Boc a castigat din primul tur cu 62%, Blaga a luat 34%. Ce urmeaza: pleaca Boc de la Guvern? Vezi in text strategia lui Blaga

de Redactia Politic     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 mai 2011, 20:54 Actualitate | Politic

Emil Boc
Foto: HotNews / DP
Emil Boc a fost reconfirmat in functia de presedinte PDL cu 62% in timp ce adversarul sau, Vasile Blaga, a luat 34% din voturile celor peste 1400 de delegati care au votat sambata la Conventia Nationala a partidului. Potrivit surselor HotNews.ro,  Vasile Blaga impreuna cu sustinatorii sai discuta in noaptea aceasta strategia pentru a doua zi de Conventie. Se ia in calcul retragerea totala sau partiala a candidaturilor oamenilor lui Blaga. Este vorba de functiile din Biroul Permanent (prim-vicepresedinte, vicepresedinti si secretar general). Aceleasi surse sustin ca in tabara castigatorilor incep negocierile pe functii si discutiile pentru retragerea lui Emil Boc din Guvern.
  • Presedintele Traian Basescu se va intalni din nou cu Emil Boc pentru a discuta strategia pentru Guvern. Potrivit surselor HotNews.ro, seful statului s-a intanlit si vineri seara, la Cotroceni, cu Emil Boc si Vasile Blaga. 

Emil Boc s-a gandit sa-i propuna lui Vasile Blaga o functie onorifica insa, sustinatorii infrantului dau asigurari ca va fi refuzat. Echipa lui Blaga discuta in cursul noptii la sediul din Modrogan strategia pentru a doua zi a Conventiei. Potrivit surselor citate, Blaga intentioneaza sa-l lase pe Boc si echipa sa sa-si asume integral conducerea partidului iar in cazul unui eventual esec sa-si maximizeze astfel sansele de a prelua, dupa alegeri, partidul.

In cursul noptii de sambata, se vor negocia functiile pentru Biroul Politic. O eventuala retragere a candidaturilor oamenilor lui Vasile Blaga va duce la negocieri intre sustinatorii lui Boc, deoarece sunt mai multi candidati in echipa premierului decat functii disponibile.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6687 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Nebun... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:01)

    mike [anonim]

    ...sa fie cel care isi inlatura sluga perfecta...
  • -4 (8 voturi)    
    Cu Boc, PDL-ul se duce la fund (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:01)

    Flacara Portocalie [anonim]

    Mai trebuie asteptat doar inca un an.
  • +1 (3 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:20)

    Trojan.H [utilizator]

    OK
  • -2 (8 voturi)    
    Amin!!! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:31)

    catalin_mattei [utilizator]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!!! ( la PDL fac referire)...
  • -2 (8 voturi)    
    foarte bine! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:32)

    iotiobag [utilizator]

    in fond ,fiecare pasare moare pe limba ei piere!
  • +9 (13 voturi)    
    bravo ! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:44)

    sigheteanu [anonim]

    Emil Boc merita acest rezultat ! Bravo lui si mult succes pe mai departe !!!
  • +4 (8 voturi)    
    Nu zau.... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:48)

    Andradda [utilizator]

    Acum apare scenarita...
    mai usurel domnilor.
    Ca la ora asta habar n-aveti ce are Blaga de gand.
    Dar voi o dati inainte cu premonitiile!
  • -2 (6 voturi)    
    sper sa-l aleaga pe coruptul de OLTEAN primvice (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:49)

    fost proprietar [anonim]

    ca sa-si poata ccontinua traficul cu dosare de despagubire de la ANRP, unde si-a promovat amanta sefa secretar de stat , pusa sa-i blocheze pe fostii proprietari in obtinerea drepturilor valoroase la Fondul Proprietatea. Ca sa-i determine sa le vanda samsarilor aflati in slujba lui Oltean, care misuna prin Autoritatea ptr Restituirea Proprietatilor ca la ei acasa. Nici pe vremea PSDului nu se intampla asa ceva grotesc. MAFIE cu interlopi pe fatza !! Iar DNA refuza sa intervina, sa ia dosarele la puricat...
  • +1 (7 voturi)    
    Ura! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 22:03)

    Terente [anonim]

    Io sunt bucuros, sincer, că a ieşit Boc. Delegaţii, ca să zicem aşa, au ales "răul cel mai mic". Lăsând gluma deoparte, Boc este garanţia. Garanţia că trenul ăla de care vorbea Blaga nu va opri sau va sări cumva de pe şine, în marşul lui triumfal spre prăpastie. Amin!
  • +5 (7 voturi)    
    AR FI... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 22:05)

    MARIA DIAMANDESCU [anonim]

    ..extrem de neamical acest gest al sustinatorilor d-ului Blaga!..sunt oameni valorosi care ar fi pacat sa sufere de o vanitate fara rost!...pesemne ca nu mai au taria ca in teritoriu sa promoveze politica Guvernului, pe care si asa, nu prea s-au obosit sa o explice!..valoarea ti-o arati in momentele grele si nu cand esti "pe cai mari"!..dar de...nu toata lumea e Traian Basescu!
  • -2 (4 voturi)    
    e timpul sa mai si schimbam din ei tovarasi (Sâmbătă, 14 mai 2011, 23:01)

    dica [anonim]

    si cit faceau masinile alea bengoase platite de poporul roman???
  • -2 (4 voturi)    
    tardiv (Sâmbătă, 14 mai 2011, 23:13)

    iotiobag [utilizator]

    am postat aici acum 4 ore si inca nu mi-a aparut postarea.multumesc pentru nimic!
  • 0 (2 voturi)    
    Cine a aranjat asa cand Leul are dificultati? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 23:33)

    Era de asteptat: felicitari castigatorului [anonim]

    Zodia Leului avea dificultati azi in horoscop. Leul care a candidat nu putea sa afle lucrul asta? De ce a acceptat daca era serios la candidatura? Atata spectacol pentru nimic.
  • +1 (5 voturi)    
    felicitari !!! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 23:36)

    viorel [anonim]

    felicitari d-lui Boc.Mare om, mare caracter....mare politician!
    • 0 (0 voturi)    
      lasati, mai, mistocareala (Duminică, 15 mai 2011, 11:41)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui viorel

      E la misto, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Mare.. (Duminică, 15 mai 2011, 19:00)

      dragoshenko [utilizator] i-a raspuns lui viorel

      .. de-o schiopa - si nu doar la inaltime fizica.
  • -2 (6 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 14 mai 2011, 23:56)

    ChavaLito [anonim]

    toti sunt la fel oricine ar iesi. toti au aceeasi agenda
    indrazneste sa vezi adevarul ca inca sta ascuns
    http://adevarulascuns.blogspot.com/
  • 0 (2 voturi)    
    despre Conventia de azi... (Duminică, 15 mai 2011, 1:10)

    taranistu [utilizator]

    Alegerile din PDL seamănă teribil cu acelea din PSD de la data istorică a „reformei Geoană“. Cu personaje care poartă alte nume, se încearcă inducerea ideii că Emil Boc este neprihănita speranţă a reformei, iar lupta cu „omul mogulilor“, Vasile Blaga, este, ca în basmele pentru şcolarii fără Net la dispoziţie, cea dintre „bine şi rău“. Boc, salvatorul României, o va salva şi în continuare, ia uite câte contracte a scos din mânecă în ultimele trei săptămâni de campanie!, în timp ce Blaga va bate palma cu odioasa USL, ca dovadă că Ponta, a cărui gură depăşeşte mereu materia cenuşie, îi arată toată simpatia. PDL încearcă să mascheze evidenţa: răzbelul nu se dă pe viziuni, concepte, proiecte sau principii de guvernare, pe soluţii sau schimbări de reguli interne, ci pe posibilitatea ca hârciogii politici de la centru şi din teritoriu să-şi poată continua liniştiţi (măcar până la alegerile din 2012) ronţăiala la contractele publice şi hibernarea în sinecuri. Indiferent cine va ieşi, Boc sau Blaga, asta-i doctrina nescrisă, dar încrustată în ADN-ul politic.
    Andreea Pora, 22
  • 0 (4 voturi)    
    si? ne intereseaza cumva? (Duminică, 15 mai 2011, 2:33)

    monica L [anonim]

    Nu zau! Stiam ca simbata e noaptea muzeelor, a portilor deschise la Cimitirul Bellu, ca sint petreceri prin centru, ca e Wag the dog la Procinema, ba chiar si prostia aia de finala a eurovisionului la tevere. Sa faci din faptul ca niste jivine (zoon) politice se intilnesc prin vreo circiuma sau bordel o stire de pus pe hotnews.ro mi se pare exagerat.
    • 0 (0 voturi)    
      eşti penibilă (Duminică, 15 mai 2011, 11:36)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      Ar trebui să ştii că-n orice ţară "convenţiile" şi congresele partidelor sunt mediatizate. Asta deoarece nici expozanţii la Noaptea Muzeelor, nici concurenţii la Eurovision, nici gură-cască prin porţile deschise ale cimitirului Bellu, nici cheflii noptatici din centru nu-ţi vor stabili mersul economiei, legile, politica externă şi, în general, viaţa în următorii ani.
  • 0 (2 voturi)    
    S-AU ALES BINE ! (Duminică, 15 mai 2011, 7:13)

    STAN PATITU [anonim]

    Au ales bine. Urmeaza podul...
  • +1 (3 voturi)    
    nu chinuiti copilul (Duminică, 15 mai 2011, 7:36)

    El Condor [anonim]

    Bai, de ce chinuiti copilul tragandu-l de manute ? Mai bine l-ati bate-n cap....
  • 0 (2 voturi)    
    cine ma poate lamuri (Duminică, 15 mai 2011, 8:13)

    costa [anonim]

    Dar vreau lamuriri sincere, nu trompetiste.
    Vad ca la toate partidele este mare batalie pentru functiile de conducere. De ce este aceasta lupta? Acolo nu sunt salarii, care este scopul pentru aceasta lupta?
  • 0 (4 voturi)    
    sa plece cat mai repede !!!! (Duminică, 15 mai 2011, 8:50)

    costica [anonim]

    probabil, Basescu nu l-a sprijit pe fata degeaba, l-o fi convins sa ramana sef al PDL si noi sa scapam de el..... Basescu i-a asigurat lui Boc o iesire onorabila pe usa din fata, dar tot iesire va fi, scapam de el....o gasi Basescu unul competent si care sa nu mai fie atat de contestat in materie de competenta pentru acest post. Mai greu este ca acea persoana trebuie sa mai fie si un YESMAN pentru Basescu, ceea ce este greu de crezut ca va gasi, si bun pentru post si dependent de Basescu.... nu cred, Basescu probabil il va schimba pe Boc, uzat si la propriu si la figurat cu un alt YESMAN mai putin uzat cu care o sa ne mai chinuim pana la alegerile din 2012.... daca am suportat Bocul, om mai suporta putin... dar dupa 2012, ADIO PDL si ADIO Boc si ADIO guvernare linistita, revin scandalurile din epoca Basescu-Tariceanu !!!!!!!! Vai de mama noastra, pana scapam si de Basescu in 2014....
  • 0 (0 voturi)    
    DECIZIE CORECTA (Duminică, 15 mai 2011, 13:04)

    avatar [anonim]

    In opinia mea acest contracandidat al lui Boc ma refer la Blaga nu reprezenta o alegere benefica din considerentul ca prestatia ca si candidat la Primaria Capitalei a fost lamentabila si complet neconvingatoare si in plus marseaza la niste prietenii oarecum bizare cu persoane din PSD si UDMR gen Ioan Rus si Verestoy.Era un mare semn de intrebare daca sub eventuala lui Presedintie la PD-L acest partid ar mai fi reprezentat bastionul de rezistenta in fata hidrei ciocolatiikgbiste intruchipata de GRIVCO.