Vanghelie a plecat in SUA, unde spune ca va participa la o conferinta alaturi de Obama si Netanyahu

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:04 Actualitate | Politic

Marian Vanghelie
Foto: AGERPRES
Primarul Sectorului 5, Marian Vanghelie, a declarat, sambata, inainte de plecarea in Statele Unite, ca va participa, in SUA, la invitatia American Israel Public Affairs Committee (A.I.P.A.C.), la o conferinta alaturi de presedintele american Barack Obama si de premierul israelian Benjamin Netanyahu, potrivit Mediafax.

"Onorez invitatia pe care am primit-o de la A.I.P.A.C., care este asociatia evreilor americani, unde participa si domnul Netanyahu, si domnul Obama, vor lua si cuvantul", a spus Vanghelie, la Aeroportul Henri Coanda, inainte de plecarea spre Statele Unite.

El a aratat ca pleaca intr-o noua vizita in SUA pentru a se intalni cu cei care doresc sa investeasca in Romania.

"Ma intereseaza intalnirile cu agentiile americane care dau credite pentru societatile comerciale care pot sa vina sa investeasca. Ma intereseaza sa am din nou discutii pentru a incerca sa-i aducem pentru investitia pe care o dorim in cartierul eco din Ghencea", a spus Vanghelie.

El a precizat ca va avea o intalnire si la Institutul Partidului Democrat din America privind problemele romilor, americanii fiind interesati de ceea ce a reusit sa faca pana acum in relatia sa cu Bruxelles-ul pe aceasta tema.

"Incercam sa strangem tot ce inseamna oameni de valoare din Romania, ca sa putem sa influentam intr-un fel sau altul pozitiv pe cei care sunt interesati din America sa vina sa faca investitii. Colaborarea cu America, de acum incolo, trebuie sa fie mult mai importanta, dupa ceea ce se intampla cu scutul antiracheta", a opinat Vanghelie.

El a precizat ca vizita sa in America este "o chestie de normalitate".

"Ce vreau sa fac trebuie sa faca mult mai multi politicieni. E o chestie de normalitate, lasand glumele deoparte, in Romania. Ca glumim si am ramas cu glumele. Restul nu mai reusim sa facem nimic. Nu plec in America doar ca sa ma duc sa ma plimb cateva zile, sa vin inapoi si sa fac 30 de ore dus si intors", a spus Vanghelie.

El a aratat ca nu are emotii in ceea ce priveste intalnirea cu Barack Obama.

"Eu sunt emotionat in fiecare zi, sa stiti", a spus Vanghelie.

Intrebat ce va face daca il prinde "sfarsitul lumii" in zbor spre America, primarul Sectorului 5 a aratat ca va identifica o solutie.

"Inseamna ca voi printre putinii care scapa. Gasesc o solutie, ca nu dispare toata lumea", a spus Vanghelie.

El a precizat, raspunzand unei alte intrebari, ca exersarea limbii engleze face parte dintr-o alta etapa, apreciind ca va ajunge si acolo.

"Lasati. Asta e alta etapa, ajungem acolo", le-a spus Vanghelie jurnalistilor.

Alaturi de Marian Vanghelie au plecat in SUA si Cozmin Gusa, Georgian Pop, Oana Niculescu Mizil si Ioan Enciu.

Delegatia de parlamentari si europarlamentari ai PSD Bucuresti, condusa de presedintele organizatiei Marian Vanghelie, se va afla la Washington in perioada 21-26 mai.

Marian Vanghelie a mai facut o vizita in capitala SUA in cursul primaverii.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2268 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Oops (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:08)

    Jaff [anonim]

    Vanghelie.....te -ai bagat prin vreo loja cumva?
    • +3 (3 voturi)    
      In niciun caz,Primarul care este nu merge la Opera (Duminică, 22 mai 2011, 8:11)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Jaff

      Dl Vanghelie in niciun caz nu a intrat in vreo loja, caci nu merge la Opera.

      Motivul este simplu - nu se servesc nici seminte, nici susan, nici fistic - la intrare.

      "Patria si Dreptul Meu!"

      .
  • +5 (5 voturi)    
    vanghelie (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:16)

    ana [anonim]

    mare brinza!
  • +4 (4 voturi)    
    politica (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:23)

    roman [anonim]

    e o mare diferenta intre a spune si a face.

    doar e politician :))
  • +13 (13 voturi)    
    halal sa ne fie (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:32)

    soare [anonim]

    de cine ne reprezinta in USA. Putea sa mearga atunci si razboinicu luminii, daniela crudu sau moni columbeanu, mazare sau hrebe jr. . . . vai de capu tarii cu asemenea reprezentanti.
    • +4 (4 voturi)    
      De fapt era un job offer (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:59)

      a [anonim] i-a raspuns lui soare

      Se angajau lustragii pentru participanti si fostul coleg de munca al Camatarilor s-a gandit sa se intoarca la vechea indeletnicire, mai ales ca il ajuta si originile.
      S-a finantat transportul din banul boului de contribuabil, dar macar sa fim si noi reprezentati acolo, nu?
    • -3 (3 voturi)    
      completare (Duminică, 22 mai 2011, 0:54)

      Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui soare

      E buna lista, as adauga-o si pe Eba.
  • +3 (11 voturi)    
    Cel mai tare banc.. (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:56)

    sspaga [anonim]

    Negrul, tiganul si evreul cauta pe Goagal locuri de amplasare a scutului antiracheta :)))))
  • +6 (6 voturi)    
    Spuma noastra (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:59)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Pleaca la America-Israel Bublic Affairs Committee, Obama si evreul o sa simta un curent rece pe ceafa la intrarea lor in sala :))

    Mai degraba cred in stirea cu sfarsitul lumii decat in faptul ca astia au legaturi de orice forma cu comunitatea evreilor din america :))
    • +3 (3 voturi)    
      Spuma noastra (Duminică, 22 mai 2011, 2:13)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Cu spume la gura de pe Goagal adunate.
  • +16 (16 voturi)    
    fara cuvinte (Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:01)

    Mockito [anonim]

    Daca borfasul asta a ajuns sa ne reprezinte in lume... si daca el se considera politicianului model in Romania... as vrea sa vina sfarsitul lumii mai repede.
  • +12 (12 voturi)    
    Rationament (Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:21)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca niste extraterestrii s-ar uita la Terra si ar vedea aceasta trimitere a lui Vanghelie in SUA, ei si-ar imagina ca Romania a trimis cel mai bun dintre ei la o astfel de intalnire, nu?

    Obama va fi garantat Vanghelie :)
  • -2 (4 voturi)    
    mare e gradina (Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:24)

    bula [anonim]

    si ne mai miram cum ne trateaza unii altii, nu cred ca in anumite cercuri bascalia din romania e primita ca atitudine diplomatica. pe de alta parte, ...romania e la cel mai de jos nivel din ultimii 400 ani.
    • +1 (1 vot)    
      ooooo (Luni, 23 mai 2011, 0:17)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui bula

      ai uitat de Iliescu?
  • +13 (13 voturi)    
    sa vedeti (Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:54)

    Gigi [anonim]

    ca rezolva asta conflictul din orientul mijlociu.:d
    niste mici si bere si sa rezolva pac pac
  • +6 (6 voturi)    
    Vizita lui Vanghelie in America (Sâmbătă, 21 mai 2011, 17:40)

    costel [anonim]

    Cred ca vizita este cumparata de cei care pleaca.Contra a 100 de dolari poti obtine titlul de doctor asa cum l-a obtinut si Dan Voiculescu.
  • +4 (4 voturi)    
    De unde banii? (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:33)

    mircea [anonim]

    Ai cui bani mai toaca acum C.Guse?
  • +5 (5 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:40)

    Sakura [utilizator]

    Pe evrei îi credeam mult mai deştepţi, nu mă aşteptam să se asocieze cu asemenea caricaturi.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca cu adevarat (Sâmbătă, 21 mai 2011, 20:38)

      Hess [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Se va intalni cu Obamel si Bibi parca vad ce se va discuta.Of cat de harnici santem noi ,cat de cinstiti si ne omoram sa ne integram dar al ,,dreaq,, Romani nu ne dau voie, este rasisti dom-le.Ceva despagubiri si pt gura lor.Of of viata mea.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca platesti bine. (Sâmbătă, 21 mai 2011, 21:58)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Te invita si pe tine.Ce vrei ,sunt evrei si pentru ei banul nu are miros.Cat despre Obama si Netanyahu,mai vorbim cand se intorc din America.Sigur gasesc ei o explicatie.A vorbit Vanghelie despre intalnirea cu respectivii domni si Vanghelie poate spune multe si sa spuna ca a glumit.
  • +5 (5 voturi)    
    GUSA ce cauta ? (Sâmbătă, 21 mai 2011, 19:00)

    Claudiu [anonim]

    Vanghelie ca Vanghelie, dar Gusa ce cauta in SUA, s-a plictisit de frecat menta in Romania ?
    • 0 (0 voturi)    
      Gusa a gasit niste fraieri sa le pape banii. (Duminică, 22 mai 2011, 11:47)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Se pare ca in zona Vanghelie din PSD mai sunt posibilitati de papat din banii negri acumulati.De ce a-ti crede ce spune Guse!Nici PIN,nici alte actiuni ale lui Guse ,inclusiv Geoana presedinte nu au avut succes.Dar cand sunt bani,Guse gaseste oportunitati sa fie cheltuiti.Doar nu sunt banii lui.Si nici bani munciti.
  • +3 (3 voturi)    
    naspa rau (Sâmbătă, 21 mai 2011, 20:23)

    MirceaA [utilizator]

    ia sa vedeti ca ni-l impun astia ca presedinte. Se vor intoarce toti tiganii din lumea larga si vor pleca cei care stiu sa scrie.
  • +7 (7 voturi)    
    naspa jobul lui Obama, (Sâmbătă, 21 mai 2011, 20:55)

    alex [anonim]

    sa te intilnesti cu toti papagalii si sa trebuiasca sa ii tratezi ca pe oameni respectabili....
  • +2 (2 voturi)    
    Vanghelie ..... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 23:16)

    wasabi [utilizator]

    Delegatia de parlamentari si europarlamentari ai PSD Bucuresti, C O N D U S A de presedintele organizatiei Marian Vanghelie, se va afla la Washington in perioada 21-26 mai.


    O adevarata delegatie, mai o poza ...mai un mic....o bere...mai o behetura la aeroport pt presa...niste sclifoseli la TV...si uite asa mai luam niste voturi ....ca deh lor le PASA de soarta la romani. nu vedeti cat se zbat ei pt noi? Credeti ca nu le este greu sa mearga la SUA ...si sa lase furaciunile din tara ..pt cateva zile ?
  • +1 (1 vot)    
    shmen.ro (Duminică, 22 mai 2011, 0:13)

    seba [anonim]

    Vanghele for President! Yes...we can!!!
  • +1 (1 vot)    
    tov Iliescu va fi mandru!! (Duminică, 22 mai 2011, 1:54)

    nicolae [anonim]

    (null)
  • +2 (2 voturi)    
    Din Ianuarie (Costum sifonat) (Duminică, 22 mai 2011, 7:10)

    Vizitiul [utilizator]

    Asta e din Ianuarie, uitati-va ce sifonat este:

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/vanghelie-ntlnire-cu-un-asistent-al-lui-obama-918905.html

    Asa s-o prezenta si in fata lui Barak Obama?

    Ce rusine imi este, pe cuvant :(
  • +1 (1 vot)    
    Obama si Netanyahu (Duminică, 22 mai 2011, 9:00)

    gabriel.pop [anonim]

    s-au intilnit vineri si asta a plecat simbata???
  • +1 (1 vot)    
    Vanguelle minte (Duminică, 22 mai 2011, 9:38)

    Buburuz Cardeala [anonim]

    Meet some of the most influential men and women whose decisions will affect the future of America and Israel. This event is reserved exclusively for those who contribute a minimum of $3,600 annually to AIPAC.....deci Vanghele tata, pe tine cam cat te-a costat? Ca moca nu cred sa faca aia poze cu tine desi esti o mare personalitate. Eruditule
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Duminică, 22 mai 2011, 11:35)

    Gigi Kent [anonim]

    Oricat de penibil ar fi Vanghelie ... daca da mana cu Obama inaintea lui Basescu o sa ma tavalesc pe jos de ras :))
  • 0 (0 voturi)    
    este clar (Duminică, 22 mai 2011, 11:41)

    ady [anonim]

    vine sf lumii...
  • 0 (0 voturi)    
    pai (Duminică, 22 mai 2011, 11:43)

    gopo111 [utilizator]

    o sa linga dupa obama ca in rest nimic de el , si eu il stiu pe obama am stat in acelasi cartier, dar el nu ma stie pe mine, asa ca ma ;ot lauda si eu ca il stiu, asa il stie si ala vanghelie, se mai lauda ca ala ca el e miezul din pepene
  • 0 (0 voturi)    
    Chestie de istetime (Duminică, 22 mai 2011, 12:26)

    EE [anonim]

    Eu incep sa trec peste toate prejudecatile si sa pun o vorba buna. Se pare ca nu e nevoie de multa scoala ca sa ai mai mult bun simt decat superpoliticienii extra-titrati pin inalte scoli diplomatice si sa fii suficient de istet incat sa vizitezi SUA in loc de Brazilia sau Papua Noua Guinee, chiar platind cativa bani. Intelectualii nu dau bani pe conferintele lor simandicoase?
  • +1 (1 vot)    
    mizeriile au tupeul sa zica ca vorbesc in numele (Duminică, 22 mai 2011, 12:56)

    rtrt [anonim]

    tarii?Vanghelie,profanatorul de morminte,si Oana Niculescu Mizil, bolsevica ,''urmasa lu Stefan cel Mare'',care este?Pentru noi ar fi mai bine daca avionu cu astia nu mai decoleaza...
  • +1 (1 vot)    
    Ce nu se potriveste ? (Duminică, 22 mai 2011, 14:22)

    Catz Kitty [utilizator]

    E negru ca Obama si evreu ca si Netanyahu :)
    • 0 (0 voturi)    
      ha (Luni, 23 mai 2011, 0:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

      iar aia doi sunt la fel de hoti ca el