Tudor Ciuhodaru va candida separat, din partea PC, la Primaria Iasi

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2011, 17:58 Actualitate | Politic

Conducerea Partidului Conservator a votat, in sedinta de joi a Biroului Politic al formatiunii, sa mearga separat la alegerile locale pentru Primaria Iasiului si sa-l sustina pe vicepresedintele Tudor Ciuhodaru, au declarat, pentru Agerpres, surse conservatoare.

Decizia PC a fost adoptata cu un vot impotriva si o abtinere.

Anterior anuntarii acestei decizii, presedintele Partidului National Liberal, Crin Antonescu, se declarase, inainte de inceperea sedintei Biroului Politic Central al partidului ca, 'in principiu', este de acord ca USL sa aiba candidati separati la primaria Iasiului.

Intrebat daca liberalii sunt de acord ca Partidul Conservator (PC) sa aiba candidat propriu la primaria Iasi, Antonescu a spus ca "asta ar inseamna o varianta speciala, la care pana la urma electoratul e chemat sa decida".

Biroul Politic Central al PNL s-a reunit joi dupa-amiaza pentru a analiza si prezenta negocierile cu partenerii din USL de la nivelul intregii tari, cu privire la candidatii la consiliile judetene si municipiile resedinta de judet.

Tudor Ciuhodaru, vicepresedintele PC a declarat ca, in urma discutiilor de joi, s-a stabilit ca va candida la Primaria Iasi din partea formatiunii politice pe care o reprezinta.

Acesta a spus ca, desi pana acum nu si-a exprimat clar optiunea de a candida la sefia Primariei sau Consiliului Judetean Iasi, sondajele interne l-au clasat in topul preferintelor cetatenilor, motiv pentru care a decis sa candideze la primarie.

"Voi respecta, ca de fiecare data, doar vointa iesenilor care m-au ales. Iesenii au decis sa tratez Iasiul si din postura de primar. Sunt obisnuit cu tot felul de sicane si sa lupt singur impotriva baronilor locali. Pentru schimbarea care incepe acum, pentru a face ceva pentru Iasi si pentru ieseni am nevoie de votul fiecaruia dintre cetatenii Iasiului", a spus Tudor Ciuhodaru.

Primarul municipiului Iasi, Gheorghe Nichita, sustinea in urma cu trei zile, ca nu are emotii in ceea ce priveste nominalizarea sa ca si candidat al Uniunii Social Liberale pentru un nou mandat, chiar daca PC il sustine pe Tudor Ciuhodaru pentru alegerile locale din anul 2012.

Conform social democratilor ieseni, senatorul Florin Constantinescu si seful Finantelor locale, Victorel Lupu, s-au inscris in campania interna pentru sondajul efectuat de USL privind desemnarea candidaturii la sefia Consiliului Judetean.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1185 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Incepe la Iasi (Joi, 1 septembrie 2011, 18:02)

    denvarel [utilizator]

    Si se termina la Severin USL-ul
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo USL! (Joi, 1 septembrie 2011, 18:11)

    cristi767 [utilizator]

    Un prim pas spre desfiintare l-au facut acum.

    Daca Pd-L sare cu un candidat bun de undeva din palarie (poate fi oricine, o personalitate locala, etc.) i-ar putea face pe cei din PSD sa piarda una din cele mai importante primarii ale lor.

    Iar acest lucru s-ar putea intampla chiar si daca respectivul candidat n-ar castiga ci i-ar lua voturi lui Nichita ca sa castige acest Ciuhodaru.

    Oricum, va fi interesant de urmarit care va fi deznodamentul aici. Cel mai grav pentru USL e ca s-a creat precedentul si atunci vor fi si altii care vor vrea sa candideze "separat". Ori e exact cursa in care pot ei cadea in alegerile pentru primarii pt ca acum nu exista turul 2. Si asa, chiar si acel ipotetic 60% cu care se lauda ei, iata ca se va imparti in 2.
  • +3 (3 voturi)    
    USL - candidatura separata la Iasi (Joi, 1 septembrie 2011, 18:17)

    crisogonus [anonim]

    Candidatura lui Ciuhodaru este o greseala care va genera pierderea alegerilor in colegiile in care candidatii USL vor fi de la PC. Pentru ca natural, va exista, la nivel national, o reactie de respingere a conservatorilor de catre electoratul PSD-ist destul de numeros.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 1 septembrie 2011, 18:21)

    Aph [anonim]

    Si iata precedentul!
  • -5 (9 voturi)    
    D-l Medic Tudor Ciuhodaru va castiga ! (Joi, 1 septembrie 2011, 18:27)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    D-l Medic Tudor Ciuhodaru va castiga !
    Nu PC-ul ci omul !
    Succes !
    • +9 (9 voturi)    
      dl medic... (Joi, 1 septembrie 2011, 18:31)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      e deja deputat. A schimbat vreo 3 partide, si capuseaza bani din toate partile, si de la spital si de la camera deputatilor. Mare caracter, indeed.
    • +9 (9 voturi)    
      eroare (Joi, 1 septembrie 2011, 18:34)

      alegator [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Eroare. Nu omul, ci PC-ul.
      Daca era om nu avea ce sa caute langa voiculescu.
    • +2 (2 voturi)    
      o figura sinistra,un produs Irealitatea TVcu e-uri (Joi, 1 septembrie 2011, 21:31)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      cmai bine sta dreaqu acasa ,ca tot urat ramane
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 2 septembrie 2011, 1:37)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Acum serios vorbind, probabil omul chiar le are cu bisturiul... N-ar fi pacat sa ii fie luat din mana? La televizor e frumos, cum apare el de fiecare data ca iesit din operatie, cu halat si toate cele, desi cred ca postul de deputat ar trebui sa-i ocupe mai tot timpul. Ne plangem ca ne pleaca doctorii, dar automat consideram ca un doctor bun ar face treaba buna si ca primar?!?
  • -2 (6 voturi)    
    :) (Joi, 1 septembrie 2011, 18:32)

    Adrian [anonim]

    citez: "au declarat, pentru Agerpres, surse conservatoare."

    alternativa sunt sursele "progresiste"?
  • +6 (6 voturi)    
    Alegeri Iasi (Joi, 1 septembrie 2011, 18:33)

    costel [anonim]

    Romanii au o vorba inteleapta,cind doi se bat al treilea cistiga.Deci iesenii vor alege candidatul PDL.
    • +1 (1 vot)    
      Depinde (Joi, 1 septembrie 2011, 18:56)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui costel

      Deocamdata nu se stie cine va candida din partea PDL (Dumitru Oprea, contracandidatul actualului primar la alegerile trecute, zice ca a renuntat la politica).
    • -2 (2 voturi)    
      la iasi (Joi, 1 septembrie 2011, 19:21)

      smen [anonim] i-a raspuns lui costel

      cand apare un pedelsit oamenii deja incep sa ascute jungherele
      • +2 (2 voturi)    
        ai fi surprins (Joi, 1 septembrie 2011, 19:54)

        ady [anonim] i-a raspuns lui smen

        ce gandesc iesenii despre usl-asi si tatuka lor iubit ilici kgb...
  • +2 (2 voturi)    
    Nichita (Joi, 1 septembrie 2011, 19:57)

    ady [anonim]

    un om politic ,nicidecum un om gospodar si cu viziune pt un oras de talia Iasi-ului..Luat prin comparatie cu Sibiul sau Clujul, Iasiul a ramas in urma datorita naivitatii oamenilor ...
  • -1 (1 vot)    
    politica, economie (Joi, 1 septembrie 2011, 22:08)

    Vlad Tepes [anonim]

    "Voi respecta, ca de fiecare data, doar vointa iesenilor care m-au ales". Aceasta este declaratia de azi a lui Ciuhodaru. Una mincinoasa. El a fost ales de oamenii PSD-ului, pe care acum ii sfideaza cu nerusinare. Dupa ce s-a vazut ales, a evadat la "independenti", UNPR, PC. Slalomist de top!
    Iesenii nu-l vor ierta!
  • 0 (0 voturi)    
    alooo! (Luni, 12 septembrie 2011, 23:44)

    kazaku [anonim]

    Voi care vorbiti in plus nu cumva sunteti stricati???Ciuhodaru va castiga...il criticati de ce a plecat de la un partid la altul?nu sa vazut la televizor motivul?normal daca a inceput niste proiecte la iasi si mereu guvernantii nu lau sprijinit!!!ia dat proiectele mereu peste cap!!!asta da dovada ca nu a ajuns la intelegere si de asta a plecat nu sa inteles i sa facut promisiuni si nu sau tinut de cuvant!!!omul este muncitor!!!cand i sa pus o intrebare la televizor de ce nu plecati din tara domnule doctor?a raspuns ca un patriot daca plec eu pleaca ala si ala ramane romania fara doctori!!!putea sa gaseasca in afara un loc mult mai linistit si mai multi bani!!!asa ca voi muraturelor care il criticati!!!retragetiva ca daca ajungeti pe mana bisturiului lui am sal sun sai zic sa scape bisturiul in voi!!1ca sunteti niste lepre sugatoare!!!cine a demarat spitalul nou de urgente?doctorasul a tras de proiect!!!ce a facut nichita?nimica a furat cat a putut sia luat casa in coasta de azure(franta)pline contruile in elvetia!!!fura bulangiule dar mai fa si treaba sa te aleaga lumea la urmatorul tur!!!asa ca esti uzat!!!te-ai dus pe apa sambetei!!!stii ce ma gandesc pt nichita!!!ca e bine sa te lasi la mana ta!!! ca daca insisti tatuca de la bucuresti iti deschide cateva dosarele!!!ooo stai ca deja ai buba la gauaza!!!cu palasul!!!lumea a vazut ce ai facut!!!asa ca sunt sigur ca nu te mai alege decat ai tai din partid!!!eu unul am sa iti fac anticampanie daca candidezi!!!imi stric banii ca nam ce face cu ei...si imi iubesc orasul asta care lai devastat!!!care este pe locul 4 sau 5 ca marime,ca nivel de trai nu mai zic la panat...asta merita iasul nostru frumos?????capitala moldovei!!!lai saracit la supt tot iati bagajele si dute acasa Nichita!!!pregatesteti bagajele si geanta cu haine sa te duci putin sa te odihnesti pe copou!!!Ciuhodaru va castiga fara sa faca prea mult efort!!!va luati de doctor ca are salarii si acolo si acolo!!!da cap de guma de Nichita cat a furat???