Dubai: S-a deschis restaurantul situat la cea mai mare inaltime

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:29 Actualitate | Internaţional


Restaurantul At.mosphere, situat in cea mai inalta cladire din lume, s-a deschis duminica in cladirea Burj Khalifa din Dubai, informeaza Ria Novosti.

Restaurantul este construit la 442 m inaltime, la etajul 122 din cladirea Burj Khalifa, care inregistreaza o inaltime de 800 m.

At.mosphere are o capacitate de 210 persoane, care trebuie sa utilizeze un lift express pentru a avea acces la restaurant. Calatoria dureaza 57 de secunde.

At.mosphere a surclasat cu aceasta ocazie barul situat din Turnul CN din Toronto care pana in momentul de fata era localul situat la cea mai mare inaltime inaltime: 346 m. ​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4225 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Burj Khalifa (Duminică, 23 ianuarie 2011, 22:49)

    Alex [anonim]

    De la intaltimea aia se vede Iranul :) Si insulele palmier si desertul ....
  • +5 (11 voturi)    
    re (Luni, 24 ianuarie 2011, 0:14)

    Dan [anonim]

    e un restaurant la predeal e la si mai mare inaltime
    • 0 (2 voturi)    
      :)))))) (Luni, 24 ianuarie 2011, 3:38)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Excelent! :) Păcat că nu-ţi pot da un vot pentru replica asta :)
    • +1 (1 vot)    
      Crede-ma ..... (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:16)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Nici macar in vis nu poti sa faci aceasta comparatie .... am urcat ieri acolo ...... e de pe alta planeta ....
  • -2 (4 voturi)    
    Spectaculoasa caderea de acolo (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:35)

    mihai [anonim]

    Mai usor cu inaltimile domnilor arabi. O fi fain sus, dar si ce spectaculos se cade de acolo!
  • 0 (2 voturi)    
    nu... (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:50)

    nu conteaza [anonim]

    e adevarat ! peste tot in lume sint restaurante situate la inaltimi multmai mari decit asta din dubai !
    elvetia este unul dintre exemple.

    in alta ordine de idei http://www.blogdebucurestean.ro/2011/01/si-in-dubai-e-criza-imobiliara.html
    • +2 (4 voturi)    
      Nu confundati inaltimea cu altitudinea! (Luni, 24 ianuarie 2011, 12:01)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Restaurantul este la cea mai mare intaltime fata de nivelul pamantului, nu fata de niveul marii!
  • -2 (4 voturi)    
    visul lui dorel (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:57)

    eunuke [anonim]

    culmea masochismului gastro: sa iei masa intr-o cantina de santier pe ziare de lux, cu vedere la macarale care ranjesc vesele in soare. delicatese pe moloz pentru burjuii harapi.