PSD cere demisia lui Ioan Botis din PDL si din Parlament

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:14 Actualitate | Politic

PSD solicita PDL sa ceara demisia fostului ministru al Muncii, Nelu Ioan Botis, atat din partid cat si din Parlament, ca urmare a scandalului de coruptie in care acesta este implicat, anunta Agerpres. "ANI a confirmat acuzatiile aduse de presa fostului ministru al Muncii, sesizand procurorii DNA. Mai mult, ultimele informatii publice arata ca familia fostului ministru a beneficiat de avantaje financiare directe ca urmare a inchirierii unui imobil proprietate personala catre Asociatia Parteneriat Euroactiv Bistrita. Implicarea unui ministru intr-un scandal de coruptie care vizeaza fonduri europene poate avea efecte devastatoare asupra relatiei Romaniei cu partenerii europeni", sustin social-democratii.

Potrivit PSD, PDL a fost "extrem de vocal" in cazul europarlamentarului Adrian Severin, pentru care formatiunea social-democrata "a luat decizii politice ferme, pentru ca asa a considerat ca este corect". Social-democratii solicita democrat-liberalilor o atitudine similara in cazul lui Nelu Ioan Botis: "Liderii PDL au tacut complice pana acum in cazul fostului ministru al Muncii, desi datele acestuia sunt foarte clare".

In opinia social-democratilor, una din marile prioritati ale Guvernului ar trebui sa fie convingerea partenerilor europeni ca alocarile din fonduri europene, in viitoarea executie bugetara a UE, nu trebuie sa fie scazute in cazul Romaniei:
  • "Date fiind insa implicarea unor ministri in astfel de fapte, precum si blocarea sau aprobarea unor proiecte cu fonduri europene pe considerente exclusiv politice, credibilitatea autoritatilor de la Bucuresti este inexistenta. Daca Romaniei ii vor fi reduse alocarile din fonduri europene in viitoarea executie bugetara a UE, romanii trebuie sa stie ca vinovatul principal este aceasta guvernare corupta".
Agentia Nationala de Integritate a sesizat, marti, Directia Nationala Anticoruptie in vederea cercetarii fostului ministru al Muncii Ioan Botis, pentru savarsirea infractiunii de conflict de interese, in legatura cu proiectul "Sansa la demnitate" derulat de Asociatia Parteneriat Euroactiv Bistrita, in care sotia sa era platita in calitate de expert.

Ioan Botis a recunoscut, in urma cu o saptamana, in cadrul unei emisiuni tv, ca intr-un imobil detinut de o firma a sotiei sale in Bistrita isi desfasoara activitatea Asociatia Parteneriat Euroactiv Bistrita, care deruleaza un proiect european in valoare de 2,13 milioane de lei. Proiectul a primit aviz din partea unei agentii aflate in subordinea Ministerului Muncii, in perioada in care institutia era condusa de Ioan Botis.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1714 vizualizari

  • +23 (31 voturi)    
    Da Severin (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:16)

    je [anonim]

    cand si-o da?
    Ar trebui sa-si dea demisia din Ro, si sa plece in Congo!
    • +18 (22 voturi)    
      El nu are voie! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:51)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui je

      Il apara goagal!
    • +11 (17 voturi)    
      sa vedem cine cere asta... (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:58)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui je

      ponta,un procuror care a ajuns presedinte de partid pri santaj...iliescu,un comunist care a parduit romania si mineriade,revolutii etc.nastase si matusa tamara,hrebenciuc,nicolrscu de arges,mazare ,vanghelie.....
    • +14 (18 voturi)    
      si (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:42)

      si [anonim] i-a raspuns lui je

      si eu subscriu: sa isi dea demisia severin, si nicolai (cea cu nepoata care voteaza in locul ei) si antonescu chiulangiul, si androneasca incompatibila, si antonescu cel chiulangiu, si voiculescu cel turnator...
      dar ce ne facem, ca daca si-ar da astia demisia ar ramane psd-ul si pnl-ul si pc-ul (adica tot usl-ul)... fara membri.
      diferenta dintre usl si mafie este... nu este.
    • +6 (10 voturi)    
      Cazul Botis: calea de urmat (Miercuri, 27 aprilie 2011, 17:10)

      judex [anonim] i-a raspuns lui je

      1) Botis trebuie sa mearga pana la capat si sa demisioneze din orice pozitie administrativa si politica ce ar putea stanjeni ancheta.
      2) Boc trebuie sa faca din cazul Botis un exemplu de intransigenta, ce ar singulariza PDL pe frontul luptei anticoruptie
      3) ONG. mass-media si politicienii trebuie sa se asigure ca intransigenta maxima in cazul Botis devine un precedent obligatoriu de urmat de catre TOTI POLITICIENII SI DE TOATE PARTIDELE, atat in privinta atitudinii politicianului invinuit, a partidului acestuia, a adversarilor politci si a tuturor celorlalti actori sociali.
      PS.
      Eu sper ca Botis sa reuseasca sa-si demonstreze nevinovatia, pentru ca a fost un ministru foarte bun si curajos.
  • +31 (35 voturi)    
    excludere din parlament (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:31)

    luci [anonim]

    Absolut de acord cu cererea PSD ! Pe cand aceeasi cerere pentru:NASTASE,RODICA STANOIU,HREBENGIUC,OPRISAN,si alti membrii PSD din parlament(vreo 85-90% din ei),TOTI PENALI,TALHARI,TRAFICANTI,etc ?
    • +13 (17 voturi)    
      La ei nu se pune! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:52)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui luci

      Ei in sa vor sa ne/o puna noua!
      Comunisti imputiti!
    • -9 (15 voturi)    
      Stanoiu + Oprisan - deja dati afara ! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:07)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui luci

      Niciodata nu mi-am inchipuit ca o postare
      poate avea un asemenea efect instantaneu !
      *
      Imediat dupa ce am citit postarea Dvs am cautat
      pe site ul Parlamentului și... ce sa vezi...
      nici Stanoiu , nici Oprisan nu (mai ?) figurau
      ca parlamentari...
      *
      PS. Nici ”HrebenGiuc”...
      PS2. Viteza e remarcabila in special la Stanoiu. Pentru a o exclude din Parlament, PSD istii
      au fost nevoiti sa o re-primeasca mai intai in partid, intrucat madam plecase de multi, multi ani la PC.
      • +13 (17 voturi)    
        Vezi ca Hotnews are in dreapta un proiect (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:35)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Legat de datele de la care au fost "trimisi in judecata" o serie de politicieni. Nu banuiti de coruptie, "Trimisi in judecata".
        "Dosare blocate la tribunal" se numeste proiectul.

        O sa observi cu uimire ca sunt ani de zile de cand numitii nu numai ca nu si-au dat demisia dar fac pe victimele lui Basescu. Iar acum, tot ei, prin vocea lui Ponta, cer demisia din parlament a unei persoane doar banuita de coruptie.

        Eu cred ca Botis ar trebui sa-si dea demisia din parlament dar ce facem domnule cu restul celor care doar tipa "Hotii!!"
        Pe aceia cine mama dreaq i-a bagat in parlament in 2008? Presupun ca unii ca tine...

        In numele familiei mele iti multumesc.

        PS Sper sa puneti in aplicare proiectul vostru de linsare a portocaliilor. Promit sa iau 5 ca voi cu mine in desfasurarea actiunii.
      • +6 (8 voturi)    
        Unde este dat afara oprisan? (Miercuri, 27 aprilie 2011, 14:17)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

        In vrancea?
        Mersi!
        Unde e satanoiu?
        Parca in pece?
        E data afara, daaaa!
        Mihai 2, nu poti lucra decat in... duet?
        La simplu iti este frica?
        Sau asa fac aia... comunistii, nu pot singuri?!
    • -3 (11 voturi)    
      Atata timp cat politica (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:12)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui luci

      celor enumarati de tine corespunde cu politica PSD n-au motiv sa-si dea demisia. In schimb Botis are toate motivele pentru demisie, actiunile sale fiind pe deplin contrare politicii PDL in ceea ce priveste coruptia.
  • +19 (23 voturi)    
    !!! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:32)

    catalin_mattei [utilizator]

    PSD ar trebui sa nu faca vocalize pe subiecte legate de coruptie.. clasa politica romaneasca ar trebui sa aiba decenta si privirea in pamant cand se vorbeste de coruptie
  • -20 (30 voturi)    
    Este vorba de postul TV Realitatea (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:32)

    valisa [utilizator]

    Acest post a reusit performanta de a aduce lumina in acest caz.
    HotNews, va doare sa recunoasteti acest lucru, nu-i asa?...
    Hai, cenzurati-ma, asa cum stiti voi!
    • +11 (17 voturi)    
      Care realitate? (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:53)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      Aia in care ... bate vantu?
      Amice, la cate laturi a turnat postul ala, ar trebui sa se desfiinteze fo' 50 de ani!
      Si abia apoi sa se gandeasca daca mai este cazul sa... se nasca!
    • +11 (17 voturi)    
      ce a facut rrealitatea in acest caz... (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:54)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      a preluat un articol dintr-un ziar local...si din deontologie au uitat sa citeze sursa informatiei...bine ca nu te-au cenzurat...e destul de rara sa posteze GRIVEI pe aici..
    • +12 (18 voturi)    
      Investigatia a fost facuta de timponline.ro (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:07)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui valisa

      Mai verifica putin. Cazul a fost descoperit de ziaristii de la timponline.ro. Cei de la realitatea au preluat doar stirea si n-au avut nici macar bunul simt sa recunoasca de unde au luat informatiile.
      • -5 (9 voturi)    
        Te inseli (Miercuri, 27 aprilie 2011, 14:07)

        valisa [utilizator] i-a raspuns lui Cristina

        Au informat publicul asupra sursei. Chiar eu i-am auzit. Chiar daca nu ei au descoperit magareata, macar au stiut sa o rezolve. Asa ca, Tot respectul!
        • +2 (6 voturi)    
          Asa e! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 16:49)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui valisa

          Noi vrem respect!
          Il primesc de la cei de/o teapa cu ei!
          Mersi, balisa!
  • +20 (26 voturi)    
    Copiii spun lucruri trasnite (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:35)

    bogdan [anonim]

    E pentru prima oara cind aud ca partidul A persoanei X demisia din partidul B. Cu ce drept cere PSD demisia lui Botis in PDL???

    Cit despre demisia din parlament, cererea ar fi OK daca n-ar veni din partea partidului lui NASTASE!!! Adica Nastase care are dosar penal pe rol nu trebuie sa demisioneze, iar Botis care nici macar nu-i urmarit penal deocamdata, trebuie sa demisioneze??? Da' probabil la Nastase e proces politic... Apropo, Ctalin Voicu a demisionat din parlament? Sau si la el procesul e o inscenare politica???

    bate culmea penibilului ca partidul hotilor din romania sa ne tina predici despre onestitate..
    • +10 (16 voturi)    
      Pesedeii de dau Alba ca Zapada! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:54)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Tocmai ei, javrele pamantului!
      Daca ii numeri de la puwak la bombo, ii lasi fara membri!
      Dar prostul nu e prost destul pana nu e si fudul!
      Nu ca as fi de acord cu Botis, dar parca totusi, a vorbi de rahat unul caruia ii miroase gura e cam prea de tot!
    • -2 (6 voturi)    
      Poate ca au dreptul (Miercuri, 27 aprilie 2011, 14:18)

      aura [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Botis e fost psdist, asa ca stiu ce au crescut in ograda lor.

      Mor de ris cind vad cum transpira postacii pe forumuri sa ii ia apararea lui Ioan Nelutu Botis - fost psdist , actual pdlist " de onoare" doar din 2008. :)))
      • +3 (5 voturi)    
        N-ai priceput (Miercuri, 27 aprilie 2011, 15:23)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui aura

        Nu spune nimeni ca Botis n-ar trebui sa-si dea demisia din parlament. Ci doar ca PSD n-are dreptul sa ceara asha ceva atita timp cit n-au cerut asta si pentru penalii lor. Voicu, de exemplu, e in arest preventiv de un an.
        • -2 (2 voturi)    
          Ba am priceput (Miercuri, 27 aprilie 2011, 18:17)

          aura [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Atit timp cit se maninca intre ei coruptii din toate partidele, mi se pare ok. Poate asa se mai curata putin penalii care ne conduc, daca noi nu sintem in stare sa punem parul pe ei.

          Nu ma intereseaza cine cui ii cere, toti sint o apa si-un pamint, toti au risipit si risipesc banii publici. Nu-i inteleg pe cei care le tin partea politicienilor corupti, singura explicatie e ca ori sint rude cu ei, ori sint postaci.
  • +17 (21 voturi)    
    Hai sa fim coerenti ! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:39)

    gedami [anonim]

    Aveti dreptate, psd-ei mici si rosii !! hai sa dam afara tot ce are suspiciuni asupra lui !
    Hai sa-i punem sa se ia de manute si sa iasa din parlament, partid, tara, istorie, pe toti "dalmatienii" nostri politici si sa ne scuteasca de petele lor negre de jeg, furt, coruptie, nesimtire crasa si prostie netarm urita.
    Aveti grja insa, dragi capuse ale "democratiei iliesciene", ca pe usita aia din dos (no offense, nastase tata!) o sa plece si urmatoarele "fete de la capalna": iliescu, nastase, hrebenciuc, .... ce sa mai vorbim, mai toti!

    Asa ca, aveti grija ce doriti, ca s-ar putea sa se implineasca !
    • +12 (16 voturi)    
      Pai nu (Miercuri, 27 aprilie 2011, 12:55)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui gedami

      Toti pesedistii urmariti penal sau dati in judecata sunt nevinovati. Procesele lor sunt instrumentate politic. Justitia isi face datoria doar cind acuza cite-un pedelist, cind e unul de-al lor e mina dictatorului la mijloc.

      Mi se pare penibil ca partidul lui Catalin Voicu, parlamentar arestat preventiv de un an si ceva, sa ceara altora sa demisioneze din parlament doar pentru ca ANI a sesizat DNA... Da' na, prostimea pune botul. Ca doar important e ce vede grivei, cum spunea un clasic in viata
  • +9 (13 voturi)    
    leidiz farst (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:04)

    ghitza partzan [anonim]

    bomboonel cand demisioneaza din palavrament ca in pesedeu e onorabel !?
    ilici si bombo, venerabil si onorabil.
    cat de botis, sa demisioneze. cine'l opreste.
    cinstea noastra si mandiria,
    severin din romania !
    • +1 (1 vot)    
      voicu in stiri (Miercuri, 27 aprilie 2011, 19:21)

      acelasi partzan [anonim] i-a raspuns lui ghitza partzan

      mai este bulibasul asta senator ?
      daca da, dece ?

      botis, ritdzi, mici otzi de pozanari.
      shutzi, in comparatie cu marii talhari dela fostele guvernari: bombo, tarliceanu ..

      s'ar cadea sa'si recunoasca fiecare lungul nasului,,
  • +10 (14 voturi)    
    coruptie (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:07)

    tara [utilizator]

    Da cu NIcolescu dela Arges ce se mai aude?Cu o inima imbunatatita poate sa-si dea demisia.Parca tot fonduri Europene sunt.
  • +9 (13 voturi)    
    Am trait s-o vad si pe asta (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:08)

    Andrei [anonim]

    Cum sa ceri tu PSD ca un om din PDL sa fie dat afra. E ca si cum vecinu mi-ar cere sa-mi dau nevasta afara din casa.
  • +3 (13 voturi)    
    Demisii ? (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:17)

    BalL [utilizator]

    Aud ca PDL cere demisia lui Ponta din PSD ! Nu-i tot aia ?!!!
  • +8 (14 voturi)    
    PSD ridica piatra? (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:21)

    Rescatorul [anonim]

    Ne crede uituci? PSD, in frunte cu Iliescu, Nastse, Hrebenciuc si toti jefuitorii si tradatorii de sub faldurile sale este blestemul Romaniei, vinovatul adevarat pentru jefuirea acestei tari si tradarea zilnica.
  • +8 (14 voturi)    
    jgodii (Miercuri, 27 aprilie 2011, 13:27)

    dan [anonim]

    Dar Nastase, trimis in instanta?
    Dar Voiculescu, trimis in instanta?
    Botis nici macar nu este inca trimis in instanta si nici inca cercetat penal.
  • +8 (10 voturi)    
    Adica ... (Miercuri, 27 aprilie 2011, 14:18)

    Dani.El [utilizator]

    "Si voi sunteti hoti, nu numai noi!"

    Clasa politica din orice tara din lume este, incontestabil, de o foarte proasta calitate umana. Iar cea din Romania exceleaza in acest sens!
  • +6 (6 voturi)    
    Cata ipocrizie!. (Miercuri, 27 aprilie 2011, 14:47)

    mircea [anonim]

    PSD nu-si rezolva problemele grave de coruptie din randul liderilor PSD ca:Voicu,Nastase,Nicolescu,Mazare , Severin,etc,dar au tupeu sa ceara altora.Ponta a ajuns sa ameninte judecatorii pentru condamnarea unor membri marcanti.Lui Voicu ii acorda in continuare salariul ,cu toate ca este arestat.Chiar mai credem ca PSD este o speranta la actuala putere?
  • +2 (4 voturi)    
    ar fi mai bine (Miercuri, 27 aprilie 2011, 15:55)

    luxdesign28 [utilizator]

    daca ne-ati indica o guvernare care nu a fost corupta de la "Revolutie" si pana acum.
  • 0 (0 voturi)    
    emil botis (Miercuri, 27 aprilie 2011, 20:25)

    catalin [anonim]

    am proiecte aprobate pe posdru de 2200000 euro atat pt. societata unde lucrez cat si pt.clienti. cel m vechi a fost depus pe actionweb pe 25 ian 2010, si sa comunicat de catre amposdru ca este aprobat la finele lui sept. 2010, clientul a depus documentele solicitate in 20 zile. oare se va m semna contractul de finantare vreodata? oare tara are de unde sa suporte contributia proprie, bani cheltuiti aiurea?