Problemele mostenirii naziste

de Andra Ciubotaru     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2011, 23:13 Actualitate | Internaţional


Complex hotelier, Prora
Foto: Reuters
Mostenirea nazista reprezinta o problema apasatoare pentru anumite orase, care nu stiu cum sa procedeze cu ramasitele nedorite ale trecutului sangeros, scrie The Telegraph.

Autoritatile din statiunea Prora, situata pe insula germana Ruegen, in Marea Baltica, au incercat timp de ani intregi sa ii gaseasca o intrebuintare imensului complex hotelier, construit in cadrul programului nazist "Forta prin Bucurie". Acesta are 10.000 de camere si ar putea gazdui peste 20.000 de turisti, insa nu a fost niciodata inaugurat, intrucat lucrarile incepute in 1936 au fost abandonate in 1943 din cauza razboiului.

In prezent, guvernul local s-a alaturat unui grup de investitori pentru a incepe renovarea complexului aflat in ruine si pentru a-l transforma intr-o statiune moderna de vacanta.

Decizia a creat controverse, guvernul fiind acuzat de iresponsabilitate pentru cedarea patrimoniului de stat investitorilor privati.

Dezbateri energice au avut loc, in anul 2009, si in orasul polonez Jaslo, asupra unui stejar facut cadou de catre Adolf Hitler, in anul 1942. Unii sprijineau doborarea si arderea stejarului, in timp ce altii sustineau ca pomul nu are nicio vina pentru atrocitatile comise de catre nazisti. Intr-un final, autoritatile au decis sa se descotoroseasca de copac.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4518 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    cu atrocitatile (Vineri, 22 iulie 2011, 0:20)

    erimia [utilizator]

    comise de e.vrei cum ramane ? ....cu prezentul sangeros in care Palestina este sitematic cucerita doar ptr. ca un popor nu se mai satura de banii lumii !
    • -5 (9 voturi)    
      banuiesc a fi dintre cei cazuti la Bac. (Vineri, 22 iulie 2011, 7:46)

      victor L [anonim] i-a raspuns lui erimia

      @ erimia,
      pune mina pe carte, nu asculta toate zvonurile.
      • +6 (6 voturi)    
        de acord cu erimia (Vineri, 22 iulie 2011, 11:01)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui victor L

        iar lui victor: lasa-ne pe noi ceilalti "necititii" sa credem asta, iar tu "intelectualule", stai in lumea ta magica si crezi ce esti programat sa crezi. De-aia e lumea atat de usor de manipulat, din cauza unora ca tine, care se cred destepti si resping orice lucru care este impotriva conditionarii la care suntem supusi. Deci, cine trebuie sa puna mana pe carte, domnu "destept"?
        • -2 (2 voturi)    
          Comment sters de user (Vineri, 22 iulie 2011, 15:52)

          lol [anonim] i-a raspuns lui daniel

      • +1 (1 vot)    
        cred ca e valabil si pt. tine... (Vineri, 22 iulie 2011, 18:12)

        danarad [anonim] i-a raspuns lui victor L

        de unde stii ca sunt zvonuri ?
  • +7 (11 voturi)    
    Au taiat copacul (Vineri, 22 iulie 2011, 9:03)

    Martens [anonim]

    Mostra de prostie crasa. Ca, de altfel, toata discutia despre asa-zisa "mostenire nazista". Insa se leaga pe undeva cu victimizarea holocaustica si, mai incolo, cu achitarea unor sume uriase de bani unei anumite tari.
  • +11 (11 voturi)    
    Imbecili (Vineri, 22 iulie 2011, 9:38)

    Marcel Ionita [utilizator]

    auzi, cum sa tai copacu' tocami pentru faptul ca a fost facut cadou de Hitler? O ineptie mai mare ca asta nu am putut sa aud. Oameni care au creierul cat o maslina. Parca din copacul ala se nastea Hitler inca odata ca pasarea Pheonix din propria cenusa...
    Epic!
  • +4 (4 voturi)    
    Tara geme de "destepti"... (Vineri, 22 iulie 2011, 9:51)

    ursuil [anonim]

    Prostul nu este destul de prost,...daca nu este si xenofob invidios. De asta merg asa prost,treburile la noi .!
  • +5 (5 voturi)    
    asa arata o cladire veche de aprox. 70 ani?! (Vineri, 22 iulie 2011, 10:38)

    marius [anonim]

    :) pai daca era construita de romani era praf de mult .. si problema rezolvata ;-)
  • +3 (3 voturi)    
    ete na (Vineri, 22 iulie 2011, 11:58)

    MirceaA [utilizator]

    vezi vilele din Dorobanti si Cotroceni, construite acum 70-80 de ani
  • +6 (6 voturi)    
    Ar trebui demolate si autostrazile ? (Vineri, 22 iulie 2011, 12:12)

    Cain [utilizator]

    Eu zic sa demoleze si cei 3000 km de autostrazi construite pe vremea lui Hitler. In 1918 iudeo-bolsevicii din Rusia vroiau sa demoleze caile ferate construite de tar. Istoria se repeta !
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo! (Vineri, 22 iulie 2011, 13:11)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui Cain

      Le-ai zis-o! Dar fi atent, atata trebuie, sa le dai idei, ca din cate stiu, o portiune din soseaua Lugoj - Faget - Ilia a fost betonata de nemti in perioada "nazi" si este si acuma OK !
      Dar in Romania in care statuile lui Antonescu au fost date jos prin anii 90 este posibil orice...