Material sustinut de Asociatia Marilor Retele Comerciale din Romania

VIDEO Serial. Producatori romani pe plus: Cum au gasit antreprenorii romani calea catre succes

de     Smile Media
Miercuri, 8 iunie 2016, 14:15 Producatori Romani

Producatori romani pe plus- episodul 1
Foto: Colaj foto
Asociatia Marilor Retele Comerciale din Romania lanseaza astazi  o provocare - Producatori romani pe plus. Veti putea citi, in aceasta sectiune, povestile unor antreprenori care au gasit calea catre succes.

Avand in vedere contextul politic actual, in care se desfasoara evenimente care pot marca si reconfigura retail-ul romanesc, noua lege 321/2009 care reglementeaza activitatea marilor magazine poate avea un impact negativ asupra tuturor actorilor: producatori (in special cei mici), consumatori si, nu in ultimul rand, comercianti.
Campania isi propune sa exploreze relatia complexa producatori - comercianti.

Cata demagogie si cata realitate exista in opiniile vehiculate in spatiul public, potrivit carora producatorii romani ar fi defavorizati in relatia cu retailerii? Ne dorim sa aflam daca afirmatiile initiatorilor proiectului de modificare a Legii 321 - care sustin ca noua forma ii va avantaja pe producatorii locali - reflecta realitatea sau sunt pur propagandistice.


Episodul 1: Producatori romani pe plus incepe cu primul episod in care va prezentam trei producatori locali care colaboreaza cu lantul de magazine Mega-Image.

1. Ion Alexandru este producator local de ardei gras si  colaboreaza cu Mega-Image din 2014. A inceput activitatea cu o cultura de ardei gras, urmand ca ulterior sa produca varza timpurie si conopida de toamna. Se declara extrem de multumit de parteneriatul cu Mega-Image si ne povesteste, in testimonialul video atasat, despre avantajele producatorilor care lucreaza cu marile lanturi de magazine.

2. Sfetcu Paul Ionut lucreaza de trei ani cu Mega-Image, careia ii  livreaza rosii. Anul trecut a batut recordul, ajungand la o cantitate peste asteptari, iar pentru anul acesta preconizeaza ca va  livra cantitati si mai mari  lantului de magazine, avand in vedere ca la inceputul acestui an si-a extins suprafata amenajata cu solarii.

3. Popescu Adrian este producator de cirese, pere si prune, colaborand cu supermarket-urile de peste patru ani.  De-a lungul timpului, afacerea a crescut, iar datorita succesului pe care l-a inregistrat acum se mandreste cu echipamente tehnologice performante, reusind sa se ocupe personal de distributia alimentelor in supermarket-uri si hipermarket-uri.



Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3504 vizualizari
  • -1 (11 voturi)    
    si unde sunt produsele lor?! (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:57)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    in MegaImage-urile in care am eu acces, in Capitala sunt doar rosii din Turcia, Spania, ardei de prin Turcia, fructe din Grecia, Italia, samd...
    Daca sunt asa de bune aceste colaborari, f bine ca se da legea, ii va stimula pe comercianti sa multiplice asemenea colaborari, spre binele si al lor, si al producatorilor si al nostru, consumatorilor- sa nu mai vedem legume si fructe doar de import!
    • +1 (5 voturi)    
      Si nu e numai asta (Joi, 9 iunie 2016, 14:05)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Ca sa ai produsele tale pe raftul unui supermarket trebuie sa te pregatesti cu vreo 5.000-10.000 de euro doar pentru taxe peste taxe. In plus, cunosc situatii in care supermarketul si-a onorat plata fata de producatorul roman dupa mai bine de 6 luni si dupa mari insistente.
      In concluzie, avem nevoie si de supermarketuri si de produsele romanesti in ele, dar in conditii corecte.
  • +1 (7 voturi)    
    inca un aspect pozitiv al legii este ca.... (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:19)

    natbl73 [utilizator]

    Este ca se vor crea o gramada de locuri de munca. Unde? In departamentul de achizitii (sau cum I-o fi zicand) al supermarketurilor.
    Pai da, ca in loc sa vina un TIR cu rosii, ardei, fructe din Grecia, Turcia, Italia, vor veni o gramada de producatori locali cu cosurile si cineva trebuie sa le preia marfa :)

    NB: a nu se intelege ca nu imi doresc produse naturale, proaspete, de la "mama de-acasa"
    • 0 (4 voturi)    
      nu treb sa fim carcotasi (Miercuri, 8 iunie 2016, 22:37)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      asa cum pot in alte tari sa vanda produse locale, trebuie sa poata si aici.
      pe PNDR este in derulare un apel la proiecte prin care finanteaza infiintarea lanturilor scurte de productie si de vanzare/marketing de produse agricole! Deci, "saracele" companii mamut pot organiza agricultorii romani in asociatii din care sa faca si ele parte si sa aplice pt astfel de finantari. Resurse sunt, trebuie doar cap si vointa si ceva munca!
  • +3 (5 voturi)    
    Pareri . (Miercuri, 8 iunie 2016, 17:50)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Prima chestie pe care trebuie s-a invete producatorii romani este sa vada bine la calitate . Nu ca zilele trecute cand , asa ca si in alti ani , am vazut la supermarketuri cartofii romanesti in doua cu pamant . Nenea Gheorghe trebuie sa uite de obiceiurile milenare ale taranului care spun ca mergi la targ cu ce ai mai prost si tie iti pastrezi caimacul . Cand toate astea se vor rezolva , cred ca procentele din rafturi vor creste singure . Oricum , mai este ceva timp pana atunci .
    • 0 (6 voturi)    
      Pământ (Miercuri, 8 iunie 2016, 22:09)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Aha, deci cartofii ăia chiar stătuseră în pământ !
      • -3 (7 voturi)    
        ai fost tare, man (Miercuri, 8 iunie 2016, 22:38)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        corect, spre osebire de legumele din Turcia, Italia, Spania , Israel, astea provin DIN PAMANT, nu din vata sau alte substituente imbibate cu chimicale!
      • 0 (4 voturi)    
        Contre . (Miercuri, 8 iunie 2016, 22:41)

        Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Ca statusera in pamant , este o treaba cu dichis . Asa cum stau poate, de multe ori si rosiile pe suport hidrofil . Am vrut sa spun si sigur ai inteles ca pretul la kilogram nu cuprinde si parte din pamantul de pe ogor . Chestie de obraz la taranul roman , invatat sa smechereasca si el cum poate . Dintotdeauna . Numai ca asta nu inseamna ca vremurile nu se schimba si daca producatorului roman vrea sa-i fie bine , sa deschida bine ochii, altfel , cu toate legile de procente si raft , cumparatorii vor cumpara ce vor ei . La piata nu esti patriot pentru ca nici taranul nu este .
  • +4 (4 voturi)    
    ce ma intereseaza (Miercuri, 8 iunie 2016, 23:14)

    gigi1 [utilizator]

    Pana nu o sa existe o lege sa oblige producatorii sa specifice pesticidele si ierbicidele folosite si in ce cantitate iar informatile astea sa apara langa pret la raft este irelevanta tara sau ferma de provenienta, conteaza sa aiba cat mai putina otrava asta ma intereseaza la hrana nu marketingul.
    • -2 (2 voturi)    
      agriculture (Vineri, 10 iunie 2016, 9:11)

      Ioanucu [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Trebuie sa te intereseze si de unde provine. Am avut comisar pe agricultura si fermierii romani primesc cele mai mici subventii din UE. E drept, politica agricola este un aparte, cu un anumit grad de independenta in cadrul UE, dar nu e normal sa platesti laptele cu 0,45 lei/l!!!! Atat se plateste in "inima Ardealului"!!! Povestea cu pamantul e o tampenie gen stire Kanal D. Avem probleme grave in agricultura; crescatorii de porcine sunt terminati, cei de bovine la fel. Apicultorii sunt si ei distrusi: se importa sirop de zahar din Orientul indepartat, se amesteca frumusel cu miere si se vinde in supermarketurile si hypemegamarketurile patriei ca fiind miere PURA! Acestea sunt probleme nu pamantul de la cartofi! Pentru oraseni: pamantul se da la FUND! Deci cei de la supermarket trebuia sa il inlature!!!!