Sulfina Barbu (PDL): Regionalizarea Romaniei va fi pusa in practica dupa alegerile locale din 2012

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2011, 12:12 Actualitate | Politic

Regionalizarea Romaniei ramane o tema de actualitate pentru PDL, dar va fi pusa in practica dupa alegerile locale din 2012, a declarat duminica pentru Agerpres deputatul Sulfina Barbu, presedintele organizatiei de femei a PDL. Sulfina Barbu a mai precizat ca Biroul Permanent National al PDL va discuta in sedinta de luni alte doua masuri care preced regionalizarea, respectiv descentralizarea si restructurarea ministerelor si institutiilor deconcentrate.
  • "Descentralizarea si restructurarea vor fi puse in practica inca din aceasta toamna, la inceputul sesiunii parlamentare, prin actele normative necesare care sa fie aprobate de Guvern si Parlament. Undeva in luna iunie 2012 trebuie sa avem un final al restructurarii si descentralizarii, dupa care, dupa alegerile locale, putem gandi etapele urmatoare", spune Sulfina Barbu.
  • "Luni vom discuta cele doua etape - restructurarea si descentralizarea, pe fiecare unitate administrativa teritoriala administrativa, dar pana in primavara viitoare vom vedea daca mai sunt necesare modificari (in privinta propunerii cu 8 judete - n.r.). Eu sunt o sustinatoare a organizarii pe cele 8 regiuni care au fost stabilite. Regiunile au fost stabilite pe baza unor studii foarte amanuntite luand in calcul toti parametrii si cred ca regiunile sunt in concordanta cu toate standardele europene. Dar sigur vom discuta si pana in primavara vom avea si acest pas definitivat", a afirmat deputatul PDL.
Tot luni, in cadrul Biroului Permanent National al PDL, vor fi prezentate rezultatele comisiei care a analizat modalitatea de descentralizare si restructurare a ministerelor si institutiilor deconcentrate:
  • "In primul rand, la nivelul coalitiei s-a format o comisie care a analizat in aceasta perioada de vacanta parlamentara procesul de regionalizare, cu cativa pasi importanti: primul pas, descentralizarea atributiilor de la nivel central catre primarii si consilii locale, si s-a facut o analiza a fiecarui minister in parte. Al doilea pas este cel legat de serviciile deconcentrate. Ce se poate descentraliza de la serviciile deconcentrate ale ministerelor catre autoritatile locale si care pot fi comasate. Ati vazut deja, agentiile de plati in agricultura pot fi comasate pentru a fi mai eficiente, sa nu mai fie 500 de agentii. Deci acestea sunt principalele teme pe care le vom discuta luni. Noi stim desfasuratorul iar colegii nostri din comisiile constituite vin sa ne prezinte primele rezultate ale acestor analize".
  • "Ministerul Mediului care are Agentiile judetene de mediu poate sa descentralizeze catre primarii o parte dintre atributiile privind autorizatiile de mediu, de exemplu, iar controlul si reglementarea sa ramana la minister. La Ministerul Agriculturii, Agentiile de plati pe fonduri europene si Directiile agricole se pot restructura si se pot comasa prin infiintarea Camerelor agricole. Si de la Ministerul Dezvoltarii Regionale, dupa cum spunea doamna ministru Elena Udrea, o parte dintre atributiile Inspectoratelor de Stat in Constructii vor fi descentralizate catre primarii si se vor forma 8 inspectorate la nivel regional. Sunt cateva exemple pe care le pot da acum. Important este sa facem acesti pasi pregatitori si necesari pentru procesul de regionalizare in Romania. Consider ca este cea mai importanta reforma politica dupa integrarea in Uniunea Europeana", a incheiat Sulfina Barbu.























2314 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    "organizatiei de femei"..., (Duminică, 7 august 2011, 12:34)

    marius [anonim]

    sintagma parca imi zgarie retina, exista si 'organizatia de barbati'?... incercati termenul "feminina"...
    • -1 (1 vot)    
      Descentralizarea responsabilitatii (Duminică, 7 august 2011, 18:51)

      In loc de 'jos guvernul' va fi 'jos primarul' [anonim] i-a raspuns lui marius

      Trecerea unor atributii de la nivel ministerial la nivel de primarie si regiune (avem 8 regiuni de dezvoltare, facute pe criterii primite de la UE) va avea rapid 2 efecte:

      -opinia publica si presa vor inceta sa mai injure aiurea guvernul, pt orice groapa in asfalt sau neplata de fonduri, astea vor tine exclusiv de responsabilitatea primarilor.

      -ministerele vor ramane in principal cu atributii de reglementare normativa si de control, adica exact ce conteaza mai mult daca vrei sa incadrezi legal o activitate.

      Treptat, va mai apare un efect, se vor intari mici clanuri si mafii locale, care vor profita inteligent de descentralizare, adica vor face lucrari si activitati care vor multumi cetatenii dar isi vor baga si ele bani in buzunar din asta.
      Si chiar daca SRI si DNA ii vor prinde, oamenii tot ii vor vota ca si-au facut treaba pt public, electorii oricum sunt convinsi sa toti alesii fura, doar ca vor ca acestia sa munceasca si pt electorat nu doar pt ei insisi.

      Separatistii extremisti din Harghita si Covasna nu vor mai putea zbiera ca de vina e Bucurestiul, li se va lua unul din principalele argumente pt separatism, isi vor da seama ca primii vinovati de drumurile ingrozitoare si de saracia din secuime sunt chiar primarii si consilierii lor, care ii fura si ii mint !

      Cred ca dupa ce primarii isi vor da seama ca vor capata mai multa putere, indiferent de partid, vor vota pt regionalizare.

      Si sper sa se ramana la 8 regiuni, cum a propus PDL, cred ca vor fi destui deputati romani din PSD si PNL care vor vota asta, mai ales ca nu va mai conta daca UDMR iese de la guvernare, oricum vor fi alegeri in 2012 !
  • +2 (4 voturi)    
    Reforma la Agricultura ? (Duminică, 7 august 2011, 12:35)

    sceptic [anonim]

    Reforma la Agricultura ? Cred ca este ministerul cel mai putin receptiv. Asta in conditiile in care, sincer discutand, atat in minister cat si in majoritatea unitatilor subordonate, a disparut mult din obiectul muncii.
  • +1 (3 voturi)    
    Este foarte corect (Duminică, 7 august 2011, 12:47)

    Agamennon [anonim]

    Declaratiile Doamnei Sulfina Barbu m-au linistit.
    O regionalizare pripita ar fi fost gresita.Era pacat pentru intentiile bune ale P.D.L.
    Daca toate vor decurge asa cum a spus D-na Sulfina Barbu,()este,dupa parerea mea,) totul este O.K.Chiar daca U.S.L. vor castiga unele primarii,in mod sigur va fi asa,nu cred ca primarii vor renunta la unele prerogative ,devenite legale
    • 0 (0 voturi)    
      corect pe naiba (Duminică, 7 august 2011, 15:33)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Agamennon

      pana atunci li se opun inclusiv membrii lor, care au functii prin judetele, imediat ce le vor pierde in 2012 e liber regionalizare, pt ca atunci isi vor pierde functiile cei din USL nu cei din pdl.
      intrebarea e ce legitimitate are legea regionalizarii cand votul cetatenilor spune altceva?
  • 0 (4 voturi)    
    regionalizare (Duminică, 7 august 2011, 12:51)

    evoque [utilizator]

    Probabil pentru doamna sulfina o fi mai usor asa. Astfel se desfiinteaza si "judetul oradea" si scapa si dansa de problema asta.
  • 0 (6 voturi)    
    dezmembrare tara = descentralizare (Duminică, 7 august 2011, 13:22)

    un cetatean [anonim]

    Dati prea multa putere primarilor, viceprimarilor si consiliilor locale in domenii care afecteaza viata unei intregi comunitati.
    S-au facut reduceri de cheltuieli cu persolalul in sistemul bugerar, dar consilierii locali continua sa primeasca salarii (indemnizatii), atit de la consiliie locale cit si de la alte unitati (spital de exemplu)..
    Daca sint dornici sa lucreze pentru comunitate sa o faca pe gratis (vezi alte tari).
    Si asa aproba doar lucrari care fac rau majoritatii dintr-o localitate, pe criterii politice sau clientelare.
    Cine verifica legalitatea deciziilor luate de consiliie locale (constructii, terenuri, mediu)?
    S-au desfiintat scoli, spitale deoerece niste corupti aflati in partidele din aceasta tara iau decizii in functie de spaga luata sau de puterea economica a celor care solicita terenuri, cariere, paduri, cladiri)!
    Sa nu se mai dea bani din contributiile angajatilor spitalelor private.

    Cine verifica averile primarilor, viceprimarilor si consilierilor locali (cele reale, aflate pe numele altor persoane decit membrii de rang 1 sau concubine?I,
    Prin descentralizare ne intoarcem la epoca feudala.

    De fapt se pregateste dezmembrarea tarii ?

    Cit vor costa drumurile, diurnele si cazarile la hoteluri din localitatile vasale pina la feudalii locali ?
    • 0 (0 voturi)    
      in (Duminică, 7 august 2011, 14:42)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

      finalla asta se va ajunge..dezmembraea de catifea..cu frictiuni minime!!
      INmegajudetele acelea realizari ce putere de sef de stat capara presedintii dejudete..alesi uninominal!! O sa li se urce la cap..si se vor gandi la nebunii! Mai ales incurajati de unii de altii!De prin vecini..sau mai de departe!
    • +1 (1 vot)    
      sunt de acord cu tine ,este cea mai periculoasa (Duminică, 7 august 2011, 17:16)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      sintagma politica lansata ,imi pare rau sa o spun,de un om de la care ma asteptam la mai mult!dar in viata conteaza nota 7 luata la Bacalaureat ,dupa propria marturisire ,mai mult decat crede el!
      Romania trebuie parasita de cat mai multi tineri in putere sa o faca,a ajuns o caricatura de guvernanta!