Al Qaeda il critica pe Mahmoud Ahmadinejad pentru declaratiile impotriva SUA

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 23:38 Actualitate | Internaţional

Al Qaeda l-a criticat aspru pe Mahmoud Ahmadinejad pentru declaratia referitoare la atacurile din 11 septembrie 2001. In timpul viztiei sale la New York de saptamana trecuta, presedintele Iranului a declarat intr-un interviu ca nu avioanele au cauzat prabusirea turnurilor gemene, ci o cantitate mare de exploziv montata in interior. Nu a acuzat direct SUA de inscenare, insa a subliniat faptul ca in calitatea sa de inginer nu poate crede ca avioanele au doborat turnurile World Trade Center, anunta Haaretz.

Reprezentantii al Qaeda au catalogat comentariile lui Ahmadinejad drept ridicole si au afirmat ca presedintele incearca sa arate prin acest tip de declaratii ca Iranul ii poate face fata Americii. Al Qaeda considera ca anti-americanismul iranian este unul de oportunitate, servindu-se de el doar atunci cand aceasta pozitie le convine.

Al Qaeda crede ca Teheranul regreta ca nu a fost cel care a comis atacurile si fiind invidiosi pe succesul obtinut de reteaua terorista prin atacurile de la 9/11 incearca sa le discrediteze.


Citeste mai multe despre   






















2310 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    . (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:51)

    radukku [utilizator]

    De acum viitorul in Iran suna bine! Bum, bum!
  • +3 (15 voturi)    
    Unde s-a ajuns... (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:55)

    eu [anonim]

    Se cearta teroristii (extremistii) intre ei!
  • -1 (19 voturi)    
    CIA sau Al Qaeda ? (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:25)

    El Condor [anonim]

    Se pare ca USA si-a mai infiintat un "oraganism" gen CIA : Al Qaeda, numai ca acesta actioneza din orientul mijlociu, pana in cel indepartat.
  • +3 (21 voturi)    
    Al Qaeda=SUA (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 1:01)

    marius [anonim]

    Oare cat o sa mai continue aceasta mascarada macabra perpetuata de SUA? Este vizibil cu ochiul liber ca toate evenimentele "teroriste" impotriva lumii civilizate au fost provocate de cei care vor sa aiba mai mare control asupra maselor,eradicand treptat dreptul oamenilor la viata privata si ajutand la instaurarea unei noi ordini mondiale,Iranul doar pune punctul pe "i"...
  • +3 (19 voturi)    
    ...mie-mi pare... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 1:05)

    iulian_c [anonim]

    Aceasta declaratie are un sens destul de subtil si ma face sa vad si mai mult o legatura "amicala" intre CIA si AlQaeda
  • +3 (21 voturi)    
    AL QAEDA are vocea SUA (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 1:08)

    Palade [anonim]

    Recunosc in declaratia de mai jos vocea SUA,
    "Al Qaeda il critica pe Mahmoud Ahmadinejad pentru declaratiile impotriva SUA"
    ceea ce demonstreaza ca aceasta Al Qaeda nu exista
    Este doar o inventie a americanilor pentru a justifica razboaiele pe care le poarta in lumea musulmana.
  • +5 (19 voturi)    
    Sa fim seriosi (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 2:07)

    nano2k [utilizator]

    Cine mai pune "botul" la basmul cu "al caida"?
    Ce frumos lucreaza "Al Caida" pentru SUA (de fapt pt criminalii din SUA). Nici americanii nu mai cred, insa multora le e frica sa o spuna.
    • 0 (4 voturi)    
      Fals (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 13:25)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Problema pe care o ridici tu exista pt. simplu fapt ca sunteti multi oameni cu un nivel scazut de informatii. Pt. omul simplu, unele evenimente nu s-ar putea intampla doar cu ajutorul si conpiratia unor guverne sau forte puternice dar oficiale. Adica daca economia ro. dupa 90 s-a prabusit, pt. omul simplu, trebuia sa fie o conspiratie din afara bine pusa la punct. In cazul in care al quaeda ar fi o conspiratie nu se poate tine secret si mai ales ca dovezile arata contrariu, mii de simpatizanti au fost arestati tocmai in tarile musulmane si sute de servicii secrete din toate tarile si-au aportat ajutorul.
      • 0 (0 voturi)    
        Apreciez (Duminică, 2 octombrie 2011, 22:26)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Apreciez eleganta in exprimare: "sunteti multi oameni cu un nivel scazut de informatii".

        Eu as zice ca voi, care aveti numai informatiile de pe canalele de stiri, "cele oficiale", sunteti cu informatie insuficienta. Oricine isi deschide putin ochii si urechile incepe incet incet sa gandeasca altfel, sa nu mai ia de-a gata tot ce i se zice.