Ion Iliescu: Trebuie reanimat spiritul din decembrie 1989, puterea politica a tarii trebuie schimbata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 mai 2011, 17:41 Actualitate | Politic

In Romania trebuie reactivat si reanimat spiritul din decembrie 1989 si trebuie ca oamenilor sa le fie inspirata increderea ca se poate trai mai bine, dar pentru aceasta trebuie schimbata puterea politica a tarii, a declarat, sambata, Ion Iliescu, la Conferinta Nationala a Blocului National al Revolutionarilor, la Brasov, potrivit Agerpres.

"In primul rand, sa ne indreptam cu hotarare si sa inspiram oamenilor aceasta incredere ca se poate trai mai bine, dar pentru asta trebuie schimbata puterea politica a tarii", spune Ion Iliescu, presedinte de onoare al Blocului National al Revolutionarilor.

"Noi nu putem face reprosuri cetatenilor, dar noi trebuie sa chemam cetatenii sa gandeasca, nu numai cum a fost ales Basescu in anul 2004, dar de ce a fost reales in anul 2009, dupa cinci ani de experienta, care arata incotro se indreapta societatea romaneasca. Realegerea lui este o rusine pentru electoratul roman. Este adevarat ca voturile care au inclinat balanta au venit mai ales din afara tarii. Acum ati vazut, pregatesc votul prin corespondenta ca sa poata sa influenteze votul si pe urma au o intreaga tehnica pusa la punct pentru cumpararea de voturi. La aceste chestiuni, noi trebuie sa ridicam glasul constiintei publice a cetateanului roman, societatea civila si forte organizate care sa puna stavila acestor incercari de a perpetua aceasta guvernare paguboasa pentru tara. Acesta este mesajul pe care vi-l transmit", a adaugat presedintele de onoare al PSD.

"Este bine sa dam un mesaj de aici cu prilejul acestei reuniuni a noastre in legatura cu situatia din tara si nevoia de a ridica glasul si constiintele celor care candva au fost factorul determinant al transformarilor revolutionare care au schimbat fata tarii", le-a mai spus Ion Iliescu celor peste 200 de revolutionari din toata tara prezenti la Conferinta Nationala a BNR.

Presedintele de onoare al BNR a subliniat ca Revolutia din decembrie 1989 a fost un moment care a schimbat fata lumii, nu numai a Romaniei, care a dus la schimbari structurale in societate: "S-a prabusit o lume in anul 1989, un sistem, un stat, o structura economico-sociala, in ideea de a se construi un stat de drept, democratic".

Inainte de incheierea lucrarilor Conferintei Nationale a Blocului National al Revolutionarilor, Ion Iliescu si-a prezentat cartea "Dupa 20 de ani".


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2796 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Ce-i cu Ilici? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 17:46)

    adrian88000 [utilizator]

    Iar viseaza la teroristii lui care " trag din toate pozitiile"?
    • +3 (3 voturi)    
      cred (Sâmbătă, 14 mai 2011, 20:55)

      cred [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      cred ca voia sa spuna "spiritul din piata universitatii 90". dar se vede ca i-o fi dat miron cozma, prieteneste, cu vreo bata in cap si acum a ramas cu sechele...
  • +24 (24 voturi)    
    adica ... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 17:53)

    turistul [anonim]

    ... vrea sa mai puna de o lovitura de stat cu ajutorul moscovei ?
  • +25 (25 voturi)    
    Da tovarase iliescu (Sâmbătă, 14 mai 2011, 17:58)

    jorj [anonim]

    In 89 matale faceai temenele catre rasarit ca o sluga ce esti.Mai apoi ai fost ocupat cu multumirile adresate minerilor pt care nu ti-ai cerut scuze nici astazi. Tu esti o rusine rosie tovarase criminal.
  • +25 (25 voturi)    
    Adica ... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:01)

    bnd [anonim]

    Adica o lovitura de stat?
  • +24 (24 voturi)    
    Cine a condus tara dupa 89 (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:02)

    drak latinu [utilizator]

    Pai nu tu mai tovarase ??? Nesimtitule !!!
  • +23 (23 voturi)    
    Si ce au raspuns revolutionarii bosorogului? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:05)

    Memma [anonim]

    Pai Iliescule, tu cu mintea ta de comunist ai tot face revolutii din 89 cu vietile altora, ca tu si ai tai sa culegi roade..vezi-ti domnule de batraneti si lasa prostiile, lumea numai e asa naiva cum o crezi tu!
  • +23 (23 voturi)    
    Ce tupeu ordinar are Iliescu (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:06)

    Andradda [utilizator]

    Tocmai el sa vorbeasca de "spiritul revolutionar"
    Criminalul asta si-a pierdut mintile de tot!
    Piaza rea a Romaniei!
  • +22 (24 voturi)    
    20 de ani (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:07)

    serje [anonim]

    Au fost 20 de ani cu asasinatele bolsevice din 89, mineriade, oligarhie mafiota, plecare masiva a tineretului peste hotare, o Romanie tot mai slaba, la coada Europei.
    Cum dracu nu-i este rusine sa mai iasa in public, sa vorbeasca, sa instige la debandada, o canalie de animal.
  • +19 (19 voturi)    
    Singele decembrist s-a diluat mos teaca . (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:10)

    gilda [anonim]

    Acest zomby politic comunist vrea secera si ciocanul , cum ciocan nu mai are a ramas cu secera de limbarita vetusta.
  • +19 (19 voturi)    
    Auzi la el, bre?! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:11)

    Recatorul [anonim]

    Adica sa readucem KGB, GRU si teroristii? Asta ori s-a senilizat, ori isi bate joc de noi in modul cel mai grotesc posibil. Alo, Parchetul, ce se mai aude cu dosarele revolutiei? Nu de altceva, dar trebuie facuta odata dreptate!
  • +21 (21 voturi)    
    nedreptate (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:14)

    Kris [anonim]

    Gunoiul acesta a acceptat sa fie revolutionar orice il sustine...sunt mii de revolutionari in orase unde revolutia nu a fost decat un foc de paie...
    Unde sunt teroristii tovarase?
    Cine a tras in populatie?
    Sa vedem un vinovat...judecat
    Cine a chemat minerii in iunie sa apere neo comunistii?
  • +22 (22 voturi)    
    Piei Satana!!!! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:14)

    dvribe [anonim]

    Punct
  • +22 (22 voturi)    
    Spiritul din decembrie 89... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:15)

    roman diaspora [utilizator]

    Da, dar nu uita ca locul criminalilor e dupa gratii, Ilici!
    Justitia se reformeaza ireversibil, iar vinovatii Revolutiei din 89 vor trebui pedepsiti. Procesele se vor redeschide cu siguranta. Mamele indoliate inca mai asteapta sa fii pedepsit.
  • +18 (18 voturi)    
    Sigur ca DA ! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:22)

    judex [anonim]

    De data asta insa telefonul catre rusi in care sa le spuna cine este si ce vrea ar trebui sa fie public, ca sa stim si noi cine este si ce vrea gaska lui Ilici.
  • +19 (19 voturi)    
    In sfarsit zice ceva corect. (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:32)

    uwe [utilizator]

    I-ar sta bine fugind cu elicopterul, sau ma rog, luat prizonier cu elicopterul. Uimitor cat de nesimtit poate fi, dupa ce a nenorocit de la bun inceput sistemul politic, dupa 21 de ani zice ca trebuie schimbat. Ar trebui inchis intr-o celula inalta de 8 metri, in tavan pus un sistem 5.1 conectat la un cdplayer care sa dea pe repeat 24 de ore pe zi un cd cu "jos comunismul" strigat din strada in decembrie 89.
  • +19 (19 voturi)    
    in locul tau trimiteam minerii (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:33)

    zaboo [utilizator]

    la conventia PDL ca sa le arate ce inseamna democratia - aia pe care au invatat-o de la tine, mai animalule!!!
  • +19 (19 voturi)    
    in plus (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:34)

    valva vaii [anonim]

    Daca mai organizeaza si niste mineriade este spiritul complet. Propune cucuveaua iar o schimbare de dragul....schimbarii. Aceleasi mesaje seci din timpul celor trei mandate in care a dormit in bocancii tzarii.
  • +20 (20 voturi)    
    in 89 (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:35)

    buha [utilizator]

    in 89 sacalii securisti l-au omorat pe ceausescu si alte sute de revolutionari ca sa il inscauneze pe iliescu, perioada iliesciana e aceea de care ar trebui sa ne fie rusine!
  • +20 (20 voturi)    
    Rusinica ! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:38)

    J.C.Denton [utilizator]

    "Realegerea lui este o rusine pentru electoratul roman."
    Si realegerea ta in '92, ce-a fost ? O onoare, o mare realizare ?
    Hai nea Nelu, lasa-neeee, lasa-neeeeeeeee !!!
  • +20 (20 voturi)    
    A vorbit retrogradul Ion Iliescu (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:41)

    Don Ciccio [utilizator]

    Otrava KGB-ista nu se mai recunoaste in schimbarile acestor ultimi ani post-iliescieni; este si firesc, din moment ce statul clientelar - opera a Dinozaurului Rosu, Ilici Iliescu - incepe sa scartaie si sa se clatine din toate incheieturile.

    La cosul de gunoi al Istoriei iti este locul, Tataie!
    Mult rau ai facut acestei tari - incepand cu asasinarea cuplului dictatorial (bunii tai "pretini si tovarasi", Ceausestii) si terminand cu instigarea la violenta sociala, scopul fiind revenirea revansarda la matricea gandirii tale pro-moscovite.
  • +20 (20 voturi)    
    Tataeee (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:41)

    zet [utilizator]

    Fara sa vrei, ai zis-o bine. Trebuie reanimat spiritul revolutiei, pe care matale ai deturnat-o. Trebuie doborat comunismul si beliti comunistii si securistii. Si, cu voia dumneavoastra, ultima actiune de pe lista: ar trebui judecat criminalii revolutiei.
    Totusi, nea nelu, cum pana mea raspunzi la aceasta intrebare simpla: DUPA fuga lui ceasca au murit peste o mie de romani nevinovati! PESTE O MIE. Cine a tras in noi, nea nelule? Daca iau o arma si impusc un maidanez, sunt condamnat, si niste criminali care au ordonat omorarea in masa a unor cetateni (care aveau si ei o parere si si-o strigau in piata), isi beau linistiti cafeaua in fiecare dimineata (si mai fac si declaratii politice).
  • +19 (19 voturi)    
    Iliescu (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:45)

    nano2k [utilizator]

    Acest... expirat, ca nu zic mai mult si sa ma cenzureze Hotnews, inca mai este bagat in seama?
  • +16 (16 voturi)    
    Da , iar '89? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:58)

    anonim [anonim]

    De ce mai ai ceva "teroristi" tataie ?!?
    Ca minerii s-au cam lamurit cum sta treaba.

    Sau vrei sa mai impusti pe cineva...
  • +16 (16 voturi)    
    Apropos,pana cand revolutionari? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:02)

    traian [anonim]

    Vine cam asa:Revolutia pana la capat?Nu-i asa tovarase I.I.?
    Chiar asa,pana cand va trebui sa suporte bugetul si contribuabuilii romani plata lunara a unor drepturi mai mult decat decente pentru aceasta categorie de cxetateni care se autodeclara revolutionari?
    Normal ar fi ca de sprijinul financiar al statului sa se bucure cei raniti,cei ramasi orfani in acele zile dar nu toata multimea de revolutionari de profesie pe care Romania parca i-a infiat.DE ce si pana cand?
    Pentru revolutionarii cu stampila nu este criza in tara?
    • +2 (2 voturi)    
      Asa-i ! (Duminică, 15 mai 2011, 12:16)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui traian

      Am trait revolutia din plin, impreuna cu alti colegi de universitate. Niciodata nu ne-a trecut prin cap ca luptam pentru drepturi speciale fata de restul poporului. Ca atare niciodata nu am solicitat astfel de drepturi. Cei care au obtinut astfel de drepturi, cu exceptia victimelor, arunca o umbra asupra revolutiei, chiar daca in decembrie '89, aceeasi oameni, au fost eroi.

      Nimic nu e perfect, chiar si eroii devin profitori.
    • +2 (2 voturi)    
      pentru traian (Duminică, 15 mai 2011, 18:18)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui traian

      Ai dreptate. Sunt mii de profitori care au carnet de revolutionar.Aiurea revolutionari. De exemplu, Iliescu a fost revolutionar sau contra-revolutionar ? Dar ,sa nu ne complicam cu departajari , dificile uneori.In acceste vremuri de austeritate bugetara ar fi normal sa se taie TOATE beneficiile revolitionarilor si contra-revolutionarilor. La toti . Doar cei raniti si urmasii celor decedati ,pana au o meserie.Atat!
  • +16 (16 voturi)    
    sindrom stockholm (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:10)

    immm [anonim]

    Iliescu ne-a tras-o de nu ne-am vazut ! inca sunt multi ca merg "cracanat" din cauza minerilor, FNI-ului, furatului ...
    Si acum ne vrea din nou de cealalta parte a ... ?
    Cred ca sunt multi care sufera de sindromul stockholm ca altfel nu se explica de ce mai pare pe la stiri sinistrul personaj !
    • +1 (1 vot)    
      Старинa Новак (Baba Novac) (Duminică, 15 mai 2011, 12:39)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui immm

      Sindromul Stockholm este o empatie a victimei fata de agresor.

      In cazul nostru, este vorba de altceva. Stiai ca 30% din populatie isi petrece o parte a vietii (mai lunga sau mai scurta) in puscarie? Atractia dintre jefuitori si electorat nu este doar o simpla prostie a electoratului. Adesea, este o optiune cit se poate de rationala. Cei care isi pun intrebari naive, ca tine, sinteti o teribila amenintare pentru spiritul "haiducesc" romanesc, dezvoltat in comunism. Asa ca iti urez, mult succes ! Dar probabil vei ceda "la furat" ca atitia altii, mai ales daca o sa evoluam economic ca in ultima vreme, dintr-o criza in alta.
  • +19 (19 voturi)    
    Uite cine vorbeste.... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:10)

    Tonomatu' [anonim]

    Nu inteleg ce curaj are omul asta sa mai vorbeasca in public... Ar trebui sa se bage intr-o groapa si sa multumeasca tuturor sfintilor pentru ca a ajuns la adanci batraneti si a scapat de puscarie pentru toate mizeriile pe care le-a facut in Romania..
    Cat tupeu poti sa ai ca sa mai vorbesti despre revolutie??
    Tocmai el, care a fost unul din manipulatorii loviturii de stat din '89, care l-au scos tap ispasitor pe Ceausescu, pentru ca apoi sa ramana la putere aceeasi clica de comunisti corupti..
    Iar apoi in '90 si '91 cand au iesit studentii in strada ca sa protesteze fata de coruptia de la conducerea tarii, si sa faca o adevarata revolutie, atunci nesimtitul asta a chemat minerii din Valea Jiului in Bucuresti, ca sa ii cotonogeasca pe studenti si sa faca atatea distrugeri in oras...
    Si inca o data, la fel ca in '89 cand au fost atatia morti nevinovati din cauza manipularii cu operatii de tip "false-flag" si a folosirii strategiei de terorizare pe care a folosit-o si Bush in SUA, la fel si minerii nu au fost decat niste unelte care s-au lasat manipulate de masonul asta nesimtit...
    Intr-adevar si Basescu, alt mason si asta, impreuna cu clica lui de corupti din PD au nenorocit tara si or s-o mai nenoroceasca pana in 2014 cand se incheie 10 ani de la alegerea lui in 2004, dar nu tre sa uitam nici cei 10 ani de zile in care Romania a fost adusa la pamant in timpul guvernarii PSD (plus 4 ani in timpul lui Constantinescu, care a crezut el ca poate rezolva problemele tarii si de fapt el era legat la maini si la ochi, si probabil si la minte, in timp ce mafia isi facea in continuare de cap...)
    Se pare ca in tara asta nu poate exista o conducere normala, de oameni care sa se gandeasca la binele poporului, ci numai partide mafiote de tip PCR, PSD, PD, care isi intind caracatita peste toata tara..
    La fel cum se intindea Borg-ul din Star Trek: "Veti fi asimilati! Rezistenta este inutila!"
    • +4 (4 voturi)    
      Nu e curaj (Sâmbătă, 14 mai 2011, 20:36)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Tonomatu'

      E doar tupeu, nesimtire si iresponsabilitate!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Tonomatu (Duminică, 15 mai 2011, 18:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Tonomatu'

      Interesant nickname.... De unde stii ca Basescu este mason?
  • +15 (15 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:10)

    catalin6600 [utilizator]

    Tov. Iliescu ar trebuie stea acasa si sa scrie o carte despre realizarile sale minunate. Putin respect pentru cei care au murit in decembrie '89 ca sa vina la putere tot niste comunisti si care in frunte cu dvs, au ingropat visele si sperantele romanilor. Nu stiti sa faceti decat ceea ce ati facut o viata intreaga adica sa manipulati oamenii, sa-i instigati, sa va fie rusine. Aveti pe maini singele oamenilor nevinovati din piata universitatii cazut sub ploaia de lovituri ale minerilor. RUSINE!!!
  • +13 (13 voturi)    
    jos iliescu (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:18)

    mihai_vart [utilizator]

    Oamenii din '89 au plecat din tara dupa ce au venit minerii si au inclinat balanta votului in 2009. Le multumesc inca o data.
    Lui iliescu de ce nu ii este rusine cu oamenii pe care i-a adus in fruntea tarii alaturi de el dealungul celor 3 mandate ca presedinte al romaniei?
  • +13 (13 voturi)    
    asa-zisa revolutie 1989.... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:19)

    marianna [anonim]

    asa se intampla cand infractorii raman nepedepsiti... au tupeul sa persiste in greseal... MULTUMIM DIN INIMA JUSTITIA ROMANA, alta put...are in stat... Are oare curajul nea ilici sa le spuna asta parintilor ce si-au pierdut in zadar copii sau copiilor ce si-au pierdut in van parintii in decembrie 1989 ??? La tupeul lui de complotist,, n-ar fi exclus.... ASA CA, NEA ILIESCU, mai moale cu astea , ca singurii care au avut de castigat sunt tot VOI eternii securisti, de dinainte si de dupa.... Va rodea invidia pe ceasca, nu va puteati fali in fata lui... a trebuit eliminat, averea lui impartita intre voi, si-apoi... HAI SA FACEM POLITICHIE, ce naiba...poporul s-a rasculat, nu noi am complotat ?!?
  • +12 (12 voturi)    
    spirit revolutionar? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:31)

    matei l [anonim]

    Cea mai mare greseala a fost atuci cand a fost ales si re-reales Ion Iliescu. De la el si de la securistii infiltrati peste tot ni se trag toate necazurile de azi. Spiritul revolutionar adevarat a fost la cote mici. Lovitura de stat a fost la cote inalte de maiestrie, trebuie sa recunosc. Sub aripa lui Iliescu au urcat in functii smecherii profitori, au fost facuti revolutionari multi snapani. In FSN-ul condus de el isi are originea marea majoritate a politicienilor de azi, iar calitatea lor, competenta si cinstea lor o resimtim in viata de zi cu zi. Ar trebui sa-si vada de batranete si sa ne lase in pace, ca mult rau a facut tarii el si cu gasca din jurul lui. Si ca sa nu primesc prea multe plusuri portocalii, reamintesc ca din gasca initiala a facut parte si actualul presedinte.
  • +14 (14 voturi)    
    Umilinta (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:33)

    redscorpion [utilizator]

    Sa dea Ion Iliescu lectii la un congres al revolutionarilor este umilinta suprema!!
  • +15 (15 voturi)    
    intrebari (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:38)

    Eugenn [utilizator]

    1) Pai Iliescu a omorat "spiritul din decembrie 1989" chiar din fasa, prin 1990. De ce vrea acum sa-l invie? Sau se refera la spiritul revolutionarilor mineri? Cam ce sugereaza tataia?

    2) Ne spuneti si noua ce este "Blocul National al Revolutionarilor"? Cumva o asociatie infiintata de Iliescu?
    • 0 (0 voturi)    
      !!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 15 mai 2011, 13:23)

      Rexgrip [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      Spiritul lui Iliescu si Tokes se regaseste in lovitura sangeroasa de stat din 1989...spiritul romanesc reformist s-a manifestat in 1990 si innabusit ptr ca nu le convenea !
  • +16 (16 voturi)    
    Cucuveaua de pe Kiseleff (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:40)

    gura rea [anonim]

    "Realegerea lui este o rusine pentru electoratul roman"
    -aceste cuvinte ne arata ca astia nu or sa accepte niciodata DEMOCRATIA.
    -Pentru ei ,alegerile trebuiesc aranjate la fel ca cele din '46.
    -Rusinos este ca lideri asa zisi social democrati - ca Iliescu ,Nastase Geoana ,NU AU PIC DE DECENTA si nu sunt in stare sa accepte rezultatul unor alegeri.
    In 2004 cine le-a organizat ? nu PSD ul lui Nastase si Iliescu?
    Imi doresc ca acest partid de sacali care a facut numai rau Romaniei,partid continuator al bolsevicilor din 1921 sa dispara din viata politica romaneasca si aceste antene ale Moscovei sa fie anihilate.
    • +1 (1 vot)    
      Exagerezi (Duminică, 15 mai 2011, 12:57)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gura rea

      Arunca-ti privirea la alegerile de prin alte parti. Prin Asia, America de Sud, dar mai ales Africa, trucurile si violenta la alegeri sint ca nunta fara lautari. Iar mici nereguli la alegeri exista chiar si in tarile campioane ale democratiei. Democratia e cea mai buna optiune, dar, ca orice altceva, nu e perfecta.

      In Romania democratica, poporul a votat intotdeauna schimbarea. Ceea ce s-a si intimplat. Partide si presedinti au plecat intotdeauna de la putere in mod civilizat, lasind locul noilor alesi. Chiar si presedintele suspendat de parlament, a plecat, iar tara n-a fost nici o secunda in pericolul unui razboi civil.

      Democratia in Romania este autentica si noi toti contribuim la asta.
  • +12 (14 voturi)    
    Pai, sa-si puna puloverul ala gros... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:45)

    Manu [anonim]

    ...si sa iasa in strada. Eu promit sa-i aduc sandvisuri. Cu soricioaica...
  • +16 (16 voturi)    
    mai bine tacea (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:46)

    miha [anonim]

    ...rusinea cea mai mare a Romaniei este chiar Iliescu
    Sa-l lasam pe Boc sa continue reformele incepute si sa scoata tara din rahatul in care a lasat-o PSD si PNL
  • +12 (14 voturi)    
    Nu mai vrem spiritele cosmaruli din 1989i!!! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:54)

    Acarul Paun [anonim]

    De acord ca puterea politica trebuie sa plateasca pentru greselile facute, dar in nici un caz nu trebuie "reanimat" din nou "spiritul din decembrie 1989"! Vreti sa vedem iar strazile Bucurestiului si ale altor orase, teatrul de lupta in care si-au pierdut viata peste 1500 de oameni nevinovati, striviti de tancurile armatei si impuscati de aceleasi trupe+ securitate si militie si pentru care nu a raspuns nimeni? Vreti sa vedem iar "teroristi" invizibili, veniti ca turisti cu zecile de mii din URSS si care au alimentat haosul care trebuia sa instaureze un nou regim securist!!? Nu domnule Iliescu, noi nu mai vrem sa traim din nou un asemenea cosmar, care dumneavoastra v-ar place! Vrem ca in sfarsit aceasta tara sa aiba o conducere democratica, sa se debaraseze definitiv de trecut si de toate noile emergente ale acestuia, prezente inca in toate institutiile statului, inclusiv in Parlament . Vrem ca guvernul, sa nu mai adopte decizii doar pentru un partid sau altul, ci numai pentru interesele tarii si ale poporului roman. Vrem sa intram si noi odata in randul statelor membre ale UE, din care , formal facem parte si sa ne comportam ca atare, adica cel putin la nivelul unei tari care este , ca marime si potential, cea de a saptea intre cele 27 de state membre. Avem pentru prima data o sansa istorica si nu trebuie sa ne batem joc de ea!
    Cu gandirea dumneavoastra orientata spre trecut, intoarceti-va mai bine la trecut si ramaneti acolo.Poporul roman are nevoie de oameni politici noi, care sa gandeasca si sa actioneze in pas cu vremurile pe care le traim si cu cerintele poporului roman, nu cu spiritele fantomelor securisto -comuniste din decembrie 1989!
    • -4 (6 voturi)    
      Pentru ce UE? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 22:43)

      borat [anonim] i-a raspuns lui Acarul Paun

      ca sa fim sclavii Vesticilor? Chiar n-aveti nici-o demnitate, nici-o onoare? Voi ne-ati tradat tara cind i-ati suportat pe democrati. O sa va plateasca Iliescu cei 30 de bani de argint, generatie de Judas ce sinteti.
  • +18 (18 voturi)    
    un criminal (Sâmbătă, 14 mai 2011, 20:01)

    tanar 1982 [anonim]

    Cel mai mare lucru care putem sa l facem e sa transmitem generatiei urmatoare adevarul despre canalia de om care este iliescu si tot raul care la facut pentru Romania eu unul asa o sa fac nu cumva sa se piarda crimele pe care le a facut....
    • +4 (4 voturi)    
      criminalul (Sâmbătă, 14 mai 2011, 20:58)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui tanar 1982

      e presedintele de onoare al PSD! Asta trebuie spus tinerilor care n-au trait Revolutia! Toti cei care sustin PSD ar trebui sa se informeze despre aportul lui Iliescu la numarul mare de crime, altfel cine acopera un criminal e la fel de vinovat...
    • +5 (5 voturi)    
      gandirea cetateanului... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:23)

      minus [anonim] i-a raspuns lui tanar 1982

      "Noi nu putem face reprosuri cetatenilor, dar noi trebuie sa chemam cetatenii sa gandeasca"

      Eu cred ca daca cetatenii gandeau, Iliescu era de mult in puscarie. Pentru ce a facut, nu pentru ce a spus!
      Dar poate nu este timpul trecut: instigarea la a rasturna puterea politica aleasa democratic si constitutional nu face obiectul cerecetarii penale?
    • -4 (4 voturi)    
      Bine va facut! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 22:48)

      Borat [anonim] i-a raspuns lui tanar 1982

      Voi l-ati tradat pe Ceasusecu, degenerati ce sinteti. Iliescu va facut bine. Pacat ca nu a omorat mai multi dintre voi. Noi generatia tanara o sa ne razbunam. O sa vedeti voi. Spiritul lui Ceausescu traieste in noi. Si voi toti tradatori de neam si de patrie o sa platiti. Va promit eu!
  • -3 (3 voturi)    
    Pam pam (Sâmbătă, 14 mai 2011, 20:29)

    Pam pam [anonim]

    Pentru mine Iliescu si Basescu si cam 90% din scena politica romaneasca sunt in aceeasi oala, dar cand il aud pe tovarasul ca spune de "forte organizate care sa puna stavila ... " deja vad minerii cu batele in mana.
  • +3 (3 voturi)    
    frica (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:01)

    mihai [anonim]

    iliescule acum se vede ca inpreuna cu nastase frica va pus pe criticat,dar de ce i-ti este frica nu scapi,partidulPDL este la cirma lui matelotul nostru brav,care stie drumul ce trebuie parcurs foarte bine,eu il felicit,,este mai frumos daca stai in banca ta,si nu mai incerca sa prostesti lumea,
  • +2 (4 voturi)    
    pai in parc cu voi (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:04)

    gopo111 [utilizator]

    voi astia de peste 65 ar trebui toti trimisi in parc, sa nu aveti nici un drept de a mai conduce tara asta, ca voi a-ti adus-o unde e, cu ideile voastre inca comuniste, doar dupa avere v-a stat capul, sa se dea lege ca dupa 65 sa nu mai aveti dreptul la nici o functie publica, ca sapunuri ca voi ingroapa tara, in parc sa aveti grija de nepoti sau sa jucati sah, atit, ca a-ti ingropat de tot Romania
  • -1 (3 voturi)    
    Iti doresc ... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:26)

    Mirobo [anonim]

    ... sa mori !
  • +5 (5 voturi)    
    Are dreptate criminalul... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 21:32)

    Stefan Michiu [anonim]

    De regula, nu citesc ce emite individul asta abject! Dar m-au interesat si am citit comentariile, aproape toate corecte si argumentate; ma felicit ca nu l-am votat niciodata. Revenind la subiect, are dreptate! Rusine poporului roman ca in loc sa fie in puscarie, Iliescu ne zambeste cinic si ne tine lectii de democratie!Natiune, halal sa-ti fie!
  • +3 (3 voturi)    
    OARE DOAMNE CE MAI VREI??????? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 22:14)

    johnes de maramu [anonim]

    de foarte aproape, doar treci peste gogosa si ajungi in rozavlea/mm localitate care ai folosito doar cu scop electoral iti spun:
    mai basinosule, bolsevic ce mai vrei???
    ai adus tara in mana hotilor, ai avut prim min. hot in toata regula, ce mai vrei????
  • +3 (3 voturi)    
    de ce (Sâmbătă, 14 mai 2011, 22:16)

    ady [anonim]

    nu e arestat reptila asta comunista ,care a facut atat rau..huo criminalu'
  • +5 (5 voturi)    
    Instigare la lovitura de stat? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 23:21)

    AFM [anonim]

    Clar, din moment ce la 22 (NU la 21) Decembrie 1989 a fost lovitura de stat, regasirea 'spiritului revolutionar' inseamna manifestatii de strada, "teroristi" si judecarea sumara a presedintelui. Oare chiar s-a ramolit atat de tare, sa nu realizeze ca instigarea la lovitura de stat e o crima care se pedepseste prin lege?
  • +4 (4 voturi)    
    schemele lui Ilici (Duminică, 15 mai 2011, 0:27)

    Costin [anonim]

    Pai cum sa facem, tavarisci Ilici, ca nu mai avem nici mineri nici pe Ceausescu ?
  • +6 (6 voturi)    
    un pic offtopic (Duminică, 15 mai 2011, 1:01)

    rpd [utilizator]

    Rar mi-a fost dat sa vad pe hotnews ca toate comentariile sa fie in unanimitate votate pozitiv. Asta spune foarte multe despre credibilitatea tovarasului.
  • +1 (1 vot)    
    Care-i baiu` Ilici?? (Duminică, 15 mai 2011, 9:20)

    Ronin [utilizator]

    Te preseaza Moskva? Ti-au dat ultimatum?
  • +1 (1 vot)    
    Numai in Romania este posibil (Duminică, 15 mai 2011, 14:58)

    T+C [anonim]

    Iliescu & Co sint perfect constienti daca ar fi votat romanii din diaspora, PSD-ul nu ar mai fi avut nici un loc in parlament.

    Propunerea de lege pentru a putea vota prin corespondenta ii inspaiminta pe Iliescu & Co pentru ca ar insemna disparitia de pe scena politica romaneasca a dinozaurilor comunisti si a atitora neaveniti in viata politica a Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    cateva idei (Luni, 16 mai 2011, 9:20)

    visio [anonim]

    1. Iliescu trebuie sa ia pastile pentru revigorarea memoriei: "care teroristi?"
    2. se stie foarte bine cat a furat psd si clientela politica, Dinu patriciu+sov+voiculescu+nastase+..., in perioada de glorie a acestui partid si la ce nivel grav se ridica coruptia;
    3. Iliescu vrea sa repete isprava ce i-a comis-o lui Ceausescu numai ca au trecut vremurile cand romanii erau fraieri;
    4. Basescu, departe de a fi perfect, a dat functii de conducere celor din pnl: tariceanu prim-ministru, vosganian-ministru d efinante, cioroianu-ministru de externe; basescu si-a respectat partea de intelegere ce a stabilit-o cu pnl; faptul ca antonescu este un chiulangiu este alta problema; faptul ca iliescu are mainile murdare de sangele lui decembrie 89 este alta problema...
  • 0 (0 voturi)    
    ILICI LENIN (Miercuri, 10 decembrie 2014, 22:50)

    vivi [anonim]

    Ilici Lenin ne zice ca sa ne fie rusine ca l-am ales pe Basescu. Adica e democratie dupa 1989 da lui nu-i convine domle, pai sa sune la MOscova c amineri nu mai sunt, asta tradeaza tara numai sa ajunga la guvernare cum a facut si tacsu la MOscova.Alexandru, tatăl lui Ion Iliescu, s-a născut în Oltenița, și a fost un comunist ilegalist. În decembrie 1931 a plecat clandestin în URSS, unde a participat la lucrările Congresului al V-lea al Partidului Comunist Român ținut la Gorikovo (lângă Moscova). La acest congres a semnat o declarație care prevedea că România contemporană nu reprezintă prin sine o unire a tuturor românilor, ci este un stat tipic cu mai multe națiuni, creat pe baza sistemului prădalnic de la Versailles, pe baza ocupării unor teritorii străine și pe baza înrobirii unor popoare străine. A mai rămas în Uniunea Sovietică încă patru ani. La întoarcerea în țară a fost condamnat la închisoare, unde a și murit.
    mama lui naturala e de origine bulgara
    La vârsta de un an, Ion Iliescu a fost abandonat de mama lui naturală, Maria Dumitru Toma (de origine bulgăroaică), care nu s-a interesat niciodată de soarta lui.[4] La scurt timp, Alexandru Vasile Iliescu s-a recăsătorit, cu Maria P. Iliescu, care l-a crescut pe Ion Iliescu. Alexandru, tatăl lui Ion Iliescu, s-a născut în Oltenița, și a fost un comunist ilegalist. În decembrie 1931 a plecat clandestin în URSS, unde a participat la lucrările Congresului al V-lea al Partidului Comunist Român ținut la Gorikovo (lângă Moscova). La acest congres a semnat o declarație care prevedea că România contemporană nu reprezintă prin sine o unire a tuturor românilor, ci este un stat tipic cu mai multe națiuni, creat pe baza sistemului prădalnic de la Versailles, pe baza ocupării unor teritorii străine și pe baza înrobirii unor popoare străine. A mai rămas în Uniunea Sovietică încă patru ani. La întoarcerea în țară a fost condamnat la închisoare, unde a și murit.
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Iliescu