Tribunalul Bucuresti: Nu exista nici un fel de culpa a grefierilor in dosarul inregistrarii Uniunii Social Liberale

de A.Biro     HotNews.ro
Marţi, 16 august 2011, 15:02 Actualitate | Politic

Reprezentantii Tribunalului Bucuresti sustin ca “nu exista nici un fel de culpa a grefierilor in dosarul inregistrarii USL”. Liderul PSD Victor Ponta a declarat marti, 16 august, ca dosarul de inregistrare al Uniunii a fost amanat pentru ca “un grefier a uitat sa faca citatie conform legii”. Judecatorul Laura Andrei, purtatorul de cuvant al Tribunalului Bucuresti a explicat pentru HotNews.ro ca dosarul a fost amanat nu pentru ca grefierii ar fi uitat sa “faca o citatie” ci pentru ca instanta a deliberat asupra unei cereri de interventie a unei persoane.


Judecatorul Laura Andrei, purtatorul de cuvant al Tribunalului Bucuresti, a declarat pentru HotNews.ro ca instanta a respectat procedurile in dosarul inregistrarii USL si ca nu exista nici un fel de greseala a grefierilor. “Nu exista nici un fel de culpa a grefierilor. La termenul de astazi s-a decis amanarea pe lipsa de procedura pentru intervenienta Stanescu Maria”, a declarat judeceatorul Laura Andrei.

La termenul de astazi, completul care judeca dosarul de inregistrare al USL a deliberat asupra cererii de interventie a Mariei Stanescu. Potrivit procedurilor, orice persoana are dreptul de a interveni in procesele care judeca cererile de inregistrare a partidelor.  

Purtatorul de cuvant al Tribunalului Bucuresti a mai mentionat si faptul ca, la termenul anterior, s-a dispus amanarea dosarului pentru ca un alt intervenient in dosar a indicat o adresa eronata. “Tribunalul Bucuresti a respectat toate procedurile. Nu este vina grefierilor”, a mai declarat Laura Andrei, purtator de cuvant al Tribunalului Bucuresti.


Liderul PSD a declarat marti, 16 august, ca Tribunalul Bucuresti a amanat din nou inregistrarea Uniunii Social Liberale (USL)  pentru ca "un grefier a uitat sa faca citatie conform legii".

"Cred ca pur si simplu este vorba de o bataie de joc ce i se intampla fiecarui om care se duce la tribunal din aceasta tara, asta ni se imtampla si noua: pur si simplu un grefier care cica a uitat sa scrie o hartie. Nu cred ca este ceva politic, cred ca pur si simplu asa pateste orice om din aceasta tara cand se duce la tribunal", a afirmat Victor Ponta citat de Agerpres.

Afirmatiile liderului PSD au fost intarite si de catre senatorul Dan Sova, avocat de profesie, care a mentiont ca dosarul a fost amanat fiind vorba de “o greseala de grefier”.


Citeste mai multe despre   






















4359 vizualizari

  • +28 (40 voturi)    
    !!! (Marţi, 16 august 2011, 15:15)

    Cris [anonim]

    vechea masina de dezinformare securista o foloseste si Ponta.

    Lectiile de dezinformare se tin la sediul PSD?
    • 0 (0 voturi)    
      capisci? (Joi, 18 august 2011, 16:52)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Cris

      voteaza USl si-l vei avea pe Ponta premier.!
  • +26 (38 voturi)    
    Mincinos fara scrupule !! (Marţi, 16 august 2011, 15:20)

    AK-47 [utilizator]

    Ponta asta este un mincinos notoriu si fara margini. Cum poti sa acuzi pe cineva asa benevol ? Cum dracului ai tupeul sa iesi in fata "publicului" si sa arunci cu acuzatii total nefondate asupra unui functionar public, cand de fapt problema este de o cu totul alta natura, ca vina apartine cu totul altcuiva ?

    Ponta, pe ce lume traiesti baietasule ? Tu chiar ne iei pe toti de prosti in tara asta ?
    Dar tu chiar asa iti bati joc de intelectul nostru, al tuturor ?
    Iti doresc un sincer, sunet de bratari la maini !!!
  • +22 (34 voturi)    
    Ma apuca groaza (Marţi, 16 august 2011, 15:37)

    Cata [anonim]

    Ma apuca groaza daca ma gandesc ca unii ca Ponta vor ajunge sa ne guverneze, te minte pe fata, acuza oameni pe nedrept, ameninta judecatorii, imi este teama ca os a ajungem sa spunem ca era mai mult adevar pe vreamea lui nea Nicu
  • +23 (33 voturi)    
    Tactica sovietica a lui Ilici (Marţi, 16 august 2011, 16:13)

    Bogdan [anonim]

    Spun o minciuna pentru 90 % din cetateni ce nu au habar de problema (minerii au venit sa planteze flori in Bucuresti), restul de 10 % care cunosc bine ce s-a intamplat (minerii au batut si omorat oameni pentru ca eu sa pastrez controlul politic si administrativ) nu conteaza. Important este sa mint si sa dezinformez ca sa castig alegeri "libere" apoi nu mai conteaza nimic. Ba chiar pot sa dau si lectii de moralitate. "Maimutoiul" - cum il alinta colegii de partid - face ce stie, imita, din pacate un model perimat al activistului sovietic lipsit de scrupule si constiinta morala.
  • -12 (24 voturi)    
    salvati pdl (Marţi, 16 august 2011, 16:18)

    nae [anonim]

    Sariti, se da Ponta! Sfasiati, dezbinati, manipulati, improscati, demascati, scuipati, barfiti, condamnati, cracanati! Salvati pdl, a ajuns la 7%, si va pierdeti si voi posturile daca vina astia. Butonati, butonati! Ce faceti baieti,dormiti?
    • +10 (20 voturi)    
      Nu dormim (Marţi, 16 august 2011, 16:37)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nae

      Nu dormim. S-a dormit destul pe vremea Caritas-ului, FNI-ului, Bancorex-ului si cate si mai cate.

      Am inteles ca somnul (nu numai al ratiunii) poate naste monstri. Monstri care acum mint pe fata si alti monstruleti ii aplauda inca si striga cat pot de tare ca altii sunt de vina.

      nae, nu-i nimic, mergi la vot cu inima impacata si voteaza usl. Nu pe oameni ca tine se bazeaza aceasta noua incercare de a scoate tara din dezastru. Nu cu oameni ca tine se pot face astfel de lucruri. Fa ce stii mai bine: voteaza CPUN... nu... FSN... nu... PDSR... nu... USL! Vot placut!
    • +13 (21 voturi)    
      nu dragule (Marţi, 16 august 2011, 16:42)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui nae

      ne minunam cum unii sunt asa usor de manipulat. este prins cu minciuna si unii, ca tine, sar in sus base base huooo. alta placa nu stiu
      te intreb, retoric :)
      daca ponta, o sa iasa cu pusca in mijlocul strazii si trage in oameni tu tot jos base o sa strigi? :)))

      nu salvam pdl-ul... ne minunam cat de creduli pot fi unii :)
    • +5 (9 voturi)    
      Nae, te inteleg (Marţi, 16 august 2011, 19:35)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui nae

      E greu cand nu-ti place munca si mai vin si astia si mai taie din asistenta sociala.
      Stai linistit... anii PSD-ului s-au dus in tara asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Sapa de lemn (Miercuri, 17 august 2011, 13:54)

        nae [anonim] i-a raspuns lui gicu

        Nu Gicule. Puturosi sau trantori sunt peste tot in lume, egal si proportional distribuiti, care nu vor disparea si, intr-un fel sau altul, tot asistati social vor fi. Daca te adresezi acestora, da.Numai ca ei nu conteaza. Problema e sa nu-i transformi ca stat in asistat social pe pensionarii care chiar nu pot munci, pe tinerii care nau avut cand sa detina experienta la angajare si raman someri. E un segment important din masa romanilor care vor altceva decat pomana de la stat pe care tu ii jignesti. Voi condamnati efectul si nu combateti cauza. Mi-ai dat un par in cap si ma acuzi ca ca sunt puturos si nu ma ridic sa merg pe propriile picioare. Ma crezi antipdl pentru ca nu imi mai da pomana,ca si cand asta ar fi telul meu in viata!. Sunt antipdl pentru ca m-a adus in sapa de lemn,acum stii mestere?
        • 0 (0 voturi)    
          Tot sapa de lemn (Miercuri, 17 august 2011, 15:32)

          _Rem [utilizator] i-a raspuns lui nae

          Ai dreptate sa urasti pdl ca te-au dus in sapa de lemn. Dar, domnule Nae, sa fim realisti. USL la putere pe perioada crizei ar fi fost mult mai rau. Nimeni nu poate nega incompetenta guvernantilor actuali, dar asa cum au putut au incercat sa salveze tara dintr-o situatie care putea fi mult mai rea. USL ar fi facut fix ce au facut si grecii. Si probabil acum am chiar am fi fost toti in strada.

          Si din nou articolul nu este despre PDL sau criza. Este despre Ponta, unul dintre liderii opozitiei, care ar trebui sa fie alternativa la actuala guvernare. Ponta care minte, ameninta, acopera hotii si nu vine cu nimic constructiv care ar putea duce la o potentiala solutie pentru problemele tarii.
          • 0 (0 voturi)    
            de la Nae (Miercuri, 17 august 2011, 21:24)

            tot de sapa de lemn a lui Nae [anonim] i-a raspuns lui _Rem

            Iti inchipui maestre ca 90% dintre romani care nu mai acorda credit acestei puteri sunt asistati social, pomanagii ai statului? Iti inchipui ca doar maximum 10% dintre romani pricep cum e cu economia si politica? Pana una alta, cei mai mari mincinosi sunt actualii, pe baza spuselor lor noi ne-am programat viata. Sa-ti spun eu, dascale al natiunii, ce cumplite dezinformari au comis presedintele si guvernul? Poate nu le-au comis cu rea intentie dar atunci au comis-o din incompetenta crasa, ceea ce nu e mai putin grav De ce curbele de sacrificiu s-au pus numai pe pensionari, bugetari si pe salariatii cu salarii mici? De ce patura de favorizati ai regimului au prosperat enorm,cei bogati au devenit si mai bogati, de ce se fura groaznic bugetul statului, de ce se fac investitii complet aiurea (nu le mai enumar ca le stii, dascale)? Se compara asazisa minciuna a lui Ponta cu grefiera cu minciuna ca nu se taie salariile, ca iesim dinj criza, ca banii de la fmi sunt pentru investitii, centura de securitate si nu funie de gat etc.etc. Revin, sunt 90% cretinii natiei si pomanagii cu mana intinsa la stat sau care asteapta pomana si maximum 10% eminemntele natiunii? Nu cumva 10% sunt profitorii regimului, intr-un fel sau altul? Dascale al natiunii, probabil te-ai simti mai bine daca opozitia ar fi anihilata, sa ramana partidul stat unic si peren cu somitatile care ne conduc acum?
          • 0 (0 voturi)    
            tot de la Nae (Miercuri, 17 august 2011, 21:37)

            tot de sapa de lemn [anonim] i-a raspuns lui _Rem

            Cine a introdus pensia minim garantata, dascale, daca tot vorbim de pomeni, si in ce an? Cumva pdl in 2009, partid de dreapta? Dar venitul minim garantat? Cine se lauda in campania electorala prezidentiala cu aceste marete realizari? De ce vorbim atunci de asistatii statului si de cei care au dat pomeni ca sa castige alegerile, nu?
  • +7 (17 voturi)    
    MINCINOS scrie pe fruntea sa. (Marţi, 16 august 2011, 16:33)

    Mara [anonim]

    Integritatea,increderea,corectitudinea,respectul sunt valori pe care Ponta nu le cunoaste.Daca urmariti cariera politica a acestuia observati ca minciuna si tradarea sunt folosite in interes personal,cu toate ca e absol;vent al unei facultati de drept.
  • -5 (9 voturi)    
    lipsa de procedura (Marţi, 16 august 2011, 16:37)

    Laurentiu [anonim]

    Pai si lipsa de procedura cu aparut Dna Andrei. Daca lipseste inseamna ca trebuia sa fie. Daca trebuia sa fie, cineva trebuia sa o indeplineasca. Nu au indeplinit-o judecatorul sau grefierul.
  • +4 (12 voturi)    
    In materie de partide exista bigamie? (Marţi, 16 august 2011, 16:38)

    Liviu Iordache [anonim]

    Intrebarea din titlu nu este aiurea, pentru ca Alianta DA, dintre PNL si PDL nu s-a rupt legal, la tribunal, simetric cum s-a format. Iar la PNL ar putea fi vorba chiar de trigamie, ba chiar si de alte alea, tinind seama ca PC e doar un copil, sub virsta maturitatii politice (adica a pragului electoral). Asa ca acum PNL e casatorita cu 2 barbati si cu un copil de tzitza!
  • +10 (14 voturi)    
    cherchez la femme ! (Marţi, 16 august 2011, 16:45)

    panfilica [anonim]

    cine'i maria si dece a vrut sa intervina.
    ca daca era sa fie bete'n roate dela pdl, faceau zgomote mari.
    cine are interesul sa intarzie ?!
    ghici ciuperca !
    daca erau partenerii de dreapta din coalitia de stanga, nu aparea ponta si sova la acoperire.
    deci, trageti, care vreti, de concluzie !

    hahaha ! dragoste cu nabadai. mariaj perfect.
  • +9 (15 voturi)    
    pericolul Poanta (Marţi, 16 august 2011, 17:16)

    Nick [anonim]

    Incriminati cu asupra de masura minciuna lui Poanta, nu merita. Problema este ca el si arvocatul sau au descalificat Justitia intr-o clipita (adica daca se accepta data trecuta cererea de inregistrare, Justitia nu ar mai fi fost "o bataie de joc"?). Asta da "om politic"!
  • +3 (7 voturi)    
    gresala lui Ponta (Marţi, 16 august 2011, 17:56)

    grefieru [anonim]

    A gresit cand a inventat problema cu grefiera ca a uitat sa trimita o citatie.El trebuia s-o bage direct pe aia cu UDREA,mai ales ca acum si-a luat si rochie noua de 17.000 de lire si evita astfel interventia purtatorului de cuvant al Tribunalului Bucuresti care i-a dat peste bot ca sa ma exprim pe intelesul lui si al lui SOVA &Asociatii.
  • +2 (6 voturi)    
    Inregistrare USL (Marţi, 16 august 2011, 18:03)

    costel [anonim]

    Ponta si Antonescu doi mincinosi ordinari,care pina acum au mintit romanii spunind ca USL exista,ca sa aflam acumca au mintit.Niste golani!
  • +3 (7 voturi)    
    PSD decimeaza PNL. (Marţi, 16 august 2011, 18:12)

    mircea [anonim]

    PSD tine captiv PNL in USL care nu cred ca se va legaliza.Sova si comp. trag sforile si tot amana luarea unei decizii juridice pana cand PNL va fi scos total din joc.Antonescu nu cred ca-i atat de prost sa nu inteleaga.Cred ca face jocurile celor de la PSD.Mi se pare ciudat cat de ascultator si disciiplinat este Antonescu in relatia cu PSD.O imagine surprinsa fugitiv,cand Nastase ii mustruluia pe Ponta si Antonescu si le trasa noi sarcini mi sa parut groteasca.Unii dintre liderii PNL (Tariceanu,Vosganian,Nicolaescu,Orban,MelescanuN.Nicolai)par suspect de inconstienti de ce se intampla.
  • +3 (5 voturi)    
    Tamara (Marţi, 16 august 2011, 19:07)

    serje [anonim]

    Deliberati-i asa precum pe Tamara Nastase cu procesele sale ... sau pe Dinu Paturica, Copos, Miky Spaga, Oprisan, DIP, Mitrea.... etc
  • -1 (3 voturi)    
    Greseala instantei (Marţi, 16 august 2011, 20:25)

    Plano10 [anonim]

    Cererea de intevente nu a fost facuta in ultima saptamana ca gefierul sa nu aiba timp s-o citeze pe intervenienta Stanescu Maria dn Rm Valcea.
    Cererea este depusa de mai mult timp si lasata in nelucrare.
  • +2 (2 voturi)    
    victor ponta (Miercuri, 17 august 2011, 8:52)

    bref [anonim]

    Un fost procuror,sau care se pretinde fost procuror,ar trebui sa stie in special drept penal si drept procesual penal,dar dupa cum amenita ca va aresta pe cine vrea el ,daca Doamne fereste ajunge la putere,se pare ca in acest domeniu este aut.Despre speta in cauza ,de drept procesual civil,se vede ca nu are treaba nici cu aceasta disciplina.A omis sa o amestace(speta) cu obsesia lui:d-na Udrea.