Scorul l-a deschis Bacnean, care a transformat cu usurinta, din mijlocul careului, o pasa a lui Oncica, la prima actiune a gazdelor. Dejenii s-au vazut egalati, insa rezultatul a durat doar cateva secunde, pentru ca centralul Tiberiu Lajos a realizat ca mingea trimisa de Jula a intrat in poarta prin plasa laterala.

Meciul s-a "rupt" definitiv inainte de puaza, cand Bruncevic a inscris pentru 2-0, iar in minutul 68 scorul a devenit 3-0 dupa punctul marcat de capitanul Oncica.

"U" n-a reusit sa creeze probleme, jocul practicat de elevii lui Leo Grozavu fiind mult sub ce au aratat in partidele cu FCM Resita si Armatura Zalau din campionat. Totusi, rezultatul putea fi altul daca la scorul de 2-0 Bus inscria dintr-o situatie de 1-1 cu portarul Curileac. Cele doua echipe se vor intalni din nou, de data aceasta in campionat, sambata, la Cluj, pe stadionul "Ion Moina".

In aceeasi faza a Cupei Romaniei, la Ungheni, ISCT a invins pe Unirea din localitate cu 3- Golurile echipei antrenate de George Ciorceri au fost marcate de Dabu, Somotecan si Matiu.

Paziti de jandarmi

Majoritatea suporterilor lui "U" Cluj, circa 70, au plecat spre Dej cu personalul de 14.41. Ei s-au adunat cu 40 de minute inaintea plecarii in fata Garii Cluj, fiind insotiti de sase jandarmi si de trei lucratori ai Ministerului de Interne imbracati civil. Fanii au ajuns in Gara Dej dupa o ora si 20 minute de calatorie.

Pe tren, unde suporterii au ocupat ultimul vagon, nu s-au semnalat incidente, conductorii declarandu-ne ca "baietii s-au comportat destul de normal, dar galagios". In Gherla, unde personalul a stat trei minute, cativa s-au dat jos si au incins o hora pe peron. Suporterii au fost asteptati la Dej de alti sase jandarmi, care i-au insotit, cu o masina, pana la stadion.

Pe drumul de la gara pana in centrul orasului, suporterii au cantat si au scandat numele echipei. Formatia gazda a fost incurajata de catre un grup de suporteri ai CFR Ecomax, care au venit de la Cluj inarmati cu fulare si cu steaguri cu insemnele divizionarei A.

Imediat, galeriile au creat un dialog indecent, dar intre cele doua grupari a existat un cordon de jandarmi care i-au impiedicat sa se intalneasca. La partida a asistat si presedintele clubului ceferist, Iuliu Muresan, pe care suporterii lui "U" l-au injurat ca la usa cortului.

Intre fanii echipei oaspete si portarul Costel Vadan, de la Unirea Dej, a avut loc un schimb dur de replici, dupa ce acesta le-a cerut sa le returneze mingea. Ei au refuzat, iar Vadan i-a contrat aratandu-le un tricou de prezentare cu sigla CFR Ecomax.