Adrian Nastase: Dorim sa il sprijinim pe Sorin Oprescu in calitate de candidat independent

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 14 august 2011, 17:16 Actualitate | Politic

Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, a afirmat, duminica, la Valenii de Munte, ca USL doreste sa il sprijine pe Sorin Oprescu in calitate de candidat independent la un nou mandat la Primaria Bucuresti, in masura in care si acesta va accepta sa fie sustinut.

"Am discutat si cu colegii din PSD, din Bucuresti, si cu cei din PNL, in special cei de la Sectorul 1, care erau banuiti ca ar avea o problema cu un eventual sprijin pentru Sorin Oprescu. Nici vorba de asa ceva. In zona USL, eu nu am vazut, in ultima perioada, rezerve in a sustine candidatura lui Sorin Oprescu. Si sper ca si el va accepta, pentru ca este o chestiune biunivoca. Nu am putea sa il sustinem, daca el nu ar dori sa fie sustinut", a afirmat Nastase, citat de Agerpres.

Subliniind faptul ca Oprescu a dovedit ca poate finaliza proiecte pentru Bucuresti, Nastase a aratat ca o candidatura a acestuia este "utila" si ca oamenii si-o doresc.

"Dorim sa il sprijinim in calitate de candidat independent, nu de membru al vreunuia dintre partide. S-a vazut foarte clar ca el devine tinta din partea unor televiziuni, a unor partide, si stie si el foarte bine ca, atunci cand stai pe mijlocul drumului, risti sa te calce masinile care vin si dintr-o parte si dintr-alta. Fara indoiala, este utila candidatura lui ca independent, oamenii vor acest lucru, a dovedit ca poate sa finalizeze proiecte in Bucuresti, cred ca lucrurile sunt calme din acest punct de vedere", a conchis Adrian Nastase.

Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, a participat, duminica, la Valenii de Munte, la deschiderea cursurilor Universitatii de Vara 'Nicolae Iorga'.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1404 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    nu va castiga iar Terminatorul Bucurestiului (Duminică, 14 august 2011, 18:21)

    Eneas [anonim]

    acest primar fiudegeneral Seku ,o momaie politicianista ,care a distrus centrul Bucurestiului doar pentru ca e un spagar nenorocit ,va plati pana la urma cu tot sprijinul Uniunii Sovietice-USL- si a spionilor rusi alde Iliescu ,Nastase,Ponta ,etc
  • +7 (7 voturi)    
    de unde (Duminică, 14 august 2011, 19:30)

    banateanul. [utilizator]

    stie ca oamenii vor ca USL, sal spijine pe Sorin Oprescu ca independent ?
  • +9 (9 voturi)    
    Adi (Duminică, 14 august 2011, 19:39)

    Alexandru [anonim]

    Sa ne fereasca Dumnezeu de PDSR!
  • +9 (9 voturi)    
    USL nu au curaj sa candideze in Bucuresti. (Duminică, 14 august 2011, 19:48)

    mircea [anonim]

    Cu toate ca Bucurestiul a fost traditional liberal,prin unirea cu PSD,liberalii si-au pierdut identitatea.Nu-i inteleg totusi.nu mai au oameni cu simtul raspunderii?Nu mai stiu sa bvina cu programe care sa atraga oamenii?Nastase de ce nu candideaza,ca da sfaturi in toate domeniile.Are curaj numai la Mizil,unde oamenii sunt mai putin informati?Si daca va castiga Oprescu,vor spune ca a castigat USL?Si Oprescu sa vrea asta pe gratis?
  • +9 (9 voturi)    
    genial (Duminică, 14 august 2011, 20:17)

    Iorgovan [anonim]

    Puteti utiliza teancul de dosare a lui AN pentru a avea Oprescu pe ce sa se sprijine. Aduceti si un sobor de preoti, sa va sfiinteasca sprijinirea.

    Atentie la molii, eventual mai puneti nitica naftalina.
  • -9 (11 voturi)    
    never (Duminică, 14 august 2011, 20:26)

    rtyjd [anonim]

    sorineee, nu te lua dupa ei! candideaza independent ca si prima data. eu te votez si ca mine sunt o multime de bucuresteni care s-au saturat de usl, pdl, psd, pnl pc si alte p...
  • +9 (9 voturi)    
    sprijina-l (Duminică, 14 august 2011, 20:52)

    adriene [anonim]

    sprijina-l tu draga Adriene, ca poate te onoreaza cu vre-un termopan; asta e schimbarea pe care o propuneti ? sa va fie rusine
  • +13 (13 voturi)    
    care independent??? (Duminică, 14 august 2011, 21:10)

    all [anonim]

    Oprescu e cel mai rosu comunist..... tac-su a fost securist,.. si el la fel... deci????.. independent???... temelia partidelor (majoritatea) de azi, este din fosti comunisti, unii care chiar credeau in comunism (cum e si cazu de fata)...
  • +11 (13 voturi)    
    S-au aliat pentru un independent? (Duminică, 14 august 2011, 22:43)

    Liviu Iordache [anonim]

    Asadar, s-au unit PSD cu PNL si cu tot trustul PC, si cu toate ecologistele, si cu toate sindicatele, si cu cite si mai cite ca sa propuna un independent la singurul loc cu miza de la primele alegeri din program? Pai, e bine, sa tot dirdiie ailalti, daca tot scremutul asta a avut drept rezultat Oprescu sunt varza!
  • +6 (6 voturi)    
    INTREBARE (Luni, 15 august 2011, 0:50)

    MirceaA [utilizator]

    independent fata de ce?
  • +4 (4 voturi)    
    Intrebare (Luni, 15 august 2011, 2:17)

    Vizitiul [utilizator]

    Ce promite Oprescu? :)))
  • +3 (5 voturi)    
    INDEPENDENT. (Luni, 15 august 2011, 8:16)

    banateanul. [utilizator]

    O prostie. Nu exista independenta: Totdeauna depindem de ceva ! De exemplu de bani,(nai bani nu cumperi) ,de ploaie ,de familie,de locul de munca,si asa mai departe, sar putea insirui pana............,Deci sa fie clar NU EXISTA INDEPENDENTA !
  • +6 (6 voturi)    
    uite asa o sa se intimple si la prezidentiale... (Luni, 15 august 2011, 8:19)

    sache [anonim]

    si crinut o sa ramina cu buza umflata
  • -1 (5 voturi)    
    Acum,decizia e a lui Sorin Oprescu! (Luni, 15 august 2011, 9:04)

    milosh [utilizator]

    Sorin Oprescu are de luat o decizie,deloc usoara:accepta sau nu sprijinul USL?Mai are vreme sa se gandeasca!Dar nu prea multa,pentru ca Sorin Oprescu are si un oras de condus,proiecte in derulare si iarna nu e departe!
  • -1 (7 voturi)    
    Nu-l vrem pe Sorin Oprescu! (Luni, 15 august 2011, 10:20)

    annoying_orange [utilizator]

    care a terminat aproape tot ce a promis ca termina! o vrem pe udrea, care...e udrea!
  • -2 (2 voturi)    
    Una-i una, (Luni, 15 august 2011, 12:14)

    Stepanida [utilizator]

    si doua sunt mai multe!Dar am si eu o intrebare pentru Adrian Nastase:ce l-a impiedicat de domnul Nastase sa-i fi oferit postul de Ministru al Sanatatii,in 2001-2004,lui Sorin Oprescu?Poate sistemul sanitar romanesc nu ar fi ajuns in situatia actuala!
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Nastase, (Luni, 15 august 2011, 14:44)

    arakis [utilizator]

    diplomatia este buna,nimic de zis,dar nu in acest context:spuneti clar ca Sorin Oprescu este tinta atacurilor OTV,si se se stie cine este in spatele acestui atac:Almanahe!
  • -1 (1 vot)    
    Cu sau fara (Luni, 15 august 2011, 14:52)

    Stefan [anonim]

    sprijinul USL,sansele lui Sorin Oprescu pentru un nou mandat sunt aceleasi:adica foarte mari!Acum,depinde de Sorin Oprescu daca accepta sau nu!Nu este deloc o decizie usor de luat pentru Primarul General!Mai e ceva timp de gandire,dar nu prea mult!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce (Marţi, 16 august 2011, 14:36)

    tadeus [anonim]

    ca sa se impauneze cu ce au inceput alti pe care tu in calitate de Prim Ministru la vremea aceea l-ai suntat ma refer la Primarul de atunci cind ai fost impotriva podului pe care acum vi-l arogati sau a stadionului National pe care l-a inceput Videanu si a fost nevoit sa il termine Oprescu ca apoi sa se mindreasca ce a facut
    Ia adu-ti aminte Adriane cum guvernul ta din care facea parte si Dan Ioan Popescu care daduse ordin la vremea aceea regiilor sa ingreuneze orice lucrare din Bucuresti inceputa de Basescu si nu cumva sa spui nu ca eream pe aproape.
    Sau apropo de Oprescu care cu mindrie proletara s-a opus SMURDULUI cind s-a apucat sa il construiasca Arafat, ai uitat cita mizerie a turnat pe la Paris si Bruxel contra proiectului ca de incepuse si el ceva dar care s-a dovedit neviabil si a fost respins, sa nu spui ca nu a fost asa ca am fost pe aproape.
    Deci oprescu sa se duca pe la casele lui si sa mai lase bucuresteni in pace.