Rusia: Rachetele balistice intercontinentale Bulava intra in serviciile marinei ruse

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2011, 23:13 Actualitate | Internaţional

Am facut un pas foarte important terminand testele de zbor ale rachetelor balistice intercontinentale Bulava. Acestea vor intra imediat in serviciile marinei ruse", a anuntat presedintele Dmitri Medvedev. Rusia a lansat vineri doua rachete Bulava in Marea Alba, care au atins cu succes tinta fixata la o distanta de 6.000 de km in peninsula Kamchatka, scrie Ria Novosti.

Avand o raza de actiune de pana la 8.000 de km, racheta Bulava poate purta intre sase si zece focoase, iar impactul exploziei sale atomice este de 100 de ori mai mare decat impactul exploziilor de la Hiroshima din anul 1945.

Pana in prezent, Rusia a efectuat in total 15 teste cu rachete Bulava, dintre care doar opt au fost reusite. Bulava este destinata sa devina principala componenta marina a fortelor nucleare strategice si principala arma din dotarea submarinelor din cadrul proiectului 955 "Borei".


Citeste mai multe despre   



















2155 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    astea sunt ...?? (Marţi, 27 decembrie 2011, 23:38)

    vasile [anonim]

    ,,, astea sunt rachetele alea' de' zboara invers...??
  • +1 (3 voturi)    
    apai (Marţi, 27 decembrie 2011, 23:58)

    taranistu [utilizator]

    cine poate verifica, Marea Alba, Kamciatka etc.
  • +5 (9 voturi)    
    tot testeaza de vreo doi ani, de la marele esec... (Marţi, 27 decembrie 2011, 23:58)

    outside_the_wall [utilizator]

    Cind e vorba de spatiu (folosit in mod pacifist), le doresc succes si rusilor, si oricarei alte natii de pa Pamint, dar cind e vorba de razboi, @!#%@#$^ pe toti!

    Asta e "racheta cea grozava" care acu' vreo doi ani a creat o spirala ciudata pe cerul Norvegiei:
    http://www.space.com/7656-bizarre-sky-spiral-caused-failed-missile.html

    Tehnologia spatiala ruseasca nu mai e ce era odata, esecurile se tin lant in ultima vreme. Dar lasa, ca ministrul Rogozin ironizeaza Romania si scutul antiracheta al NATO... Bun asa. Pace.
  • +2 (2 voturi)    
    adevarul este ca (Miercuri, 28 decembrie 2011, 0:26)

    visio [anonim]

    nicio o natiune nu se gandeste serios la un razboi nuclear; facand un exercitiu de imaginatie ne puteam da seama ca indiferent de tinta lovita, tot globul va fi afectat de norii radioactivi; adica norii aia care stau la radio si striga in gura mare "ne misca Pamantul"...in rest, traiasca industria armamentului si pozitia politica care e avantajata de "muschi"...
  • +3 (3 voturi)    
    aveti grija (Miercuri, 28 decembrie 2011, 7:55)

    sache [anonim]

    sa nu se blocheze pe teava. ati dat numai chixuri in ultimiul timp........
  • +3 (3 voturi)    
    vrem garantii de securitate (Miercuri, 28 decembrie 2011, 12:54)

    dadan [utilizator]

    In replica la comentariile rusnacilor la scutul antiracheta , romanii ar trebui sa comunice rusnacilor ingrijorarea fata de amenintarea reprezentata de aceste rachete si sa ceara garantii de securitate.... asa de sanchi caci se stie ca rusnacul e obisnuit cu monologul insa si romanii pot fi sarcastici si mishtocari....
  • -1 (1 vot)    
    bulava (Miercuri, 28 decembrie 2011, 16:04)

    nelu [anonim]

    nu stau asa lucrurile,am mai spus-o bulava ca si tot ce fac rusii e in contra timp pe bani putini dar si deosebit "ca de obicei".pai nu vedeti ca odata ce le iese bine e ceva teribil si uimitor.?sa aibe ei fondurile americanilor cam ce credeti ca ar scoate?
    • 0 (0 voturi)    
      Explicatii (Vineri, 30 decembrie 2011, 9:58)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui nelu

      In sfarsit rusii au reusit sa atinga nivelul tehnologic al vesticilor de acum 20 de ani. Dupa 15 teste dintre care jumatate au fost chixuri au si rusii o racheta cu caracteristici apropiate de rachetele Trident II americane (aflate si in dotarea britanicilor) si de rachetele M51 franceze, care au functionat ireprosabil de la prima incercare. Daca va uitati cum arata submarinele balistice rusesti veti vedea de ce aveau atata nevoie de Bulava: ori sunt FOARTE mari (clasa Victor - 48.000 t, retrase toate in prezent, in afara de unul care e folosit pentru testele Bulava), ori au o cocoasa mare si patratoasa in spate, care in mod sigur le afecteaza caracteristicile hiodrodinamice si acustice. De ce? Pentru ca rachetele din precedenta generatie erau prea mari pentru a incapea intr-un submarin "normal". Performantele necesare erau atinse doar cu pretul unor dimensiuni uriase, care faceau submarinele purtatoare lente si zgomotoase, prada usoara pentru hunter-killer-ii vestici. Din acest motiv submarinele balistice rusesti nici nu prea se indepartau de zona de siguranta din zona coastelor proprii, unde puteau fi protejate de navele de suprafata - tactica se numea "Citadela". Ramane sa vedem acum raspunsul vestic la noua clasa Borei, caci in mod sigur va urma unul daca e intr-adevar ceva de capul acestor noi submarine rusesti.
  • +3 (3 voturi)    
    DESPRE RACHETELE SOVIETICE NUMAI DE BINE (Miercuri, 28 decembrie 2011, 16:38)

    pointless man [utilizator]

    si un banc vechi:

    Undeva in URSS in clasa intaia se exerseaza numaratul de la 1 la 10 si invers. Faimosul Bulov de fiecare data cind numara indarat termina cam asa "...4,3,2,1 - p..la !" Invatatoarea exasperata: "Bulov ! De la cine ai invatat sa numeri asa ?" "De la tata " "Si ce e tatal tau ?" "Lansator de rachete la Baikonur."