Elena Udrea: Cine va reusi sa readuca tinerii la vot va castiga alegerile in 2012 si 2014

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2011, 18:02 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PDL, Elena Udrea, a afirmat joi ca partidul care va reusi sa readuca tineretul la vot va castiga alegerile si in 2012 si in 2014, relateaza Agerpres.

"Cine va reusi sa scoata tinerii la vot va castiga alegerile si in 2012 si in 2014, dar pentru asta trebuie sa le dai tinerilor argumente cu care sa poti sa-i readuci in viata publica", a declarat Elena Udrea la deschiderea Scolii de Vara a Tineretului Democrat Liberal.

Liderul democrat-liberal a reamintit anul 2004, cand tinerii stateau la cozi pentru a vota. "Erau vremuri in care tinerii inca mai participau la viata politica, inca se mai implicau in proiectele societatii. Erau momentele in care tinerii isi dadeau votul pentru ceea ce urma sa se intample cu tara lor in perioada urmatoare", a mai spus Udrea.

Ca o concluzie, vicepresedintele democrat-liberal a punctat faptul ca PDL trebuie sa demonstreze ca are solutii la problemele tinerilor pentru a-i readuce alaturi de partid, cerand implicarea mai activa a OT-PDL in acest demers.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

706 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    cu (Joi, 1 septembrie 2011, 18:13)

    gogu fistic [anonim]

    sigurantza nu tu si nici baschalie, poate bercea mondialu, de fapt de aia l-ati scos de la mititica, e candidatul pdl pt viitoarele alegeri
  • -3 (3 voturi)    
    PDL (Joi, 1 septembrie 2011, 18:36)

    aura [anonim]

    accepta tineri cu BAC sau fara BAC?
  • 0 (4 voturi)    
    care tineret ? (Joi, 1 septembrie 2011, 18:49)

    Vuck [utilizator]

    O sa vina la vot aia de peste 60 de ani, pentru ca o au in sange.
    Restul ne-am saturat de politicienii romani, vorba poetului " Alte masti, aceeasi piesa,/
    Alte guri, aceeasi gama,"

    Voi n-aveti nevoie de votanti decat ca sa va erijati in alesii poporului.
    Eu nu cred sa iasa la vot mai mult de 30% din votanti.poate doar sa-i plimbati voi ciu autocarele pe la cate 100 de circumscriptii de votare ca doar de ani nu vreti nici unii sa implementati votul pe baza de CNP. cu cartea de alegator.
  • -1 (1 vot)    
    Mda! (Joi, 1 septembrie 2011, 19:14)

    Pedelistul [anonim]

    Daca vin tinerii la vot, sigur PDL pierde: sa amintim doar cei 150.000 de tinerei care n-au fost lasati sa copieze la Bac! Sa amintim universitarii siliti sa renunte la milioanele de euro pe care le aduceau shtudentzii cu taxa.....Bye, bye, PDL!
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi ca... (Joi, 1 septembrie 2011, 19:27)

      matei [anonim] i-a raspuns lui Pedelistul

      @Mda! : Te inseli ! Sau vrei sa inseli opinia publica !
  • +3 (3 voturi)    
    Madam Udrea are dreptate, cumva..... (Joi, 1 septembrie 2011, 19:23)

    costica [anonim]

    in 2004 am stat la coada si am votat SPERANTA.
    Numele acestei sperante a fost Traian Basescu si legat de el, PDL.
    In 2008 si 2009, NU am mai mers la vot scarbit de Basescu si PD(uL) cu care votasem.
    In 2012 si 2014 NU voi mai vota, cuvantul care semnifica acest gest este SILA.
    Ma indoiesc eu ca acei tineri care intr-adevar au votat in 2004 vor mai vota in 2012 sau 2014, iar de votat PDL nici atat.
    Poate Dna Udrea are vreun raspuns la refuzul acelor tineri care in 2004 au stat la coada sa-l voteze pe Basescu, refuzul lor de a mai vota in 2012 sau 2014......Oare??!!!
    Cred ca ar fi in stare sa ne abureasca, nu am nici o rezerva, NU are scrupule Madam Udrea.....
  • +1 (1 vot)    
    Demagogie (Joi, 1 septembrie 2011, 19:28)

    George [anonim]

    Asa zic toti (nu numai Udrea, nu numai pdl-istii), ca isi pun nadejdea in tineret, fiindca asta da bine la imaginea de dinainte de alegeri. Dar in campania electorala se indreapta catre batrani, pensionari, tarani, catre cei fara mijloace de subzistenta, etc., pe care ii cadorisesc cu pungi pline cu de-ale gurii, mici, bere, fasole cu ciolan...
  • +1 (1 vot)    
    greu de spus (Joi, 1 septembrie 2011, 19:33)

    Yo [anonim]

    Cei mai destepti vor pleca afara.Aici nu au nici o perspectiva.Ne doare dar...asta e.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu sunt suficient de destepti (Joi, 1 septembrie 2011, 19:57)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Yo

      sa reuseasca in Romania, de aceea pleaca afara. E greu sa-ti gasesti drumul in viata prin padurea cu maracini a societatii romanesti, mai usor avansezi pe autostrazile sociale din vest.
  • +1 (1 vot)    
    tineret (Joi, 1 septembrie 2011, 19:53)

    Spock [anonim]

    Fii sigura cucoana, ca pina cind nu va veni un candidat tinar, care va face ceva si pentru tineri, adica salarii decente si promovare pe baza de competenta nu prin nepotisme si pile, tinerii nu vor merge la vot, mai mult decit atit, vor emigra in continuare. Apoi sa va vad pe voi, cei cu gura mare, din ce veti mai plati pensii si medicamente? Probabil din aurul de la Rosia Montana.
  • +1 (1 vot)    
    politicieni (Joi, 1 septembrie 2011, 21:38)

    traiang [utilizator]

    Tinerii nu vor veni atata timp cat generatia de'' viitor '' in poltica va fi formata din udrea si cei 2 prinsi cu frauda si mita (medicamente ,fondul funciar) ..etc Nu de la tineri asteptati sa vina la vot atata timp cat nu ati facut nimic ,nu uitati ca si absenteismul este o atitudine Nu stiu cum dar numai la alegeri isi aduc aminte de votanti si apoi nimic ca si cum ar fi venit de pe alta planeta !
  • +2 (2 voturi)    
    Are dreptate! (Joi, 1 septembrie 2011, 22:54)

    Colette [utilizator]

    D-na Udrea a pus degetul pe rana: asta vor toate partidele, aliantele si uniunile! E clar ca electoratul 'disciplinat', ala care ii voteaza pe fiecare in parte a ramas acelasi, daca nu chiar s-a micsorat 'pe cale naturala'. Si atunci, iesirea tinerilor la vot si mai ales castigarea voturilor lor este cheia castigarii alegerilor din 2012!