ONU a coborat drapelul in berna in memoria lui Kim Jong-Il

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2011, 23:26 Actualitate | Internaţional

Drapelul ONU a fost coborat in berna miercuri, la sediile din New York si Geneva, in timpul funeraliilor fostului lider nord-coreean Kim Jong-Il, atragand critici din partea organizatiei UN Watch, scrie AFP.

"Organizatia Natiunilor Unite coboara drapelul in berna in mod traditional pentru moartea sefilor de state membre", a declarat purtatorul de cuvant ONU, Choi Soung-ah. Organizatia UN Watch considera ca in ciuda protocolului diplomatic, ONU nu trebuie sa uite obiectivul sau principal de a apara drepturile omului.

"ONU ar trebui sa-si arate solidaritatea fata de milioanele de victime ale regimului nord-coreean condus de Kim", sustine liderul asociatiei, Hillel Neuer. Obiectivul UN Watch este de a urmari respectarea principiilor de baza ale ONU.


Citeste mai multe despre   



















2102 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    poftim?! (Miercuri, 28 decembrie 2011, 23:39)

    versilov [anonim]

    Pe cand o statuie pentru Pol Pot? Dar un moment de reculegere pentru Hitler?
  • +10 (14 voturi)    
    cand a fost (Miercuri, 28 decembrie 2011, 23:41)

    ws [anonim]

    executat ceausescu au procedat la fel?

    onu - o adunatura de idioti.
  • -1 (9 voturi)    
    bravo onu (Joi, 29 decembrie 2011, 0:07)

    negociatorul [anonim]

    bravo onu

    deci eu m-am saturat...

    dupa cum spuneam ce dovezi mai clare mai doriti cum ca sua, ue, si toate statele occidentale reprezentate de ONU, SUSTIN acest regim inuman din korea de nord.

    asa cum l-au pupat in dos pe ceausescu de la nixon si pana la regina marii britanii ducand in eroare natiunea romana, pentru ca securitatea a profitat din plin de aceasta lansand in tara tot felul de articole care intareau ca ceausescu este buricul pamantului, tot asa sustin un dictator.

    pai oamenii aceia drepti, putini cati or mai fi si care sunt ipotriva regimului ce or sa creada de aici????

    onu a coborat steagul in berna la moartea acestui dictator care este egal cu pol pot (veti vedea peste 100 de ani cand o sa cada regimul), iar cand a fost executat ceausescu, gadaffi, sau sadam, au sarit in sus de bucurie.

    eu nu mai inteleg nimic, nu mai inteleg aceste jocuri politice
    • +4 (4 voturi)    
      onu (Joi, 29 decembrie 2011, 0:48)

      ONU [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

      germania, anglia, franta, japonia, sua si celelalte tari UE au refuzat sa participe la "minutul de reculegere" cerut de coreeni la ONU

      pentru drapel nu prea aveau ce face, in ONU sunt 193 de state
    • -1 (1 vot)    
      erata (Joi, 29 decembrie 2011, 1:08)

      negociatorul [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

      impotriva in loc de ipotriva

      daca mai sunt greseli de vina e tastatura
      • -1 (1 vot)    
        Mai sunt greseli, dar de logica (Joi, 29 decembrie 2011, 23:02)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui negociatorul

        Io zic sa o lasam cum a cazut...
  • +2 (4 voturi)    
    ONU? (Joi, 29 decembrie 2011, 1:12)

    MirceaA [utilizator]

    ONU face doar ce i se spune. Sunt curios cine a facut presiunile.
  • +1 (3 voturi)    
    ipocrizie (Joi, 29 decembrie 2011, 6:21)

    miha48 [utilizator]

    Nu gasesc nicio explicatie diplomatica in sprijinul acestui gest imoral. Un reprezentant al democratiei sa planga dupa moartea unui monstru. Tocmai au umilit milioane de oameni care au trait sau traiesc sub regimuri despotice.
  • +1 (1 vot)    
    Firesc? (Joi, 29 decembrie 2011, 7:02)

    teose [utilizator]

    Se pare ca arborat la inaltime, drapelul ar fi devenit tinta pt. bomba atomica. Ma surprinde insa cum "se mira" si ridiculizeaza presa romaneasca circul facut de coreenii care "il jelesc" pe Kim. Si Ceausescu, daca ar fi murit de moarte buna, ar fi avut parte de acelasi spectacol, din partea "zecilor de mii de tarani si intelectuali care, in Piata Republicii, scandeaza cu entuziasm numele conducatorului iubit"
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-ntelegem ca... (Luni, 23 ianuarie 2012, 20:19)

    Pierre de Vara [anonim]

    ... au facut acelasi gest si pentru Ceausescu?