Ieri la Petresti, in cadrul Cupei Romaniei la fotbal, editia 2005/2006, s-au intilnit echipele divizionare C, Fink Fenster si Victoria Carei. A fost un meci viu disputat, tipic de calificare, in care cele doua echipe s-au straduit sa ofere un bun spectacol fotbalistic. S-a jucat cu daruire, cu multa ambitie, jucatorii ambelor echipe cunoscindu-se foarte bine, fiind multa vreme coechipieri la Victoria.

In cele din urma cistig de cauza a avut echipa Victoria invingatoare cu scorul de 3-1. Echipa din Carei a inceput mai bine, a avut mai multe ocazii, cu Florin Fabian in prim plan. Scorul a fost deschis in minutul 28 cind inaltul Fodor a marcat cu capul din careu dupa o faza lucrata de Florin Fabian. Gazdele au echilibrat apoi disputa, au ratat doua bune ocazii pina in finalul reprizei prin Oros si Czimerman.

In minutul 45, pentru fault in situatie de ultim aparator, Szabo de la Victoria a primit cartonasul rosu. Repriza secunda a fost la fel de disputata, gazdele au alergat dupa egalare, fapt reusit in minutul 75 cind Papp a preluat o minge in careu si a sutat apoi de la 6 metri pe linga portarul Soproni.

Cum pina la finalul timpului regulamentar de joc nici o echipa nu a marcat, s-a ajuns la prelungiri. Jucatorii Victoriei au reusit sa inscrie de doua ori in acest interval. Mai intii, in minutul 98, Viland a intrat in careu, a fost faultat in momentul sutului, iar arbitrul a dictat penalty si l-a eliminat pe Csenteri. Protestele celor din Petresti au fost zadarnice si Fl. Fabian a transformat cu siguranta lovitura de la 11 metri.

In minutul 110 Victoria a mai punct o data prin Popan care a marcat din careu dupa o excelenta pasa a talentatului mijlocas Viland. Apropo de Viland, acesta a fost unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren, aratind reale calitati pentru postul de mijlocas.

Fink Fenster: Lobont - Malan, Maier, Csenteri, Herman, Slachter, Pascu, Czimerman, Oros, Szilagyi (Micle), Papp.

Victoria: Soproni - Szabo, Mos, Balog, Osocki, Z.Sallai, Viland, Bede, Fl. Fabian, Fodor/Czako.