Ahmadinejad ameninta SUA si Israelul: Iranul va riposta dur daca va fi lovit

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Luni, 15 august 2011, 23:38 Actualitate | Internaţional

Mahmoud Ahmadinejad a lansat luni inca o amenintare la adresa Statelor Unite si Israelului. Potrivit presedintelui iranian, cele doua state ar dori sa dea o lovitura tarii sale dar sunt constiente de puterea Iranului si se tem. Ahmadinejad spune ca intr-un asemenea caz tara sa s-ar apara cu toate fortele si resursele si spera sa nu se ajunga niciodata in aceasta situatie, informeaza Ria Novosti.

Despre programul nuclear a precizat inca odata ca acesta nu urmareste obtinerea de arme nucleare si ca dupa parerea sa armele nucleare sunt depasite, ele apartinand secolului trecut. Presedintele Iranului crede ca ecuatiile internationale nu se mai alcatuiesc in ziua de astazi in functie de arsenalele nucleare, ci in functie de factorul uman.

Intrebat ce planuri are dupa anul 2013 (cand expira mandatul prezidential), Ahmadinejad a declarat ca tara sa organizeaza alegeri libere si ca decizia este a poporului, dar ca el se poate intoarce oricand la catedra de unde va continua sa isi serveasca tara ca profesor universitar.


Citeste mai multe despre   























1975 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    riposta (Marţi, 16 august 2011, 0:19)

    gigi [anonim]

    Mult iubite si stimate autor de articol, daca cineva declara ca va riposta in cazul in care va fi atacat, asta nu reprezinta o amenintare. A te opune represiunii este unul dintre drepturile fundamentale ale omului ! Ce ar fi trebuit sa declare seful unui sta, ca daca va fi atacat, ii va primi pe atacatori cu piine si sare, asa cum obisnuim noi sa-i primim pe oaspeti??? Rogu-va, schimbati macar titlul...Daca voi vedeti in declaratia lui Ahmadinejad o amenintare la adresa cuiva, inseamna ca acel cineva va controleaza. Aveam impresia ca hotnews este un site serios. S-a mai spulberat un mit...Duca-se!
    • +5 (7 voturi)    
      nu intelegi... (Marţi, 16 august 2011, 6:56)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gigi

      A amenintat cineva Iranul ca sa fie nevoie sa debiteze prostii babuinul asta de presedinte al lor? Cand a spus ca Israel-ul trebuie sters de pe fata pamantului tot la apararea se referea? Intelegi ce vrei...dar esti pe langa subiect, la fel ca si pacaliciul ala al lor de presedinte!
      • 0 (2 voturi)    
        Cartea recordurilor (Marţi, 16 august 2011, 9:49)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Pacalici si maimutoi in acelasi timp :)
    • -2 (6 voturi)    
      Ce cauta ? (Marţi, 16 august 2011, 8:23)

      unfost [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ce cauta Flota a 5-a [portavioane nucleare si nave de razboi cu un efectiv de 30 mii militari] la granitele Iranului in Golful Persic ? Iranul ameninta Statele Unite, sau invers ? USA detine 900 baze militare in 135 de tari; Iranul cate baze militare are ? Are Iranul nave de razboi in Marea Caraibelor ?

      http://www.youtube.com/watch?v=nv60s32IzfY
      http://www.youtube.com/watch?v=-1tDFfocv-M
      http://www.youtube.com/watch?v=YN5vz9FWCpk
      • 0 (2 voturi)    
        Deranjezi "formatorii de opinie" de pe forum (Marţi, 16 august 2011, 11:24)

        unu [anonim] i-a raspuns lui unfost

        Cred ca deranjezi "formatorii de opinie" de pe forum, altfel nu inteleg de ce ai luat minus :)
    • -2 (2 voturi)    
      E o "smecherie de cartier" (Marţi, 16 august 2011, 10:55)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Iranul ameninta in stanga si in dreapta ca nu va permite, va riposta, va lovi decisiv, va tuna si fulgera. Toti se tem de imensa putere si uriasa cultura iraniana. Daca nu il ataca nimeni asta inseamna ca toi mor de frica de puterea uriasa trimisa direct de profet in teasta goala a unui presedinte cu vadite tare psihice. Pe moment singura actiune decisiva, in forta, este doar impotriva propriilor lor cetateni, care ar fi dorit mai multa libertate.
  • -2 (2 voturi)    
    exact ! (Marţi, 16 august 2011, 8:54)

    stan [anonim]

    de acord cu gigi .
  • +1 (1 vot)    
    Iranul ameninta cu autoapararea ?!? (Marţi, 16 august 2011, 11:13)

    anonim [anonim]

    Mesajul afirma clar ca, daca vor fi atacati, "tara sa s-ar apara cu toate fortele si resursele si spera sa nu se ajunga niciodata in aceasta situatie"

    Deci, spera sa nu se ajunga niciodata la aceasta situatie. Unde este asadar amenintarea ?
  • 0 (2 voturi)    
    wrestling (Marţi, 16 august 2011, 11:45)

    maiorul [anonim]

    Mai este pana in 2013 pana pana cand ii expira mandatul prezidential lui Ahmadinejad ca sa se mire maimutoii si fraerii care au comentat mai sus pe forum.Pana acum Ahmadinejad a transformat iranul in posesor de arme atomice,pana in 2013 va transforma intr-o putere nucleara majora similar cu Rusia sau China, spre disperarea babuinului de Mircea si a maimutoiului din Cartea Recordurilor de mai sus