Senatorul PDL Radu F. Alexandru i-a trimis o scrisoare deschisa presedintelui Traian Basescu: "Opiniile Dumneavoastra despre Istoria moderna a Romaniei sunt incalificabile si impardonabile, probe ale unei ignorante ce va descalifica"

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2011, 12:06 Actualitate | Politic


Radu F. Alexandru
Foto: Agerpres
 documente
(28 Iun 2011) DOC, 21KB
Senatorul democrat-liberal Radu F. Alexandru i-a transmis presedintelui Traian Basescu ca opiniile sale despre Istoria moderna a Romaniei sunt "incalificabile si impardonabile, probe ale unei ignorante ce va descalifica". Alexandru a facut aceste afirmatii intr-o scrisoare deschisa adresata sefului statului. Reactia senatorului vine dupa ce, saptamana trecuta, Basescu a declarat ca desi, in continuare se considera ca abdicarea regelui a fost un mare act patriotic, "abdicarea regelui Mihai a fost un act de tradare a interesului national".

Alexandru declara ca a vrut sa-i scrie presedintelui "in clipa in care am auzit declaratiile pe care le-ati dat pe postul B1, in emisiunea din 22. 06. 2011. Nu am facut-o; pe de o parte, de teama de a nu ma pronunta prea abrupt sub socul emotional al comentariilor pe care ati gasit cu cale sa le faceti - pe de alta parte, cu speranta prosteasca ca veti gasi de cuviinta, intr-o proxima ocazie, sa corectati ceva din gravele erori de care consider ca v-ati facut vinovat. Discursul tinut in fata Parlamentului ar fi fost cu siguranta cadrul cel mai potrivit sa indreptati ce se mai putea indrepta. Nu v-ati dovedit capabil de un asemenea gest. In aceasta situatie, ma simt indreptatit si obligat sa declar public ca apreciez opiniile Dumneavoastra despre Istoria moderna a Romaniei ca incalificabile si impardonabile, probe ale unei ignorante ce va descalifica".

Senatorul ii spune lui Basescu ca "v-ati hazardat intr-o rapida si sumara judecata in finalul careia ati concluzionat ca Regele Mihai a fost sluga la rusi si abdicarea a fost un act de tradare a interesului national al Romaniei, in vreme ce pentru noi toti si pentru istorie, Antonescu ramane responsabil de Holocaustul impotriva evreilor si tiganilor, ducerea lor in Transnistria si nu stiu ce".
 
"Pentru a elimina orice dubiu asupra viziunii Dumneavoastra asupra evenimentelor, la intrebarea daca la vremea respectiva ati fi dat ordin armatelor romane sa treaca Prutul nu v-a trebuit nici o clipa de reflectie ca sa raspundeti categoric DA. Un DA motivat, la fel ca si Ion Antonescu in urma cu 70 de ani, de respectul si datoria fata de un ALIAT si de dorinta de a recupera teritoriul pierdut in urma unui rapt. In goana dupa un raspuns eroic, cu impactul cel mai puternic asupra telespectatorilor, ati trecut insa peste un amanunt esential: cine era ALIATUL. Adolf Hitler!"

Alexandru afirma ca "incercarea de reabilitare a victimei Ion Antonescu, pe care nu pot sa cred ca sunteti in stare s-o continuati, ati simtit nevoia sa o tratati in antiteza cu imaginea unui profitor, al unui fals erou al Istoriei: Regele Mihai. Nu am sa insist nici o clipa asupra limbajului inacceptabil cu care va permiteti sa vorbiti pana si despre Rege. Ce ma oripileaza este capacitatea de a rastalmaci si nesocoti fapte asupra carora Istoria, prin documente si analize produse de personalitati stiintifice de necontestat, din intreaga lume, s-a pronuntat in modul cel mai limpede si cel mai argumentat".

"Incercarea Dumneavoastra de a minimaliza importanta istorica a rolului jucat de Rege in implinirea actului de la 23 august si de a-i arunca in carca culpa abdicarii, ca si cum ar fi existat sacrificiu la indemana oricarui muritor care ar mai fi putut opri mersul implacabil al cotropirii Tarii de regimul impus de la Moscova, dincolo de stupoare cred ca obliga orice cetatean constient al Romaniei sa-si dea un raspuns ferm la intrebarea: Mai pot sa am incredere in discernamantul si in dreapta-judecata a presedintelui Tarii? In ceea ce ma priveste, cu o amaraciune pe care nu vi-o ascund, raspunsul este NU", incheie senatorul democrat-liberal.

In cursul zilei de marti, Alexandru a spus ca a redactat scrisoarea pe care i-a trimis-o presedintelui Basescu in nume personal si nu in calitatea sa de parlamentar sau de membru al Partidului Democrat Liberal: "Scrisoarea este scrisa de un cetatean al Romaniei, sefului statului. Deci nu implic partidul si nu dau o coloratura politica demersului meu. Ascultand declaratia domnului presedinte Traian Basescu, am considerat moral sa-mi spun un punct de vedere cat se poate de clar". El a mai afirmat, citat de Agerpres, ca nu a primit niciun fel de reprosuri din partea colegilor de grup si ca unii chiar l-au felicitat pentru gestul pe care l-a facut.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10248 vizualizari

  • -12 (76 voturi)    
    in sfarsit... (Marţi, 28 iunie 2011, 12:15)

    Cosmin Ungureanu [anonim]

    O reactie demna din interiorul PD-L. Recunosc ca de la acest partid pesedizat, ignar si obedient nu m-as fi asteptat la o opinie critica. Reactia acestui senator imi mai taie din impresia execrabila facuta ieri de baletul ieftin al lui Th. Baconschi in legatura cu chestiunea ardenta a declaratiilor basesciene.
    • +9 (47 voturi)    
      de ce? (Marţi, 28 iunie 2011, 13:02)

      t [anonim] i-a raspuns lui Cosmin Ungureanu

      de ce ii este rusine de numele de Feldman? are ceva de ascuns?
      • +6 (40 voturi)    
        pai de-asta nu conteaza parerea lui (Marţi, 28 iunie 2011, 13:23)

        irelevantus [anonim] i-a raspuns lui t

        parerea lui nu conteaza pentru ca reprezinta interesele etniei din care face parte, in conditiile in care concluziile istorice sunt fortate pentru profit maxim. jumatatea de adevar e minciuna prin omisiune.
        • +8 (42 voturi)    
          Deviati de la subiect (Marţi, 28 iunie 2011, 13:46)

          judex [anonim] i-a raspuns lui irelevantus

          Interventia senatorului PDL nu are legatura cu "etnia" sa (cum zici tu) decat intr-o proportie neglijabila. Opinia lui RFA are trei cauze:
          1) A-nvatat istoria dupa ureche, nu din documente (multe devenite publice abia dupa ce RFA incheiase studiul istoriei).
          2) Fiind parlamentar, isi inchipuie ca poate vorbi chiar daca nu are habar de subiect, conditia fiind doar sa fie bagat in seama de presa.
          3) Vrea sa se repozitioneze politic in asa fel incat sa-si asigure un viitor politic indiferent de finalul alegerilor din 2012 (aici joaca un rol major ignoranta sa in materie de sondaje politice).
          • +7 (29 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 iunie 2011, 14:01)

            [anonim] i-a raspuns lui judex

          • -2 (14 voturi)    
            perfect adevarat (Marţi, 28 iunie 2011, 19:00)

            radu [anonim] i-a raspuns lui judex

            E perfect adevarat ce ai spus.
            Toate punctele se aplica insa perfect si marelui Traian Basescuuuuuuu!
          • -1 (1 vot)    
            ??? (Miercuri, 29 iunie 2011, 19:55)

            nnm [anonim] i-a raspuns lui judex

            "A-nvatat istoria dupa ureche, nu din documente". Sunt tare curios ce studii de istorie ai facut de iti permiti sa faci o astfel de afirmatie?
            Radu F. Alexandru este un intelectual de clasa, spre deosebire de Basescu, care e un mitocan de prima mana si chiar putem spune ca habar n-are ce vorbeste.
        • -2 (20 voturi)    
          un raspuns foarte ...semit (Marţi, 28 iunie 2011, 18:59)

          radu [anonim] i-a raspuns lui irelevantus

          Deci, daca un evreu spune ceva despre istorie, nu e adevarat, fiindca e evreu, deci partinitor.
          Hm, foarte interesant.
          Nemtii au voie sa spuna ceva despre al doilea razboi mondial?
          Sau englezii?
          Cine are voie sa spune ceva si cine nu?
          A, stiu, doar Basescu are voie, el fiind peste toti si toate.
          • +3 (17 voturi)    
            se pare ca si tu (Marţi, 28 iunie 2011, 19:40)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui radu

            ca vad ca nu te opreste nimeni, tu pesemne avand cunostintele necesare sa emiti sentinte, deja, nu opinii
          • -2 (4 voturi)    
            Ia intreaba-l de fasia Gaza... (Marţi, 28 iunie 2011, 21:30)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui radu

            ...scrie ca si Basesescu a acceptat ca ar deporta evreii si tiganii...Atat Maresalul Antonescu, cu precadere, cat si Regele Mihai I sunt vinovati de Holocaustul Evreilor si tiganilor ca si conducatori ai Statului Roman, si impart responsabilitatea razboiului cu Uniunea Sovietica. In alta parte Basescu o da in bara, rau, aliatul lui Base, rapise Basarabia cu Uniunea Sovietica in intelegere, Pactul Ribbentrop-Molotov, `Hitler fusese , insa excedat de anexarea Tinutului Herta, peste Tratatul Ribbentrop-Molotov.
        • -4 (12 voturi)    
          relevant sau irelevant, (Marţi, 28 iunie 2011, 21:12)

          keymaster [anonim] i-a raspuns lui irelevantus

          ca base este presedintele tuturor romanilor, indiferent de etnia, credinta sau grupul socio-politic din care fac parte ?

          poate cineva sa stie ?

          propun ca base sa se autoproclame presedinte al romanilor sovini.
          atunci, chiar n'ar mai avea nicio relevanta.... indiferent ce-ar zice dansul, sau cei... reprezentati.

          sa traiti bine !
      • -2 (28 voturi)    
        "are ceva de ascuns? " te caracterizeaza (Marţi, 28 iunie 2011, 13:58)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui t

        Aceasta intrebare acuzatoare era preferata anchetatorilor securitatii staliniste si a activistilor instruiti de Moscova sa instaureze "dictatura proletariatului".....
        mai evoluati si voi, baieti.....
        Traim in alta lume, secolul 21, europa unita, satul global etc.etc.
        Civilizatia patrunde, vreti nu vreti in toate colturile lumii, doar voi ati ramas intepeniti la perioada voastra de "glorie" cand tremurau toti de frica voastra.
        Instigari rasiste, etnice in 2011?Nasoool!
        Voi, astia de aici, va dadeati pro americani....pai asta nu prea rimeaza cu antisemitismul.
        La voi acolo, nu va fac sefii nici un curs de istorie, situatie politica globala etc.
        Postac, postac, dar scrieti chiar orice?
      • +2 (12 voturi)    
        decat sa pasca caprele pe valea Iordanului (Marţi, 28 iunie 2011, 21:39)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui t

        e mai bine pentru tuaregul asta sa fie parlamentar in Romania!faptul ca isi permite sa fie insolent cu presedintele Romanie arata ca atunci cand iti ratezi dusmanul,romane, ai de tras!Radu Feldman, ai o tara care are nevoie de tine,nu mai sta pe ganduri!au reservoir
  • +15 (87 voturi)    
    basescu are dreptate (Marţi, 28 iunie 2011, 12:16)

    adrian [anonim]

    Exagerata reactia d-lui Alexandru. Dau dreptate d-lui Basescu, care nu se dezminte a fi un om dintr-o bucata. Si eu cred ca daca in locul regelui Mihai ar fi fost dl. Basescu, acesta ar fi spus "mai bine impuscati-ma ...". Tuturor le place sa fie sefi, dat putini au si hotararea de a se sacrifica, daca situatia o cere!
    • -2 (46 voturi)    
      una bucata (Marţi, 28 iunie 2011, 13:04)

      paul [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Daca aveam nevoie doar de oameni dintr-o bucata pentru presedinte, atunci cel mai potrivit era un taran din Apuseni, care stie ce e ala bun simt si respect fata de valorile tarii si ale familiei. Un presedinte mai trebuie sa fie si diplomat, echilibrat, discret, chibzuit. De altfel, multi tarani au si calitatile astea. Presedintele actual, din fericire trecator si vremelnic, se pare ca nu le are.
      • +8 (20 voturi)    
        sa fie vorba oare de virtutile lui Crin? (Marţi, 28 iunie 2011, 15:15)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui paul

        Matale de unde citezi? Din Crin Antonescu? "diplomat, echilibrat, discret, chibzuit."
        diplomat - se imbraca frumos si se prezinta seara la emisiunile ce ii pun intrebarile care trebuie
        echilibrat - 12 ore de somn, 12 de activitate
        discret - nici pe la lucru nu da, discretia asta! si din discretie nu a facut nimic in 20 de ani de prezenta politica...
        Chibzuit - basescu! basescu... a si am uitat, iar basescu!
        PS: Nu exista in lumea asta presedinte cum il descrii, exista insa reglemetari clare care il obliga la o minima decenta a activitatii. Dupa cum spuneam, nu in Romania
        • 0 (14 voturi)    
          nu e vorba decat de unul singur (Marţi, 28 iunie 2011, 17:08)

          paul [anonim] i-a raspuns lui dodu

          Las-o frate ca macane. Nu vorbesc aici nici de Crin, nici de altcineva din opozitie. Nu fac apoligia opozitiei, nu ma reprezinta nicunul dintre ei. Dar nici actualul regim, in frunte cu barbatul suprem, mana de fier a democratiei, om dintr-o bucata. Nu am nevoie de asa ceva, am nevoie de un regim cu adevarat democratic, iar calitatile pe care le-am enumerat nu sunt chiar dintr-un film SF. Nu visez la Superman, ci numai la o echipa puternica de politicieni decenti.
          • +3 (7 voturi)    
            Esti evident... (Marţi, 28 iunie 2011, 21:32)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui paul

            ...visator...
          • +1 (1 vot)    
            Paule...tata (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:39)

            Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui paul

            Coboara cu picioarele pe pamant...nu vezi ce avem in ograda???
    • -1 (31 voturi)    
      ce folos ? (Marţi, 28 iunie 2011, 13:07)

      eNDe [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Si ce rezolvi daca te sacrifici aiurea ?
      Pentru ca vorbim de un caz in care sacrificiul era 100% fara sens.
      In vremurile respective, acest sacrificiu ar fi reprezentat un excelent prilej propagandistic pentru comunisti.
      O intorceau ei cumva ca sacrificiul sa fie de fapt un atac la "ordinea" stabilita.
    • +3 (45 voturi)    
      Stimate Adrian, (Marţi, 28 iunie 2011, 13:21)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Domnul Basescu nu are dreptul sa fie atat de abrupt in exprimare si dintr-un motiv de "jena" pe care il uitam. Cariera militara a tatalui domniei sale se datoreaza comunistilor.. cariera in marina a domnului Basescu se datoreaza dosarului sau imaculat de la Securitate.. postul la Anvers ridica mai multe intrebari asupra legaturii sale cu securitatea . Dl Traian basescu a avut ocazia de a spune NU in cazul evenimentelor din 13-15 iunie 1990 dar totusi i-a fost mai drag postul... hai sa stabilim adevarul nu sa ne luam dupa lozinci.
      • -3 (23 voturi)    
        Cam asa este. (Marţi, 28 iunie 2011, 13:59)

        Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Corecta opinia dumitale.

        A cam sarit calul Basescu. O data in plus.

        P.S.: Ca sa stabilim referintale:
        Dragi psd-isti si pnl-isti pana sa ajunga la categoria Antonescu mai are cale de vreo 100 de "sarituri peste cal" iar pentru Ponta, cu un ordin peste.
        Nu vorbim de Ilici, ca nu i-ar ajunge o viata de sarituri....
      • -1 (29 voturi)    
        Dumnezeule, cata dreptate ai ! (Marţi, 28 iunie 2011, 14:04)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Da, Basescu putea sa spuna NU in momente cruciale, dar, evident nu a facut-o , dimpotriva !
        Ca secretar de stat in transporturi, l-a demis pe seful centralei CFR Craiova care taiase curentul liniei pe care veneau minerii si a dat ordin de recuplare. Datorita lui au ajuns minerii in Bucuresti in 13 iunie !
        pe vremea aia il admira pe Iliescu si era de-al lui, devotat si zelos.
        Trecu vremea si uite, minune, este anticomunist convins.....mai sa fie.
        Dar...nu ne mai miram, cunoastem, vai prea bine, personajul......
        • +10 (22 voturi)    
          chiar asa? (Marţi, 28 iunie 2011, 15:00)

          me [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Basescu a fost ministru al transporturilor din aprilie 1991:)
          asa ca nu avea cum sa intervina in 1990.
          Gheorghe Dobre este numele celui care a dat locomotive diesel trenurilor cu mineri si care l-a demis pe inginerul Manucu de la Craiova, care oprise alimentarea cu electricitate.
          Mai rasfirati baieti, mai rasfirati!
          • -4 (16 voturi)    
            am zis secretar de stat in 1990 (Marţi, 28 iunie 2011, 17:32)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui me

            la voi cititul, inainte de replica, nu se practica?
            Mda, nu conteaza ce a zis celalalt, atata timp cat nu ne convine...scuze.
            • +8 (10 voturi)    
              era secretar de stat (Marţi, 28 iunie 2011, 23:35)

              me [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

              la ministerul transporturilor dar in transporturi navale. Asa ca terminati cu chestia asta ca e deja lipsa de imaginatie. Eu am dat si un nume al respectivului director de la regionala CFR Craiova de atunci care a facut asta, dar nici voi nu cititi. Basescu a facut el destule rele, sa nu-i mai punem in carca si ce n-a facut.
    • -1 (15 voturi)    
      ba nu are Basescu dreptate (Marţi, 28 iunie 2011, 14:59)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Nu poti afirma pur si simplu ca daca ti s-ar fi cerut abdicarea ai fi spus ”Impuscati-ma!”. Din cate se stie, in acea perioada fusesera niste studenti arestati. Iar Petru Groza l-ar fi amenintat pe rege ca ii impusca, daca el, regele, nu abdica. Chiar daca acest lucru nu ar fi adevarat, tot cred ca regele Mihai a fost supus la presiuni psihologice. Iar situatia nu s-ar fi schimbat, daca nu abdica. Comunistii au stapanit si stapanesc inca foarte bine tehnicile inscenarii: ”accidente” chiar in tari occidentale am mai vazut si in ultimii ani (e vorba de rusi bogati).

      Ceea ce ma intristeaza e siguranta de sine atunci cand se vorbeste de eroism. Antonescu a vrut sa fie erou si ne-a dus dincolo de Nistru, unde nu aveam nici o justificare si care a contat foarte mult la tratatele de pace. Iar acest lucru l-a facut dintr-o simpla intelegere verbala cu Hitler, doar din gest cavaleresc. Inteleg aceste gesturi in cazuri personale, dar nu si cand vine vorba de o tara intreaga. Nu propun nici lasitatea de a trada de fiecare data, dar nici eroism absurd. Mai bine o chibzuinta si evaluare corecta a situatiei.
    • -2 (12 voturi)    
      Fara indoiala (Marţi, 28 iunie 2011, 15:08)

      TomaN [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ca ar fi ales sa fie impuscat decat sa renunte la putere. Esre ceva evident in comportamentul d-lui persedinte.
      Dar este vorba despre a alege sa fie impuscati inca aproape 1000 de oameni odata cu el. Ar fi putut sa-si asume asa ceva? Deja nu mai tinea de demnitatea si de pozitia lui.
      Ar fi ales dl Basescu si in acest caz sa fie impuscat impreuna cu alti 1000 de nevinovati care nu au sansa de a se apara? Cu cat primesc mai multi de minus cu atat inclin sa cred ca raspunsul este pozitiv.
      • -5 (11 voturi)    
        daca0si doreste atat de mult sa fie impuscat.... (Marţi, 28 iunie 2011, 17:35)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui TomaN

        Hai sa facem ca bulgarii, care incearca sa legalizeze eutanasia.
        Sa faca o cerere, sa cumpere gloantele si cred ca se vor gasi destui entuziasti sa-l satisfaca, adica sa-l ciuruie cum ii place lui.
    • -3 (9 voturi)    
      da (Marţi, 28 iunie 2011, 19:19)

      radu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Foarte dintr-o bucata, ce sa zic:
      1. mineriada II
      2. faimoasa declaratie romania nu are nevoie de autostrazi
      3. ba e cu PNL ul, ba sunt niste corupti
      4. reformeaza tara administrativ in 8 regiuni...pana UDMR-ul ameninta cu iesirea de la guvernare cand, tot dintr-o bucata propune 8+2
      5. nic cu Antonescu n-a reusit sa fie consecvent, astazi, la Iasi, printr-un comunicat recunoscand ca Antonescu se face, "exclusiv" vinovat de pogrom
      Ce sa mai, asa un om dintr-o bucata n-am vazut!
    • -2 (8 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 28 iunie 2011, 20:20)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Băsescu aşa ar4 fi răspuns. E şi o caricatură de Ion Barbu, pe prima pagină din adevărul de azi, pe tema asta. Enjoy: http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20110627_0736/1.jpg
    • -1 (1 vot)    
      Bravo Adriane... (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:36)

      Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Ai perfecta dreptate,Basescu e singurul care are coloana vertebrala si care stie ce vrea dintre toti politicienii "nostri".
  • +8 (26 voturi)    
    Istoria moderna? (Marţi, 28 iunie 2011, 12:17)

    Ana [anonim]

    Chiar contemporana, as opina. Nu, domnule, RFA?
  • +19 (71 voturi)    
    din astia avem in parlament (Marţi, 28 iunie 2011, 12:20)

    ovidiu [anonim]

    nascuti dupa '43, numai bun de spalat pe creier....

    "Nu am sa insist nici o clipa asupra limbajului inacceptabil cu care va permiteti sa vorbiti pana si despre Rege."

    - Nu mai e rege, a fost si a renuntat.

    "Ce ma oripileaza este capacitatea de a rastalmaci si nesocoti fapte asupra carora Istoria, prin documente si analize produse de personalitati stiintifice de necontestat, din intreaga lume, s-a pronuntat in modul cel mai limpede si cel mai argumentat"."

    - Nene, istoria e scrisa de invingatori, Istoria, asa cum o intelegi matale e scrisa de comunisti dupa o interpretare convenabila lor.
    • -7 (23 voturi)    
      descalifica... de la ce? (Marţi, 28 iunie 2011, 13:10)

      alecu [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Adiiiica, inainte era calificat sau cum?
      E plin de inteligenti in PDL, cum e sacul si peticul.
    • -2 (18 voturi)    
      Cat este in viata este rege ... (Marţi, 28 iunie 2011, 14:46)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Este inca REGE ... Tie iti lipseste respectul. Respectul nu are nicio legatura cu ceea ce simti (ura, dispret, etc) fata de o persoana sau o situatie. Chiar daca esti impotriva regelui si a monarhiei in general, ar trebui sa ai respect . Sa inteleg ca esti nascut inainte de 43? Sper sa nu devii un invingator care distruge istoria.
      • +6 (16 voturi)    
        eu nu inteleg... (Marţi, 28 iunie 2011, 15:09)

        seba [anonim] i-a raspuns lui dan

        cum naiba sa mai ie rege daca a abdicat?
      • +10 (16 voturi)    
        Gresit (Marţi, 28 iunie 2011, 15:42)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dan

        Regele este rege, chiar daca nu are scaun (adica domnie nu altceva) atat timp cat nu abdica. Daca a abdicat este TyTy de Romania (caci nici casa nobiliara a tatalui sau nu il mai recunoaste) sau Ex-rege mihai (cum ii place lui Ilici Iliescu sa-i spuna "plin" de respect). cesta este respectul corect pentru om si faptele sale.
      • +4 (8 voturi)    
        si eu sunt rege la mine acasa.... (Marţi, 28 iunie 2011, 20:41)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui dan

        mai ales cand nu e nevasta-mea acasa si fac instructie cu boracii cum am chef....
        Cum poti sa spui aberatii de genul asta? notiunea de rege e primitiva si simbolizeaza lipsa de libertate a oamenilor - libertatea de a-si alege reprezentantii.... iar conceptul de rege pe vremuri era sfant - rege pe viatza - pana la moarte una cu poporul....adica nu poti sa-ti spui rege si sa abandonezi poporul si apoi sa apari dupa 50 de ani dupa ce au trecut greutatile sa revendici palate, supusi, titluri....poate fi rege in basmele pentru copii dar Romania e libera si nu datorita boshorogului... UN REGE trebuie sa isi dedice viata supusilor daca vrea sa fie rege, regii adevarati isi conduc soldatii in lupta, ii inspira si ii motiveaza ...dar cand fuge, ce le ramane supusilor sa faca?...regii nu sunt alesi ca in sectorul cinci cu tiganii din Ferentari momiti cu mici si bere ca sa poata demisiona cand nu li se mai pare fun jocul...
  • -4 (42 voturi)    
    Mda... (Marţi, 28 iunie 2011, 12:20)

    Iulian [anonim]

    Mda... Cam are demnitate dl Alexandru...
    • -3 (5 voturi)    
      cam are... (Marţi, 28 iunie 2011, 22:20)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      si sunteti cam singurul care ati postat on topic pana acum :)
  • -3 (55 voturi)    
    felicitari (Marţi, 28 iunie 2011, 12:22)

    adi [anonim]

    ma bucur ca in pdl mai exista si oameni cu capul pe umeri nu doar YES mani ca si boc

    felicitari pt pozitie domnule Radu F
  • +21 (63 voturi)    
    Un balon de sapun (Marţi, 28 iunie 2011, 12:23)

    Vlad [anonim]

    E simplu ,regele a abdicat. ca asa s-a inteles el cu Groza. Si a plecat cu averea lui si se mai astepta sa-i mai dea ceva comunisti si dupa ca la incurajat Groza si i-a spus ca o sa aiba grija de el sa nu duca lipsa de nimic. Si a remnat regele ca l-au dus de nas prostii de comunisti.Si a asteptat el in Elvetia sa vina banii pe propietati ca sa nu "aiba grija de nimic" .Si banii nu au venit ca i-au spus comunisti ca nu-i mai dau nimic ca daca a abdicat nu mai e legal sa-i dea nimic.Negocierea cu abdicarea a fost o afacere cand cineva a vrut sa vanda un produs adica abdicarea unui cumparator jmeker care dupa ce s-a vazut cu chitanta semnata nu i-a mai dat nimic.L-a pacalit. Cam asta este esenta abdicarii ,o afacere ratata.Ca regelui ii pasa de un singur lucru : sa nu aiba el grija de nimic. In rest cu poporul roman se descuraca el de veacuri .Important este ca regele sa nu aiba grija de nimic. Si a abdicat omul pentru el si tot neamul lui ca sa fie bine. Cat despre 23 August nu va temeti ,regele cel prea tanar nu avea nici o treaba ,el sa juca cu masinutele.Alti au facut armistitiu cu rusii .El doar a semnat .Ca si abdicarea .Ca sa nu aiba nici o grija el si ai lui.
    Ca sa dea in Basescu orice pretext e bun.Chiar si subiectul asta clar si cunoscut poate fi rastalmacit.
    • -2 (18 voturi)    
      nu tine! (Marţi, 28 iunie 2011, 13:26)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      a primit bani de mai multe ori!
      In '52 a primit o suma de cateva milioane de dolari de la o delegatie romana in SUA.
      • -5 (5 voturi)    
        sigur (Marţi, 28 iunie 2011, 19:26)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Ma, dar de unde le mai scoateti?
        Eu nu cred, dar nici nu stiu.
        Dar, banuiesc ca daca o spui atat de ferm fie ai numarat banii fiei i-ai dat tu, personal
  • +10 (38 voturi)    
    ... (Marţi, 28 iunie 2011, 12:28)

    alt adrian [anonim]

    dl. senator, cand se petreceau evenimentele mentionate, domnia voastra aveati 1 an. Ceea ce ma face sa cred ca domnia voastra ati citit, despre aceste evenimente, din diverse carti si, avand in vedere opinia manifestata, este posibil ca aceste carti sa nu fie aceleasi cu cele citite de presedintele tarii. Si, in acest caz, ar fi trebuit sa utilizati un ton mai calm, mai rational. Cat priveste neincrederea in discernamantul si dreapta-judecata a presedintelui, imi permit sa va intreb ce cautati in PDL, partidul care l-a avut ca lider pe cel caruia ii contestati judecata ?
    • -2 (22 voturi)    
      pai baselul nici nu se nascuse atunci, dar vad (Marţi, 28 iunie 2011, 13:20)

      marius [anonim] i-a raspuns lui alt adrian

      ca opinia lui are valoare de adevar istoric!
    • -4 (16 voturi)    
      Tu ce cauti in Romania (Marţi, 28 iunie 2011, 13:30)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui alt adrian

      De critici pe Ceausescu, un fost lider al Romaniei.

      Cat esti de penibil .
  • -4 (36 voturi)    
    Remarcabil (Marţi, 28 iunie 2011, 12:30)

    Zorro [anonim]

    Cu siguranta, reactiile la acest material vor continua serie disputelor intre cei care ii dau dreptate lui Basescu si cei care contesta si critica afirmatiile lui (dandu-i dreptate, implicit, senatorului Radu F. Alexandru). Dincolo de argumentele care vor continua sa abunde de o parte si de alta, cred ca este evident ca avem de-a face cu un eveniment fara precedent: un intelectual (ce-i drept, nu unul din aceia de la care se tot asteapta o reactie), membru PDL, i se adreseaza liderului de facto al PDL, omului pe care nu indraznea mai nimeni in partid sa il contrazica, "in public", de o maniera deosebit de dura, chiar daca intr-un limbaj mai mult decat civilizat (strain lui Basescu, dar caracteristic pentru intelectualul veritabil Radu F.).
    • +12 (24 voturi)    
      Remarcabil doar pentru... (Marţi, 28 iunie 2011, 12:47)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui Zorro

      ... cei care nu au ochi sa vada ca in PDL chiar exista dispute si opinii sustinute.
      Ia sa-l vedem pe unul din PNL, inafara de Patriciu sanctionandul cu o asemenea duritate pe crin!
    • +9 (17 voturi)    
      oare? (Marţi, 28 iunie 2011, 13:14)

      nicksone [utilizator] i-a raspuns lui Zorro

      chiar nu ai auzit de polemicile din PDL pe diverse teme? de libertatea de exprimare folosita de Cezar Preda, LAzaroiu si Macovei? ce "disidenta" constructiva fac dumnealor? unde ai mai vazut in alta parte sa se mai miste in front ca in PDL? sa fim seriosi. sigur nu sunt perfecti pdl-istii, insa cel putin incearca sa se modernizeze. dl "Ejaculare" chiar si dupa ce a fost tras pe lnie moarta, destul de "precoce" dupa opinia lui care este, continua sa pupe mana stapanului ce l-a hranit... comparati, comparati si iar comparati...
      • -2 (8 voturi)    
        Am mai auzit... (Marţi, 28 iunie 2011, 14:49)

        Sore [utilizator] i-a raspuns lui nicksone

        De "polemicile din PDL" am mai auzit, de critici la adresa lui Basescu, nu prea (cu atat mai putin de critici atat de virulente). Poate cu exceptia lui Cezar Preda, e-adevarat, care a avut o tresarire de orgoliu atunci cand Basescu s-a referit la el, cu "eleganta-i" binecunoscuta, indicandu-i "sa stea la locul lui", de vreme ce nici macar pimaria Buzaului n-a fost in stare s-o castige (isi permisese omu' sa-si dea cu parerea vis-a-vis de ideea inlocuirii lui Boc).
  • +13 (29 voturi)    
    rege (Marţi, 28 iunie 2011, 12:32)

    sandu000 [anonim]

    Daca casa regala ar fi ramas impartiala si echidistanta si nu s-ar fi amestecat intre presedinte si primul ministru ar fi fost ok. Cand vad ca regele merge in vizita la rusi la moscova, la invitatia acestora la diverse sarbatori si cand il mai vad si pe iliescu la alte sarbatori invitat fiind tot de de rege, pur si simplu ma apuca plansul. Si cand am mai vazut ca familia regala nu stia sa vorbeasca romaneste la revolutie cand s-a intors in tara .., cat despre duda....
    • +7 (15 voturi)    
      Un rege la Moskova (Marţi, 28 iunie 2011, 13:17)

      Historictus [anonim] i-a raspuns lui sandu000

      S-a dus la Moskova fostul rege. S-a dus ca l-au invitat.A ramas si la masa.Nu a explicat fostul rege de ce s-a dus la cei care l-au silit sa abdice si i-au inconjurat palatul cu tancurile.Cei care amenintau ca il impusca.Pai s-a dus ca el singur stie ca nu l-a amenintat nimeni cu nimic si nu il impusca nimeni.Ca tocmai semnase tratatul de pace si nu se facea sa impuste cineva un sef de stat la 3 luni dupa ce a semnat tratatul de pace.Nu dadea bine.Si daca il impuscau tot regat ramanea Romania ca faceau nimic Carol II statea la panda ca el nu abdicase ci doar renuntase la tron in favoarea fiului sau. Asadar Mihai a devenit rege prin'alunecare' .Sovietici si comunisti stiau ca oricand Carol ii poate revenii si nu doreau asta .Deaceia l-au incurajat pe Mihai sa fie rege si l-au pacalit cu abdicarea .Ca aveau nevoie de un act.Abdicarea era un act discutabil in sensul ca el nu fusese niciodata investit rege pentru ca Carol avusese grija sa nu abdice ci doar a renuntat la tron ceea ce deschidea oricand posibilitate revenirii.Deci un rege a abdicat din o functie treaba lui .Esential pentru rusi a fost sa renunte pentru el si pentru urmaşii mei dela Tron, renunţând pentru mine şi pentru ei la toate prerogativele ce le-am exercitat ca Rege al României.Practic urmasii lui Carol au mare dreptate sa se considere la rand la tron.Ca Mihai a abdicat pentru el si urmasi lui .Nu pentru urmasi lui Carol ii.Vedeti cum este istoria ?
  • -7 (31 voturi)    
    evreii nu uita si nu iarta ! (Marţi, 28 iunie 2011, 12:32)

    Bogdan [anonim]

    Asa e cu evreii. Ei stiu foarte bine cine le-a ucis mamele, fratii, surorile, prietenii ... Nu trebuie sa vina Traian Basescu sa spuna ca Antonescu era baiat de treaba si Mihai o sluga. Evreii au simtit pe pielea lor si nu-si permit sa uite ororile prin care au trecut...
    • +8 (18 voturi)    
      rastalmacire... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:16)

      nicksone [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      basescu nu a spus ca antonescu era de treaba (desi ma intreb, mai ales in zilele noastre,oare cum ar fi aratat tara asta fara tigani?), ci ca raspunderea faptelor acelor vremuri ar trebui impartita cu ex-regele. da, dlor, cautati pe net actul de abdicare care nu ii mai permite lui Mihai si urmasilor lui, sa se numeasca "rege".
    • +6 (12 voturi)    
      mi se pare normal (Marţi, 28 iunie 2011, 13:28)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      dar Antonescu avea la fel o datorie si fata de Romania si de romani.
      • 0 (4 voturi)    
        corect (Marţi, 28 iunie 2011, 19:29)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Si Hitler a avut o datorie, in mintea lui, fata de Germania si de germani. Dar asta nu-l face erou. Faptele te fac erou. Toate
    • +2 (10 voturi)    
      subiectu' lu' peshte (Marţi, 28 iunie 2011, 15:18)

      seba [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Dan Grigore spunea aseara la B1 cat de tare l-a shokat afirmatia lu' Baselu si ca ce tare a fost majestatea sa, cum a scurtat el razboiul, reusind astfel sa salveze de la gazare sute de mii de evrei si chiar tigani. Iertata sa-mi fie indrazneala, dar dintr-o astfel de afirmatie eu inteleg ca pe majestatea sa mishu al romanilor il preocupa soarta altor neamuri, nu a supusilor sai, pe care i-a lasat de izbeliste.
  • +10 (24 voturi)    
    senator? (Marţi, 28 iunie 2011, 12:33)

    ylav [utilizator]

    aliata Romaniei a fost Germania,mosule......
  • +19 (33 voturi)    
    nu inteleg... (Marţi, 28 iunie 2011, 12:35)

    Ionut [anonim]

    ... cum un intelectual ca Radu F. Alexandru poate uita ca datorita lui Antonescu au putut pleca din Romania zeci de mii de evrei. Cate mii de refugiati polonezi (evrei) au fost primiti in Romania si au putut emigra mai departe...
    De vasul Struma scufundat de rusi n-a auzit? Vas retinut de britanici inainte de o declaratie oficiala de razboi?
    Da, eram aliati cu nemtii, de nevoie - ce era sa facem? Sa avem aceeasi soarta ca Polonia?
    Iar Regele n-a fost tradator, a fost dezertor... iar in vremurile alea tulburi dezertorii se impuscau.
    • -2 (22 voturi)    
      "Au putut pleca..." (Marţi, 28 iunie 2011, 12:59)

      Zorro [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Intr-adevar, datorita lui Antonescu, "au putut pleca" din Romania, nu zeci de mii de evrei, ci chiar vreo patru sute de mii (dintr-o populatie total de aprox. 800.000). "Au putut pleca" in Transnistria, la munca (silnica, dar asta e mai putin important), acolo unde bravii ostasi romani au avut grija ca multi dintre ei sa-si gaseasca sfarsitul. Si au mai fost unii (vreo 15.000), care "n-au mai putut pleca", pentru ca si-au sfarsit zilele in timpul pogromului de la Iasi.
      Refugiatii polonezi au trecut prin Romania ceva mai devreme, cam imediat dupa ce Polonia a fost atacata de Germania, cand in Prim Ministru in Romania era Armand Calinescu (iar pe tron, Carol al II-lea).
      "Aceeasi soarta cu Polonia?" Eu ii invidiez pe polonezi pentru respectul si simpatia de care se bucura la nivel international (si la care a contribuit inclusiv atitudinea pe care au avut-o in timpul WW II).
      • -2 (18 voturi)    
        @Zorro (Marţi, 28 iunie 2011, 13:11)

        didiutzu [utilizator] i-a raspuns lui Zorro

        Total de acord.
      • +3 (7 voturi)    
        n-au plecat? (Marţi, 28 iunie 2011, 15:10)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui Zorro

        Conform Columbia Guide to Holocaust, populatia evreiasca a Romaniei era in jur de 441.000 (in granitele din '40). Au supravietuit peste 50%, ceea ce nu se poate spune despre Olanda, Ungaria, Yugoslavia, etc.
        N-a spus nimeni ca n-a fost pogrom in Romania. Unde n-a fost in Europa?
        Ca Antonescu a fost sau nu vinovat, e o poveste extrem de lunga si controversata.

        Discutia era insa alta: Antonescu a dovedit caracter si onoare si-n ultimele momente. Regele nu.
        Poate ca mureau 1000 studenti si Regele, poate nu... Cati nu s-au jertfit pentru tara in tot razboiul? N-a avut vocatie de erou, asta pot intelege. Dar nici sa nu-si aroge meritele.
        23 august a trebuit sa fie facut, abdicarea a fost un gest de lasitate. Punct.
        • 0 (6 voturi)    
          Peste 50% (Marţi, 28 iunie 2011, 16:13)

          Zorro [anonim] i-a raspuns lui Ionut

          Ei, da... daca au supravietuit "peste 50%", putem fi linistiti. 200.000 de evrei acolo (daca e sa luam de bune cifrele dvs.), ce mare lucru?
          Povestea cu vinovatia lui Antonescu este "extrem de lunga si controversata" doar pentru antisemiti si pentru admiratorii lui Antonescu. Pentru actiuni de asemenea amploare ale armatei romane, in urma carora mor cateva sute de mii de civili (repet, multi dintre ei fiind femei, copii si batrani) numai pentru vina de a se fi nascut evrei sau romi, nu are cum sa nu fie vinovat capul armatei (chiar si in ipoteza absolut fantasmagorica in care Antonescu nu stia ce fac subordonatii lui). Aici nu vorbim de doua-trei crime si violuri infaptuite de cativa soldati care s-au imbatat...
    • -4 (20 voturi)    
      ... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:25)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      mai invata istorie nenicule... daca va spune ecva basescu ca sa-l pupati in dos sunteti in stare sa mintiti orice, oricat si oricand. Antonescu este considerat de evrei raspunzator de pogrom in Romania!!! Dar ce sa auda unii care stiu doar sa faca sluji la poarta cotroceniului
      • +5 (9 voturi)    
        nenicule... (Marţi, 28 iunie 2011, 15:03)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        ... daca TU stiai ceva istorie, comentai la subiect.
        Tu vad ca stii doar "pupat Basescu in fund", "sluji la poarta cotroceniului". "Antonescu e considerat de evrei". Tu consideri ceva? Ai suficienta personalitate si imaginatie cat sa duca o furnica. Sau mai putin.
  • +9 (25 voturi)    
    @SENATOR' Radu-Alexandru FELDMAN (Marţi, 28 iunie 2011, 12:36)

    sorincatalin [utilizator]

    Din curiozitate am intrat pe pagina acestui senator de care nu auzisem, cautand sa vad de la ce vine "F", apoi am inteles mai multe... http://personalitati.infoportal.realitatea.net/biografie~nume-radu-alexandru.html
    La sectiunea activitate parlamentara am gasit "Declaratii politice"... se pare ca aceasta scrisoare deschisa se va incadra tot aici..
    Am mers mai departe la site-ul de senat, are Iniţiative legislative (23) din care nici macar una adoptata...
    Ii urez, la mai mare!
  • -7 (27 voturi)    
    Istoria domnului presedinte. (Marţi, 28 iunie 2011, 12:38)

    haiducul [anonim]

    Profesori dumnealui au fost barmani de prin porturi si ospatari de la Golden Blitz
  • +10 (36 voturi)    
    Toa'rsu Radu Feldman.... (Marţi, 28 iunie 2011, 12:39)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Reactia dumneavoastra mi se pare disproportionata.
    Basescu are un mare atu!
    Spune verde in fata ceea ce are de spus. Asa stie cum sta si cu prietenii si cu dusmanii. Voi, ceilalti, in numele unei diplomatii, care de multe ori este o minciuna frumos impachetatat, va ascundeti in spatele cuvintelor, uitand realitati. Si ceea ce e mai curios este faptul ca in spate sunteti de acord cu Basescu. Dar... ala e marinar. V/a fost bine cand v/a promovat, acum... aveti pareri!
    Te rog frumos, domnule.
    Daca vrei minciuni, du/te in usl. Ai parte acolo de mincinosi, de delatori, de lingusitori, de inculti, de ... cat vrei! Sincer, mie balbaitul nu mi/a placut niciodata. Istoria este pentru invingatori. El a abdicat.
    Mai este rege? E doar unul care a fost rege si a ales sa nu mai fie. Deci e un om care in istorie are un loc mult mai in spate decat anonimul de la Bobalna. Punct!
    • -6 (24 voturi)    
      "Spune verde in fata ceea ce are de spus." (Marţi, 28 iunie 2011, 13:33)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Da, e drept ca spune verde in fata: gaozar, tiganca imputita.
      Hal de presedinte. Nici macar taran nu il pot numi. As jigni milioanele de oameni care isi duc traiul la tara.
      • +7 (13 voturi)    
        Vad ca cei de la HN nu ma lasa sa/ti raspund! (Marţi, 28 iunie 2011, 17:38)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mra

        Ma rezum doar la atat!
        Basescu a spus "gaozar" si "tiganca imputita" in mediu privat. Daca asta nu poate fi catalogat taran cum poate fi catalogat om, ilici?
        In gura mare, la microfon, de fata cu toata lumea, retine (nu in mediu privat) ti/a tras un "animalule", un "golani". In plus a ordonat moartea unor oameni.
        A ordonat ciomagirea altora.
        Hai, judeca, daca esti in stare!
        Opinii nu ai, au latrinele pentru tine!
        • -5 (9 voturi)    
          Putin respect te rog (Marţi, 28 iunie 2011, 17:57)

          mra [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Nu te-am jignit si nici nu imi permit sa te jignesc, pentru simpul motiv ca nu te cunosc. Si nu imi pot face o parere despre un om dintr-o fraza spusa de acesta.
          In '90 m-am numarat printre cei facuti de Iliescu golan (in Brasov, nu in Bucuresti) si asta m-a facut sa ma simt bine. Asta nu inseamna ca dau vreun ban pe presedintele Iliescu.
          Indiferent ce spui, pentru mine Basescu ramane un badaran. A dovedit-o in numeroase randuri, si la tv, si in locuri publice.

          BTW - unde locuiesc acum, reusesc sa vad doar posturi tv in limba franceza, olandeza si engleza. Atata imi ofera compania de cablu
          • -2 (4 voturi)    
            QED (Miercuri, 29 iunie 2011, 8:25)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mra

            "Indiferent ce spui, pentru mine Basescu ramane un badaran".
            Si bag seama ca esti acolo unde esti, fiindca ti/a fost bine sub ilici!
            Succesuri!
    • -1 (1 vot)    
      invingatori? (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:40)

      radu [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Aha, deci dvs. sunteti mereu cu invingatorii, ca ei scriu istoria. ieri cu comunistii, azi cu basescu, maine, poate, cu cei pe care-i urati azi. Bravo, felicitari. Asta-i mentalitate de ordonanta oportunista, flagelul natiunii asteia nenorocite. Sa serviti bine!
  • -7 (33 voturi)    
    Reacție demnă de un senator PDL (Marţi, 28 iunie 2011, 12:42)

    marcelbanu [utilizator]

    Deși nu fac parte din tagma susținătorilor PDL, reacția domnului senator Radu F. Alexandru este mai mult decît o punere la colț a președintelui țării, care, se pare că nu prea cunoaște istoria țării și care, dacă ar fi fost el în fața glonțului nu știu, zău, cum ar fi reacționat.
    Apareciez gestul domnului senator, este de toată lauda și pentru acest lucru are respectul meu.
    Haideți să-i punem un pistol în față președinteui și să-i spunem să-și dea demisia. Ce credeți că va face ? Își va da viața sau demisia ?
    • +15 (23 voturi)    
      Punem pariu... (Marţi, 28 iunie 2011, 12:57)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui marcelbanu

      ... ca Basescu nu se va "preda" niciodata? Poti sa-l impusti, nu se preda... N-a facut-o din 2004 pana astazi si sunt convins ca nu o va face nici dupa ce nu va mai fi presedinte!...
      • +8 (12 voturi)    
        ah, (Marţi, 28 iunie 2011, 13:23)

        nicksone [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

        vedea-l-as prim-ministru pe Base dupa ce ii exprira mandatul sa vezi atunci contorsionism in groapa cu serpi de pe marginea careia Basescu stropeste cu vitriol :)
    • +1 (3 voturi)    
      curaj (Miercuri, 29 iunie 2011, 9:22)

      tara [utilizator] i-a raspuns lui marcelbanu

      Presedintelui nu ii este frica de pistol. A dat intotdeauna dovada de curaj..Cine a fost de fata cind Groza se pare ca l-a amenintat pe rege?Poate cunoaste domnul senator un martor. In rest daca Presedintele nu reprezinta nimic pentru el e treaba lui, pentru altii reprezinta.Romanii stiu ca Basescu a scos Romania de criza, a eliberat niste ostatici, samd,regele ce a facut pentru Romania?Cum poate frecventa acum pe Voiculescu?E posibil sa accepte distinctii din partea unui securist notoriu? E jenant.
  • +3 (11 voturi)    
    Istorie prezent (Marţi, 28 iunie 2011, 12:44)

    Ion [anonim]

    Si uite asa apare primul dizident.
  • -5 (27 voturi)    
    sinistru, dezamagitor (Marţi, 28 iunie 2011, 12:45)

    florin [anonim]

    ori cei ce comenteaza au majoritatea mintea spalata ori sunt raspandaci pdl. alta explicatie nu gasesc la puzderia de minus-uri la comentariile de bun simt vis a vis de rectia fireasca a senatorului RFA la comportamentul grobian al presedintelui din seara de 22.06. asta poate explica si de ce suntem unde suntem!
    ASTEPT MINUS-uri
  • +10 (22 voturi)    
    Moderatie (Marţi, 28 iunie 2011, 12:48)

    Mimi [anonim]

    Domnule senator cred ca trebuie sa fiti mai retinut. Asteptati daca mai puteti o perioada sa mai iasa informatii la iveala. Daca presedintele are niste informatii pe care noi nu le avem? Daca presedintele judeca lucrurile si prin prisma unui capitan de vas care paraseste ultimul vas in caz de pericol? Despre ce abdicare fortata vorbiti?! Deci pana la urma lucrurile pot privite si asa nu numai cum dumneavoastra si alti intelectuali faceti. Adevarurile pot fi spuse si pe jumatate ceea ce inseamna manipulare Asa ca ar trebui sa ne mai gandim. Nici monarhiile nu sunt perfecte sunt tot conduceri politice bazate pe interese. A face din acesti oamnei Dumnezei mi se pare de-a dreptul penibil. Sunt totusi niste muritori ca noi toti. Depinde de firea fiecaruia, de demnitatea fiecaruyia, de putinta de-a intelege locul si momentul in care se afla. E mult de comentat in acest sens asa ca deocamdata cred ca presedinte Basescu a lansat o tema la care e bine sa ne gandim nu neaparat sa trecem de o parte sau alta. ADFEVARUl - de asta este nevoie. Iar casa regala are si ea personajele ei - Radu Duda este unul dintre ele......
  • +7 (23 voturi)    
    ss (Marţi, 28 iunie 2011, 12:48)

    Rollie [anonim]

    Presedintele a spus cea ce simt millioane de romani. Din pacate e posibil sa nu fie chiar dreptul adevar. Dar totusi o intrebare greu de explicat, cum a fost posibil ca un fost rege sa fie decorat de catre Stalin?
    • +8 (14 voturi)    
      Ca l-a decorat, nu e o problema... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:58)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Rollie

      Nimeni nu poate opri pe cineva sa ofere o medalie altcuiva.
      Insa problema e ca Mihaita al nostru a acceptat si s-a si mandrit cu acea "Pobeda"!
      Aia e de fapt problema.
      Acceptarea acelei decoratii cu care Mihaita se mandreste si in ziua de azi!
    • -4 (18 voturi)    
      Nu e dreptul adevar... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:59)

      defav [anonim] i-a raspuns lui Rollie

      dar ce va roade asa mult cu decoratia aia...Stalin a dat-o aliatilor , regelui pt . ca a scurtat razboiul si lui Roosevelt pt. ca ...ii era drag de el ,na...ce mare smecherie, nu se facea sa n-o primeasca, cita vreme si Roosevelt a primit.
      Basescu e insa un mitocan si nimic mai mult ,probabil o face intentionat, speculind lipsa de cultura , de educatie a bizonilor ca sa minjeasca unul din ultimile simboluri Romaniei eterne ...dar a dat rau de tot cu batul in balta si ii se va infunda la un moment dat...
  • +20 (30 voturi)    
    Radu F Alexandru (Marţi, 28 iunie 2011, 12:51)

    Marko [anonim]

    Am citit undeva o maxima despre ce este istoria - data ca apartinand lui Napoleon Bonaparte.

    Maxima zice cam asa:

    History is a set of lies agreed upon.
    adica
    "istoria e un set de minciuni acceptate"

    Poate d-le Alexandru, ar rebui sa va puneti intrebarea daca reperele dvs. in aceasta chestiune sunt sau nu cuprise de aceasta maxima.
  • +5 (27 voturi)    
    cine e Radu F. Alexandru? (Marţi, 28 iunie 2011, 12:52)

    deno [anonim]

    Sincer vorbind, cati au auzit de acest domn?

    Nu-mi amintesc de acest dom sa se remarcat prin ceva anume. Nu este initiatorul nici unei legi importante si nici nu pare sa fi fost initiatorul macar a unei legi. Cel putin pe pagina lui nu scrie nimic.

    A fost prof de mate, redactor la Animafilm si dupa 90 a intrat in politica si a publicat "Gimnastica de dimineață"...

    De ce este acest profesor de matematica acum expert in istorie?
    • -4 (24 voturi)    
      poate pt ca... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:29)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui deno

      poate ca spre deosebire de dumneavoastra a citit istorie? Poate ca nu s-a multumit cu istoria predata de comunisti cand regele si antonescu erau in egala masura vinovati si atunci a aprofundat subiectul?.. va puteti inchipui ca sunt oameni care citesc? oameni pe care ii intereseaza?.. este adevarat ca nu sunt tocmai cei mai de "succesuri" oameni.. dumneavoastra cititi?
    • -7 (23 voturi)    
      Pe acelasi principiu (Marţi, 28 iunie 2011, 13:34)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui deno

      De ce un capitan de vas, securisto comunist e expert in istorie?
  • +16 (28 voturi)    
    in ultimele zile (Marţi, 28 iunie 2011, 12:56)

    me [anonim]

    la fiecare colt de strada e cate un sionist care vrea sa ne predea cate o lectie de istorie...
    Se pare ca rescrierea istoriei este o ocupatie foarte profitabila.
    Nu contesta nimeni holocaustul dar nu putem culpabiliza la nesfarsit toata planeta pentru el.
  • -4 (20 voturi)    
    Minusuri (Marţi, 28 iunie 2011, 13:16)

    AlexM [anonim]

    Sunt impotriva lui Basescu! Cei care dati - nu mai cititi mai departe.

    Noi nu stim adevarul nici despre revolutia din 89 - asa ca orice argument de genul "asa spun istoricii" pica.

    Pana la urma totul se rezuma la a judeca niste fapte pe baza informatiilor certe care au ajuns pana la noi. Evident ca din lipsa detaliilor putem ajunge la concluzii gresite dar... e ca in filmele americane: unu baga cutitu in altu, vine un tert sa-l salveze si politia il ia ca principal suspect pt ca e murdar de sange.

    Asadar fapte certe:
    - regele a abdicat (cert)
    - Mihai traieste, a plecat din tara cu ceva banuti si bunuri personale
    - Antonescu parca a fost impuscat

    Prima fapta - Mihai (tanarul) a abdicat ajungand la o intelegere (vezi fapta doi) - adica plec, va las dar imi iau si eu niste lucrusoare, imi garantati ca nu-mi iau un glont in cap etc. Daca era de amenintare cu pistolu... ce rost avea sa mai amenti? Un glont in cap direct si pe urma dadeau la radio ca regele a murit, noua putere este X.

    Ce a facut omul este perfect normal si moral si inteligent si de admirat sau cum vreti voi - a plecat pentru ca situatia nu-i mai permitea sa fie rege. Si-a salvat viata, familia, o parte din lucruri, onoarea.

    Sa moara? Pentru ce si pentru cine? Nu ati vazut voi/noi "in direct" cum au murit bietii copii in 89 - ca masa de manevra pentru o lovitura de stat? Viata e mult mai de pret! Si eu faceam la fel si voi faceati la fel iar de Basescu ce sa mai zicem... varsa o lacrima - marele erou. Eroii sunt niste idealisti prostiti de oportunistii detinatori ai puterii pentru a lupta si a muri spre prospertitatea lor (a oportunistilor). Nu as fi niciodata genul asta de erou, nu as marge la razboi, nici nu as participa la revolutii, manifestari de strada etc. As sari sa salvez viata unuia aflat in dificultate - chiar cu riscul de a-mi pierde viata. Asta este eroism

    Asa ca Mihai a procedat normal si inteligent - nu avea optiune mai buna nici pentru el nici pentru tara.
    • +8 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 iunie 2011, 14:17)

      [anonim] i-a raspuns lui AlexM

    • +5 (5 voturi)    
      diferenta intre datorie si "inteligenta"... (Marţi, 28 iunie 2011, 15:08)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui AlexM

      Carol al II-lea. Între datorie şi pasiune.

      http://www.curteaveche.ro/Carol_al_II_lea_Intre_datorie_si_pasiune_Insemnari_zilnice_vol_V_1946_1948_-3-20
  • +7 (15 voturi)    
    Am si io o nelamurire... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:28)

    Tura de noapte [anonim]

    De ce tre sa-l injuram pe Base? Pentru ce a spus sau pentru felu cum a spus-o? Ca parca sint doua chestii diferite...
  • +4 (18 voturi)    
    manipulare (Marţi, 28 iunie 2011, 13:29)

    razvan [anonim]

    asta face domul alexandru. sunt atat de sigur ca vrea sa plece la opozitie...asa se explica si scrisoarea aberanta si plina de interes
  • +14 (24 voturi)    
    Mda... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:32)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Domnule Radu F. Alexandru, cel care dovediti o ignoranta istorica care va descalifica sunteti chiar dumneavoastra. Mai lasati-o balta cu regalismul asta cand vorbim despre fostul rege Mihai care, prin lovitura de stat de la 23 august 1944 si actul de abdicare (criticat dur pana si de tatal fostului rege Mihai, fostul rege Carol al II-lea) de la 30 decembrie 1947, a comis doua acte de tradare de tara. Ce tot va dati atata dupa cires si va isterizati? Acest individ, Mihai, a dovedit masura micimii sale ca om dar si ca om politic chiar si dupa 1990.
    Iata ce spunea, in memoriile sale, Carol al II-lea despre gestul abdicarii fiului sau Mihai I: “Marti, 30 decembrie 1947. O zi ingrozitoare, ce zi sfasietoare: la 5 d.a. [dupa-amiaza], bietul si credinciosul Ribeiro telefoneazã cã Reuters a comunicat cã Mihãitã a abdicat, azi, la 3. Vestea a cãzut ca o mãciucã pe capul nostru, am rãmas, literalmente, trãznit. Reprezentantul lui Reuters a si venit aci aducandu-mi telegramele, cari dau oaresicãri detalii. La 3, a iscalit abdicarea si a dat o Proclamatie cãtre popor, iar unele vesti zic cã la 4 va pãrãsi Bucurestiul. A si fost proclamatã Republica Democraticã Popularã, alias Sovieticã. M-a apucat o furie auzind aceastã stire; cine dracul l-a pus pe Mihãitã sã se intoarcã, ca, dupã o sãptãmanã, sã plece in conditiile cele mai urate si dand cãtre popor o proclamatie rusinoasã. Nu numai cã abdicã pentru el si urmasii sãi, dar spune, in proclamatie, cã lasã poporului grija de a-si alege felul cum doreste sã fie guvernat, considerand cã monarhia este un obstacol serios in calea dezvoltãrii democratice a Þãrii. Mã sufocã ideea cã fiul meu, ca suveran, sã poatã sã-si puie iscãlitura sub un document astfel redactat. Toti luptãm pentru a arãta lumei cã forma democraticã nu numai cã este compatibilã cu Monarhia, dar cã si asta este, de fapt, mai garantatã sub un suveran, decat sub un presedinte, care-i, totdeauna, un om de partid si iatã cã, acuma, Mihãitã declarã, sub iscãliturã, cont
    • +7 (19 voturi)    
      extraordinara declaratie! (Marţi, 28 iunie 2011, 13:44)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

      declaratia asta face multa dreptate...daca ar aparea la irealitate sau la postul motanului incaltat ar face furori. evident ca nu o dau, ei trebuie sa continue razboiul cu presedintele cu dovezi inchipuite
    • +5 (13 voturi)    
      Continuare... (Marţi, 28 iunie 2011, 14:31)

      IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

      ... Mihãitã declarã, sub iscãliturã, contrariul si, in acelasi timp, autentificã actul de nastere a Republicii, forma de stat care nu poate permite Romaniei de a trãi.”
      Fragmentul acesta poate fi regasit intr-un volum de memorii al lui Carol al II-lea, "Carol al II-lea. Între datorie şi pasiune. Însemnări zilnice, vol. V (1946-1948)"; Autor: Ediţie îngrijită de Marcel-Dumitru Ciucă şi Narcis Dorin Ion; Colecţia: Memorii şi Corespondenţă, anul apartiei 2001.
      Relevant pasaj, nu? Ei, ce mai ziceti si de asta dle Feldman? Chiar daca e mort demult, lui Carol al II-lea nu-i scrieti o scrisoare deschisa pentru ca a avut "tupeul" sa-l desfiinteze pe propriul sau fiu pentru ce a facut la 30 decembrie 1947????
    • +6 (8 voturi)    
      Cinism (Marţi, 28 iunie 2011, 15:37)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

      Trebuie sa marturisim ca declaratia lui Basescu nu e doar adevarata si cinica. Ca romani, este dureros ca n-am avut un rege maret, sau macar onorabil. Cita lipsa de gindire, sa te intorci in tara pentru a-ti semna abdicarea si a compromite ideea de monarhie in Romania! Asa ceva nu se face! Simt durerea sufleteasca a lui Carol al II-lea legata de prostia fiului sau.

      In schimb, dupa revolutie, Iliescu a reusit sa-l umileasca si sa-l transforme in martir pe regele Mihai. Pe de alta parte, regele Mihai a gasit consiliere juridica excelenta, a gasit romani care mai cred in monarhie si a recuperat castele, bunuri, bani pe care ii dorim sa le stapineasca sanatos. E greu insa de crezut ca anii de exil i-au adaugat multa inteligenta sau bun simt regelui Mihai.
  • +11 (21 voturi)    
    Radu F. Alexandru,azi nu esti leal ! (Marţi, 28 iunie 2011, 13:33)

    martin [anonim]

    Pe Radu F. Alexandru l-am apreciat cateodata si cateodata nu, si nu datorita faptului ca se numeste de fapt Feldman. Daca citeste comentariile la scrisoarea sa deschisa,va vedea ca este apreciat de dusmanii turbati ai lui Basescu si PDL,inclusiv de antisemiti. In schimb partizanii lui Basescu si ai PDL nu pot aprecia astfel de diatribe, mai ales ca adevarul istoric este cam ambiguu si poate doar tonul lui Basescu ,a fost cam brutal.
    Realitatea (nu RTV) este ca Romania a trebuit sa-l cheme pe fostul rege Mihai si multele sale fete sarace, pentru ca Europa sa creada in democratismul romanesc si le-a dat mult mai mult decat se justifica prin merite si documente.
    Regele Mihai a revenit in decembrie 1947 in Romania,fiindca dorea sa se insoare si dorea acceptul guvernului. Mihai acceptase totul pana atunci adica guvern comunist, executia lui Antonescu, procesul taranistilor, inlaturarea liberalilor tatarescieni etc. Daca nu era fortat sa abdice, probabil ar fi fost si acum rege al Romaniei Socialiste pana in 1989 si apoi pana azi,al Romaniei Capitaliste !
  • +6 (18 voturi)    
    ? (Marţi, 28 iunie 2011, 13:34)

    TAIFUN [utilizator]

    nici pe noi nu ne intereseaza ce crede dl f al .
    pt noi Maresalul e erou si presedintele are dreptate .
    • -5 (15 voturi)    
      Asa mai !Nu te lasa! (Marţi, 28 iunie 2011, 14:15)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui TAIFUN

      Noi muncim, noi nu gandim !
      Ca doare....
  • -7 (11 voturi)    
    Ce-l califica (Marţi, 28 iunie 2011, 13:35)

    HIRA [anonim]

    Ce-l califica pe acest Radu F. Alexandru ?
    Absolut nimic si mai mult prin conduita sa de pana acum ( opinii, luari de pozitie ) a demonstrat ca este de acord cu limbajul ( tig. imputita, pasarica, etc) dar si cu gesturile ( pixelul albastru ) presedintelui.
    Asa ca Radu F Alexandru ciocu mic ca altfel vei fi si tu ciuruit cand afara ploua
  • -11 (23 voturi)    
    spalati pe creier (Marţi, 28 iunie 2011, 13:36)

    George [anonim]

    seria de comentarii, unele chiar antisemite, imi arata cati spalati pe creier sunt in Romania:(
    rar mi-a fost dat sa citesc un text atat de elegant si cu atat bun-simt. reactia? daca l-a criticat pe Basescu, toti pitecantropii i-au sarit in cap:(
    • +9 (21 voturi)    
      Iar tu tocmai... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:54)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui George

      ...ai dat dovada de eleganta si buna crestere numindu-i pe cei care au alte pareri "pitecantropi".
      pana la urma va iasa pe ochi intreaga lipsa de pregatire, oricat ati vrea voi sa pareti mai "slefuiti" tot dati cu bata in balta.
      Un fel de clone ale lui Vanghelie...politruci luati de la sapa si imbracati in costume ca sa para destepti.
      Spoiala ieftina, nimic altceva.

      La subiect..
      Basescu si-a spus o parere.
      Feldman in schimb, in loc sa se refere strict la momentul abdicarii regelui, a inceput sa latre la Basescu!
      Domnule Feldman, ca va place sau nu...la ora asta 95% din populatia globului are pareri diametral opuse decat cele ale evreilor.
      Dati-i pe toti in judecata..cereti-le demisiile.
      Pt ca la asa ceva va pricepeti de minuine, voi, napastuitii de evrei.
  • +12 (22 voturi)    
    Dar pe presedinte e cool sa il injurati?? (Marţi, 28 iunie 2011, 13:37)

    razvan [anonim]

    E foarte cool sa il injure toata lumea pe Base, in totate felurile si prin toate locurile. Fara sa se tina cont ca e Presedintele ales al Romaniei. Dar cand este atacat un rege abdicat acum 64 de ani devine sacrilegiu, obraznicie, mojicie, etc,etc,etc. Totusi, cred ca mai mult respect fata de Presedinte e necesar asa, in general. Cat despre Rege, omul n-a suferit nici o secunda in viata sa. A incheiat intelegeri convenabile si banoase si cu rusii, si cu guvernele postdecembriste si a dus-o f bine. Faptul ca il inviti la receptia de ziua ta pe unul ca Iliescu, Voiculesc, Codrut Seres arata cam ce fel de om esti. Dar, in rest, tii coada pe sus ca ai fost, ca ai facut, ca ai dres. Cam prostela pe fatza.
    • +8 (10 voturi)    
      Stii de ce e cool? (Marţi, 28 iunie 2011, 14:44)

      deno [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Pentru ca e foarte convenabil sa dai vina pe Basescu si pe guvern cand nu esti in stare de nimic.

      Asa e romanul de rand. El este perfect si orice lucru care-l face este perfect. Daca nu-i iese ceva el nu are nici o vina, guvernul e de vina.

      Tot romanul asta de rand(la care vechii domnitori si boieri le ziceau prostime) a venit pe lume invatat. Are tot timpul o parere "experta" despre orice problema si este imposibil sa-l inveti ceva nou daca stie ceva. Mergi pe stranda si zi ca esti reporter si faci in sondaj si pune niste intrebari pe care numai experti intr-un domeniu le pot raspunde. Sa vezi cati spun tampenii si cati zic ca nu stiu.

      Si inca ceva, daca un rege abdica, mai este rege? Mai exista o casa regala? Daca-ti dai demisia din postul de director de firma inca mai esti director si maine zi?
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu in totalitate! (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:30)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui razvan

      Bravo!
  • -11 (21 voturi)    
    bravo! (Marţi, 28 iunie 2011, 13:41)

    brenda [anonim]

    Bravo domnului Alexandru pentru curajul de a scrie adevarul. Basescu este un om din cea mai joasa speta umana si, din pacate, reprezinta Romania. Sper, pentru romani, ca-si vor da seama si vor alege mai bine. Jocul dnului Basescu e tocmai, sa para dintr-o bucata, sa-l indrageasca prostimea. Consultantii de imagine a dnului Basescu stiu bine ce fac si stiu cui i se adreseaza: prosti, da multi.
  • -8 (18 voturi)    
    parere (Marţi, 28 iunie 2011, 13:45)

    am [anonim]

    Cine se aseamana se aduna.
    Se pare ca numarul celor care prefera limbajul dur este preponderent. Asta nu inseamna ca au si dreptate. Interesant de vazut cat de multi intrasigenti verbal avem.......pacat ca nu gandesc si nu se informeaza inainte de a-si da cu parerea.
    Ce poate sti Basescu despre acea perioada de teroare pe care a parcurs-o tara imediat dupa razboi.
    El insusi este un profitor si beneficiar al acelor schimbari. Presupun ca in alte conditii niumeni nu ar fi auziu niciodata de el.El baiat simplu si complexat dintr-o provincie uitata de lume.Sa nu uite ca PCR-ul si Secu l-au promovat ,asa ca sa-l lase pe Rege in pace .
  • +7 (13 voturi)    
    hai sa n aflam in treaba (Marţi, 28 iunie 2011, 13:51)

    vasile [anonim]

    De ce credeti voi ca tocmai Radu FELDMAN Alexandru, de altfel un senator si scriitor obscur, a luat atitudine? Iar noi continuam sa fim patrioti de conjunctura.
  • -10 (18 voturi)    
    intr-un comentariu anterior... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:54)

    egroeg [anonim]

    pe care Hot News ulterior l-a cenzurat ,presupuneam ca acea afirmatie dura a dlui Basescu a fost probabil provocata,dincolo de problemele acute de azi,de anuntata intentie a PNTCD de a strange semnaturi pentru Monarhie.

    Oricate minusuri se vor da si oricata sustinere a fanilor se va inregistra ,un lucru nu poate fi evitat.Exprimarea dlui Basescu a fost o gafa care-i va aduce mai multa antipatie decat toate gafele la un loc etalate pana acum.Chiar daca ,in general,
    am incercat sa inteleg actiunile si afirmatiile sale,
    in aces caz nu stiu cine este cu adevarat:cel din afirmatia regretabila privind Regele sau cel care sustinea afirmatiile din Raportul Tismaneanu?
    Oricum,nu cred ca un tanar,abea terminand liceul,poate fi acuzat de tradare numai fiindca uneltele rusilor,Bodnaras si Groza,l-au "lamurit" ca trebuie sa abdice.
  • -5 (13 voturi)    
    Exista oameni ... (Marţi, 28 iunie 2011, 14:02)

    Marse [anonim]

    ... care au puterea sa revina asupra unei alegeri nefericite, asa cum face acum domnul Alexandru, pentru care am tot respectul .
    • +1 (1 vot)    
      Da... (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:32)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Marse

      ...suntem celebri in toata lumea pentru "intoarcerile de arme".

      Daca pleaca de la noi sunt tradatori, daca vin la noi sunt patrioti.
  • -4 (10 voturi)    
    INTERESANT (Marţi, 28 iunie 2011, 14:09)

    MIHAI V [anonim]

    In spiritul celei mai autentice democratii, d-l RFA si-a exprimat punctul de vedere. Poate fi discutat, criticat, aprobat, de fiecare, dupa cunostintele sale,orientarile politice sau buna cuviinta.Ce uita d-l RFA este ca d-l Basescu, in acceptiunea sa ,are dreptate si cand nu are , nu uita si nu iarta. Cine a miscat in front , pentru d-l Basescu nu mai exista politic, asa ca d-l RFA ca un dezertor din PNL este ca si facut ,politic in PDL , de fapt ca aproape toti care au trecut de la PNL la PDL.Sa-i fie de bine!
  • -8 (14 voturi)    
    poporul roman, demult a spus-o..... (Marţi, 28 iunie 2011, 14:41)

    lili [anonim]

    "Mai pot sa am incredere in discernamantul si in dreapta-judecata a presedintelui Tarii? In ceea ce ma priveste, cu o amaraciune pe care nu vi-o ascund, raspunsul este NU", incheie senatorul democrat-liberal.

    Si mai cred ca cei mai multi dintre PDListi cred si ei la fel, numai ca in barca puterii e mai avantajos decat sa-l critici pe Basescu si sa te trezesti marginalizat si sarac!!!! Puterea si Basescu asigura PDLeilor credinciosi lui Basescu bogatie, functii bine platite si cu influenta, criza bantuie Romania dar PDLeilor averile le-au crescut!!! Ma indoisc ca va mai exista vreun PDList care va avea curajul sa-si expuna sincer opiniile despre magariile lui Traian Basescu.... De la Radu F Aleaxandru nu ma mira iesirea, dimpotriva de multe ori vazandu-l cum combate pe la televiziuni ca oricare PDList impotriva tuturor evidentelor din Romania portocalie ma intrebam cum e posibil.... Oricum, oportunismul romanesc nu are limite, putini sunt cei carora principiile sau adevarul le mai spune ceva azi in Romania lui Basescu... Dl Gabriel Liiceanu de la care la fel am asteptat zilele astea un cuvant, TACE. GREA TACERE, Dle Liiceanu.... Cand de fapt, ar fi trebuit sa VORBITI..... Degeaba vorbiti in vant duminica seara la TVR alaturi de Dl Plesu, zilele astea romanii au asteptat sa VORBITI...
    • +8 (12 voturi)    
      Hmmm... (Marţi, 28 iunie 2011, 15:15)

      IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui lili

      Stai jos lili! Bati campii!

      P.S. Nu ti-ar strica deloc daca ai pune mana sa te documentezi temeinic in ceea ce priveste macar cele doua acte de tradare ale fostului rege Mihai. Feldman a dovedit ca este un ignorant. Iar tu ii semeni leit cel putin in acest plan al ignorantei istorice. Pune mana si citeste citatul de mai sus, care poate fi regasit in memoriile lui Carol al II-lea, publicate intr-un volum aparut in 2001!!! Pune mana (si mintea la contributie!) sa vezi cam ce spunea si Pamfil Seicaru, celebrul Pamfil Seicaru despre actele de tradare ale lui Mihai!!! Pune mana pe istorie cucoana si lasa propaganda si subiectivismul!
    • +6 (10 voturi)    
      Ia de-aici! (Marţi, 28 iunie 2011, 15:19)

      IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui lili

      “În noaptea de 23 August, regele Mihai anunţa la Radio că fusese semnat un armistiţiu cu sovieticii (…) De fapt armistiţiul nu a fost semnat până pe 12 Septembrie, la Moscova. (…) Dat fiind că nu se semnase armistiţiul, toate trupele române, care se aflau pe frontul din Moldova şi Basarabia şi care încetaseră focul, după ordinul regelui Mihai, au fost făcute prizoniere de către ruşi; soldaţii şi ofiţerii au plecat captivi către Rusia. Aşa că a fost o capitulare şi nu un armistiţiu. Exista aici un rege care îşi preda armata duşmanului. În ce ţară din lume poate fi găsit un şef de stat asemănător? Pe 20 Iulie 1945, i s-a decernat prin mareşalul Tolbukhin din ordinul lui Stalin „Ordinul Victoriei Sovietice”. Tristă onoare de a fi decorat de către duşmanul de moarte al poporului său!” – General Platon Chirnoaga, șef-adjunct al Statului Major al Armatei a III-a pe Frontul de Est.
    • +7 (9 voturi)    
      Si mai ia de-aici! (Marţi, 28 iunie 2011, 15:36)

      IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui lili

      „Un renegat al monarhiei, ca instituţie pe care o declară o piedică serioasă în calea desvoltării României.. Autor al loviturii de stat de la 23 August 1944, spre a duce ţara la o capitulare fără condiţii, de pe urma căreia 175 000 de ostaşi români au fost duşi ca prizonieri în Siberia, nimeni neştiind căţi au revenit în ţară. În plus, colaborator activ al Rusiei sovietice de la 23 August 1944 până la 30 Decembrie 1947. (Poate chiar mult mai devreme ).Care din aceste titluri sunt invocate spre a fi declarat ?” (Pamfil Şeicaru, Istoria Partidelor Naţional, Ţărănist şi Naţional Ţărănist, 2 vol., Ed. Carpaţii, Madrid, 1963).
      • +7 (7 voturi)    
        Respectul (Marţi, 28 iunie 2011, 17:13)

        CA [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

        Semnificativ pentru prestigiul de care se bucura la Moscova Maresalul Antonescu este si raspunsul dat de [Viaceslav Mihailovici] Molotov lui Lucretiu Patrascanu, la 12 septembrie 1944, prezent la Moscova cu delegatia româna pentru semnarea armistitiului. Când Patrascanu a întrebat de ce conditiile de armistitiu impuse de catre URSS României sunt mai grele decât cele oferite lui Antonescu, Molotov i-a raspuns: "Antonescu reprezenta România, iar voi nu reprezentati pe nimeni"...".
  • +3 (7 voturi)    
    23 August 1944 vs 30 decembrie 1947 (Marţi, 28 iunie 2011, 14:44)

    Dan D. [utilizator]

    Nu inteleg cum oameni care se considera culti si educati pot sa confunde intoarcerea armelor cu abdicarea, sau cum una ar putea sa o absolve pe alta?! Perfect, intoarcerea armelor a scurtat razboiul si a salvat vietile poate a citorva zeci sau sute de mii, dar abdicarea regelui a lasat citeva milioane pe mina rusilor. Putea regele sa opreasca asta? Nu stiu. Putea sa incerce poate cu un gest istoric la care o natie intreaga ar fi putut sa priveasca cu mindrie peste zeci de generatii? Poate...

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/Actul_de_Abdicare_Mihai_I.png
  • +6 (8 voturi)    
    este curios cum se intoarce roata istoriei (Marţi, 28 iunie 2011, 15:20)

    visio [anonim]

    ma gandeam la Alexandru Ioan Cuza, la inteligenta acestuia de a determina marile puteri sa il accepte si de a lasa in pace Tarile Romane atata vreme cat el le pastoreste; tot o mana de romani netrebnici, boieri de altfel, l-au obligat sa abdice; spre deosebire de Mihai de Hohenzolern, Domnitorul nostru a plecat cu mana in buzunar; a fost pribeag si nebagat in seama in lumea asta mare; spre deosebire de predecesorul sau, Mihai de Hhenzolern, a plecat cu buzunarele si conturile doldora; de asemeanea se uita ca infamul de Iliescu nu a permis "regelui" Mihai sa intre in Romania la prima lui vizita; ulterior, sub presiunea occidentului bietul activist de partid a cedat in toate privintele: cedarea proprietatilor, etc...
    revenind la scrisoarea deschisa a acestui patetic comunist oportunist, vorbesc de RFA, nu cred ca este cazul sa ne aplecam prea mult; indivizi ca acest "istoric" sustin ca poporul roman se trage din Traian si Decebal....so, hai sa vorbim de lucruri serioase; ca exemplu, putem vorbi despre inteligenta romanului in a manifesta lipsa de respect pentru deciziile electorale precum si oportunism personal; democratia, ca mod de viata, inseamna respect pentru alegerile concetatenilor; daca acest RFA este atat de inteligent de ce nu a candidat el la alegerile prezidentiale, de ce nu le-a castigat? generatia acestui gen de politicianism a dus Romania in prapastie: Iliescu i-a invatat pe toti cum sa fure, cat sa fure, ce trebuie sa spuna, cum trebuie sa spuna; partea proasta este ca si tanara generatie de "politicieni" este educata tot de indivizi care se ocupa cu scrisori deschise;
    politica se face cu strategia unui militar si inteligenta unui diplomat de talia lui Titulescu; in rest, fiecare tara are bucataria ei indiferent cat este de goala; din nefericire, romanii au inclinatii spre chestii existentiale gen Elodia, la fel cum aveau si taranii improprietariti de Cuza..si indivizii aia zaceau beti in carciumi, in timp ce un fraier ii semna actele de proprietar.
  • +5 (7 voturi)    
    aberatie.... dupa 70 de ani! (Marţi, 28 iunie 2011, 15:21)

    dodu [anonim]

    ". In goana dupa un raspuns eroic, cu impactul cel mai puternic asupra telespectatorilor, ati trecut insa peste un amanunt esential: cine era ALIATUL. Adolf Hitler!"
    Adolf Hitler era in 1941 seful celui mai important stat din Europa si a celei mai mari masinarii de razboi. Ca prin '44 s-a decoperit si alte chestii despre Hitler... e alta poveste!
    Dar sa vii acum la 70 de ani dupa si sa ignori realitatile vremii.....
  • -2 (6 voturi)    
    Antonescu (Marţi, 28 iunie 2011, 15:34)

    mihair [anonim]

    Vad ca este acreditata persistent ideea ca Antonescu a fost un criminal deoarece a trimis la moarte sute de mii de evrei si tigani. Absolut inexact si incomplet: acelasi Antonescu a trimis la pieire sigura si sute de mii de soldati ai Armatei Romane care nu aveau ce cauta la Stalingrad si Odessa dupa ce au eliberat Basarabia si Bucovina. In calitate de sef al Sectiei de Operatii, Sef al marelui Stat-Major si Ministru de Razboi, Antonescu stia mai bine decat oricine halul in care se afla Armata Romana: neechipati corespunzator, slab inarmati, prost aprovizionati, lipsiti de suficiente munitii, rau hraniti si insuficient de instruiti. Au fost carnea de tun a germanilor. Sarmanii, nu-i uitati.
  • -5 (7 voturi)    
    sunt curios... (Marţi, 28 iunie 2011, 15:38)

    jos_iliescu [anonim]

    Sunt curios cat timp mai ramane domnul Alexandru in PDL. Si daca pleaca, sunt curios cum pleaca: de buna voie, sau obligat?
    Atunci ne vom lamuri si cat de democratic este de fapt si PDL-ul.
    • +5 (9 voturi)    
      prietene, nu ai inteles nimic (Marţi, 28 iunie 2011, 15:54)

      efren [anonim] i-a raspuns lui jos_iliescu

      omul a semnat deja cu opozitia...acum il ataca pe basescu ca sa spuna dupa ca l-au dat afara din partid datorita declaratiilor lui
  • +7 (9 voturi)    
    =mirlanie maxima (Marţi, 28 iunie 2011, 16:18)

    io [anonim]

    "stimabilul' tocmai si-a semnat demisia din partid cu aceasta mizerie de 'scrisoare deschisa'....si a mai lasat si un kkt pe presh, in loc de buna-ziua...
    probabil asta a fost scopul, altfel nu inteleg reactia virulenta si publica a acestui....intelectual (??) si senator (!!!) ales de poporul roman pentru a-l reprezenta corect in parlament, si nu a se rascula impotriva presedintelui tarii ( ales ,de asemenea de popor..)
    Dar se pare ca aceste lucruri i se par desuete stimabilului, vointa si parerea oamenilor ( din 4 in 4 ani - alegatori ) fiind irelevanta.
    La mai mare stimabile....va asteapta o carierea stralucita in USL ( sau PC?)
  • +5 (9 voturi)    
    Tradatorii Iuliu Maniu si liderii opozitiei din 47 (Marţi, 28 iunie 2011, 16:44)

    Sakra [anonim]

    Amintiti-va de Iului Maniu si de ceilalti lideri ai opozitiei din 1947, Ei nu au fost tradatori asa cum afirma, indirect, sustinatorii ex-regelui Mihai. Nu, ei au fost doar tradati de ex-regele Mihai care a refuzat sa ii gartieze, lasandu-i sa moara sau sa isi petreaca mare parte din viata in puscariile comuniste. Or daca sustii ca o persoana nu este tradator inseamna ca aprobi gesturile facute de acesta.

    Gratierea este de fapat o rejudecare a celor care o cer or atunci cand tu o respingi nu faci decat sa constati ca valorile morale/juridice dupa care s-au ghidat cei care i-au condamnat prima data sunt corecte. Cea ce inseamna ca valorile comunistilor au fost si valorile ex-regelui Mihai.


    Sustinad pe ex-regele Mihai nu faci decat, indirect, sa sustii crimele, abuzuriele comunistilor si nu numai la care a fost complice moral (cel putin) si pe care nu le-a condamant. De ce?:

    . A „vandut' LEGITIMIATE comunistilor si indirect a DELEGITIMAT (luat din argumentele) celor care au luptat impotriva comunistilor;
    . A abdicat. Sa zicem ca era lasi dar ce la impiedicat sa denunte imediat, vehemet si de fiecare data acest act;
    . Nu a condamnat comunismul;
    . Nu a denuntat ca nelegitim guvernul comunist desi fraudase alegerile;
    . Nu a condamnat pe Stalin si crimele acestuia;
    . Nici un gest de sfidare la adresa URSS sau a lui Stalin prin returnarea medaliei sau i alt mod;
    . Nu a gratiat pe Maniu sau alti lideri ai opozitiei arestati de comunisti.
    . Pana si Centrul Wiesenthal spune despre o implicare (mica dar a existat) a ex-regului Mihai holocaus. Nu vorbeste doar despre o complicitatea moarala ci despre ” implicare” deci o contributie activa nu doar pasiva.
  • +6 (10 voturi)    
    rusineeeeeeeeeeerfa (Marţi, 28 iunie 2011, 17:36)

    maria [anonim]

    unde era marele istoric ,si cand ma gandesc ca chiar il apreciam pe acesta.Pana si cei mai putini cititi isi dau seama ca e ceva putred cu cetateanul Mihai si neamul lui.Parvenitii.
    Multumesc stimate I.C.Breteanu pentru comentariile dvs.
    • +5 (9 voturi)    
      N-aveti pentru ce sa-mi multumiti!!! (Marţi, 28 iunie 2011, 18:22)

      IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui maria

      Toate aceste informatii, documente, memorii si declaratii istorice ale personajelor contemporane cu fostul rege Mihai si pe care, numai cateva dintre ele le-am prezentat, pot fi gasite pe internet. Cu un minim efort dar cu dorinta de cunoastere si de aflare a adevarului. Drama e ca foarte multi (inclusiv oamenii politici) se apuca sa faca afirmatii despre lucruri si evenimente pe care nu le cunosc si nu le stapanesc temeinic (asa cum o demonstreaza astazi si Radu F. Alexandru) si colporteaza informatii eronate sau, pur si simplu, in cazul cel mai scuzabil, sunt doar victimele anilor de indoctrinare filomonarhica de dupa 1990, dar si ale celor interesati (de-o parte sau de cealalta) sa manipuleze adevarul istoric in folos propriu.
      Fostul rege Mihai i-a tradat, printre altii, pe Maniu si Bratianu. Doi dintre cei mai importanti oameni politici care au sustinut din toate puterile lor monarhia constitutionala interbelica si, deci, pe fostul rege Mihai. Sa ne amintim ca atat Maniu cat si Bratianu au fost condamnati la inchisoare pe viata in timp ce fostul rege inca se afla in fruntea statului roman. Gratierea pentru cei doi oameni politici care au facut istorie in tara asta, gratiere care statea in puterea fostului rege Mihai, n-a venit niciodata. Si care, dupa cum bine se cunoaste, si-au sfarsit zilele in temnitele comuniste.
      Pentru a ilustra crezul politic a lui Iuliu Maniu este semnificativ un episod din 1946, din timpul procesului întocmit de autorităţile comuniste împotriva lui Ion Antonescu. Adversari de idei, Maniu nu a ezitat să îi ia apărarea mareşalului în faţa completului de judecată, motiv pentru care se insinua că i-ar fi sprijinit politica dictatorială. La acestea, Iuliu Maniu a dat o replică memorabilă: „Oamenii politici sunt adversari, iar nu canibali”. Ii vede cineva pe tovarasii Antonescu si Ponta fiind capabili de astfel de gesturi?
      Istoria nu trebuie prezentata selectiv si partinitor, in functie de ce ii convine unuia sau altuia!
      Toate cele bune!
  • +6 (10 voturi)    
    Sa va intrebati oameni buni!!! (Marţi, 28 iunie 2011, 18:43)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Sa va intrebati oameni buni de ce nu sunt plansi adevaratii martiri ai neamului romanesc, inclusiv cei morti in temnitele comuniste (Constantin Argetoianu, Gheorghe Brătianu, Gheorghe Tătărescu, Simion Mehedinţi, Ion Gigurtu, Silviu Dragomir si multi altii) si este ridicat in slavi un "rege" tradator!? Oare de ce?

    P.S. "La fel ca în cazul procesului intentat mareşalului Antonescu în urmă cu un an şi jumătate, sentinţa era dinainte stabilită, pe baza unor acuzaţii fără acoperire materială, având la bază nu probe, ci indicaţii politice venite de la Moscova şi prezentate în haină juridică la Bucureşti. Rechizitoriul procurorului militar începea astfel: „Acţiunea trădătoare şi criminală a acuzatului Maniu, a acuzatului Mihalache şi a celorlalţi acuzaţi nu este decât o încoronare a trădării naţionale, care caracterizează întreaga activitate politică a Partidului Naţional-Ţărănesc”. Maniu era acuzat de trădare naţională, tentativă de surpare a ordinii constituţionale, răzvrătire, insurecţie armată, instigare la trădare prin necredinţă, instigare la trecerea frauduloasă a frontierei. Sentinţa de condamnare a fost pronunţată pe 11 noiembrie 1947: „Mihai I, prin graţia lui Dumnezeu şi voinţa naţională, rege al României, la toţi cei de faţă şi viitori, sănătate”. Apoi erau enumerate pedepsele. Iuliu Maniu şi Ion Mihalache au fost singurii condamnaţi la temniţă grea pe viaţă." (http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/Iuliu_Maniu)
    Cu alte cuvinte, Maniu a fost condamnat la temnita grea pe viata prin voia tovarasului "rege" Mihai proaspat premiat de Stalin cu medalia "Victoria" (sic!; "Victoria" cui?). Foarte trist.
  • +2 (6 voturi)    
    nedumerire (Marţi, 28 iunie 2011, 19:25)

    dan [anonim]

    nu am pretentia ca stiu istoria reala...in anii razboiului,Antonescu le facea pe toate??ma indoiesc.regele ce facea??astepta sa vina rusii si sa i comande arestarea "dictatorului"??cine poate ridica PIATRA???
  • -2 (8 voturi)    
    regele (Marţi, 28 iunie 2011, 20:39)

    paul [anonim]

    aceasta mocirla,alcatuita din politicienii actuali m-a obligat sa-l sustin moral pe presedinte.am facut-o ptr ca nu aveam ce sa aleg,si decat geoana mai bine basescu.dar a emite asemenea aberatii,nu credeam ca e in stare.nu inteleg!cred ca atunci cand ajung in aceste functii oamenii inebunesc(vezi,ceausescu,iliescu,etc).in paranoia lui presedintele se vrea cel mai important lider pe care l-a avut poporul asta .pe cand un atac si la adresa lui mihai viteazul?asadar,d-le,poti sa te mai nasti de 20 de ori si sa mai fi presedinte 20 de ani,dar nu vei putea niciodata sa valorezi, in inima acestui popor ,mai mult decat regele mihai
  • +1 (1 vot)    
    E tu mi fili Brutus? (Miercuri, 29 iunie 2011, 19:10)

    Mario [anonim]

    RUSINE! De ce , mai repede sau mai tarziu, multi din cei pe care ii consideram demni de a-i considera repere morale devin jeguri onaniste?
    Cind au fost ei insisi? Atunci sau acum?
  • +1 (1 vot)    
    diferenta intre majestatea sa si Ghimpu (Miercuri, 29 iunie 2011, 22:20)

    Radu [anonim]

    cu prilejul ceremoniei de la Moscova din mai Ghimpu, fostul presedinte interimar moldovean a refuzat sa participe afirmind ca Moldova este in continuare partial sub ocupatie rusa si ca el nu are ce sarbatori. Ex-regele mihai a onorat invitatia, stind la tribuna cu generali sovietici care au exterminat zeci de mii de militari romani si sute de mii de romani in gulag. Cred ca nu mai e nevoie sa spunem ca ce a zis Basescu se sustine prin fapte.