Bulgaria: Un elev a rezolvat o problema de matematica veche de 2000 ani

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Duminică, 21 noiembrie 2010, 23:06 Actualitate | Internaţional


Radko Kolev, un elev in varsta de 19 ani, a rezolvat o veche problema de geometrie (problema lui Apollonius) intr-o maniera noua si unica, mentioneaza Novinite.

Problema lui Apollonius consta in construirea de cercuri tangente la trei cercuri date intr-un plan. Apollonius a rezolvat aceasta problema faimoasa in lucrarea sa "Tangente".

Ultima solutie oferita la aceasta problema dateaza din secolul 19 si ii apartine lui Joseph Gergonne. Solutia construita de tanarul bulgar pentru problema lui Apollonius este a cincea din istorie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















23823 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    4 an encore.. (Duminică, 21 noiembrie 2010, 23:17)

    zamo [utilizator]

    Urmeaza statia conjunctura poincare cu peronul tangent la ipotenuza.
  • -23 (29 voturi)    
    problema (Duminică, 21 noiembrie 2010, 23:25)

    lucica din italia [anonim]

    oare unde il gasesc pe elevu asta sa imi rezolve si mie o problema?:)
  • -20 (22 voturi)    
    Problema!!!!!!!! (Duminică, 21 noiembrie 2010, 23:50)

    Crina [anonim]

    De ce nu dati si enuntzul problemei ?
    Poate o rezolvam si noi!!!!!!
    • +16 (16 voturi)    
      pai (Luni, 22 noiembrie 2010, 0:56)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui Crina

      pai e link catre wikipedia
  • -8 (22 voturi)    
    OOOOFFFF..... (Duminică, 21 noiembrie 2010, 23:54)

    Sebb [anonim]

    ...nu putea copilul sa fie din Romania?? Noua ne trebuia bulina asta alba...ne-am fi dat mari cocosi ca stim mate...acu o fac bulgarii...
    • +15 (23 voturi)    
      Fiti fara grija (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:42)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Sebb

      Bunica'su, care l-a si invatat tot ce stie, e roman. Iar gurile rele spun ca, de fapt, bunicul ar fi rezolvat problema, dar ar fi pus acest fapt in bratele nepotului sau, deoarece el, batran fiind, nu mai avea nevoie de celebritate. Uitati-va diseara la Marutza, sa vedeti cum s-au intamplat toate.
  • +23 (29 voturi)    
    @OOOOF (Luni, 22 noiembrie 2010, 1:49)

    alexc [anonim]

    daca suferi atat de mult ca rezolvarea nu a fost facuta de un roman, mai bine pui mana si inveti niste matematica. mai sunt destule teoreme de demonstrat si re-demonstrat..

    ...sau poti sa te introci la tv si sa te uiti la mircea badea ;)
  • +8 (18 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 22 noiembrie 2010, 5:47)

    Vizitiul [anonim]

    Felicitari pentru rezolvarea problemei intr-o noua maniera!

    Nu pot sa uit de ce am avut eu medie de 5 la matematica, pentru ca ajungeam la solutie in alte feluri decat voia profesoara sa rezolvam papagaliceste. Mentionez ca nu foloseam ajutoare (calculator etc). Nu sunt mare si tare, ideea e ca am cautat sa optimizez algoritmii respectivi si chiar sa gasesc alte cai de rezolvare ce duc la solutia corecta. Am dovedit ca pot rezolva matrice si determinanti fara hartie si creion, dupa ce termin de demonstrat si ajung la rezultatele corecte mi se comunica ca nu am cum si ca imi pierd timpul etc. Atitudine de profesor in Romania.

    In Romania nu este posibil asa ceva pentru ca la noi nu se incurajeaza explorarea si gasirea de solutii ci se doreste invatarea in mod papagalicesc, sa mangaie orgoliul profesorului ca ce tare sunt eu, uite-i cum fac toti la fel ca robotii, eu fiind seful :)

    Va dati seama cum functioneaza metoda la matematica :)

    Asa ca cei de sus cu invidia pe Bulgari, cauza se afla in mentalitatea din ograda noastra.
    • +8 (8 voturi)    
      Eu unul am avut noroc cu profii de mate (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:02)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Da, nasol.
      Totusi nu cred ca se poate generaliza.
      Eu unul am avut noroc cu profii de mate. Am invatat f multe de la ei. Si intotdeauna erau deschisi la solutii noi...
    • -5 (9 voturi)    
      alta maniera (Luni, 22 noiembrie 2010, 11:42)

      doszo [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Foarte interesant este ca si eu am avut tot timpul alta maniera de a rezolva problemele de matematica si profesoarele inguste la minte nu vroiau cu nici un chip sa le aprecieze! Sa va explic: la matrice eu cu siguranta puteam sa rezolv problemele de acasa din fata calculatorului calculand viteza de reactie a monstrilor din quaqe indrodusa intr-o matrice simpla! la geometrie cu siguranta as fi putut determina niste parabole interesante pe terenul de fotbal. Nu mai zic de tangentele la vinclu pe care eram capabil sa le execut fara nici cel mai mica efort!
      Asta este! oameni limitati! nu exista viziune in sistemul nostru de invatamant! Evident, Basescu putea sa faca mai multe in acest sens dar din cauza mogulilor nu a reusit. Eu sunt increzator ca actualul guvern va veni in intampinarea problemelor populatiei si va elimina odioasa propunere de a preda geografia si istoria in limba maghiara si astfel sistemul nostru de invatamant va deveni brusc cel mai competitiv la nivel de judet si chiar la nivel de comuna!
      Da , Da! Sun sigur de asta!
    • +4 (4 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 22 noiembrie 2010, 17:38)

      toto [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Proful meu de mate din liceu mi-a recunoscut calitatea de a rezolva o problema pe jumatate de tabla, demonstria lui fiind de 4 ori mai lunga si mai complicata decat a mea. Mi-a dat 10, desi el punea extrem de rar nota maxima. Cred ca doar de 2-3 ori in toti cei 4 ani de liceu, in clasa la noi. M-a incurajat si mi-a dat incredere constat.
  • -12 (14 voturi)    
    OOOfff... (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:32)

    Lucian [anonim]

    Iar senzationalism de doi bani. Conform chiar linkului din articol problema a fost rezolvata de n-spe mii de ori pana acum, prima data de Apollonius insusi. Elevul bulgar a gasit doar o noua metoda de a o rezolva.
    • +11 (11 voturi)    
      probabil ca daca ar fi facut... (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:39)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      ...apa sa fiarba pur si simplu concentrandu-si puterea mintii, tot nu ar fi insemnat ceva pentru tine... la urma urmei lumea fierbe apa prin alte metode de mii de ani...

      sa iti explic si analogia?
      • -3 (7 voturi)    
        Inteligentule... (Luni, 22 noiembrie 2010, 15:53)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui marius

        Eu m-am referit doar la titlul senzationalist folosit pentru aceasta stire. "Problema veche de doua mii de ani" sugereaza ca problema a ramas nerezolvata timp de doua mii de ani, ceea ce nu e cazul, din moment ce a fost rezolvata chiar de cel care a enuntat-o.
    • 0 (0 voturi)    
      esti sigur? (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:28)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      De unde stii ca bulgarul nu a reusit sa gaseasca un cerc tangent la 3 cercuri care sunt inscrise unul intr-altul?

      Asta chiar ar fi ceva nou... :-)
  • +2 (6 voturi)    
    interesant (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:11)

    Gigi [anonim]

    Interesant ca pe wiki apar mai mult de 5 solutii, si geometrice si algebrice, semnificativ mai mult de 5 matematicieni care au rezolvat-o, dar nici urma de elev bulgar.
    • +7 (7 voturi)    
      si mai interesant (Luni, 22 noiembrie 2010, 11:23)

      Alnaibii [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Interesant e ca dumneavoastra credeti ca tot ce e nou apare pe wiki imediat.

      @autor - problema e despre un cerc tangent la 3 cercuri, nu 3 cercuri tangente la 3 cercuri
      • +1 (3 voturi)    
        Din nefericire, (Luni, 22 noiembrie 2010, 12:00)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Alnaibii

        ...se intampla sa imi ocup timpul liber cu furnizarea, verificarea si certificarea de informatii pe Wikipedia.

        Sa nu incepem polemica Wiki. Editorii bulgari ar fi pus informatia din momentul t+x, unde x->0.
  • +1 (3 voturi)    
    bulgarul era protobulgar (Luni, 22 noiembrie 2010, 11:01)

    dani [anonim]

    de origine kosovar? vezi tu, internetul asat nu e pentru toti. Informatia poate fi falsa sau doar neadevarata. Proportia acestor informatii proaste se afla intro crestere alarmanta. Eu sunt sigur ca si controlata.
  • +1 (1 vot)    
    Un nou tip de solutie? (Luni, 22 noiembrie 2010, 13:40)

    fLoreign [utilizator]

    Din cate citesc pe Wikipedia, exista patru perechi de cercuri-solutie a problemei. Se refera oare articolul la o a cincea solutie (deci referindu-se la un set diferit de cercuri-solutie) la care nu s-a gandit nimeni pana in prezent?
  • +1 (1 vot)    
    Bine! Da' de ce? (Luni, 22 noiembrie 2010, 14:30)

    La rece [anonim]

    Ma bucur pt tanarul bulgar. Sincer! Din pacate zona geografica din care provine(ca si noi dealtfel) este total improprie oricarei continuitati in succes. Are sanse mari sa ramana singurul lucru remarcabil realizat in plan profesional in intreaga lui viata! Si daca emigreaza ii va fi foarte greu pt ca nu va mai avea timp de cercetare cand va lucra in constructii pe vreun santier!
  • +2 (2 voturi)    
    daca (Luni, 22 noiembrie 2010, 17:51)

    daca [anonim]

    Daca tot suntem la probleme din astea de mate grele, il rog pe tanarul matematician sa calculeze care era probabilitatea ca la loto 6/49 sa iasa numerele: 27,32, 35, 36, 38, 39, bineinteles nu in ordinea asta ca sa nu se prinda romanii, asa cum a iesit duminica trecuta, dar si faptul ca serii din astea ciudate ies din ce in ce mai des! Tot la calcule il rog pe d-l matematician sa calculeze cat le iese la organizatori daca se mai amana cu o saptamana castigarea premiului cel mare. Parerea mea de roman sincer si increzator, e ca in tara asta pana si la loto a ajuns sa ne prosteasca pe fata!
    • 0 (0 voturi)    
      daca si cu parca.... (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:09)

      numerotescu iulian [anonim] i-a raspuns lui daca

      daca... probabilitatea de a iesi seria respectiva de numere este aceeasi (de aproximativ 1 la 14 milioane) cu a tuturor celorlalte serii de numere. statistica asta este insensibila la semnificatiile pe care le acorzi tu numerelor si succcesiunii acestora.
      • 0 (0 voturi)    
        Asta cum mai e? (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:29)

        Un oarecare [anonim] i-a raspuns lui numerotescu iulian

        Da ai dreptate aceeasi sansa 1 la cca 14000000.
        Dar asta cum o mai judeci: duminica 18.11.2010
        loto 6/49 - 5, 7, 9, 11, 15, 29 si
        loto 5/40 - 4, 5, 11, 15, 29 ????
        Adica, doua trageri consecutive (la distanta de cateva minute), din 2 seturi de bile diferite, ies 4 din 6 numere identice.
        Seamana cu tragerea de la Bulgari in 2 duminici consecutive aceleasi 6 numere (doar ordinea difera).
        Ciudate coincidente.
  • 0 (0 voturi)    
    "tanarul" bulgar (Luni, 22 noiembrie 2010, 18:54)

    unsure [anonim]

    Problema? De doua mii de ani? Oare in ce clasa o fi respectivul?
  • 0 (0 voturi)    
    si care e abordarea noua a bulgarului?? (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:54)

    neutrino [anonim]

    Nu am nimic nu ei dar parca mai de curand il descoperise pe isus sau pe ioan (niste oase).
    acum asta?
    in plus..problema pare rezolvabila prin multe metode, deci unde este unicitatea bulgarului?..
    In plus, novicele bulgar are 19 ani...
    Hai bulgari..puteti mai mult..pe cand voi sunteti veriga lipsa din lantul trofic ? Sau de ce nu Big Bang-ul universului..??

    Hotnews, chiar trebuiesc bagati in seama toti ratacitii, nu ne sunt suficienti ai nostri, ii mai imprumutam si de la vecini?
  • 0 (0 voturi)    
    problema (Marţi, 23 noiembrie 2010, 21:45)

    Spock [anonim]

    Este interesant ca majoritatea comentariilor sunt de prost gust, fara sa aiba vreo legatura cu subiectul. Din pacate natia romana devine o natie de manelisti inculti. Cei care invata si muncesc in Romania sunt considerati fraieri.
  • 0 (0 voturi)    
    super adeverat (Luni, 17 ianuarie 2011, 23:27)

    marfa [anonim]

    am invatat analiza matematicii cu un geniu de unchiu care a inventat prescuratile sale si sunt publicate...bravo lu bulgaru bafta ale ambelor tarii cu toate ca sunt vremuri grele la noi ca tarii . se poate face miniunii si lumea 3a . pa.
    • 0 (0 voturi)    
      Si mai super adevarat!!! (Vineri, 20 ianuarie 2012, 18:13)

      Csergo Alexandru [anonim] i-a raspuns lui marfa

      Cred ca timpul alocat analizei matematicii, nu ti-a permis un ragaz pentru o "delectare" cu analiza gramaticala.