Coalitia de guvernare se reuneste marti dimineata pentru a discuta despre o eventuala remaniere sau schimbare a premierului Emil Boc - surse

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 16 mai 2011, 14:32 Actualitate | Politic

Coalitia de guvernare se va reuni marti dimineata la Palatul Victoria pentru a discuta o eventuala remaniere a cabinetului sau schimbarea premierului Emil Boc din functie, au declarat pentru HotNews.ro surse parlamentare. Membrii UDMR, UNPR si cei ai Minoritatilor vor fi consultati in acest sens.

Potrivit surselor citate, discutiile se vor axa pe sansele de validare pe care le-ar avea un nou Guvern in fata Parlamentului si pe mobilizarea generala a parlamentarilor coalitiei.

Surse politice sustin ca, planul  stabilit inainte de Conventia PDL viza ca premierul sa demisioneze marti insa exista posibilitatea ca ziua sa fie amanata.

In aceasta seara, incepand cu ora 18.00, se va reuni in sedinta noul Birou Permanent al PDL. Cel mai probabil, se va discuta cat de oportuna este o schimbare a premierului.

Surse politice citate duminica de Hotnews.ro au sustinut ca rezultatul Conventiei PDL este un troc facut de Emil Boc cu Traian Basescu. Basescu i-ar fi acordat sprijinul total lui Boc in schimbul promisiunii de a renunta la fotoliul de premier.

Potrivit surselor citate, in urmatoarea perioada vor incepe dezbaterile in interiorul PDL legate de schimbarea Guvernului Boc.

Aceleasi surse sustin ca Blaga si oamenii sai refuza ideea numirii unui premier tehnocrat, fapt care ar putea crea mari probleme planului lui Traian Basescu. Vasile Blaga controleaza grupul parlamentarilor PDL din Senat, fapt care ar pune piedici majore validarii unui premier tehnocrat de catre Parlament, la fel si o parte din deputati.

Sursele citate sustin ca un al doilea obstacol identificat este si alegerea unei premier independent cu credibilitate in randul electoratului si, in acelasi timp, care sa primeasca si votul politic al Coalitiei PDL-UDMR-UNPR si al Minoritatilor. Numele fostului pesedist Mihai Tanasescu a fost vehiculat in presa in ultima perioada drept un candidat eligibil si de catre parlamentarii PSD.


Citeste mai multe despre   






















2937 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Cred ca ar trebui sa ramana! (Luni, 16 mai 2011, 13:56)

    mircea [anonim]

    Dupa parerea mea Boc este cel mai bun prim-ministru de dupa revolutie. A facut extraordinar de multe lucruri bune:
    - impozitul forfetar pentru cei care foloseau firmele ca mijloc de evaziune fiscala
    - legea pensiilor pentru ca smecherii lasati de PSD cu 70% pensie din ultimul salariu umflat de parca ar fi castigat la loto sa primeasca conform cat au cotizat
    - legea salariilor pentru ca o secretara sau sofer care se ocupau de sefii lor sa nu mai ia salarii cat un ministru, sau secretar de stat
    - Codul Muncii si zeci de mii de contracte de munca inregistrate in cateva zile, nu cum au organizat PSD si PNL tara ca era plin de oameni care munceau fara contracte
    - Procurorii, DNA, Fiscul au avut liber sa-si faca in sfarsfit dupa 20 ani treaba si asa au inceput sa dea socoteala si marii si micii ilegalisti. Vamesi, moguli, politisti, primari etc etc toti au inceput sa dea socoteala in fata legii.. Normal, ca depindeam si de tagma independentilor judecatori care poate ar trebui sa se gandeasca la cata nedreptate si injustitie au facut tarii si atator oameni chiunuiti prin faptul ca au aparat si inca mai apara infractorii de legile tarii. Dar asta nu tine de primul ministru pentru ca avem separatie puterilor in stat.

    Deci, Boc este de departe cel care a facut ce trebuia in Romania. Dar, modul in care a fost explicat a fost jalnic si indivizii care trebuiau sa se ocupe cu informarea cetatenilor, chiar educatia lor (de ex. smecheria e o strategie pe termen scurt pentru ca restul o sa invete si o sa devina si ei smecheri si atunci sistemul cade singur) au fost total neprofesionisti..aici e de lucrat mult!!
    • -3 (9 voturi)    
      lol (Luni, 16 mai 2011, 15:19)

      me [anonim] i-a raspuns lui mircea

      "Procurorii, DNA, Fiscul au avut liber sa-si faca in sfarsfit dupa 20 ani treaba si asa au inceput sa dea socoteala si marii si micii ilegalisti" - pe bune?!?! spune-mi unu bagat si condamnat din astia smecheri!
      - codul muncii e extrem de discutabil... are si parti bune, dar are si parti rele, nu e o chestie atat de extraordinara
      - impozitul forfetar a pus multe firme pe butuci... firme care chiar incercau sa faca ceva! ceea ce trebuia sa faca e sa puna fiscu la punct nu sa dea legi aberante pentru ca iti garantez ca evaziunea fiscala e extrem de puternica in romania...
      cu celelalte 2 puncte pot spune ca-s de acord daca chiar au facut ceva pentru asta
      • 0 (0 voturi)    
        Ai spus bine. (Luni, 16 mai 2011, 20:15)

        mvm [anonim] i-a raspuns lui me

        Unele firme"incercau sa faca ceva".De fapt le incurcau pe celelalte firme viabile,prin smecheriile de transfer intre diferite firme.Cunosc multe cazuri de firme care au dat faliment dupa introducerea impozitului forfetar,dar nici-una nu era o firma serioasa."Incerca sa faca ceva,adica sa incaseze niste bani de la firma la care lucra individul,sau de la alte firme pe baza unor false servicii prestate.Un control sumar ar fi constatat ca indivizii erau paranormali,fiind in mai multe locuri in acelasi timp.Luau o leafa modesta de la o firma oarecare,iar restul se incasa pe firma de la diferite alte firme,iar la sfarsit bilantul arata zero lei beneficii.Erau multe ciudatenii cu aceste firme paravan.Dar inca nu au disparut toate aceste firme.
    • +3 (7 voturi)    
      Il stimez pe boc ca si tine dar forfetarul a fost (Luni, 16 mai 2011, 15:49)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui mircea

      o prostie....
      Nu au picat numai firmele ca faceau evaziune fiscala au picat mult mai multe firme,. corecte.

      Daca ti ao viermi intestinali nu iei cianura, pt ca mori si tu pe linga viermii din tine.
      In rest sunt de acord cu tine si cu Boc.
  • -1 (7 voturi)    
    VĂĂĂĂ RUGĂĂĂM....NU-L DEMISIONATAAATZI ! (Luni, 16 mai 2011, 14:06)

    MIHAI 2 [anonim]

    Asta cu schimbatul Premierului a fost
    un șmen ca sa pară că in discutie
    ar fi DOUĂ MIZE.
    Lupta lui Basescu s-a incheiat sambata
    cu victoria lui indiscutabila.
    Nici vorbă de inlocuirea lui Boc !
  • -5 (9 voturi)    
    Vointa Presedintelui Basescu este Suprema! (Luni, 16 mai 2011, 14:14)

    Alin [anonim]

    Coalitia va lua act de vointa Presedintelui Traian Basescu, Conducatorul nostru Neobosit. In rest, poate sa discute ce vrea si cat vrea, dar cand e ceva de decis in Coalitie, atunci se ia act de indicatiile Presedintelui Basescu si se face intocmai!
  • +1 (1 vot)    
    Autoarea articolului... (Luni, 16 mai 2011, 14:35)

    Paganel [anonim]

    ... se află în "război" cu limba română!... Ce se poate înţelege din acest paragraf? Citez: "Aceleasi surse sustin ca Blaga si oamenii sai refuza ideea numirii unui premier tehnocrat, fapt care ar putea crea mari probleme planului lui Traian Basescu. Vasile Blaga controleaza grupul parlamentarilor PDL din Senat, fapt care ar pune piedici majore validarii unui premier tehnocrat de catre Parlament, la fel si o parte din deputati." Citat închis.
    Că "o parte din deputaţi" nu aparţin Parlamentului? Sau orice altceva, decât presupun că dorea Domnia Sa. Aşa că încerc să reformulez acelaşi paragraf, încât să aibă logică:
    Aceleaşi surse susţin că Blaga şi oamenii săi refuza ideea numirii unui premier tehnocrat, fapt care ar putea crea mari probleme planului lui Traian Băsescu. Vasile Blaga controleaza grupul parlamentarilor PDL din Senat (precum şi o parte a deputaţilor aceluiaşi partid), fapt care ar pune piedici majore validării unui premier tehnocrat de catre Parlament."
    Mă îndoiesc că îmi veţi publica opinia, dar o voi trimite, deoarece nu suport "siluirea" limbii române!
    • 0 (0 voturi)    
      mai Paganele (Luni, 16 mai 2011, 17:05)

      Mac [anonim] i-a raspuns lui Paganel

      Dupa cum ai putut observa te-ai inselat in privinta publicarii opiniei tale. Sunt absolut sigur ca te inseli foarte des si foarte multe privinte. Sa stii ca nu e totul sa stii sa scrii in limba romana. Este mai important ce si cum gandesti, ce atitudiine ai, ce mesaje transmiti celor din jurul tau, cum comunici cu semenii tai.
  • +4 (6 voturi)    
    Aiurea (Luni, 16 mai 2011, 14:46)

    Andradda [utilizator]

    Adica oamenii lui Blaga vor vota impotriva unui premier tehnocrat ales de Basescu?
    Hai sa fim seriosi.
    Poate ca o sa discute si o sa-si spuna fiecare parerile dar in niciun caz nu se va ajunge la asa ceva.
    Daca Basescu va numi un premier, indiferent care ar fi acela, oamenii lui Blaga nu se vor opune in plenul Parlamentului.
    In acest caz pot deja de-acum sa-si faca transferul de la PDL la USL, fara sa mai tot tina sedinte si consultari

    Singura problema e la UDMR, nicidecum la PDL (aripa Blaga).
  • -1 (3 voturi)    
    Ar fi pacat sa plece bocanila (Luni, 16 mai 2011, 16:39)

    FAQ Romania [utilizator]

    Bocanila ar trebui pastrat premier, cel putin pana la "locale", de preferat chiar pana la "parlamentare". Cu cat este pastrat mai mult, cu atat sunt sanse mai mari ca manelistii din pdl sa nu mai ajunga in parlament iar tara sa se apuce de reconstructie si, neaparat, de refecearea legaturilor cu Europa - care au fost distruse pentru ca mai nou am ajuns sclavii unor grupuri obscure din America. Istoria va arata pe cat si pe ce a vandut marinelul basescu viitorul acestei tari.
  • 0 (2 voturi)    
    Ne place, ne intereseaza mult (Luni, 16 mai 2011, 17:27)

    monica L [anonim]

    Sintem ochi si urechi. Vibram.
  • +2 (2 voturi)    
    Boc poc (Luni, 16 mai 2011, 19:03)

    Adrian US [anonim]

    Nu stiu daca Boc va fi dewmis sau nu dar eu va pot face o predictie. Boc va candida la presedentie. Si sa nu ziceti ca nu v-am spus. :)

    Din puctul meu de vedere e cel mai capabil premier pe sare l-a avut si il are romania din ultimii 20 de ani.

    Adrian US