Vadim Tudor despre sesizarea ANI: "Romania e in Uniunea Europeana si datorita mie. Acum ma justific in fata unor neica nimeni. I-a luat Dumnezeu mintile lui Basescu?"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2011, 11:27 Actualitate | Politic

"Alta avere nu am. Ma justific in fata unor neica nimeni. Daca Romania e in Uniunea Europeana, e si datorita mie si partidului meu. Acuma ma justific si ce imbucatura bag in gura dimineata. I-a luat Dumnezeu mintile lui Basescu? Sa spuna Basescu unde e flota Romaniei si p-orma il bag in seama, cu regimul lui de infractori", a declarat europarlamentarul Corneliu Vadim Tudor, la Antena 3, dupa ce ANI a sesizat Parchetul General in cazul sau pentru fals in declaratii.

"Bineinteles ca e mana lui Basescu", a continuat liderul PRM. "Uitati ce au facut cu evacuarea si cu biroul meu de europarlamentar? Mai rau ca pe vremea lui Stalin", a incheiat el.

Inspectorii Agentiei Nationale de Integritate sustin ca Vadim Tudor nu ar fi declarat mai multe sume de bani obtinute din drepturi de proprietate intelectuala si din dividende. Reprezentantii Agentiei mai spun ca liderul PRM a refuzat sa se prezinte la sediul ANI pentru a oferi clarificari.

Citeste aici sesizarea trimisa de ANI Parchetului General.


Citeste mai multe despre   






















3237 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    el chiar crede ... (Joi, 5 mai 2011, 11:34)

    Anonimus [anonim]

    ca Romania e in UE datorita lui. Daca ajungea el la putere nu mai intram in UE in vecii-vecilor! Ca pe vremea lui Stalin nu a fost evacuarea lui din casa altuia, ca pe vremea lui Stalin era sa stea in continuare in casa altuia fara sa se intample nimic! ne crezi prosti, domnule Tudor?
    • -13 (25 voturi)    
      >>>>>>>>>>> (Joi, 5 mai 2011, 12:06)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

      Era stabilit sa intram in UE. Suntem piata buna de desfacere si buni de belit.
      • +19 (19 voturi)    
        asta (Joi, 5 mai 2011, 12:26)

        asta [anonim] i-a raspuns lui Invincible

        asta este, cel mult, un rol pe care ni-la sumam singuri. daca suntem prosti.

        ce ne impiedica sa devina UE piata de desfacere pentru noi? si sa ii belim noi pe altii?

        nu avem? sa facem! nu stim? sa invatam? nu vrem?... a, pai atunci vina e la noi, nu la altii.
        • +14 (14 voturi)    
          You are not alone... (Joi, 5 mai 2011, 13:55)

          ics [anonim] i-a raspuns lui asta

          Imi aminteste de judecatoarea beata care spunea ceva de genul ca "nu a ajuns sa dea ea raspundere in fata unor amarati de politisti".
          La fel si VC se pare ca e tare doarin teorie, in practica nu prea respecta institutiile statului sau legea.
          "Hai sictir, derbedeule!"
          • -3 (9 voturi)    
            Vadim si ANI (Joi, 5 mai 2011, 15:31)

            giulesteanu [anonim] i-a raspuns lui ics

            niste raspunsuri la divagatii de la subiect :
            1 / daca veniturile lui Vadim sunt din drepturi de autor sau din dividente de la o soscietate ANI are treaba ?
            2/ s-ar putea ca la intrarea in UE si NATO sa nu fi contibuit substantial Vadim, dar dupa mintea unora, o fi contribuit o EBA,Un BRANZA, un Ungureanu !
            3/ ANI nu se uita la averea generalului reevaluat de basescu - Gabriel Oprea - care a incasat sute de mii de euro din inchirieri de imobile, poseda zeci de hectare de teren si case la munte si la mare ? CUM A FACUT AVEREA IMENSA CA UN BUGETAR AL STATULUI ?
            3/ uitati-va la averile unor parlamentari PDL care in ultimii trei - patru ani au achizitionat averi imense! Dl Macovei ar trebui sa se duca unde a dus mutu iapa !
            Voi, cei care va repeziiti in tastatura sa expunneti pareri si puncte de vedere, mai analizati si voi care este de fapt starea natiunii
          • +2 (4 voturi)    
            Scuza unei boli psihice , nu trebuie sustinuta ! (Joi, 5 mai 2011, 15:43)

            vamaiot [anonim] i-a raspuns lui ics

            Nu doresc raul vreunui om , dar cred ca faptele dumneavoastra trebuie pedepsite cu privare de libertate !

            Statul , este mereu injosit prin aprecieri jignitoare si lezante la urmatoare institutii:

            -Politie
            -Justitie
            -Presedentie
            - Presa etc...

            Iar daca cineva isi atribuie meritele unei natiuni de 22 milioane de oameni, este o dovada de furt fie el si moral!

            Daca Becali este in Parlamentul UE este tot datorat dumneavoastra , un intelectual nu ati gasit sa sustineti... ca de intelectualii nu prea fac sponsorizari !
      • +5 (7 voturi)    
        in logica dumitale (Joi, 5 mai 2011, 13:12)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Invincible

        ce piata de desfacere am fi fost cu Vadim la putere? QED

        iar rolul pe care ni-l asumam in UE e problema noastra. Nu e obligatoriu sa fim niste simple marionetre in mainile altora. De unde atata fatalism? Soarta ti-o croiesti singur, dupa posibilitati in niste circumstante date. Uitati-va la Polonia.
        • -5 (7 voturi)    
          >>>>>>>>>> (Joi, 5 mai 2011, 13:33)

          Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

          ideea e ca nu trebuie sa fim piata de desfacere :))
    • +15 (15 voturi)    
      datorita (Joi, 5 mai 2011, 12:22)

      datorita [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

      nu lui vadim se datoreaza faptul ca romania este in ue. oricum, nu mai mult decat lui mailat.

      pe de alta parte, da, faptul ca se afla *pe ultimul loc, in UE se datoreaza si lui vadim. si lui mailat.

      ca sa nu mai zic de norica nicolai si de adrian severin.
    • +6 (6 voturi)    
      art. 16 Constitutia Romaniei (Joi, 5 mai 2011, 15:00)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

      Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
      daca asa spune Constitutia, atunci care "neica nimeni" ??!...
      spre rusinea noastra, cei care i-am votat, nu cred ca am ales pe cine trebuia, sa ne reprezinte in Europa... insa promit ca data viitoare voi fi mai atent.
      • 0 (0 voturi)    
        Vadim votat? (Joi, 5 mai 2011, 20:11)

        Teodor G. [anonim] i-a raspuns lui resita31

        sa inteleg ca l-ati votat pe Vadim? In acest caz as fi curios sa scrieti si de ce.
    • -4 (6 voturi)    
      >>>>>>>>>> (Joi, 5 mai 2011, 15:21)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

      Textul in care .ro intentiona sa adere la UE e scris de Vadim.
      A mai vorbit el despre asta. Zicea ca textul anterior a fost plin de greseli gramaticale si exprimari gresite.

      La asta s-a referit. Mai rasfirati.
  • +4 (4 voturi)    
    Penal (Joi, 5 mai 2011, 11:40)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca de la neica nimeni la neica nimeni ca toti sunt un neica nimeni :)
  • +21 (21 voturi)    
    respect fata de lege (Joi, 5 mai 2011, 11:45)

    alex [anonim]

    e revoltator cum acest domn se raporteaza la prevederile legii si cum jigneste oamenii normali(care se comporta si gandesc normal); si el si cei
    destul de multi care se considera deasupra legii
    trebuiesc CONVINSI ca respectarea legii este
    obligatorie de catre toti cetatenii
    • -6 (10 voturi)    
      >>>>>>>>> (Joi, 5 mai 2011, 12:07)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui alex

      legea lui Papura- Voda? :))

      du-te si vorbeste de Lege in Germania, nu aici.
  • +20 (20 voturi)    
    ... (Joi, 5 mai 2011, 11:48)

    x [anonim]

    1. romania e in UE *in ciuda faptului* ca vadim si partidul lui au fost activi
    2. romania e in UE din 2007 si nu din 2004 si datorita lui iliescu/vadim din 2000
    3. intr-un stat de drept fix la "neica nimeni", vax-albina anonimul de la ANI si la anonimul judecator X trebuie sa te justifici in caz de fals in declaratii
    4. evacuarea a fost un spectacol aproape la fel de gretos ca cel facut de iliescu la revolutie, mai ceva ca la spitalele de psihiatrie. ma mir cum, avand cunostinte vaste despre sistemul stalinist, domnul vadim e in stare sa confunde situatia.
  • +17 (17 voturi)    
    Sfanta mare nerusinare! (Joi, 5 mai 2011, 12:01)

    Ella [anonim]

    In schimb, domnul Vadim Tudor este in Parlamentul Romaniei si europarlamentar datorita unor "neica nimeni" carora le-a luat Dumnezeu mintile si l-au votat!
    In sfarsit, incepe sa se miste ceva in tara asta! M-am saturat de cei care ne dau lectii de moralitate la TV (ca domnul CVT) si nu rosesc deloc... Sau nu se vede din cauza machiajului...
  • +17 (17 voturi)    
    Vadim, PRM, Gigi, PP-DD (Joi, 5 mai 2011, 12:08)

    Ion Ionascu [anonim]

    Eu cred ca suma procentelor obtinute de Vadim/PRM, Gigi Becali (si ce-o partid o fi cu el) si Dan Diaconescu/PP-DD reprezinta o masura a prostiei din Romania.
    Este pacat ca personaje precum Vadim sunt invitate sa vorbeasca si la alte mese decat cele din sala de judecata sau de la parchet. Sunt curios daca oameni ca el au fost vreodata invitati sa-si raceasca gura intr-o situatie asemanatoare la o televiziune adevarata de stiri, gen BBC.
  • +15 (15 voturi)    
    nimic surprinzator (Joi, 5 mai 2011, 12:12)

    Filip [anonim]

    Ce-ati astepta de la astfel de om? Sa-si ceara scuze? Pentru un astfel de om e o conspiratie si faptul ca afara ploua.
    • -1 (5 voturi)    
      luatul mintilor (Joi, 5 mai 2011, 12:40)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui Filip

      asta mi'a placut la el. este un om lucid, cu judecata intreaga.
  • +11 (11 voturi)    
    Un nebun anarhist (Joi, 5 mai 2011, 12:29)

    Mihai [anonim]

    Va inchipuiti ce s-ar intampla cu "legea" daca acest nebun ar ajunge, printr-o intamplare nefericita, la putere. Cui va mai da el socoteala, daca acum, cand este un neica nimeni cu gura mare isi permite sa ignore orice lege si orice autoaritate.
    Subscriu la opinia ca numarul voturilor obitnute de Vadim, Becali si Dan Diaconescu repreznita masura prostiei pure din Romania.
  • +10 (10 voturi)    
    mda (Joi, 5 mai 2011, 12:31)

    xpawnrip [utilizator]

    iar a uitat vadim sa-si ia medicatia...
  • +9 (9 voturi)    
    Un alt Severin, aceeasi ”porcarie” (Joi, 5 mai 2011, 13:13)

    zexe [anonim]

    Comunismul este mai actual ca niciodata, dintre noi, pentru noi, fara nicio rusine si sfidator al celui mai elementar bun simt. Este reprezentat cu succes in Parlamentul European de tot felul de Severini beneficiari de imunitate precum fruntasul Becali si Vadim.
  • +5 (5 voturi)    
    vadim (Joi, 5 mai 2011, 13:57)

    sandu [anonim]

    A uitat Vadim sa-si ia medicamentele azi dimineata,medicamente,medicamente......E dus rau !
  • -1 (5 voturi)    
    Are dreptate nea Vadim! (Joi, 5 mai 2011, 15:21)

    Alius [anonim]

    Unde naiba se ajunge in tara asta, in momentul in care Vadim trebuie sa declare veniturile???? Pai pe vremea lui Stalin nici nu se visa asa ceva.

    Cand Basescu ne va spune unde este flota, atunci o sa declare si Vadim ce va vrea (ca si pana acum). Ce tara de rahat, domnule! In ritmul asta o sa se ajunga ca legea sa fie respectata de catre toti! Trebuie schimbati nenorocitii astia! Ajutor USL!!! Ajutor!!!
    • 0 (2 voturi)    
      >>>>>> (Joi, 5 mai 2011, 16:55)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      =))
      ... la faza cu USL
  • +2 (2 voturi)    
    E sau nu diliu?!??!?! (Joi, 5 mai 2011, 19:36)

    detectoru` de minciuni [anonim]

    Io` cred ca ,,Marele tribun,, nu e chiar asa nebun. De fapt e inebunit ca nu mai e bagat in seama, PRM e in cadere libera , un caz Becali nu mai apare, nici un alt partid/ coalitie nu-l intreaba de sanatate , asa ca ..noroc cu oarece posturi tv care-l mai invita sa se mai dea in petic, evident pe riscul lor, pentru ca aruncarea cu laturi, injuratari nu prea ai tine nici macar la precupetze. Asa ca-si creaza singur spectacole de circ la care nu prea mai pune nimeni botu`!
  • 0 (0 voturi)    
    romania versus nebunii (Joi, 5 mai 2011, 22:14)

    ion roata [anonim]

    Acest nebun care face pe smecherul ar trebui mutat intr-o casa de nebuni si nu dus in PE si nu tinut la bucuresti ca sa arunce cu pietre dupa oamenii pasnici.Locul lui nu-i printre oameni sau in PE ci mai degraba la balaceanca unde ar avea figura de tribun scandalagiu.
    De asata spun ca parlamentarii si toti care sunt alesi mai inainte sa fie obigati sa treaca printr-o comisie de medici care se ocupa de nebuni.Inca nu e tarziu.
    Dar oricum ne meritam soarta pntruca votam asa specimene.