Andrei Plesu: Basescu, in clipa in care a incurcat populatia in privinta nivelului de trai, a devenit brusc la fel de antipatic ca oricare alt politician

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 august 2011, 20:42 Actualitate | Politic

Andrei Plesu sustine, intr-un interviu pentru blogary.ro, ca presedintele Traian Basescu a fost votat de electorat pentru ca era "popular", "un baiat de comitet", dar ca "a devenit brusc la fel de antipatic ca oricare" alt om politic atunci cand a anuntat masurile de austeritate, intrucat electoratul alege in functie de doua criterii: cat de simpatic este candidatul si cate promisiuni face.

"In materie politica nu e suficient sa existe omul potrivit, este esential sa existe dubleta om-electorat. Electoratul e greu de schimbat. Eu, personal, in clipa asta n-am incredere in electoratul romanesc si mi-e foarte greu sa spun cu ce calitati trebuie sa defilezi in fata lui ca sa te placa. Traian Basescu a avut o varianta, care a functionat pana la un anumit punct: a fost un baiat, cum se spune, popular. A facut glume, a dansat, a spus-o p'a dreapta - asta a functionat; asta a dus la concluzia ca electoratul are nevoie de un baiat de viata, un baiat de comitet", a afirmat fostul consilier prezidential.

"Basescu cand a castigat a fost la doar 1% de Nastase, asa ca ideea asta ca populatia masiva, electoratul ia si compara programe si zice 'aici e o finete care ma atrage mai mult'... Nu, domnule. (...) Criteriile electoratului sunt un mister, o taina. (...) Electoratul decide in functie de doua lucruri: 1. cat de simpatic e baiatu' si 2. cate promisiuni face. Daca vine si-mi spune ca imi tripleaza pensia, il pup in cur. Basescu, in clipa in care a incurcat o populatie la nivelul nivelului de trai, n-a mai fost destul sa fie simpatic, a devenit brusc la fel de antipatic ca oricare altul", a spus Andrei Plesu.

"Basescu avea o forma de curaj, nu o mai are"

Despre seful statului fostul consilier prezidential a mai spus ca a avut sentimentul, in primele luni de mandat ale acestuia, ca este un om de curaj. "Daca, de pilda, apareau niste insi la poarta Cotroceniului  care protestau si faceau urat, instinctul lui prim era: 'ma duc la ei'. Asta e o forma de curaj. Nu o mai are. Pentru ca el atunci cand se ducea la ei stia ca aia il receptioneaza, acum nu mai e sigur ca il receptioneaza... deci evita, mai curand", a comentat Plesu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6266 vizualizari

  • +14 (28 voturi)    
    Ar fi interesant sa aflam... (Marţi, 2 august 2011, 21:08)

    George [anonim]

    ... oare in ce categorie de votanti se afla domnul Plesu... Oare cu ce "baiat de viata" si "de comitet" o fi votat domnul Plesu???? Domnul Plesu vorbeste de parca s-ar afla undeva sus, departe de lumea in care traim, jucand rolul unui dumnezeu mai mic. Domnule Plesu, renuntati la aerele astea de superioritate si de virginitate morala si politica. Ati acceptat in trei randuri sa va alaturati clasei politice pe care ne marturisiti sistematic ca o dispretuiti atat de mult. Asta se numeste oportunism, ipocrizie si fatarnicie. Ati fost in doua randuri ministru de externe in doua guverne diferite!!! Si mai apoi consilier personal al presedintelui Basescu. Nu va plac politicienii si politica dar cand interesul personal v-a cerut-o greata pe care v-o provoca clasa politica, asa cum ne marturisiti in dese randuri, va trecea brusc. Nu jucati cinstit domnule Plesu.
    • -1 (9 voturi)    
      Spune-i soro, nu-l lasa (Marţi, 2 august 2011, 21:56)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui George

      Pai sa nu se calugareasca Plesu asta? Ce tot vorbeste in stanga si in dreapta, sa se duca la manastire domle. Nici n-ar mai trebui sa mearga pana la aprozar, nu i-ar fi rusine ca l-a votat pe Basescu si ca a fost ministru??
      Reaminteste-ne tu, george, cum s-a legat Plesu de masina lui Basescu si cum i-a jurat (la televizor) credinta vesnica.
      Cetatene George, ia spune repejor ce ai facut in ultimii 20 de ani si cat salam cu soia ai mancat!
      • +2 (2 voturi)    
        Ti-am dat minus (Miercuri, 3 august 2011, 12:47)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        pentru ca ai postat ceva .... ceva ce nu se inscrie nici in tema nici in umorul, inteligenta si tot ce vrei tu a dlui Plesu. Si cand faceti opozitie sunteti jalnici.
        • 0 (0 voturi)    
          "Dizidentul" Plesu (Miercuri, 3 august 2011, 19:47)

          Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui Audit

          Stii ceva, criteriul de judecata pentru Plesu este dizidenta sa. Sa nu uitam cum a facut ciocul mic dupa ce l-a vizitat pe Goma la Paris in anii '80. Venise sa-l intrebe pe Goma in legatura cu dizidentii din RO si ce ar trebui sa faca si ei. Goma l-a sfatuit iar apoi Plesu s-a facut ca uita de sfaturi. Dupa '90 iata ca apare si ca dizident!
    • +3 (9 voturi)    
      raspuns (Marţi, 2 august 2011, 22:23)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui George

      total de acord! elita se perfectioneaza in discurs si nu in modelarea opiniei publice
  • +12 (22 voturi)    
    truisme (Marţi, 2 august 2011, 21:14)

    babu [anonim]

    Doar truisme!
    De la d-nul Plesu sunt pretentii mai mari...
  • +11 (23 voturi)    
    Dl Plesu ramane o borna de neocolit... (Marţi, 2 august 2011, 21:18)

    judex [anonim]

    ..plasata exact pe mijlocul drumului menit sa coaguleze dreapta romaneasca (dl Aligica s-a ciocnit deja de borna asta, cu o asemena viteza ca are si acum jantele indoite). Si iata cum, in urma discursului dlui Plesu s-a eliberat inca un post de filozof. Tacerea e de aur, dle Plesu, mai ales cand discursul este menit doar sa umple tacerea, sau sa mascheze o simpla ranchiuna personala.
  • +9 (21 voturi)    
    Domnule Plesu... (Marţi, 2 august 2011, 21:27)

    Claude [anonim]

    ....ziceti mersi ca nu-si da Basescu drumul la vorba ca cine stie ce mai aflam despre dumneavoastra. Destul v-a sifonat (pe buna dreptate, dupa reactia publicului) imaginea doamna Hertha Muller, destul v-ati compromis gudurindu-va pe linga lichelele feseniste in '90, vrei sa ajungeti sa imbatriniti urit ca Paler?
    • +6 (6 voturi)    
      Domnule Plesu... (Marţi, 2 august 2011, 21:36)

      anonimo [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      Cred ca ii confunzi mon cher...cel sifonat de doamna Hertha era Liiceanu
    • -3 (5 voturi)    
      Usor stimabile! (Marţi, 2 august 2011, 21:52)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Macar sa-ti ajute si tie D-zeu sa imbatranesti la fel de urat ca D-l Paler ( ai grija mare de neuronul stingher din capsorul tau ).

      In rest da-i 'nainte cat mai esti inca platit .

      Uratul de Paler o sa ramana in istorie cu ceva, in schimb tu o sa fii unul din milioanele de "nimeni"care n-au stiut decat sa latre si sa linga in aceasta preioada trista.
    • -1 (7 voturi)    
      Draga Claude (Marţi, 2 august 2011, 22:23)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Claude

      De la mine unul nu ai minus, ca nu sunt utlizator la HotNews-Orange.
      Intamplator iti zic ca am lucrat 1 an cu dl. Plesu fara sa am vreo obligatie in raport de dansul, motiv pentru care ne-am contrat de mai multe ori.

      Dar de unde pana unde vine un neica ca tine aka Claude si da cu povestile si spune vrute si nevrute, doar fiindca si-a exprimat si el o opinie? Si, datorita ca e cine e, Hotnews i-a dedicat un articol?

      Frate, te rog, ramai in anonimatul tau de furnica printre furnici si nu mai incerca sa scrii/ raspunzi la unele chestii la care nu ai cum sa ajungi.

      Noapte buna!
      • +2 (2 voturi)    
        Draga Daniel (Miercuri, 3 august 2011, 2:55)

        sln [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        Mi-a placut asta cu "datorita ca e cine e". Si ca ce (ma rog, o cacofonie la locul ei) ziceai ca ai lucrat 1 an cu dl. Plesu?
    • +4 (4 voturi)    
      Se explica... (Miercuri, 3 august 2011, 2:18)

      romanu' [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Faptul ca Andrei Plesu a inceput sa dea in Base, e de inteles.
      Andrei Plesu scrie la Adevarul din cate stiu, deci isi ia salariul de la Dinu Patriciu. Toti baietzii simpatici de prin Adevarul Holding, Irealitatea si Antene au salarii mult peste ceilalti ziaristi de pe piata. Si atunci e normal, ca daca patronul vine si le impune sa scrie ceva, ei vor scrie caci sunt prinsi in rate, banci, impoteci. Nu isi permit sa renunte la stilul de viata superior, la mertzane, la vile.
      Asta e... bizonul se uita la TV, si nu iti pune intrebari. Inghite rapid ce primeste zilnic de la tonomatzi!


      Plesu din pacate nu stie ca si pe la altii s-au taiat subventii, ajutoare sociale si multe altele. Exemplu SUA care vor incepe sa taie din cheltuieli e elocvent. Unde mai pui ca SUA isi permite sa printeze dolari, caci exporta aceasta inflatie in toata lumea. Noi daca printam RONi, suportam inflatia integral numai noi. Dar ce sa stie Plesu... el e ocupat; are tema de la Patriciu.
      • -1 (1 vot)    
        PLesu (Miercuri, 3 august 2011, 14:44)

        obs. [utilizator] i-a raspuns lui romanu'

        Aberant ,sunteti in confuzie grava,as putea sa spun ca nu-l conosteti deloc pe Plesu ,din scrieri binenteles.
    • -1 (1 vot)    
      PLesu (Miercuri, 3 august 2011, 14:52)

      obs. [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      As vrea sa sti ca in perioada FSN in calitate de MInistru Andrei Plesu a lovit simbolurile comunismului in moalele capului simbolic vorbind prin numirea lui Liiceanu la conducerea editurii politice actuala HUMANITAS si a transformat muzeu PCR in muzeul Taranului Roman condus parca de Horia Bernea.
  • +8 (10 voturi)    
    solutii (Marţi, 2 august 2011, 21:36)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Nu frate, iti spun eu. Electoratul e prost. E needucat. E de la tara, e coruptibil e cu ochelari de cal. E in toate felurile in care vrei tu.

    Daca-i intrebi pe pensionari pe cine aleg, iti spun ca pe ala care le da pensii mai mari, gratuitati, subventii la caldura si de toate alea. Daca-i intrebi pe begetari pe cine aleg, o sa-ti spuna ca pe ala care le da al 13-lea, al 14-lea salar si 40 de zile de concediu. Si tot asa.

    Oamenii de aici, din batatura asta Carpato-Danubiano-Pontica nu au simtul muncii si al responsabilitatii.

    Statul social trebuie sa moara. Romania nu e capabila sa implementeze un stat social in momentul de fata. Doar in tarile cu populatie educata este rentabil un stat social (vezi tarile nordice, Germania, Franta).

    Aici trebuie capitalism salbatic, sa munceasca toti la patron, sa-i rupa patronu cu munca. Dati bugetarii afara si mai bine externalizati serviciile guvernamentale ca sa fie competitive.

    Taitati toate ajutoarele sociale si bagati banii mai bine in invatamant. Pensia la 65 de ani. Nu vreau sa mai aud vaicareli. Germania imediat dupa razboi a fost construita de femei, si la noi babele au taria sa se certe prin autobuze si sa iasa la mitinguri sa apere cainii vagabonzi. Mama lor...
    LA MUNCA!
  • +2 (6 voturi)    
    Andrei... (Marţi, 2 august 2011, 21:55)

    Alexandru [anonim]

    Poate ca pe ansamblu Dl Plesu are dreptate. Eu nu votez jmecheria. Depinde de fiecare individ. In Romania cred ca functioneaza teoria mai sus amintita. Totusi intelectualitatea romaneasca a fost alaturi de aceasta strategie.
  • +2 (6 voturi)    
    D-le Plesu (Marţi, 2 august 2011, 22:09)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    imi amititi de Alina Mungiu .
    Numai dansa ii face pe toti prosti si pe Basescu smecher necioplit.

    Nu cred ca nu ati observat calitatile Presedintelui.
    Cred ca sunteti suparat.

    Va admir orice ar fi.
    Dar nu aveti dreptate.
  • +4 (6 voturi)    
    plesu si basescu (Marţi, 2 august 2011, 23:40)

    obs. [utilizator]

    Doua persoane inteligente si relaxate,desigur cu un exercitiu intelectual diferit.Plesu un boem,Basescu un jucator activ un practician.Nu vad ce as putea afla ceva rau despre Plesu din perioada petrecuta la Cotroceni, il stiu ca o persoana cu mult umor.Nu cred ca electoratul trebuie subestimat atunci cand voteaza,daca privim in urma nu se poate spune ca s-a votat acelas profil de presedinte ba din contrasi cred ca vom avea surprizre si la urmatoarele alegeri.Cine v-a prevedea urmatorul profil de presedinte v-a castiga. Nu conteaza procentul in plus,castigatorul ia tot
    • -1 (1 vot)    
      Sa fim obiectivi... (Miercuri, 3 august 2011, 2:49)

      prokop [anonim] i-a raspuns lui obs.

      Viata mea si a tarii nu depinde de loc de dl Plesu , nu ma intereseaza ce spune dansul despre Presedinte. In schimb ma intereseaza comportamentul si declaratiile Presedintelui si ce desprind de acolo : ca poporul roman e betiv si lenes , ca Plesu e indecent sau ca Ponta este "maimutica"" , ca Voiculescu este informator si Crin este "porumbacul". As vrea ca Presedintele sa - si axeze iesirile in media pe probleme economico - sociale si mai putin sau deloc pe atacuri de cartier cu atat mai mult cu cat iesirile nu-l avantajeaza , nu este nici frumos , nici abstinent si nici cu un trecut foarte departe de baietii cu ochi albastri ...
      • +1 (1 vot)    
        obiectiv? (Miercuri, 3 august 2011, 14:34)

        obs. [utilizator] i-a raspuns lui prokop

        Ce sa spunem de cei care il toaca de dimineta pana seara de cei care il ataca jignitor(ponta,crin,voiculescu).Chiar poti sa ramai imun la toate astea sa accepti minciuna fara nici o reactie?
        Cat despre Voiculescu stiu ca a fost dovedit ca a facut politie politica. Despre epitetul cu ponta ? Ce plastica comparatie..In ce priveste iesirile privind explicatii de natura economica cred ca doar Mugur Isarescu il depaseste.
      • 0 (0 voturi)    
        de acord, sa fim obiectivi (Joi, 4 august 2011, 16:46)

        panfil [anonim] i-a raspuns lui prokop

        si chiar suntem.
        cei care ii canta osanale, care'l vad mai ceva ca pe un messia, un moise sau mai stiu eu ce mare salvator de neam, ori sunt tonti, ori platiti.
        base este alegerea cea mai buna a zilei de azi.
        si asta, numai ca presedinte.
        a pus romania pe directia vest si este consecvent, activ, luptator.
        dar, legat de declaratiile publice, da cu batu'n balta, de cele mai multe ori.
        nu este rolul unui sef de stat sa raspunda la provocari grosiere, oricat de ofensat s'ar simti.
        nu este treaba sefului statului sa stea la taifas cu cristoiu, sau, si mai nasol, dumitrescu, diaconescu.
        seful statului nu trebuie sa se explice. neclaritatile trebuiesc lamurite de un purtator de cuvant, la conferintele cu presa.
        mai ales ca acum nu mai are ce pierde, nu mai este in campanie.
        lasand laoparte lipsa de tact si de vocabular, iritand si indepartand oamenii din jur (oameni adevarati, nu pupincuristi sau interesati), il mai eclipseaza si pe boc, dand prilej de barfa si ipoteze celor dela latrine. boc, care, dupa parerea mea are merite cel putin egale cu ale lui base.

        deci, mai draga, base e pozitiv in ce face, dar destul de badaran ca persoana.
        obiectiv vorbind.
        l'am votat si l'as mai vota odata, nu pentru ca e providenta insasi, dar, altul mai bun de
        unde ?! :-)
  • -1 (1 vot)    
    Plesu ;batranul COMUNIST (Miercuri, 3 august 2011, 1:22)

    canada. [anonim]

    rezultatele se vad destul de bine;o romanie corupta,ruinata si urinata de niste comunisti si stalinisti intelectuali.

    are sa moara si acela comunist si stalinist ce a participat si continua la minciune si atacuri la cei putini ce au facut cate ceva pt. tara ne lasando ca pe Grecia.

    are sa moara dar inca doreste salarii si vile si respect pentru creatile lui geniale comuniste staliniste !

    p/s. nu cenzurati ,dati drumul ,ca daca continuati sa cenzurati si voi va faceti vinovati !

    G. Buju.
  • -1 (1 vot)    
    pleso zice-n gandul lui : (Miercuri, 3 august 2011, 8:47)

    ana461 [anonim]

    '' eu om sucit , iubesc ce-mi face sila''
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar asa ? (Miercuri, 3 august 2011, 10:13)

    adrian88000 [utilizator]

    "Daca vine si-mi spune ca imi tripleaza pensia, il pup in cur. "
    Asa se exprima Andrei Plesu?Acestea sunt marile asteptari ale lui? Incredibil ce degradare...Sper ca a fost doar un moment de ratacire si isi va reveni la normal. La ceea ce stiam ca este Andrei Plesu.
  • +3 (3 voturi)    
    Dle Plesu, (Miercuri, 3 august 2011, 12:52)

    Audit [utilizator]

    Va admir, va respect, va cumpar si va citesc cartile. Nu am cum sa ma supar pe dv. orice parere ati expune.
    Va astept macar cu o emisiune saptamanala (cum a fost cea 50 minute cu Plesu si Liiceanu) pentru a ne delecta cu inteligenta, umorul, stiinta dv. si a dlui Liiceanu. Bucurati-ne in continuare!
    • +2 (2 voturi)    
      plesu (Miercuri, 3 august 2011, 14:40)

      obs. [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      EXcelent,Plesu e un geniu,nu inteleg de ce il supara expresia prin care il prezenta Basescu,eu cred ca era sincer.Marturisesc ca trei persoane au un discurs care pe mine nu ma plictisesc niciodata:Plesu,Liiceanu,Basescu.