ONU: SUA, Japonia si cateva tari europene au boicotat momentul de reculegere in memoria lui Kim Jong-Il

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2011, 23:16 Actualitate | Internaţional

Statele Unite ale Americii, Japonia si mai multe tari europene au refuzat joi sa participe la momentul de reculegere in memoria lui Kim Jong Il propus de Coreea de Nord la Adunarea Generala a ONU, scrie AFP.

Diplomatii occidentali au considerat ca acest tribut adus fostului lider nord-coreean nu era potrivit in cadrul Adunarii Generale a ONU.

"Kim Jong Il este probabil responsabil pentru moartea a zeci de mii de oameni. El nu poate fi considerat un model pentru ONU", a declarat unul dintre diplomatii care au boicotat momentul de reculegere.

Kim Jong Il a murit sambata trecuta, dar regimul comunist din Coreea de Nord a anuntat stirea abia doua zile mai tarziu.


Citeste mai multe despre   























2966 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    e evident gestul (Joi, 22 decembrie 2011, 23:27)

    domu [anonim]

    si de asteptat
  • +7 (7 voturi)    
    !!! (Joi, 22 decembrie 2011, 23:27)

    CMD [utilizator]

    Foarte bine!
  • -8 (12 voturi)    
    Rusine! (Vineri, 23 decembrie 2011, 0:07)

    Romanul [anonim]

    Rusine ONU care a aprobat razboaie in Afganistan, Libia, Egipt, Irak etc...
    dar cand moare cineva va doare undeva..RUSINE voi sunteti cei maimari criminali!
    • +6 (6 voturi)    
      pentru cine? (Vineri, 23 decembrie 2011, 9:31)

      toiu [utilizator] i-a raspuns lui Romanul

      Un moment de reculegere pentru un criminal notoriu care si-a chinuit poporul si l-a masacrat? Au fost oameni condamnati la moarte pentru ca au vrut sa treaca frontiera cu China! Am citit cazul unui profesor nord coreean a carei familie a fost omorata pentru ca a ramas in Coreea de Sud. Ce fel de regim este acesta? Ce fel de om este cel care conduce un astfel de regim? Acest om merita aprecierea cuiva?
  • -12 (14 voturi)    
    Pastele matii de USA (Vineri, 23 decembrie 2011, 0:40)

    Mitza Baston [anonim]

    ai tupeu sa vorbesti de crimele comise de regimul din coreea de nord? Dar crimele comise de USA in afganistan, Iraq, libia egipt? NOrmal ca nu are nimeni tupeu sa va supere huh? abia astept un razbel in care sa vedeti care este inceputul iadului si sfarsitul raiului
    • +5 (7 voturi)    
      invitatie la dans (Vineri, 23 decembrie 2011, 8:16)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Mitza Baston

      Nord coreenii cred ca te vor primi cu bratzele deschise. Pe bune, cred ca ar trebui sa te muti acolo. Te vei simti bine printre oameni care gandesc la fel ca tine... nu inteleg de ce nu ti-ai dori asa ceva.
    • -2 (2 voturi)    
      CORECT (Vineri, 23 decembrie 2011, 10:43)

      TAIFUN [utilizator] i-a raspuns lui Mitza Baston

      imi place cum ai juecat.
  • +7 (7 voturi)    
    sper (Vineri, 23 decembrie 2011, 2:28)

    uzu [anonim]

    sper ca si Romania s-a numarat printre acele tari europene ...
  • +5 (7 voturi)    
    kim (Vineri, 23 decembrie 2011, 2:56)

    al [anonim]

    cat tupeu pe nenorocitii de coreeni sa ceara moment de reculegere...
    • +2 (2 voturi)    
      nu cunosc dar am o banuiala (Vineri, 23 decembrie 2011, 8:20)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui al

      Am senzatia ca e o practica obisnuita, atunci cand un sef de stat moare in decursul mandatului, sa se ceara asa ceva. Problema la coreenii comunisti e ca la ei sefia statului nu era detinuta de Kim Jong Il deci nu imi dau seama ce rol avea decedatu' in relatiile interstatale. Si chiar daca ar fi fost sef de stat, vorbim de mandat pe viatza. Odata si-odata tot ar fi murit, pe cand intr-o tara cu regim democratic probabilitatea e mica pt un presedinte sa moara in timpul mandatului.

      Intre noi fie vorba, un moment (de reculegere, de recapitulare, orice) trebuia tinut pentru Vaclav Havel, o personalitate marcanta a secolului XX in sens pozitiv, nu negativ.
  • +2 (2 voturi)    
    Cateva zeci de mii? (Vineri, 23 decembrie 2011, 13:32)

    Lucian [anonim]

    Cifra e ridicola. Defunctul dictator ar putea fi acuzat lejer de moartea a doua milioane de nord-coreeni din timpul foametei din anii '90. De fapt ar putea fi acuzat lejer de genocid impotriva propriului popor. Bineinteles ca nu merita nici un moment de reculegere, a-i aduce un omagiu unui asemenea monstru ar insemna sa-i legitimezi crimele. Sper ca si Romania se numara printre cele "mai multe tari europene" care au raspuns cum se cuvine acestei cereri scandaloase a reprezentantilor lagarului de exterminare care este Coreea de Nord.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:00)

      uncurios [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      De unde stii ? Cine ti-a spus ? Unde ai citit ?
      Stii ca din cei morti la Hirosima si Nagasaki 25% erau coreeni ?