Senat: Alimentele vor fi inscriptionate cu buline colorate, in functie de riscul asupra sanatatii

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 16 mai 2011, 18:32 Actualitate | Politic

Senatul a adoptat luni, cu 54 voturi "pentru", 42 "impotriva" si trei abtineri, un proiect de lege care prevede inscriptionarea etichetelor produselor alimentare cu buline rosii, portocalii sau verzi, dupa gradul de risc asupra sanatatii, informeaza Mediafax.

Proiectul introduce obligativitatea ca etichetele produselor alimentare sa contina o bulina, cu diametrul de 1,5 centimetri, de culoare rosie, portocaliu sau verde.

Bulina verde marcheaza un produs alimentar sanatos, care nu prezinta vreun risc pentru sanatate.

Bulina portocalie semnalizeaza ca produsul respectiv trebuie consumat cu moderatie, in timp ce bulina rosie atentioneaza ca produsul alimentar in cauza contine substante sau aditivi alimentari care pot avea efecte daunatoare asupra sanatatii.

Criteriile de acordare a bulinelor vor fi stabilite de Ministerul Sanatatii, in functie de tipul si cantitatea aditivilor alimentari.

Propunerea legislativa a fost initiata de senatorul PDL Florian Staicu.

Senatul a fost prima Camera sesizata.


Citeste mai multe despre   






















1129 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Intrebare (Luni, 16 mai 2011, 18:52)

    Vizitiul [utilizator]

    Care este codul CAEN pentru activitati de creare de buline? Vreau sa-mi fac firma, am deja contracte asigurate si incheiate. Da ma, le-am incheiat, incasam, pe urma facem firma. Stiu io mai bine, nu-mi spui tu cum sa fac treaba :)
  • +4 (4 voturi)    
    si cine va decide in ca baza care sunt sanatoase? (Luni, 16 mai 2011, 18:53)

    cccdan [utilizator]

    niste idioti analfabeti, cum se intampla de obicei cand vine vorba de dat cu parerea despre aditivi si altele? oameni de stiinta? am serioase dubii ca astia din urma...
  • +3 (3 voturi)    
    Doau lucruri (Luni, 16 mai 2011, 19:57)

    laur [anonim]

    1. Cate produse cu bulina verde vom vedea?
    2. Cate proiduse cu bulina rosie vom vedea?

    Prietenii inteleg de ce :)
  • +6 (6 voturi)    
    Suna bine (Luni, 16 mai 2011, 20:07)

    nano2k [utilizator]

    Orice e in interesul consumatorului, ajutandu-l sa inteleaga mai bine ceea ce manaca si pe ce da banii obtinuti cu truda este bine.

    Sunt totusi curios care vor fi normele metodologice, adica cum se va face distinctia intre cele 3 tipuri de alimente. Sper totusi sa fie o lege buna aplicata bine, altfel... stiti voi...
  • 0 (4 voturi)    
    nu poti sa nu ... (Luni, 16 mai 2011, 20:07)

    Stoned [utilizator]

    ... ai incredere chiar in nimic din ce misca pe taramul romanesc.
    Daca totusi nu ai sesizeaza, pune jurnalistii la treaba, informeazate, implicate cumva sa fie totu ok.
    Eu zic ca e o initiativa F buna: vine in sprijinul oamenilor ca nu au nicio treaba cu cititul etichetelor si chiar daca o fac din cand in cand nu inteleg nimic.
    Solutia celor suspiciosi? Votati cu verzii ... aia chiar nu se joaca cu asa ceva.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte Interesant (Marţi, 17 mai 2011, 6:31)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui Stoned

      1. Banuiesc ca va fi un singur SRL autorizat sa fabrice bulinele. Nu te joci cu legea ...
      2. Repet ce a spus "nano2k" - Ministerul Sanatatii va elabora normele metodologice?Aia habar nu au pe ce lume se afla.
      Ca fapt divers, obisnuita paine alba ar trebui etichetata cu roz, pentru ca pe termen lung priveaza organismul de fibre esentiale. Dar stai, nu avem roz si vom pune pe franzele bulina verde desi orice nutritionist iti va demonstra contrariul.
      3. Pentru "stoned". Eu nu am de gand sa votez cu Garcea, chiar daca e verde acum.
  • 0 (0 voturi)    
    "Super" (Marţi, 17 mai 2011, 8:16)

    vanatorul [anonim]

    Si daca toate produsele sunt cu bulina rosie/galbena/verde ajungem de unde am plecat. E o prostie.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 17 mai 2011, 10:02)

    anonim [anonim]

    O mare aberatie. In primul rand daca un produs e daunator sanatatii n-ar trebui sa se afle pe piata. In al doilea rand, nimeni nu va pune alta bulina decat cea verde pe propriul produs, pentru ca nimeni nu e nebun sa-si saboteze singur afacerea.

    Rezolvarea problemei aditivilor alimentari potential nesanatosi este una foarte simpla si la indemana. Impozit suplimentar pentru orice aditiv care nu a fost testat pentru efecte secundare pe o perioada minima de 50 de ani. Alimentele artificiale ar deveni astfel mai scumpe decat cele naturale, deci nimeni n-ar mai consuma.

    Ne bucuram ca avem alimente ieftine, dar statul (adica tot noi) cheltuie miliarde pe spitalizare si tratamente pentru a contracara efectele alimentatiei nesanatoase. Practic ne furam singuri caciula, de fapt nu singuri, ci cu complicitatea statului, care in loc sa lase costurile cercetarii efectelor secundare asupra sanatatii in seama producatorilor, le arunca tot asupra noastra.

    Dar asta nu se va intampla niciodata pentru ca "ar afecta concurenta" si "dreptul de al alege" al consumatorului. Ce conteaza ca se face pe banii si sanatatea consumatorului.
  • 0 (0 voturi)    
    ce ne facem (Marţi, 17 mai 2011, 15:12)

    nahir [utilizator]

    daca e daltonist cel care pune bulinele?
    oricum, ingredientele, inclusiv e-urile, sunt atat de marunt scrise incat ti-ar trebui un microscop portabil, ca sa nu mai vorbim de necesitatea un dictionar explicativ, atat pt. e-uri cat si pt. termenii care le inlocuiesc deseori.