VIDEO Victor Ponta: Traian Basescu este direct interesat de proiectul Rosia Montana, au trecut 7 ani de cand le-a promis sprijin, in campania electorala din 2004

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 29 august 2011, 15:00 Actualitate | Politic

​Liderul social-democrat Victor Ponta a declarat, luni, in ziua vizitei presedintelui Traian Basescu la Rosia Montana, ca seful statului ar fi "direct interesat" in acest caz, iar argumentele pe care acesta le-a adus in favoarea proiectului minier ar fi "absolut ridicole".
  • "Traian Băsescu este direct interesat, el, personal. N-are nicio legătură cu România, nici cu Guvernul României. Este direct interesat în acest proiect - a anunţat sprijin pentru Roşia Montană în campania electorală din 2004. Probabil, şi aştept în continuare de la Gold Corporation să ne spună dacă în schimbul anunţului public făcut în campania electorală domnul Băsescu a primit şi bani pentru acea campanie. Au trecut şapte ani de când a promis sprijin şi de când a primit, probabil, sprijin, timp în care Traian Băsescu s-a comportat cu Gold Corporation cum s-a comportat şi cu restul oamenilor care l-au votat sau care l-au sprijinit: le-a dat ţeapă, i-a minţit. (...) Domnia sa este direct şi personal interesat să-şi închidă această datorie, vă rog să studiaţi acest lucru, contractată de candidatul Traian Băsescu în campania din 2004", a afirmat Ponta, citat de Agerpres.
  • Liderul PSD a mai spus că, probabil, "presiunile celor care timp de şapte ani l-au sprijinit" explică "efervescenţa" lui Traian Băsescu in cazul Roşia Montană: "Argumentele sunt absolut ridicole, sunt scoase din burtă. Toate argumentele lui Traian Băsescu sunt argumente pentru proşti. Niciun om deştept, niciun om care studiază problema nu poate să-l creadă pe Traian Băsescu. (...) Din punctul nostru de vedere, orice proiect economic în România trebuie să se facă în interesul României, nu în interesul personal al lui Traian Băsescu. Trebuie făcut cu o evaluare corectă a avantajelor şi a dezavantajelor şi trebuie făcut cu conştiinţa că cineva după noi, copiii noştri, vor plăti pentru tot ce facem noi acum".
  • Întrebat despre dovezile pe care le are în sprijinul afirmaţiilor potrivit cărora şeful statului are o datorie către Gold Corporation, Ponta a răspuns că preşedintele, "care are în directă coordonare serviciile de informaţii, Procuratura, MAI", a declarat la o emisiune publică că fostul candidat al PSD la prezidenţiale Mircea Geoană "ar fi primit bani în campanie": "Eu am verificat în scriptele partidului, nu există aşa ceva. Traian Băsescu, dacă are de la serviciile de informaţii, de la orice structură a statului, l-am rugat să facă publice informaţiile, să spună şi, sigur, îl pedepseam pe Mircea Geoană. Din păcate, Traian Băsescu minte pe stilul domniei sale - am luat eu bani de la Roşia Montană, dar au luat şi alţii. Asta este întotdeauna scuza domniei sale", a incheiat Ponta.
Vezi mai jos declaratii facute pe acest subiect de Victor Ponta si Crin Antonescu:


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1671 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Stiu ca suna aiurea venind de la V. Ponta ... (Luni, 29 august 2011, 15:26)

    AlinN [utilizator]

    ... dar pare a fi adevarat dupa cum se manifesta dl Basescu.
    Argumentele sunt ridicole intr-adevar: "dublarea rezervei de aur a BNR" este o prostie din mai multe mutive chiar:in primul rand Romania ia 4% din acele100 de tone, deci nu are cum sa se dubleze rezerva de 100 de tone, in al doilea rand BNR cu ce-a gresit sa se apuce sa cumpere aur pe varf? De ce nu a iesit dl Isarescu sa sustina si el aceeasi pozitie. Nu, dl Basescu pare "strans cu usa" de stapanii sai, este aproape isteric si ilogic in argumentare.
    • +6 (12 voturi)    
      !!! (Luni, 29 august 2011, 16:18)

      cris [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      "este aproape isteric si ilogic in argumentare"

      Mai nene, aceasta opinie a lui Ponta este Isterica, ilogica si lipsita de argumente!

      ceva a la vadimponta
    • -2 (4 voturi)    
      daca asta e criteriul... (Luni, 29 august 2011, 17:10)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      "dupa cum se manifesta dl Basescu"
      prin care ce ne spune Ponta e adevarat sau nu, va compatimesc....
    • -1 (5 voturi)    
      Suna aiurea si de la tine !!!! (Luni, 29 august 2011, 17:19)

      e.t [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Tocmai de cele 4 tone care ar trebui sa fie redeventa , se leaga preseditele. Legal nu poate sa opreasca exploatarea dat fiind soliditatea contractelor. Formal o poate face solicitand renegocierea redeventei si modificarea conditiilor de mediu. El stie ca acest lucru nu e chiar pe placul si dorinta celor de la gold corporation , care nu vor ceda, in felul acesta lucrurile vor sta pe loc.
      • +3 (3 voturi)    
        ce vb franz? (Luni, 29 august 2011, 18:02)

        likea [anonim] i-a raspuns lui e.t

        Legal degeaba are exploatarea, e concesionat un teren, ca sa il poti exploata mai ales de aur ai nevoie de o sumedenie de autorizatii mai ales de mediu, pe care statul daca vrea le da daca nu vrea nu le da si atunci pui porumb pe el ca n-ai ce face.

        Tu daca ai un teren si vrei sa faci bloc de 100 etaje si ti se da autorizatie doar pentru 5 aia e, statul isi stabileste ce plan zonal isi face si cat de ecologica vrea s afie o zona, si nimeni nu te poate forta altfel.
    • -2 (2 voturi)    
      se dau ruble sambata? (Luni, 29 august 2011, 18:21)

      bula [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      si recidivezi luni? Opreste cineva RO sa peceapa impozitul pe profit tot in aur, sau sa cumpere cu profitul aur? vezi sa nu te contrazici:pe deoparte sa spui ca nu e profitabil si pe partea ailalta sa urli ca duc strainii aurul din tara. Parca erau 350 tone, acum ti s-a spus de la partid ca sunt numai 100 (si-a pus in cap Ilie sarbu sa fure restul?). A inceput deja productia la pretul de azi (nu mai e pe varf)??? Cam multe aberatii pentru 5 linii de omentariu!
    • +1 (1 vot)    
      ce-ai facut la bac? (Marţi, 30 august 2011, 3:33)

      iulio [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Alin, chiar pari un baiat fin!:) Am crezut ca esti Vanghelie,... zau! Pana sa observi teoria conspiratiei, mai bine ai pune mana si ai invata sa scrii. Mai lasa televizorul ala in pace! Bac-ul l-ai luat?
  • +5 (15 voturi)    
    Mai baiatule,... (Luni, 29 august 2011, 15:39)

    Gimilica [anonim]

    Victoras, iar te bagi in vorba. pai nu tu l-ai atacat primul pe Basescu legat de Rosia Montana? Ai uitat ca el a avut doar o reactie? A avut doar deductii la aberatiile scose de tine pe gurita. Concentreaza-te pe ce trebuie sa faci tu daca vii la Guvernare sau din moment ce nu esti in stare sa te gandesti la ce trebuie sa faci sa intelegem ca stii deja ca nu ai sanse sa guvernezi.
  • +3 (15 voturi)    
    Stupefiant de tembel ... (Luni, 29 august 2011, 15:42)

    Daniel [anonim]

    NU sunt de parere ca presedintele Basescu este cavalerul alb, fara pata. Sunt convins ca si el are datorii la diverse grupuri de interese. Si NU sunt de acord cu proiectul Rosia Montana.

    Dar sa sustii ca cineva incepe sa-si plateasca datoriile abia dupa 7 (sapte!!!) ani este de-a dreptul tembel!!!

    Mai ponta, "mai draga" ... daca tie ti se pare asta normal, da-mi si mie imprumut, de la tine personal, vreo 500.000 de euro, sau mai bine un milion, si ti-i dau eu inapoi peste sapta ani!!!

    Asta se prezinta lider al opozitiei? Doamne, apara Romania si Poporul Roman de conducatorii lui!!!
    • -1 (1 vot)    
      Si le plateste, mai Daniel, (Luni, 29 august 2011, 18:44)

      ina eyre [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      ca e pe ultima suta de metri.
      Ce e curios nu asta e, ci faptul ca micul copil tembel al pesedeului uita ca nevasta aliatului sau, d-na Valeanu, cea cu uslanina groasa, e mare lobista pro Frank Timis pe la Bruxel, si daca da in Basescu, tipa Zambil-Antenescu.

      Mafiotii se razboiesc doar la TV, privat se sustin.

      Va faceti iluzii, daca credeti ca miza e aurul.
  • +6 (12 voturi)    
    Tot Rosia (Luni, 29 august 2011, 15:56)

    carmen [anonim]

    Dl Ponta ca de obicei nu crede nici el ce spune. Niciodata nu aduce dovezi concrete referitor la acuzatiile sale. E bine daca Presedintele se informeaza direct. Cam populist dar...merge! Desi fie vorba intre noi, nu era treaba lui.
  • +5 (11 voturi)    
    !!! (Luni, 29 august 2011, 16:10)

    Cris [anonim]

    Haide cu dezinformarea si cu minciuna a la Secu'
    !!!

    Haida cu noroiul si depravarea uselista!
    Haide cu Vadimizarea!!!!

    Pe primul loc baieti!!!
    • -2 (10 voturi)    
      BASESCU, ESTE PRIMUL CORUPT AL TARII ! (Luni, 29 august 2011, 16:22)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Cris

      O critica obiectiva trebuie asumata chiar daca vine de la adversar.

      Din pacate gura lui Ponta adevar graieste. Basescu s-a compromis ireversibil.

      Acum a dat arama pe fata, acum intelegem de ce a fost adus la putere. Asta a fost de fapt miza, AURUL SI ALTE METALE VALOROASE, nu lupta impotriva coruptiei. EL, BASESCU, ESTE PRIMUL CORUPT AL TARII !
      • 0 (2 voturi)    
        poate aduci si dovezi pana una alta.... (Luni, 29 august 2011, 19:14)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        pana atunci esti doar o trompeta isterica.... la fel poti sa spui ca Ponta a fost in vacanta pe Marte sau Crin are prezenta 100% in parlament.... caci la fel de naiv si fantezist pare....
  • -1 (3 voturi)    
    extraordinar (Luni, 29 august 2011, 17:42)

    pitipoanca tnl [anonim]

    seful crin si aliatul ponta percuteaza la orice stranuta, zice presedintele...colege tnliste , ne mai distram cat putem, viitorul tnl nu mai suna asa bine...sefii nostri sant mai infantili ca noi...
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Marţi, 30 august 2011, 0:18)

    ADan [utilizator]

    Iti trebuie mult curaj !
    Foarte tare!
  • +1 (1 vot)    
    Si Vadim? (Marţi, 30 august 2011, 4:14)

    iuliu [anonim]

    Pacat ca n-a aparut si Vadim...s-a faca si el un scurt istoric al zonei, sa ne spuna o amintire personala din acele locuri.... Bine, nu e tarziu deloc! Ma astept sa-l vad batand campii pe la toate canalele de stiri. Dar o sa-l vedem si pe Marica?(de ce nu ar stii despre ce e vorba intr-un contract de exploatare de minereuri si un lider de sindicat, usor agramat) Si pe Pavelescu? Si pe Marga? Si pe domnul Atanasiu?......Domne, cu atatia profesionisti pe televizor, nici nu ma mai intereseaza ce zice Ponta.....o sa ma intereseze si pe mine ce zice doar Basescu, si daca nu inteleg, dau pe canalele de stiri.....tot timpul vor fi niste profesionisti acolo care sa-ti explice ce nu ai priceput!
  • 0 (0 voturi)    
    actionariat mascat (Marţi, 30 august 2011, 23:11)

    monica L [anonim]

    E vorba de actionariat mascat. Nu? Curat si uscat. Gold Corporation a cumparat cit a putut, a mituit, a corupt. Si nu a mers prea bine. E vital pentru ei sa stopeze finantarile indirecte. Probabil bancile creditoare nu mai accepta sa dea bani fara operatiune si extractie. Ei, acum va merge.