Antonescu: Garantam UDMR o guvernare pana in 2016 daca va refuza sa mai gireze actualul Guvern/ Kelemen: Momentan nu se pune problema iesirii UDMR din coalitie

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 august 2011, 16:27 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, sambata, la Mamaia, ca USL garanteaza UDMR accesul la guvernare pana in 2016 daca in septembrie Uniunea refuza sa mai "gireze" o guvernare "dezastruoasa". In schimb, presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat ca momentan nu se pune problema iesirii Uniunii din coalitie, refuzand sa comenteze declaratia liderului PNL, relateaza Mediafax.

Antonescu a precizat ca exprima o opinie personala si a afirmat ca daca UDMR nu intelege ca "gireaza si este complice la o guvernare dezastruoasa", atunci USL nu mai este interesat de o guvernare cu Uniunea.

"Atunci, din punctul nostru de vedere si noi trebuie sa ne luam adio de la ipoteza in care, sper, cu ultimele puteri, ca s-ar putea pune capat mai devreme dezmatului pedist si basist", a continuat el.

Antonescu a precizat ca, daca UDMR iese de la guvernare la inceputul sesiunii parlamentare, are garantat accesul la guvernare alaturi de USL pana in 2016.

"UDMR trebuie sa inteleaga ca se duce cu PDL la bine si la greu. Nu se duc in puscarie toti, numai cei care au incalcat legea, dar se duc in opozitie toti daca noi castigam. Daca noi castigam alegerile si facem guvernul, UDMR nu are ce cauta intr-un astfel de guvern. Dar astazi garantam UDMR o guvernare impreuna pana in 2016, dar daca raman acolo unde sunt acum, pot veni la dialogul dintre putere si opozitie, dar cu alte propuneri vin degeaba", a mai afirmat presedintele PNL.

Kelemen: Momentan nu se pune problema iesirii UDMR din coalitie

"Nu comentez acest lucru, suntem in coalitie, momentan nu se pune problema iesirii noastre din coalitie. Coalitia functioneaza in acest moment in parametri normali. Nu vreau sa comentez aceasta invitatie a domnului Crin Antonescu", a declarat presei Kelemen Hunor, sambata, la Festivalul Peninsula de la Targu Mures.

El a afirmat ca este optimist in privinta rezultatelor care vor fi obtinute de UDMR la alegerile de anul viitor.

"Sigur, fiecare dintre noi e optimist, unii sunt superoptimisti, altii mai putin optimisti. Si eu sunt optimist in ceea ce priveste rezultatele la alegerile de anul viitor si sunt convins ca vom avea un rezultat bun", a mai spus Kelemen.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1650 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    doua probleme. (Duminică, 28 august 2011, 16:41)

    banateanul. [utilizator]

    1.)Crin Antonescu n-are cum sa asigure pentru UDMR.intrare in guvern in 2012, fiindca nici PNL-ul nu va guverna!
    2.) UDMR-ul obtine cum se stie mereu pragul electoral,si chiar daca va sta un timp in opozitie,carei problema ? se vor mai debarasa si ei de persoane inconvenabile din partid.Fiindca cand iesti la putere este mai greu sa faci curatenie !
  • +12 (12 voturi)    
    FRATILOR ! (Duminică, 28 august 2011, 16:41)

    yoji [anonim]

    Trocul si santajul nu se ma fac cu sacosa; se masoara in ani de guvernare
    • +2 (2 voturi)    
      frati si surori (Luni, 29 august 2011, 13:21)

      mariuca [anonim] i-a raspuns lui yoji

      yoji
      din pacate are dreptate
      zic din pacate deoarece au trecut cei 20 de ani
      prezisi de brucan si nu sunt semne ca vom iesi
      din miticismul politicianist nici in urmatorii 20 de ani
      prietenii stiu de ce!
  • +13 (13 voturi)    
    70% (Duminică, 28 august 2011, 16:48)

    masteryodda [utilizator]

    aveau 70% in sondaje, oare de ce au nevoie si de udmr? mai impart si cu ei locurile :D
  • +11 (13 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 28 august 2011, 16:50)

    gicu [anonim]

    Observ o directionare a discursului politic a USL-ului catre formulele PRM-ului:
    - restul sunt hoti iar noi ii vom baga in puscarii
    - ungurii ne fura ardealul
    - cine nu e cu noi e impotriva noastra
    - cand ajungem noi la guvernare schimbam tot si punem ce credem noi ca este bine
    -utilizarea excsiva a hiperbolelor cu sens negativ ca: dezastru national, dictatura etc.
  • +11 (11 voturi)    
    Garantam UDMR guvernare pana in 2016 ??? (Duminică, 28 august 2011, 17:13)

    Balthazar [anonim]

    Cretin Antenescu, cam cum garantezi tu prezenta sau absenta de la guvernare a unei formatiuni politice ? Ai auzit de alegeri, de voturi ?

    Ultimaturile pe care le tot da Antenescu UDMR-ului arata clar panta descresterii USL in ochii electoratului si disperarea mare a PNL caci PSD va coti brusc atunci cand vor considera ca este momentul propice pentru ei. Va amintiti ce spunea bolsevicul de Iliescu ? "Sa impiedicam dreapta sa se uneasca !" Prin Felix si Antenescu a reusit !
    • +2 (2 voturi)    
      perfect zis! (Luni, 29 august 2011, 7:36)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Balthazar

      adaug un citat din Iliescu, Geoana si Ponta (inainte de USL): ".... guvernarea de dreapta a nenorocit RO". Ghici, guvernul de dreapta era condus de Tariceanu!!!! Iar dupa episodul USL sa vedem ce mai ramane din PNL (nu vorbesc de militantii liberali si de cei ce se simt liberali).
  • +11 (11 voturi)    
    haha (Duminică, 28 august 2011, 17:27)

    MirceaA [utilizator]

    Antenescu a inceput sa semene cu Dan Voiculescu. Cine se aseamana, se aduna.
  • +9 (9 voturi)    
    produs (Duminică, 28 august 2011, 17:37)

    traiang [utilizator]

    Alt produs al neuronului stingher a lui Zambilica Chiar crede ca va ajunge presedinte
  • +10 (22 voturi)    
    Cu ce fel de litere sa iti scriu... (Duminică, 28 august 2011, 17:37)

    worker [anonim]

    ... domnule Antonescu ca sa intelegi ca NU mai vreau ca UDMR-ul sa ajunga la guvernare pe seama competitiei dintre celelalte partide?
    Nu vreau ca eu sa va dau votul si voi sa bagati prin spate si pe altii la guvernare!
    Nu vreau sa ajunga la putere vreun partid sustinator al cianurarii Romaniei!
    Nu vreau sa ajunga la guvernare vreun partid care gindeste Romania in termeni etnici!
    Va voi vota donmule Antonescu numai daca veti face clarificari de genul celor mentionate de mine mai sus. Mare grija! Nu mai spuneti prostii!!
    • -13 (15 voturi)    
      worker , (Luni, 29 august 2011, 4:23)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui worker

      ai auzit de vot? UDMR-ul va intra in parlament ori ca vrei tu ori ca nu.
      Apropo vot, teai uitat ce voturi ai primit TU ?
  • +6 (8 voturi)    
    tot ciolan (Duminică, 28 august 2011, 17:38)

    io [anonim]

    crinele numai la ciolan iti este gandul am crezut ca scapam de iu.de.me.reu .
  • +8 (8 voturi)    
    Colacul de salvare (Duminică, 28 august 2011, 17:39)

    Nicolae [anonim]

    Mi-ar fi rusine sa fiu conducator de partid ce se pretinde mare si tare - si din pacate nu ma refer doar la Crin Antonescu si la PNL - si sa gasesc ca singura solutie ca sa ajung la putere bunavointa maghiarilor ! ( Am folosit bunavointa, in realitate este bunul plac).
  • +9 (9 voturi)    
    Farfuridi antonescu (Duminică, 28 august 2011, 17:45)

    Un stelist [anonim]

    Daca tradeaza UDMRul ii vor, daca nu renunta la ei. Ce'o fi in capul crinului?!?
    • +3 (7 voturi)    
      pune (Luni, 29 august 2011, 4:24)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      intrebarea altfel.
      Are ceva in cap Antonescu?
  • +5 (5 voturi)    
    ce romani prosti (Duminică, 28 august 2011, 17:50)

    mice [anonim]

    de ce trebuie sa suportam aceleasi figuri ptr zeci de ani? acelasi limbaj, aceeasi mitocani, aceeasi infractori....din moment ce nu dispar, sistemul de selectie e f prost. cum sa progreseze romania daca aceleasi figuri incompetente, administreaza avutul public? cei care ii sustin normal ca le convine. legile sint facute sa-i protejeze pe ei, in 20 ani o sa plingeti ca acceptati doar aceleasi figuri.
  • +6 (6 voturi)    
    hhahaha (Duminică, 28 august 2011, 18:03)

    adyQ [utilizator]

    mah sa ii explice si lu asta cineva mai detaliat ca indiferent cine castiga alegerile tot basescu numeste premierul...si oricum dupa cum se arata lucrurile nu vor casiga prea multe voturi, deci sa se astepte la continuarea "dictaturii"
  • +7 (7 voturi)    
    PNL-isti santajisti (Duminică, 28 august 2011, 18:28)

    mircea [anonim]

    PNL nu are nimic de oferit decat santaje ordinare si pacturi mizerabile cu fostul colaborator la Securitatii Felix. sunt efectiv sub orice critica si daca ar exista o lege a bunului simt, ar trebui sa li se interzica sa mai utilizeze in numele lor cuvantul national sau liberal pentru ca nu se poate folosi asa ceva de catre asemenea indivizi.
  • +5 (7 voturi)    
    calu-i balan, procentu-i verde (Duminică, 28 august 2011, 18:40)

    Un Guru [anonim]

    tine-mi-l bine, nu mi-l pierdeeeeee. Pai Crine , cum sta treaba? Nu mai sunt procente erecte pina la 60 centimetre? Hmmm... e nevoie de YudeMereu? Da' pesedismu' ce zice? El ce garanteaza? Ca ultima oara textu; erea ca "ungurii mereu a fost calare cu carnea fuvernarii sub sa , ia sa plece ei asa". Deci cum izci ca e, Crine? Mai bine zi-o pe aia dreapta: la procentele noastre, fara unguri nu putem.
  • +4 (24 voturi)    
    Vanzator de tara (Duminică, 28 august 2011, 18:57)

    Mihai [anonim]

    la fel ca Basescu( ca Boc oricum nu conteaza), sunteti in stare sa vindeti Romania udmr-ului, acestor paraziti ilegali care nici nu ar trebui sa ajunga in parlament, nici decum la guvernare, suntei de aceeasi teapa ca Basescu, securitst si fara coloana vertebrala. Mai bine il votez pe Vadim decat ttradatorii sau vanzatorii de tara, si Iliescu era mai vertical decat t voi, tradatorilor, la puscarie cu voi.
  • +7 (13 voturi)    
    reducere de popularitate (Duminică, 28 august 2011, 19:19)

    El Condor [anonim]

    Prin declaratia facuta, Crin Antonescu isi reduce mult din popularitate in randul alegatorilor care doresca sa scoata UDMR sau alt partid de orientare maghiara , de la guvernare. Ca roman cu pretentii, in conditiile in care capii populatiei maghiare vor sa rupa o bucata din teritoriul romanesc, el si partidul lui , precum si alianta din care face parte, trebuie sa uite ca vrea sa ajunga conducator. Cu el in functia de presedinte s-ar continua obiectivele basiste.
  • +3 (5 voturi)    
    cine stie daca... (Duminică, 28 august 2011, 19:48)

    mary [anonim]

    UDMR-ul o sa mai intre in Parlament?

    Cum se poate vinde pielea ursului din padure...
  • +7 (7 voturi)    
    crin (Duminică, 28 august 2011, 19:50)

    Dan Florin [anonim]

    Tov crin chiulangiul nr.1 din România ar trebui să părăsească conducerea pnl , să nu mai propună maghiarilor rămânerea la guvernare până în 2016 ,iar pnl să-şi aleagă un preşedinte normal care să facă o alianţă normală cu români , nu români contra românilor că de 20 de ani asta vedem . Românii nu au modele politice ( şi nici un fel de modele ) numai caricaturi copiate de tineri care au fost mediatizaţi pe posturile TV ,chiar astăzi - gen mazăre ,ponta sau orban . RUŞINE !!!
  • +7 (7 voturi)    
    ultima oferta, pe bune? (Duminică, 28 august 2011, 20:36)

    dadan [utilizator]

    Crin :chiar daca este ultima oferta de tradare cu numarul o suta, de data asta jur pe onorea mea de USL-asi ca e ultima ...daca nu ma crezi pe mine intreaba-l pe Felix...adica dom profesor ca el spune numai adevarul....l-a suspendat pe Basescu numai anul acesta de 20 de ori....si daca nu veniti cu noi, cand venim noi la putere(in fiecare noapte cu luna plina si la sinteza zilei).....va bagam pe toti la pushcarie pe motiv de atentat la siguranta nationala....si fiecare cetatean care o sa voteze impotriva USL o sa infunde pushcaria...si cand ajungem noi la putere...adica eu la latrina 3 si Victoras la iRealitatea, o sa refacem legea electorala - vot pe liste, iar oamenii nu o sa mai fie nevoiti sa voteze tot la 4 ani - o sa ramanem noi sa ne sacrificam la ciolan...adica la conducere - pe viata.... si dupa ce murim noi, pozitile castigate prin autoalegeri libere se vor mosteni pe linie de sange...adica in locul baronilor ...pardon - binefacatorilor locali vor veni beizadelele adica modestii si cinstitii copii care sunt gata sa-si asume responsabilitati...
  • +5 (5 voturi)    
    abureala (Duminică, 28 august 2011, 20:41)

    FLORIO [utilizator]

    Cum poti tu sa garantezi o guvernare cand PSD e un partid mai mare si nu sti daca sunt de acord? Dupa ce rupeti coalitia si veti ajunge la guvernare(ceea ce eu personal nu cred) o sa le amintiti la unguri ca v-au tradat. Sau la prezenta ta de sub un procent la parlament n-o sa te vezi cu ei prea des. Criticati pe unguri pt legea minoritatilor dar vreti sa faceti coalitie cu ei...
  • +5 (7 voturi)    
    ce garantii. (Duminică, 28 august 2011, 21:04)

    banateanul. [utilizator]

    daca nici voi nu intrati la guvernare.
  • +7 (7 voturi)    
    UDMR (Duminică, 28 august 2011, 21:54)

    Laly [anonim]

    Oricum ramin la guvernare pina in 2016.Fate ca lucrezi Crin.
  • +7 (7 voturi)    
    crin (Duminică, 28 august 2011, 23:05)

    obs. [utilizator]

    Cateva intrebari cred ca se impun.De ce vrea Antonescu acum la guvernare in urma unor manevre si nu atunci cand electoratul ii v-a trimite sa guverneze ?Cum ar explica crin electoratului ?UDMR a guvernat prost alaturi de pdl dar noi le asiguram guvernarea in continuare pana in 2016.Constientizeaza oare crin ca vremea promisiunilor populiste a trecut si altceva usl nu prea are de dat.Isi da seama ca a mai promite inseamna a devenii ridicol.Oricum pueril ,mojic santaj dar ce sa astepti de la un repetent la istorie la propriu si nu la figurat.
  • -1 (3 voturi)    
    Sa taci si sa faci! (Luni, 29 august 2011, 12:18)

    Hook [anonim]

    Exista o vorba, " Sa taci si sa faci". Inteleg ati dori sa scapam de regimul Basescu cat mai repede cu putinta, ca si noi de altfel, dar tare mi-e teama ca v-ati pripit si va-ti autodepuncat. UDMR este partas la chinul Romaniei de pana acum, trebuie eliminati de la guvernare incorpore PDL+UDMR+UNPR.Este adevarat ca jucand corect cu aceasta tripleta nenorocita, considerati ca nu exista sanse reale de schimbare, totul este pe bani, cei mai multi fiind negri.Faceti bine si veniti cu actiuni surpriza,concrete si sustenabile pentru schimbarea raportului in Parlament.
  • +1 (1 vot)    
    Crin Antonescu & UDEMEREU (Luni, 29 august 2011, 19:54)

    LEC [anonim]

    Dl Crin,
    Cred ca ai facut insolatie!
    Cum poti domnule sa te aliezi cu cineva care nici
    n-ar trebui sa fie in Parlament ?

    De ce n-o spui pe aia dreapta/ de ce esti ipocrit si n-ai sange in instalatie ?
    Stii prea bine ca Romania este guvernata in fals
    de orice combinatie care include UDMR?
    Nu va e jena , ca sa nu zic rusine , desi e mai potrivit , sa perpetuati guvernari care se bazeaza pe fals, inchide ochii ca sa va mearga bine , nu va ganditi ca intr-o buna zi s-ar putea sa dati socoteala voi toti, care ziceti ca vreti sa prospere tara , dar cde fapt . o ruinati pana in fibra ei cea mai fina.
    Asa credea si nea Nicu , ca si voi , dar uite ca judecata de apoi pentru el , a fost la Targoviste.
    Credeti ca voua nu vi s-ar putea intampa asa cevaintr-o buna zi ?
    Locatia , ramane de vazut