 'ceasca, rusii tot la fel si-au deschis un centru cultural numit "Casa de Prietenie Romano-Sovietica". Ghiciti unde a fost deschisa...exact vis-a-vis de ambasada americana la Bucuresti, iar in cursul saptaminii, probabil ca sa atraga membri, la acel centru cultural rulau filme...americane!?!
    • -1 (11 voturi)    
      Nu este adevarat ce spui... (Vineri, 1 mai 2015, 19:39)

      iOANA [anonim] i-a raspuns lui carcalac

      Multe se pot spune dar ca acea Casa a prieteniei romano-sovietice de pe strada Batistei, difuza acele filme pentru a atrage cetatenii este o minciuna sfruntata. Am trait si eu in perioada aceea, am si fost de mai multe ori la acea Casa a prieteniei si nu am vazut niciodata ceea ce sustineti dv. Si uite asa, devenim veninosi si niciodata nu vor putea sa ne intelegem intre noi.
      Suntem in mileniul 3 si cred ca este timpul sa ne schimbam optica in primul rand despre noi si, mai apoi, despre toate evenimentele petrecute pe batranul nostru continent si nu numai.
      • +2 (4 voturi)    
        eu asa stiu (Sâmbătă, 2 mai 2015, 3:21)

        carcalac [anonim] i-a raspuns lui iOANA

        Daca incepeti cu "nu este adevarat ce spui" normal ca niciodata nu ne putem intelege.
        Mama prietenului meu lucra la "nu conteaza unde" si astfel eu si prietenul meu vizionam cam o data pe saptamina cite un film la casa de cultura romano-sovietica.
        Ce anume nu este adevarat din ceea ce spun? Ca nu am fost acolo? Ca nu erau filme americane? Ca nu era exact vis-a-vis de ambasada americana sau ce anume nu este adevarat?
        Oricum, daca nu ma credeti este treaba dumneavoastra.
        Daca vreti sa va "schimbati optica" va propun sa nu incepeti mesajele, si mai ales titlu cu "Nu este adevarat ce spui".
        Vorba lui Mircea Carp: "Sa auzim numai de bine"
  • +4 (12 voturi)    
    Tablou: Mujic rosu violand, cultura bullshevica (Vineri, 1 mai 2015, 16:18)

    Locke Lamora [utilizator]

    Vad din posturi ca sunt destui care sustin asa ceva.
  • -2 (14 voturi)    
    Va asteptam (Vineri, 1 mai 2015, 16:38)

    Taras Bulba [utilizator]

    Noi, baietii de la ambasada Rusiei, va asteptam la Centrul Cultural Rus!

    Soljenitan si ai lui vor avea tratament preferential :-)
    • 0 (4 voturi)    
      asteptati (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:30)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      pana va va veni apa-n gura!
      restituiti tezaurul Romaniei borfasilor!
      • +2 (4 voturi)    
        Lasilor! (Duminică, 3 mai 2015, 1:11)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        PS : Eu nu stiu daca poti realiza ,dar tezaurul s-a dus pe hrisca si vodca. Asteapta linistit!
        • +1 (1 vot)    
          va scoatem pe voi mujicii postaci (Luni, 4 mai 2015, 9:16)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          la vanzare..sunteti destui
  • +5 (7 voturi)    
    rusii uita ca au fost goniti din Romania (Vineri, 1 mai 2015, 17:47)

    mihaitzateo [utilizator]

    Armata URSS nu a putut sa stea in Romania,pentru ca soldatii si ofiterii acestei armate erau omorati pe capete de tarani romani,fara galagie.
    Apoi cadavrele le erau ingropate.
    Ce prietenie ruso-romana,cand Rusia nu ne-a dat inca inapoi tezaurul depozitat inainte de a veni bolsevici la putere in Rusia?
    Sau cand Rusia controleaza cele 3 companii majore care vand benzina si motorina si noi trebuie sa platim niste preturi aberante pe motorina si benzina?
    Sa puna mana la munca rusii,ei viseaza ca o sa traiasca ca in vremea URSS,pe spatele tarilor din Estul Europei.
    Din 1922 pana acum populatia Rusiei aproape s-a dublat,nu o duc rau,traind pe spatele altora.
    Daca e sa invat o limba slavica,pai invat serbo-croata sau poloneza,ca astea intr-adevar ne sunt natiuni prietene.
    Sa se citeasca in istorie,in Polonia pe la anul 1200 au fost multi refugiati din Romania,care au fugit din calea triburilor turco-tatare si astia au dat goralii din Polonia.
    Unii din Serbia uita mostenirea lui Tito si au devenit mai nou tare pretini cu Rusia,ei uita ca Stalin a trimis de cel putin 5 ori asasini sa incerce sa il omoare pe Tito.
    Iar Ceausescu a fost dat de jos de revolutie organizata de KGB,dupa ce in august 1989 zisese ca nu recunoaste pactul Ribentrop-Molotov.
    De ce a fost ucis asa rapid Ceausescu?
    Unde sunt banii din conturi?
    Cum a ajuns OMV,companie in relatii foarte cu Gazprom,sa detina majoritatea zacamintelor de gaze si petrol ale Romaniei?
    Pai URSS lua mancare de la Romania,de la tarile Baltice etc,ne dadeau petrol prost si noi le dadeam in schimb mancare - porci,tarile baltice,produse lactate etc.
    Pai luam petrol de la arabime,ce e mai ieftin si gaz natural,la fel.
    Si dam in loc mancare,acum noi trebuie sa dam euroi,ca Putin ne-a pus embargo pe mancare.
    • -1 (5 voturi)    
      Puisor, nu te mai lauda atit (Sâmbătă, 2 mai 2015, 2:55)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Puisor, nu te mai lauda atit.

      Meritul retragerii Armate Rosii ii apartine lui Gheorghe Gheorghiu Dej.

      Rusii banuiau ca (,) comunismul in Romania o sa fie mai dur decit cel din URSS si adin pacate au avut dreptate.

      Singura tara in care cultul personalitatii a fost asa de dezvoltat dupa 1945 a fost...ghici in Romania.
      Cea mai lasa elita intelectuala de dupa 1945 a fost...ghici..in Romania.
      Cel mai mare partid comunist din Europa a fost ...ghici ...in Romania.
      Singura tara care si-a vindut cetatenii (germani, evrei) a fost...ghici...Romania.
      Cel mai mare numar de securisti si infomatori la 1000 de locuitori a fost...ghici...in Romania.

      Dupa mareata "revolutie din decembrie 1989" care s-a transformat in binecunoscutul stil romano-tiganesc intr-o bisnitza nenorocita cu mii de falsi "revolutionari"
      s-a distrus intreaga economie nationala, au plecat peste 3 milioane de romani, avem datorii de 100 mld euro.
      Bonus, avem o clasa politica de kkt.
      ESte pacat ca nu avem si noi un Putin autohton care sa refaca Romania asa cum a refacut Putin Rusia in numai 14 ani.
  • +7 (11 voturi)    
    Centru de manipulare rusesc la Bucuresti ! (Vineri, 1 mai 2015, 19:14)

    andeesanu [anonim]

    PSD stii urmasii comunistilor nu se desmint ,aflam azi ce au ascuns in 2013 semnarea acordului pentru acest centru de manipulare !!!.
    Cate cacaturi ati mai facut ?ce timpenii ati mai semnat cu rusii voi comunistii de azi ,voi PDSstii ???.
  • -5 (11 voturi)    
    A venit timpul... (Vineri, 1 mai 2015, 19:53)

    Georgiana Claudia [anonim]

    A venit timpul ca relatiile intre state sa intre intr-o faza noua de cunoastere reciproca, de apropiere, de intrajutoarare fie ca este vorba de relatiile Occidentului cu lumea araba, fie ca este vorba de cele ale SUA cu statele arabe, China, Japonia, Rusia, Uniunea Europeana.
    Daca omenirea nu va face acest lucru mileniul acesta va fi pus in pericol.
    Ori, deschiderea acestui Centru cultural la Bucuresti, se vrea a fi o punte de legatura intre tara noastra si Federatiua Rusa si, nimic mai mult, cu toate criticile si aducerile aminte ale celor ce au postat aici.
    • +6 (8 voturi)    
      decat o punte spre iad (Sâmbătă, 2 mai 2015, 2:46)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana Claudia

      mai bine un zid.
    • +1 (3 voturi)    
      mai (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:28)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana Claudia

      draga suskracinskaia cerepulova.nu intelegeti ca noi nu vrem nicio punte de legatura cu voi?
      ce dreaku' sa vina bun de la rusi?
      a venit komunismul,kolhozul,sovhozul,sovromul si toate nenorocirile atasate lor!
      eu unul am citit "Pe Donul linistit"si nu-mi mai trebuie in veci sa aud de rusi,cazaci, si alte hoarde salbatice!
    • +1 (3 voturi)    
      urare (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:56)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana Claudia

      duca-se pe pustii!
  • -2 (18 voturi)    
    Si care e problema? (Vineri, 1 mai 2015, 22:23)

    satanae [anonim]

    Antirusismul primitiv al site-ului asta, comun, de altfel, intregii prese romanesti, de inspiratie SRI, este de-a dreptul dezgustator. De ce ar fi o problema deschiderea unui centru cultural rus in Romania? Cultura rusa nu trebuie cunoscuta? Daca sintem analfabeti, nu, dar lasati-i pe aia din Romania care nu stau sa asculte toata ziua elucubtratiile antirusesti emanate de presa romaneasca, pe filiera SRI si Securitate, sa mai vada ceva si din ceea ce se intimpla in Est in domeniul cultural. Pentru ca au ce vedea si auzi. Dupa maimutele patrioate de la noi, si invatarea limbii ruse este un act de tradare nationala. In fine, spunem si noi atit cit ne duce capul, si niciodata nu prea ne-a dus la prea multe.
    Singura problema ar fi de ce nu s-a deschis un astfel de centru pina acum, la mai bine de 25 de ani dupa 1989, dar asta probabil ca tine de anchilozarea functionarilor din Ministerul de Externe de la Moscova, aflati, ca si ai nostri, sub influenta organelor primitive de Securitate de la nivel local.
    • -5 (9 voturi)    
      Din pacate pot sa-ti dau doar un plus (Vineri, 1 mai 2015, 23:16)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      ani merita o suta.