Fosilele descoperite in Africa de Sud ar putea schimba teoria evolutiei umane

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Joi, 8 septembrie 2011, 22:56 Actualitate | Internaţional

Fosilele a doua creaturi asemantoare omului, vechi de peste 1,9 milioane de ani, au fost descopertite in Africa de Sud si ar putea schimba perspectiva asupra originii umane. Ramasitele au fost expuse prima data in 2010 si au definit o noua specie numita Australopithecus sediba, anunta BBC.

Echipa de cercetatori condusa de profesorul Chris Stringer a publicat recent un studiu in care sustine ca trasaturile creierului, picioarelor, mainilor si pelvisului acestor creaturi indica faptul ca specia lor se afla pe o linie directa de evolutie catre specia noastra Homo sapiens.

In prezent teoria evolutiei noastre este legata direct de Homo erectus, care a trait cu un million de ani in urma si care, potrivit paleontologilor, era legat la randul lui de alte creaturi mai vechi si mai primitive precum Homo habilis sau Homo rudolfensis.

Marea descoperire a lui Stringer consta in faptul ca desi Australopithecus sediba este o specie mult mai veche decat Homo erectus, anatomia si capabilitatile sale sunt mult mai avansate. Din aceasta cauza apare teoria evolutiei omului din Australopithecus sediba, mai probabila decat din celelalte specii.


Citeste mai multe despre   






















9392 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Adaugiri (Joi, 8 septembrie 2011, 23:21)

    Vizitiul [utilizator]

    O anumita parte din locuitorii Romaniei evoluand din Circopitecus manelitus.
    • -1 (9 voturi)    
      Just... (Vineri, 9 septembrie 2011, 0:41)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      doar nu din homo Sapiens sau homo Erectus :)) :))
      • +4 (4 voturi)    
        erectus ? (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:55)

        tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        erectus nu mai suntem din perioada interbelica..
    • +1 (11 voturi)    
      niciun pitecus mai (Vineri, 9 septembrie 2011, 2:10)

      IisusH [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Niciun "pitecus" mai ! Unii se trag din lut :))
    • +1 (1 vot)    
      Circopitecus manelitus (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:56)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Circopitecus manelitus
      CORECT!
    • 0 (0 voturi)    
      gresit, corect este (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:32)

      haralamb [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Ciordotoris manelitus
  • -3 (17 voturi)    
    Teorii (Vineri, 9 septembrie 2011, 1:05)

    silviu [anonim]

    Fiecare cu teoria lui...:) Trebuie sa aiba si ei activitate.
    • +6 (16 voturi)    
      ai uitat ceva (Vineri, 9 septembrie 2011, 4:00)

      vali [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Teoria BOR, nu are sutinere, pur si simplu ne spun sa sustinem ce scrie intr-o carte.
  • -10 (20 voturi)    
    Evolutia teoriei (Vineri, 9 septembrie 2011, 8:13)

    Martens [anonim]

    Desi teoria e neclara, cusuta cu ata alba si mereu in schimbare, unii o sustin cu o fervoare religioasa. Dogma centrala pare a fi "nu exista Dumnezeu si viata a aparut din natura moarta".
    • +2 (8 voturi)    
      prietene cult (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:04)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      natura este oricum dar numai moarta nu.
      Expresia asta ai intalnit-o in arta plastica cel mai probabil si nu are neaparat legatura cu vreun mediu natural cum nici teoria ta nu are nici o legatura cu nimic in afara bisericii.
      Respecta diferente intre oameni, asa e civilizat intr-o societate ce se vrea dezvoltata.
    • +3 (3 voturi)    
      Adevarul Suprem (Vineri, 9 septembrie 2011, 22:48)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Biblia ne invata ca omul a fost creat de Dumnezeu. Dar nicaieri in Biblie nu scrie ca Dumnezeu l-a facut pe om fara istorie, fara evolutie. Nicaieri nu scrie ca aparitia omului pe pamint a fost o "magie", o aparitie din neant. Nicaieri nu scrie ca evolutia, mecanismele, curiozitatea si stiinta n-ar fi pe placul Creatorului.

      Stiinta si religia nu sint opuse. Dar oamenii elaboreaza motive si explicatii aiuristice din orice subiect, pentru a se lua la harta. Asa a fost dintotdeauna, iar artagosii se conving pe ei insisi pina la fanatism, ca detin adevaruri supreme.
  • -13 (19 voturi)    
    Creationism (Vineri, 9 septembrie 2011, 8:35)

    ovi [anonim]

    Evolutionismul este cea mai idioata idee existenta la ora actuala. Incercati voi sa gasiti fosile si verigi de legatura, insa v-ati gandit vreodata ca poate chiar "Dumnezeu a creat omul" ?

    Tot il puneti pe Darwin la inaintare, insa ce putin se spune este ca chiar si Darwin, spre sfarsitul vietii lui, a regretat ca "Originea Speciilor" a ajuns sa fie crezuta! El voia ca aceasta sa fie doar o teorie.

    Nu tot incercati sa il dati pe Dumnezeu afara din societate, crezand ca veti scapa de consecinte. El a creat Universul si omul.
    • +6 (12 voturi)    
      da (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:23)

      alex micu [anonim] i-a raspuns lui ovi

      Deci in acceptiunea ta, fosilele descoperite de-a lungul anilor, sunt un fel de ciorna a lui Dumnezeu?
      • +2 (4 voturi)    
        Tare ! (Vineri, 9 septembrie 2011, 11:12)

        Valentin [anonim] i-a raspuns lui alex micu

        M-ai facut sa rid !

        O zi buna
      • -3 (3 voturi)    
        In nici un caz! (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:53)

        a [anonim] i-a raspuns lui alex micu

        Orice om rational intelege ca nu fosilele sunt ciorna, ci interpretarile asupra lor. E atat de clar! Cu descoperirea de azi s-a mai facut inca o mazgalitura pe ciorna..
      • -3 (3 voturi)    
        In nici un caz! (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:54)

        a [anonim] i-a raspuns lui alex micu

        Orice om rational intelege ca nu fosilele sunt ciorna, ci interpretarile asupra lor. E atat de clar! Cu descoperirea de azi s-a mai facut inca o mazgalitura pe ciorna..
    • +7 (15 voturi)    
      el? de ce nu ea? (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:25)

      ktistes [anonim] i-a raspuns lui ovi

      Problema principală a teoriei creaţioniste este că a fost inventată de nişte semi-analfabeţi acu peste 1500 de ani, care credeau şi că Pământul e plat şi că în largul Atlanticului se află capătul lumii şi sunt monştri şi alte creaturi de-a lui Satan. Poţi să crezi într-o divinitate şi fără să aberezi şi să dai cu presupusul în domenii în care eşti total habarnist. Oamenii ăştia chiar fac eforturi să înţeleagă mecanismul evoluţiei omului, pentru că de la oameni păroşi şi care ciopleau unelte în mod primitiv, nu poţi să spui că am rămas aceeaşi, doar că acum putem folosi un PC şi călători în spaţiu.
      • -4 (8 voturi)    
        A propos de simi-analfabeti (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:33)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui ktistes

        Nu era in urma cu 1500 de ani, ci cam cu 200 de ani inainte de Hristos.
        Si, daca tot zici de alfabetizare, nu prea stiu care altii mai erau alfabetizati in acea vreme. Pt ca egiptenii aveau hieroglife. Si evreii erau printre primii care au folosit o scriere alfabetica, total diferita ca principiu de scrierea hieroglifica e egiptenilor. In vremea respectiva, numai fenicienii mai aveau scriere alfabetica.
        Deci, studiaza istoria inainte de a debita prostii!
        Si sunt sigur ca nu ai citit deloc nici Biblia. Daca ar fi fost cum spui tu ca e, atunci ar fi disparut demult. Ea nu prezinta teorii, ci creationismul este pur si simplu o afirmatie. Si, pana in prezent, nu s-a putut demonstra ca aceasta afirmatie e falsa, ci sunt doar teorii care cauta sa demonstreze ca e falsa, dar nu prea reusesc.
        • -2 (6 voturi)    
          Scuze de typos (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:14)

          BEDE [anonim] i-a raspuns lui BEDE

          La iuteala am gresit si mi-a scapat un zero: era vorba cu 2000 de ani inainte de Hristos cand a inceput Moise sa scrie...
          Altfel, nu am de ce sa-mi cer scuze.
          Si constat ca e multa violenta verbala si sunt multe atitudini total nestiintifice, ci mai curand ateist-militante. ateismul fiind si el un fel de credinta asemanatoare cu una religioasa, cu singura diferenta ca refuza sa admita ca ar putea exista Dumnezeu.
          Pur stiintific este sa nu respingi ceva care nu poti dovedi ca nu exista si pt existenta caruia ar exista unele argumente logice.
          Oricum, batjocora ramne ca argument suprem
          • +2 (4 voturi)    
            Problema (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:19)

            _Rem [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Nu se pune problema sa demonstrezi ca nu exista Dumnezeu. Poate exista poate nu. Dar unii oameni, ignoranti de felul lor, nu pot accepta adevarul suprem dintr-o carte si prefera explicatiile stiintifice mai potrivite modului lor critic si logic de a gandi.
          • +1 (5 voturi)    
            Zi-mi argumentul logic pentru despicarea marii (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:36)

            marius [anonim] i-a raspuns lui BEDE

            de catre Moise! Zi-mi argumentul logic pentru oprirea soarelui si a lunii pe cer ca sa termine ovreii sa casapeasca niste proto-palestinieni!
            Zi-mi argumentul logic pentru inventarea "vegetatiei" inainte de inventarea "soarelui" din Geneza! Zi-mi argumentul logic pentru mama virgina!! Pentru invierea mortilor, pentru mersul pe apa, pentru Sodoma si Gomora!

            Si mai ales, spune-mi argumentul logic pentru care Dumnezeul asta care face purificare etnica cu tot ce nu este evreu, care este tare gelos daca nu este gadilat la sentiment si care are pretentii de fashion designer (vezi Deuteronom 22:11), in numele lui Zeus, te implor spune-mi de ce ar trebui Dumnezeul asta venerat????!!

            PS: as prefera niste raspunsuri logice, nu clasica gargara cu "mi-e mila de tine". pe aici pe forum la toti le este mila de mine, dar nici maca unul nu imi raspunde logic la intrebari!
            • +1 (3 voturi)    
              Dainuire (Vineri, 9 septembrie 2011, 23:22)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui marius

              Selectia naturala este un mecanism care actioneaza oriunde. Ideile puternice au sanse mai mari sa dainuiasca in timp. Daca religiile si simtamintele religioase au calatorit din vremuri imemoriale pina la noi, daca s-au inventat si re-inventat in toate civilizatiile, putem suspecta religia ca fiind o idee puternica.

              Se pare ca logica pe care o cauti in religie nu o s-o gasesti. Probabil ca altceva da putere religiei, sau poate ca da putere spiritelor religioase. Oricare ar fi intrebarea corecta, religia nu da semne ca va fi afectata vreodata de vreo logica.
            • +1 (1 vot)    
              batjocura nu-i argument (Duminică, 11 septembrie 2011, 22:33)

              CR [anonim] i-a raspuns lui marius

              Iti dau o singura informatie Cei de la NASA au stiut, din calcule,inca din 1975 ca a existat o zi dubla in istoria pamantului, exact in vremea afirmata in Biblie.
        • +3 (7 voturi)    
          omega (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:26)

          Alfa [anonim] i-a raspuns lui BEDE

          stai linistit ca nu isi pierde nimeni vremea incercand sa "demonstreze" ca Biblia e falsa. Stiinta are lucruri mai bune de facut decat sa demonstreze ca Alba ca zapada e o poveste si ca nu exista capcauni si pitici fermecati
      • -1 (5 voturi)    
        Nu stiu... (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:12)

        a [anonim] i-a raspuns lui ktistes

        de unde ai scos chestia cu monstrii si cu pamantul plat. Abia de curand (relativ) s-a ajuns la concluzia ca pamantul e in proportie de 2/3 acoperit de apa, confirmand ceea ce era scris de vreo 4000 de ani in cartea lui Iov.
    • +5 (11 voturi)    
      BOR = institutie pe cale de disparitie! Sper! (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:27)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui ovi

      Dumnezeu este in fiecare dintre noi. Si diavolul la fel.
      Indiferent de denumirea careia ii suntem "tributari". Poate fi Dumnezeu, Allah, Buddha,..

      Problema este ca BOR este o intreprindere. Face afaceri cu moaste, cu ore de religie la scoli....
      Mai dur spus este "mafia in sutana" alaturi de celelalte mafii: "mafia alba", "mafia in roba",...

      In general BOR primeste prea mult si da prea putin societatii.

      Problema este la popi mai degraba decat la "liber cugetatori".
      Eu personal cred ca acesti "liberi cugetatori" sunt mai religiosi decat multe babe si mosi pe care spaima ii trimite catre sutana popii si nu credinta!
      Acesti "liberi cugetatori" gandesc. vor sa inteleaga!
      • +3 (7 voturi)    
        BOR a inlocuit activistii de partid (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:58)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        BOR a inlocuit activistii de partid cu manipulatori in sutana
    • -2 (6 voturi)    
      ok (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:32)

      Zana [anonim] i-a raspuns lui ovi

      multumim de lamuriri. ai perfecta dreptate. acum te rog scuza-ma. trebuie sa fug la cules de maselute
    • +7 (13 voturi)    
      daaaaaaa...e klar (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:37)

      umoristu [anonim] i-a raspuns lui ovi

      si in plus>
      pamintul are 7000 de ani, e plat, soarele se invirte in jurul pamintului, stelele is agatzate pe cer, fosilele de dinozauri is falsuri, Aam si Eva au existat, Noe a construit singur o barca din lemn mai mare decit un portavion, ..........

      si toate kestiile astea le stim fiindca un imparat a adunat o comisie la Niceea acum 1700 de ani si au stabilit ei in sedinta care e cuvintul adevarat al domnului de scris in cartea cartilor .....
      • +1 (1 vot)    
        Ai citit Biblia? (Duminică, 11 septembrie 2011, 22:48)

        CR [anonim] i-a raspuns lui umoristu

        In Biblie e vorba de "rotocolul pamantului" de faptul ca e "spanzurat pe nimic", ca are trei parti apa si o parte pamant,.....Ce zici despre fosilele de dinozaur carora li s-a stabilit varsta de 65oooooo de ani pa baza unor oase? Oamenii de "stiinta", care striga ca detin adevarul au ascuns faptul ca aceste oase prezentau şi urme de alte tesuturi care nu rezista mai mult de trei mii de an. Pentru cine se teme sa creada in existenta lui Dumnezeu nicun argument nu va fi valabil si nu va da crezare decat celor care ca si el se tem de existenta lui Dumnezeu si cauta sa se amageasca cu interpretari hazardate.
    • +3 (9 voturi)    
      creationsim ? (Vineri, 9 septembrie 2011, 11:22)

      Un om simplu [utilizator] i-a raspuns lui ovi

      Apropos de cea mai idioata idee existenta : pe 25 decembrie se naste intr-o iesle mantuitorul ( sub diferite nume in numeroase religii ) care traieste circa 30 de ani, bineinteles nedocumentat de vre-un istoric, ca de, Dumnezeu lucreaza prin cai ascunse, iar la final este crucificat, ca dupa 3 zile sa invie din morti (ca si in celelalte religii, majoritatea precedand crestinismul). Dupa aceea, in numele binelui si a iertarii pacatelor biserica (casa lui Dumnezeu) preia controlul societatii, infaptuie nenumarate cruciade impotriva paganilor in care sunt omorati oameni vinovati doar de faptul ca nu au fost crescuti in crestinistm. Dupa aceea, societatea sacrifica marea masa, taranimea, pentru ridicarea templelor lui Dumnezeu (apropos de " sa te rogi pe ascuns "). Ca si cum nu era de ajuns, biserica inventeaza Inchizitia, ca de, Necuratul se infiltrase in mintile bolnave ale unora si ii facuse sa sustina ca nu e chiar cum zice Vaticanul, ca nici Pamantul nu e chiar plat si mai mult, altii au averi din care nu contribuie la Sfanta Biserica.
      In concluzie, voi cei care credeti in Dumnezeul care ne vegheaza din ceruri (nu stiu exact la care sistem solar, galaxie sau nebuloasa ca pe vremea tovarasilor era de neconceput altceva in afara de Pamant), ne-ati omorat timp de mii de ani pe cei care am ales sa ne croim singuri viitorul in loc sa lasam totul in voia intamplarii sau a milei Dumnezeului vostru si mai aveti si nerusinarea sa ne faceti idioti.
      Stiu, imi plangi de mila, necredincios ce sunt, si da, de fapt fericirea mea cladita prin munca si autoeducare e un fals in lipsa mataniilor, linsului de icoane si a contributiilor la biserica voastra cea adevarata.
      Respecta libertarea de exprimare macar daca nu ne respecti ca indivizi. Mai aveti si nerusinarea sa spuneti ca sunteti credinciosi/religiosi... Cum ramane cu "iubeste-ti aproapele"?
      Daca tu consideri ca a merge la biserica te face credincios crezi si ca a merge la service auto te face mecanic?
      Cu respect,
      Un om
  • +10 (18 voturi)    
    Medievalism (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:07)

    smc [utilizator]

    Cand vad atatea comentarii ale unora care zic ca "Dumnezeu a creat omul", nu pot decat sa ma ingrijorez in privinta numarului acestor oameni care au convingeri de babe de la tara.

    Au mai fost cazuri in care societatea a involuat tragic din cauza prostilor prea multi.
    • -3 (7 voturi)    
      Ganditi mai mult ! (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:00)

      VasileD [anonim] i-a raspuns lui smc

      Oare v-ati gandit voi, cei ce-L negati pe Dumnezeu, ca negarea unei realitati nu are nici un efect asupra acelei realitati ?
      Cand incercati sa argumentati ne-credinta voastra ca Dumnezeu exista, punand BOR-ul in fata, este ceva asemanator cu incercarea cuiva de a nega valoarea lui Bethoven demonstrand ca tatal lui a fost un alcoolic.
      Lasati mintea sa depaseasca "marginile" materiale si cautati, sinceri, ce ar putea fi dincolo de "nepatrunsul ascuns" (vorba lui Blaga). Nu va impiedicati de imperfectiunile unor definitii (chiar si dogmatice) crezand ca daca omul (imperfect) nu reuseste sa contureze Infinitul inseamna ca, acesta, nu exista.
      Daca voi, dragi "liberi cugetatori", credeti ca infinitul exista (sper sa credeti matematica !), deja credeti, fara sa stiti, intr-un atribut al lui Dumnezeu. Daca ati merge mai departe in aceasta cugetare, cautand mai mult, ati ajunge si la Cel care este Stapanul nemarginirii (cu gandul, bineinteles!). Dar, din pacate, renuntand prea repede la "zbor" ajungeti la concluzia pe care (se spune ca) a rostit-o Gagarin dupa ce a revenit din primul lui zbor in cosmos : "Dumnezeu nu exista. Daca ar fi fost il intalneam". El, probabil, credea ca Dumnezeu este un mos, cu barba alba, care se plimba, uneori, prin cosmos, ca sa-i salute pe astronauti.
      Dragii mei, lasati, va rog, babutele si mosii ( si chiar si BOR-ul) in pace cand vorbiti despre Dumnezeu. Daca vreti, cu adevarat, sa va masurati puterile cu cineva mai bun cugetati, pentru moment, la o afirmatie a lui Werner von Braun (fost director la NASA). "Stiinta si religia nu sunt incompatibile. In timp ce stiinta incearca sa descopere cat mai multe lucruri despre creatie religia incearca sa descopere cat mai multe lucruri despre Creator".
      Eu nu afirm ca omul nu trebuie sa cerceteze, chiar Biblia afirma aceste lucru "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun" (1 Tes 5:17).
      Dar sa negati Creatorul din cauza unor fosile, e prea mult ! Nu credeti ?
      • +1 (5 voturi)    
        Gandim, nu-ti fa tu griji (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:05)

        Un om simplu [utilizator] i-a raspuns lui VasileD

        Vorbesti de violenta verbala si tu incerci sa ne bagi pe gat Dumnezeul tau. Lamureste-ma te rog despre care Dumnezeu e vorba : al crestinilor, musulmanilor, hindusilor...
        Prefer oricand sa fiu asociat cu necredinta decat cu credinta intr-un Dumnezeu care a semanat distrugere si suferinta.
        Daca eu nu cred in Dumnezeu asa cum mi-l prezinti tu nu inseamna ca nu cred in Divinitate.
        Ceea ce incerc sa evit este asocierea cu biserica, traditiile si mentalitatile inapoiate raspandite de aceasta biserica...
        • +3 (3 voturi)    
          credinta (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:32)

          runa [anonim] i-a raspuns lui Un om simplu

          sunt un om destul de rational cred. dar ii respect si pe cei care cred in altceva in cazul de fata in Dumnezeu. Rareori am incercat sa le daram credintele mai ales daca am vazut ca asta le aduce fericire si liniste in viata si ii face mai buni.Atata timp cat nu incearca sa ma indoctrineze.Pe cei pe care religia ii face rai, hoti si ucigasi degeaba as incerca sa ii schimb pentru ca ei sunt resetati si nu mai judeca normal. Am trait printre crestini, iehovisti, musulmani, budisti etc. Unii sunt mai putin toleranti cum sunt musulmanii dar in general la nivel de persoana oamenii se inteleg si se accepta. Inflamatiile vin de la fanatici si politicieni cu scopuri precise. Nu este rau sa credem in ceva. eu am ales sa cred mai mult in ratiune si stiinta. Desi sper ca sufletul mei e nemuritor :)
        • -1 (5 voturi)    
          Am facut apel la cugetare ! (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:50)

          VasileD [anonim] i-a raspuns lui Un om simplu

          Daca ai fi citit mai atent ceea ce am scris ai fi inteles urmatoarele:
          1. Nu-ti "bag pe gat" pe nimeni. Asta e doar senzatia sau intelegerea ta.
          2. Nu e, doar, Dumnezeul meu (nu sunt asa egoist) - ci e al tuturor, chiar si a celor care nu-L (re)cunosc !
          3. Dumnezeu este Dumnezeu-pur si simplu. Eu despre Acesta vorbesc. Cel care a creat Cerurile si pamantul.
          4. Faptul ca unii crestini nu traiesc cum trebuie sau fac tot felul de prostii nu inseamna ca lui Dumnezeu ii scade valoarea prin aceasta.
          5.. Dumnezeu n-a "semanat distrugere si suferinta". Oamenii s-au distrus unii pe altii la indemnul diavolului. (Asta este o discutie mai lunga).
          6. Daca tu ii zici Divinitate lui Dumnezeu, n-am nimic impotriva. Dar sa stii ca ea (Divinitatea) este Dumnezeu.
          7. Sunt de acord ca sunt probleme multe prin biserici cu lucruri care nu fac cinste lui Dumnezeu. Si eu stiu multe exemple. Dar nu extrapola, punand in seama lui Dumnezeu aceste prostii. Dar (in paranteza spun) asocierile acestea e greu sa le eviti. E ca si cum ai incerca sa eviti asocierea omului cu prostiile (slabiciunile) lui. Prin definitie omul este supus greselii. Sper ca intelegi ideea.
          7. Cand am spus "Ganditi mai mult!" nu am spus-o peiorativ.
          In rest, numai de bine !
          • -1 (3 voturi)    
            te-ai grabit (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:49)

            Un om simplu [utilizator] i-a raspuns lui VasileD

            Eram sigur ca vei sari in sus :)
            Cum nu-mi bagi pe gat pe nimeni cand tu spui : "Nu e, doar, Dumnezeul meu (nu sunt asa egoist) - ci e al tuturor, chiar si a celor care nu-L (re)cunosc" ?
            Nu cred si nu voi crede niciodata in Dumnezeul tau care a murit pentru pacatele mele in anul 33 e.n. si in cinstea caruia RELIGIA a semanat distrugere si suferinta intre oameni.
            Nu am spus ca Dumnezeu a semanat distrugere si suferinta, ci credinta in acel Dumnezeu fals, asa cum e prezentat de biserica.
            Nu ma intereseaza ce crezi tu si nici pe tine nu ar trebui sa te intereseze ce cred eu atata timp cat niciunul dintre noi nu deranjeaza pe cei din jur. Dar in momentul in care tu imi spui ca nu am dreptate, ca stiinta nu vine cu o teoria validata ma simt nevoit sa-ti reamintesc faptul ca nici religia nu a demonstrat vreodata ceva concret.
            Hai sa facem un bilant si sa vedem cati oameni au murit in numele stiintei si cati oameni au murit in numele Dumnezeului tau ( cel pomenit de popi corupti care redirectioneaza banii saracilor "elitei duhovnicesti" ), iar apoi sa vedem ce ne-a adus credinta si ce ne-a adus stiinta. Nu cred ca o sa-ti placa rezultatul. Daca fanaticii tai religiosi n-ar fi distrus munca si cercetarea de mii de ani a oamenilor in numele a "crede si nu cerceta" n-am fi avut nenorocirile din Evul Mediu, pentru care promotorii Dumnezeului tau se fac vinovati.
            Te rog sa nu te mai deranjezi sa-mi explici mie cum e cu Dumnezeul tau, am copilarit intr-un mediu foarte religios, am fost la biserica, am citit cartile, dar nu m-ati convins cu nimic in afara faptului ca religia profita de oameni in interesul celor care o conduc.
            Consider ca atata timp cat eu nu deranjez pe nimeni, ba dimpotriva, incerc sa sadesc in mintea celor din jurul meu idei precum : respect, iubire, autocunoastere, intelegere etc, iar cei din jur ma iubesc si ma respecta nu pot accepta judecata ta asupra persoanei mele.
            Lasa-ma in prostia mea si nu mai incerca sa ma indoctrinezi cu Dumnezeul tau.
            • +2 (2 voturi)    
              Eu tot incerc sa te ajut sa sari in Sus (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:35)

              VasileD [anonim] i-a raspuns lui Un om simplu

              ... si tu sari tot in jos ! :)
              Iti raspund pe scurt:
              1. Nu "credinta in Dumnezeu a semanat distrugere si suferinta intre oameni" ci prostia unor oameni care au avut diverse interese sau impresia ca ei cred in Dumnezeu.
              De ce nu vrei sa intelegi ca eu nu vorbesc de oameni aici si nici de biserici, ci de Dumnezeu, ?
              2. Dumnezeu nu se demonstreaza. Nici nu se poate demonstra. El se afirma - pur si simplu. Este ceva ca o axioma. Oare matematica demonstreaza Infinitul ? Nu, el exista chiar daca credem sau nu. Apropo (a propos), tu crezi ca exista infinit, sau si aici ai dubii ?
              3. Legat de oamenii omorati din cauze religioase, ti-am scris ca nu sunt de acord cu prostia omeneasca. Dar asta nu-l atinge pe Dumnezeu. Ce e asa greu de inteles ?
              4. "Crede si nu cerceta" este o proasta afirmatie atee. Nu exista in Biblie asemenea citat. Am scris (citeste la o postare mai jos) faptul ca ateii sunt obligati sa creada, fara sa cerceteze, mult mai multe lucruri decat crestinii. Nu uita sutele de milioane de ani pe care trebuie sa le "inghita, fara sa le mestece (cerceteze)" orice ateu ce crede teoria Big Bang si alte evolutii de la maimuta la om..
              5, Eu nu ma deranjez sa-ti explic. Dar, putin, imi pare rau ca nu reusesti sa intelegi.
              6. Nu am nici o legatura cu "fanaticii religiosi" despre care vorbesti. Imi pare rau ca exista asa oameni. Cred ca ei te-au (a)dus in extrema cealalta. Extremismul naste extremism.
              7. Eu nu te judec si nici nu incerc sa te indoctrinez.. Incerc doar sa te ajut sa gandesti mai mult ( sa nu ramai in "prostia ta" - cum spui in ultima fraza).

              Dar daca asa vrei, te las !
              Cu bine !
              • -1 (3 voturi)    
                Nu poti sa sari in jos. Decat in prapastie (Vineri, 9 septembrie 2011, 17:07)

                marius [anonim] i-a raspuns lui VasileD

                1. Credinta este invatata de la oameni. Daca oamenii mint cu privire la credinta pe care sa o urmezi din cauza propriilor interese cum poti stii care este adevarata credinta? De ce nu poate Barbosul sa vina sa vorbeasca direct cu mine? Sa elimine intermediarii... Nu vrea? Nu poate?

                2. Se poate afirma orice atunci si nu mai avem nevoie de demonstratie. Albul este negru. Timpul sta. Dumnezeu nu exista.
                Tii, ce simplu este sa mergi doar cu afirmatii!!

                3. " (...) ti-am scris ca nu sunt de acord cu prostia omeneasca. Dar asta nu-l atinge pe Dumnezeu." Logic decurge din afirmatiile tale ca Dumnezeu este de acord cu prostia omeneasca!

                4. Tu poti admiti infinitul, dar ai probleme sa digeri sute de milioane de ani?? "Crede si nu cerceta" este sinteza castanelor pe care si le-a luat Toma atunci cand si-a bagat destele in rana lui Isus ca sa vada ca nu este fake.

                5. Vesnica scuza: este mai usor ca "tu" sa crezi, decat ca "eu" sa iti explic!

                6. Dumnezeu este homofob, rasist, gelos, misogin si obsedat de control. Intr-adevar: extremismul naste extremism!

                7. Cu parere de rau, adevarul este ca indoctrinezi. Ceri oamenilor sa creada orbeste intr-o idee povestita intr-o carte de basme.
                • +2 (2 voturi)    
                  Daca taceai ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 18:00)

                  VasileD [anonim] i-a raspuns lui marius

                  ... filosof ramaneai !
                  1. De ce intalnesc azi numai "liberi cugetatori" care nu vor, sau nu stiu sa cugete ? Printre ei esti si tu. Tu ai citit textul pe care l-ai scris inainte sa-l trimiti ?
                  2. Ai mers cu silogisme pana cand te-ai incurcat. Oare nu stii ca geometria lucreaza cu axiome dar si cu teoreme demonstrabile. Totul este sa stii care sunt unele si altele. Vad ca tu le incurci ! Si la punctul 3, le-ai ametit !
                  3. Nici treaba cu infinitul n-ai inteles-o. Pacat ! Ma asteptam la mai mult.
                  4. Vezi ca Dumnezeu nu este homofob ? Daca ar fi fost asa, cum ai scris la punctul 6, nu stiu pe unde scoteai camasa. Pe cuvant ! Vezi ca Dumnezeu este dragoste si are rabdare cu tine ? Are si umor ! Poate ca vei ajunge, odata, sa cugeti. El este rabdator. Acum. Pentru mai tarziu, nu garantez...
                  5. Cartea, despre care vorbesti, nu este de basme ci este, asa cum majoritatea marilor oameni ai lumii, multi dintre ei chiar si "liberi cugetatori", o numesc "Cartea cartilor". Chiar si asa, esti liber sa o numesti cum vrei. Nu ii scazi din valoare astfel.
                  6. Daca eu imi spun parerea pe aceasta pagina inseamna ca indoctrinez ? Fiecare este liber sa creada sau sa nu creada ceea ce scriu. Crezi ca toti "liber cugetatorii" cand isi spun parerile inseamna contributii la dezvoltarea stiintei ?
                  Si crezi ca numai ei au voie sa-si expuna (ne)crezurile? Ceilalti trebuie interzisi, pentru ca indoctrineaza, dupa parerea ta ?
                  7. Sa stii ca nu ma supara parerile tale. Unele ma amuza. Fa totusi eforturi si cugeta !
                  Cu bine !
                  • -1 (3 voturi)    
                    Nu tac doar pentru ca nu stii tu raspunde (Vineri, 9 septembrie 2011, 20:16)

                    marius [anonim] i-a raspuns lui VasileD

                    1. Nu raspunzi la intrebare ci comentezi cu ceva fara legatura cu subiectul. Desigur daca ai fi avut un raspuns logic si corect mi l-ai fi dat imediat.
                    2. Un silogism este un mod de a demonstra o propozitie prin intermediul altor doua propozitii adevarate. Eu nu am facut un silogism. Am facut trei afirmatii. Doar asa spusesesi mai devreme ca ceva ce se afirma nu mai are nevoie de demonstratii. Voila, doua noi legi de fizica si o "religie" noua!
                    3.Mai citeste odata si inca odata. Si iti vei da seama despre contrazicerea ta. Si sincer, sa o tot dai cu "ma asteptam la mai mult" nu isi are deloc rostul cu un propovaduitor ca tine. Daca misionarii ar fi vorbit asa cu aia care aveau alta credinta, nu ajungeau nicaieri. Probabil ca nu esti misionar ci doar un habotnic.
                    4.Homofob inseamna frica de homosexualitate nu frica de om. Pentru ca termenii homo (acelasi) si phobus (teama) vin din greaca nu din latina. Or daca Barbosului nu i-ar fi frica de homalai nu ar incrimina peste tot pe acele nevinovate fiinte pe care tot el lea- facut asa (by the way, cica "design inteligent"... my ass!)
                    5.Desigur, este o carte de mare valoare, asta nu contest. Pentru vremea in care a fost scrisa are un stil foarte alert. Actiune, magie, tragedie, sex are toate ingredientele unei opere de succes. Dar la fel este si "Pe aripile vantului". Doar o carte. Marii cugetatori de care vorbesti probabil ca nu au mai citit o carte buna de multa vreme. Desigur ca ai dreptul sa crezi ca faptele din ea sunt total reale asa cum ai dreptul si sa crezi ca nevasta ta este frumoasa iar copiii tai destepti. E o tara libera!
                    6.Aici ai batut campii. Poti sa spui ce vrei, dar daca vrei sa fii crezut vino cu demonstratii logice nu bazate pe simt, pe cuget, pe credinta. Sunt trei cuvinte goale.
                    7.Ti se pare ca nu gandesc? Sau daca nu ajung la concluziile tale inseamna ca nu imi folosesc creierul? Eu cred ca Dumnezeul descris in Biblie este un nonsens. Daca exista unul sigur nu este ala din Biblie!
                • +1 (3 voturi)    
                  Am uitat ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 18:08)

                  VasileD [anonim] i-a raspuns lui marius

                  sa-ti spun ceea ce m-a amuzat mai mult in ceea ce ai scris mai sus.
                  "Faza" din titlu cu "Nu poti sa sari in jos. Decat in prapastie" E buna, tare !
                  Pai tocmai asta era problema. Ca el se chinuia sa sara acolo unde era de ajuns sa cada ! Nu stiu de ce mai face si eforturi daca tot pica. Si cum de ai ghicit ca in prapastie se duce daca nu schimba cugetarea ? Sau este ca in expresia "gura pacatosului adevar graieste" ?
                  Si, daca intelegi metaforele "saritura in Sus" ceva de genul acesta este !
                  Multumesc pentru atentie !
              • -1 (3 voturi)    
                N-am nevoie de ajutorul tau (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 15:13)

                Un om simplu [utilizator] i-a raspuns lui VasileD

                1. Daca nu exista credinta in Dumnezeul prezentat de biserica nu se ajungea la distrugerea si suferinta cauzata de luptele in zadar duse de "cruciati" pentru raspandirea cuvantului Domnului.
                2. Abordarea ta e cel putin hilara. Incerci sa duci discutia unde vrei tu : aha, deci crezi in infinit, cum Dumnezeu e infinit rezulta ca si in Dumnezeu trebuie sa crezi. In mintea mea limitata nu este nicio legatura intre matematica si Dumnezeu.
                3. Prostia omeneasca este exacerbata de credinta oarba intr-un Dumnezeu fals.
                4. "Crede si nu cerceta" nu este o afirmatie ateista, nu incerca sa denaturezi adevarurile care nu-ti convin.
                5. Ce sa inteleg? Ca Dumnezeul tau e cel adevarat si al meu nu?
                6. In ce extrema m-au dus? Mai nou necredinta in Dumnezeul prezentat de biserica se numeste extremism?
                7. Nu am nevoie de ajutorul tau, daca voi avea ti-l voi cere.

                Nu am pretentia ca inteleg Universul sau Divinitatea si te rog sa nu incerci sa ma "luminezi" cu viziunea ta ingusta. Nimeni nu e in masura sa dea verdicte in probleme nesolutionate de stiinta, nici chiar tu filozofule.

                Accepta faptul ca nu poti indoctrina pe toata lumea cu viziunea ta asupra Divinitatii, mai nou oamenii sunt liberi sa creada ce vor, desi acest lucru provoaca durere multor "intelepti" dornici de a-si impune punctul lor de vedere "omniscient".

                Accepta faptul ca exprimarea unei opinii presupune si acceptarea criticilor la adresa respectivei opinii. Daca nu intelegi acest lucru nu mai exprima opinii in public.
                • +2 (2 voturi)    
                  De ce esti asa de agresiv ? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:19)

                  VasileDD [utilizator] i-a raspuns lui Un om simplu

                  Din felul in care te exprimi se vede frica de a pierde. Nu poti suporta nici o parere contrara. Te sperie. In realitate tu esti cel care nu accepta alte opinii.
                  Te inteleg. Si chiar si te iert. Sa nu te superi pentru asta.
                  Cu bine !
          • +3 (7 voturi)    
            pai daca (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:49)

            umoristu [anonim] i-a raspuns lui VasileD

            nu ne bagati pe dumenezeu pe git...ce ar fi sa:
            - va autofinantati cultele
            - construiti catedrale fix si exact din banii vostrii proprii ortodoxi
            - terminati cu religia in scoala (si aia finatata tot de la buget)
            - renuntati la salarizarea popilor de la buget
            -va platiti taxe la nivel de cult
            va vedeti de pasiunea voastra - un nene crucificat legal acum 2000 de ani de catre romani si cica inviat...si ne lasati pe noi astialalti in pace??
            • +1 (3 voturi)    
              Nici tu n-ai inteles ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 17:26)

              VasileD [anonim] i-a raspuns lui umoristu

              ... ca eu nu vorbesc despre culte, catedrale, sau religia in scoala.
              1. Eu am crezut ca sintagma "liber cugetator" defineste un om care cugeta cu adevarat, dar felul in care cugeti tu ma face sa cred ca m-am inselat. Bineinteles ca asta nu ma face sa cred ca toti "liber-cugetatorii" nu cugeta. Si chiar si tu, daca ai fi mai atent, ai putea cugeta bine. Dar, din pacate, nu esti atent la ce scriu eu si raspunzi pe langa subiect !
              2. Ortodocși se scrie asa - nu "ortodoxi". Si, in plus, eu nu am discutat de ortodoxie. Este o alta tema.
              3. Crucificarea nu a fost legala, insusi Pilat spune "nu gasesc nici o vina in El". Aceasta o spun ca sa nu mai faci afirmatii neadevarate.
              4, Cu "nenea' acela, despre care scrii, te vei intalni odata si-i vei spune personal ce ai impotriva Lui. Doar daca nu vei incepe sa cugeti si sa-ti schimbi parerea.
              Dar, asa cum m-ai rugat, te las in pace (din pacate tu nu ai pace!).
              Dumnezeu nu te va forta niciodata sa crezi ceva impotriva vointei tale.
              Nici eu nu o voi face. Dar toti (si eu si tu) suntem responsabili de ceea ce credem si facem !
              Cu bine !
              • 0 (4 voturi)    
                Dumnezeu omniscient si liberul arbitru (Vineri, 9 septembrie 2011, 18:01)

                marius [anonim] i-a raspuns lui VasileD

                "Dumnezeu nu te va forta niciodata sa crezi ceva impotriva vointei tale."

                Alege:

                - ori tipul nu poate sa ma forteze si atunci asteapta sa vada ce decid... si atunci nu mai este omnipotent.


                - ori tipul nu vrea sa ma forteze si atunci asteapta sa vada ce decid... si atunci nu mai este omniscient.

                - ori tipul stie ce vreau sa aleg si s-a dus treaba cu liberul arbitru, ba mai mult EL m-a facut asa!

                Cand il vezi spune-i ca existenta sa violeaza bunul simt si logica.

                te pup
                • +1 (3 voturi)    
                  D-aia nu intelegi ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 19:11)

                  VasileD [anonim] i-a raspuns lui marius

                  ... pentru ca stai prost cu paradoxurile.
                  E greu sa intelegi ceva omniscient. Daca pornesti asa e imposibil.
                  "Tipul" poate se te forteze (este omnipotent) dar nu vrea . Pentru ca te iubeste si ti-a dat libertate.
                  Faptul ca este si omniscient nu inseamna ca te-a predestinat. Asta se de ceva ce se numeste paradox.
                  Eu pot sa trimit copilul la magazin (magazinul este langa terenul de fotbal). Si-i spun sa vina repede inapoi, sa nu ramana la fotbal. Dar, dupa ce pleaca, stiindu-l microbist pe copil, ii zic sotiei :"Asta precis va ramane la fotbal" Asta inseamna ca l-am predestinat. Nu e un exemplu ideal, dar sper sa intelegi ideea cu omniscienta.
                  In rest, problemele cu Dumnezeu sunt si vor fi personale. Ceea ce vrei sa-i spui e problema ta. El te asteapta. Cand Îl vei vedea (Îl) vei intelege !
                  Cu bine !
                  • -1 (3 voturi)    
                    Cand il voi vedea am atatea sa il intreb!!! (Vineri, 9 septembrie 2011, 20:28)

                    marius [anonim] i-a raspuns lui VasileD

                    Il voi intreba de ce accepta ca acei copii nevinovati pe care cica ii pazeste ii lasa sa fie indoctrinati de niste popi violatori si hrapareti la bani.
                    Il voi intreba de ce nu a dat tuturor popoarelor "adevarul" Bibliei ci doar unora care au folosit cartea asta blestemata ca sa aduca nenorocire altor oameni care aveau singura vina de a crde in altceva.
                    Il voi intreba de ce este asa de prost designul lui asa zis inteligent.

                    PS: Habar nu ai daca copilul tau se va ramane la fotbal sau nu (indiferent de ce ii spui doamnei). Pana nu ajunge copilul acasa nu vei sti ce a facut. Asta nu te face omniscient.
                    In locul tau as fi totusi atent. Cu un asemenea parinte s-ar putea duce la biserica ca sa se spovedeasca pentru ca s-a simtit ispitit sa nu asculte porunca tatalui. Si acolo stii peste cine da, nuuuu? Peste Dumnezeu, Isus, Sf. Duh si preotul violator!
                    • +1 (3 voturi)    
                      Pot sa inteleg dorinta de a castiga ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 0:17)

                      VasileD [anonim] i-a raspuns lui marius

                      ... dar nu inteleg incrancenarea de a sustine orice numai pentru a crede ca ai biruit. Mai degraba as crede in stare un fanatic religios de asa suparare si pornire impotriva celorlalti care isi sustin credinta sau necredinta, diferita de a lor. Dar tu mi-ai aratat ca la fel de fanatici sunt si unii liber cugetatori.
                      Imi pare rau ca nu am putut avea cu tine un dialog frumos.
                      Tu crezi ca daca il jignesti pe Dumnezeu, la fiecare doua,trei propozitii, ma ofensezi pe mine ? Te inseli.
                      Esti destul de suparat si complexat ca nu iti poti sustine teoriile si asta te agita.
                      Mi-as fi dorit mai mult de la tine in acest dialog!
                      Cu bine !
  • +3 (3 voturi)    
    saracii (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:32)

    samoreu [anonim]

    s-a mai descoperit inca o specie pe care, probabil, au omorat-o stramosii nostri, ca pe neanderthali.
  • +4 (8 voturi)    
    Flying spaghetti monster (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:09)

    zet [utilizator]

    Pentru domnii ortodocsi de mai sus: sa va fie rusine! Dumnezeul ala al vostru este fals!
    Exista un singur Dumnezeu: Flying spaghetti monster - si o singura religie adevarata: pastafarianism (vine de la pasta=paste (spaghetti)).
    Dogma centrala a pastafariansimului este: pirati, bere, si 99% mai putina vinovatie decat la alte religii.
    Asa ca nu mai incercati sa ademeniti creierele firave la ortodoxism. Lasati tinerii si oamenii mai slabi la sinapsa sa vina la noi!
  • +2 (6 voturi)    
    Raspuns (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:11)

    Razvan [anonim]

    Exista o vorba, care mie imi ghideaza optiunile in aceasta disputa:" Nici o data sa nu crezi pe pe cine care sustine ca a gasit adevarul ci mai degraba pe cineva care il cauta!"
  • -1 (5 voturi)    
    dinozauri (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:17)

    Paleopterix [utilizator]

    Cand te gandesti ca poate acum mai mult de un milion de ani traiau fiinte capabile de sentimente si de ratiune.. e coplesitor. Dar si mai si cand iti dai seama ca si acum 200 milioane de ani (!) traiau fiinte pe planeta asta. Si a venit un meteorit. Si 200 de ani mai tarziu eu scriu randurile astea in lipsa de alta preocupare. Oare va mai fi cineva peste alte 200 milioane de ani sa comenteze vreo stire legata de noi de data asta?
  • +1 (3 voturi)    
    idee (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:23)

    Isaia [anonim]

    Lansez si eu un subiect de reflectie, atat celor care cred in ceationism, cat si evolutionistilor. Cum a aparut viata? Care e diferenta dintre o planta artificiala si una naturala? Ce are una si ii lipseste celeilalte?
    • +3 (5 voturi)    
      RNA WORLD (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:51)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui Isaia

      Citeste despre asta ,abiogeneza e un domeniu in care s-au facut descoperiri foarte importante in ultimii 5 ani . Sunt studii foarte interesante din 2010 si chiar 2011. Asta daca esti cu adevarat interesat caci spre deosebire de evolutie (care e DOVEDITA inclusiv prin ADN ) abiogeneza e ceva ce nu poate fi dovedit ci doar intuit si eventual replicat .
      • -3 (7 voturi)    
        Asa zisa EVOLUTIE-DOVEDITA (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:10)

        VasileD [anonim] i-a raspuns lui Gamma

        Dragul meu, despre evolutia aceasta despre care scrii tu ca e dovedita, s-a indoit pana si parintele ei, Darwin. (In paranteza spun ca (stiu ca) Darwin nu s-a indoit de existenta lui Dumnezeu).
        Daca tu crezi teoria aceasta, care este interesanta, dar nu are fundament serios te rog sa-mi raspunzi la doua din indoielile lui Darwin, legate de lantul aceasta al evolutiei, care au ramas si azi neelucidate:
        1. Cum a aparut materia vie din materia nevie ?
        2. Cum a aparut constiinta de sine (gandirea umana) de la animale la om ?
        Dar sa nu-mi vii cu teorii de acelea cu "in 100 de milioane de ani s-au intamplat nu stiu ce lucruri si apoi a inceput omul sa cugete".
        Aceste argumente n-au nici cea mai mica legatura cu stiinta. Stiinta este, prin definitie, empirica. Nu se bazeaza pe povesti cu milioane de ani. Din acest punct de vedere evolutionistii sunt mult mai "credinciosi" decat credinciosii. Ei trebuie sa creada tot ce nu poate fi dovedit. Tot ce nu stiu ei a aparut intamplator. Evolutionistii trebuie sa creada lucruri pe care nu le pot cerceta niciodata (poti sa "experimentezi" cu milioane de ani?)
        Asa ca mai "usor" cu EVOLUTIA DOVEDITA!
        • 0 (6 voturi)    
          oricum.. (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:50)

          umoristu [anonim] i-a raspuns lui VasileD

          teoria evolutiei e "mai dovedita" decit >
          - invierea lui isus
          - despartirea apelor de catre moise
          - prefacerea apei in vin
          - crearea universului in 6 zile + 1 de odihna (ca sa avem noi wknd???)
          - crearea omului din lut
          -crearea femeii dintr-o coasta
          - incavreo jdemii de non-sensuri si imposibiitati ce agreseaza orice bun simt si orice spirit critic...
          Iar ca teorie..evolutionismul chiar incita la modificari, schimbari de paradigma, noi idei, noi puncte de vedere...pe cind religia incearca sa blocheze orice noutate..in primul rind in reanalizarea dogmei ...
          Mai "usor" cu fundamentalismul de sec XII...am depasit momentul in care credeam ca pamintul e plat si ca ciuma se datoreaza "aerului rau"....acum stim ca pamintul e o planeta rotunda iar cauza ciumei e o bacterie:) ata ete...get over it!
          • 0 (6 voturi)    
            Nici tu nu intelegi ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 18:34)

            VasileD [anonim] i-a raspuns lui umoristu

            ... ca religia lucreaza in primul rand cu domeniul credintei ? Si nu anuleaza domeniul stiintei ? Ci doar il complementeaza ?
            Teoria evolutiei trebuie dovedita pentru ca se presupune ca este o teorie stiintifica. Eu nu neg ca nu are legaturi cu stiinta. Dar numai cand va fi dovedita complet va putea fi numita stiinta. Dar cu teorii in care argumentele sunt sute de milioane de ani nu va putea fi dovedita niciodata. De aceea va ramane mereu o teorie pseudostiintifica.
            Nicaieri nu scrie si nimeni nu zice ca lucrurile pe care le afirma Biblia trebuie verificate stiintific. Multe sunt niste fapte istorice afirmate de martori ai acelor evenimente sau aflate de oameni. Noi putem crede sau nu aceste lucruri. Atata tot. In rest fiecare este responsabil de credinta lui.
            2. Daca ai curiozitate si vrei sa citesti in Biblie, vei gasi in aceasta carte multe lucruri pe care le-au descoperit oamenii de stiinta foarte tarziu.(ca pamantul este rotund, ca aerul are greutate, etc. ).
            3. Stiinta nu a creat nici o lege dupa care functioneaza lucrurile in Univers. Ea doar a descoperit ceva care exista deja, era creat deja. Intelegi ? Stiinta doar descopera si apoi, in general, imita pe Creator !
            Cu bine ,
            P.S. Era sa uit ... omul nu e din lut, e din tarana !
            • +1 (5 voturi)    
              ADN (Vineri, 9 septembrie 2011, 21:29)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui VasileD

              Ai in ADN retrovirusi endogeni (mai mult de 8% din totalul codului ) din care cativa se afla in exact aceleasi pozitii la om si primate .Ce altceva poate insemna asta in afara de stramos comun ?. Un retrovirus in ADN se vede la fel de bine ca un citat din Mein Kampf in Biblie .
              Fara fosile, fara nimic , doar un laborator .La fel ca la testul de paternitate, ba chiar mai simplu .
              Vezi ce sunt aia retrovirusi endogeni ,cand o sa intelegi o sa faci ochii mari (ca mine de altfel ) . Dupa aia nu ma indoiesc ca o sa uiti , de frica torturii eterne as face-o si eu . Va inteleg .
              • +1 (3 voturi)    
                Retrovirusi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 11:33)

                VasileD [anonim] i-a raspuns lui gamma

                Crezi ca daca ai citit undeva despre retrovirusi endogeni inseamna ca este si clar ce sunt ei ? Nici specialistii (savanti in domeniu) nu inteleg decat foarte putin. Fac supozitii care deseori se schimba sau se contrazic si apoi fac altele si altele. Ia gandeste-te si la alta supozitie. Nu pleca doar pe o focalizare. Fii deschis si liber. Avand in vedere ca retrovirusii acestia au o actiune negativa (inversarea transcriptazei) si sunt prezenti in toate codurile genetice ale fiintelor vii, nu ar putea sa arate acest lucru faptul ca "microbul (sursa) mortii" are o cauza comuna ?
                Si, alt gand, daca ADN-urile fiintelor vii seamana intre ele de ce la tine vine imediat doar ideea ca fiintele provin unele din altele, fara Creator ? Cand s-ar putea ajunge si la concluzia, logica, a Creatorului comun. Nu spun s-o crezi pe a doua, e problema ta, dar admite-o, macar, ca poate exista si ea.
                Eu admir orice cercetare stiintifica. Dar nu pot sa nu constat ca ea (stiinta) este relativa.
                Oare, nu cumva, aceasta extraordinara complexitate a creatiei ar trebui sa ne dea, tuturor, de gandit ca universul are la origine o Inteligenta infinita ? Ca este imposibil ca intamplarea sa faca asa minuni pe care le vedem la tot pasul in natura ?
                Nu am nimic impotriva nimanui, nici a ta, fac doar un apel la mai multa deschidere si la cugetare - fara manie si fara partinire.
                In rest , numai de bine !
                • -1 (3 voturi)    
                  Ca la gradinita . (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:16)

                  gamma [utilizator] i-a raspuns lui VasileD

                  Retrovirusii au codul scris in ARN si sunt foarte bine cunoscuti , vezi SIDA . Ca sa se inmulteasca il transforma in ADN via transcriptie (ce ai pus tu acolo "inversarea transcriptazei" actiune negativa lol ) si-l insereaza in adn-ul gazdei intr-un loc ALEATOR .Cand celula se inmulteste , se inmultesc si virusii. Total normal , asa functioneaza virusii astia .Dar daca celula infectata e ou sau spermatozoid ?! .Copilul are virusul in toate celulele lui in ACEA POZITIE la fel si urmasii lui (in plus musai virusul trebuie sa fie defect macar un pic ca altfel copilul nu supravietuieste , de-aia sunt doar cateva adaugate in milioane de ani - 2 pe milion ceva de genul asta ). Urmasul ghinionist de mai incolo poate mai acumuleaza unul , in alta pozitie care urmeaza a fi mostenita de copii lui .Acum sunt 16 asemenea exmple in noi si maimute . Ce poate inseamna asta in afara de stramos comun ?
                  • +1 (1 vot)    
                    Daca gandesti ca la gradinita ... (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:35)

                    VasileDD [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                    .. atunci nu (prea) merita sa mai pierd timpul cu tine.
                    1. Citeste si tu mai mult sa intelegi ce zic. Ce ti-e neclar cu inversarea transriptazei. Si mai faci si pe cunoscatorul.Nu stii ca in mod normal transcriptia (transcriptaza) se face din ADN in ARN ? Si, daca se intampla invers, la retrovirusi, ce e greu de inteles ca se numeste asa? Inseamna ca vorbesti de lucruri pe care nu le intelegi sau pur si simplu iei citate si le dai ca si cum le-ai gandi tu. Vezi ca chiar si cand citezi ceva trebuie sa gandesti. Altfel le iei aiurea.
                    2. ALEATOR iti pare tie ca se intampla si , probabil si altora, Crezi asa pentru ca atat s-a descoperit pana acum. Dar fenomenul acesta nu e intamplator. Vei vedea peste 20-30 de ani alte ipoteze si descoperiri, care le vor contrazice pe cele d acum, ca stiinta e relativa, oricum.
                    3. Nu e vorba doar de om si maimute. E vorba de toate fiintele umane. Si inca o data te incapatanezi sa sustii doar o ipoteza, aceea care iti convine, cu stramosul comun. Eu nu spun ca n-ai voie sa ti-o sustii si s-o crezi. Eu nu o cred pe aceasta pentru ca e superioara cealalta. Dar te intreb, de ce ipoteza cealalta, cu Creatorul comun, nu o accepti macar ca posibila ? Pentru ca nu mai este spatiu pentru ea in mintea ta ? Pacat !
                    In rest, numai de bine !
  • -1 (3 voturi)    
    pt Zi-mi argumentul logic pentru despicarea marii (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 9:16)

    fla [anonim]

    Sti de ce ar trebui Dumnezeu venerat??? Pentru ca e Creatorul...El e deasupra intregului univers se afla El... El a creat Soare si Luna si te-a creat si pe tine...si nu trebuie sa iti dea tie prea multe explicatii o simpla creatie de a Lui... si totus ca ai valoare in ochii Lui de aceea a trimis pe Fiul Sau sa te rascumpere din viata ta de pacat si de umblare fara noima...El ne-a creat fiinte cu vointa libera nu ne-a vrut roboti ca sa ii spunem da si nu la intrebarile Sale. Dar noi ca si oameni ne-am razratit si pt ca ne iubeste la trimis pe fiul Sau Isus, dar de aceea esti aici acum si nu stii multe despre El pt ca El nu te forteaza ca sa Il iubesti..El nu forteaza pe nimeni ci fiecare alege ce vrea sa faca sa creada in moartea Sa pt a te intoarce la El din nou sau sa rafuze asta... va tot intrebati si spuneti toti ca cei care cred ca Biblie cred defapt in basme babesti...dar totusi doriti sa credeti in ce va spun niste cercetatori..dar nu v-ati intrebat niciodata de cand e Biblia pe acest pamant??? de ce spune-ti ca e ceva babesc... nici o carte nu a fost mai bine facuta ca aceasta carte Biblia si nici nu carte nu a rezistat de atatea ani ca sa fie intacta si sa transforme un om...nici o carte nu a avut o asa putere cand a fost citita cu sinceritate de a afla adevarul ca si Biblia... multi dintre voi nu ati citit-o niciodata si totusi o comentati...eu am citit-o si continui sa o citesc, daca ar veni si cei mai mari oameni in stiinta si sa imi arate oase gasite si sa ma minta ca sunt de nu stiu cati ani si au apartinut de la nu stiu ce animale nu ma vor convinge de ceea ce eu am vazut si am experimentat in viata mea cautandul sincer pe Dumnezeu..