Liderii PDL ii cer premierului Boc ministru din partid. Vezi in text numele vehiculate dupa demisia lui Botis

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:44 Actualitate | Politic

Nominalizarea unui nou ministru al Muncii il pune in dificultate pe Emil Boc. Potrivit surselor Hotnews.ro democrat liberalii doresc ca premierul Boc sa numeasca un ministru politic din interiorul partidului si nu unul tehnocrat sau din Coalitie. Aflat in plina campanie interna pentru sefia PDL, Boc risca sa piarda sustinerea colegilor de partid daca nu numeste o persoana din randurile acestora, sustin sursele citate. Aflat in campanie interna la Deva, secretarul general al PDL, Vasile Blaga a declarat ca potrivit protocolului coalitiei, postul de ministru al Muncii este al PDL, iar succesorul lui Ioan Nelu Botis va fi decis de partid".

"Partidul Democrat Liberal este un partid cu aproape 400.000 de oameni, care este in stare sa puna patru guverne, nu un ministru la Munca", a declarat Blaga citat de agentia Agerpres. .

In presa a fost vehiculat numele lui Marian Sarbu, membru UNPR, insa sursele democrat liberale sustin ca acesta este cotat cu sanse mici. "Uneperistii il doresc pe Sarbu la Munca, insa portofoliul este al PDL. Daca Boc l-ar nominaliza pe Sarbu ar risca sa creeze disensiuni in interiorul PDL. E in plina campanie interna si cred ca va evita o astfel de situatie", au declarat sursele citate. 

Printre numele vehiculate ca posibile nominalizari se afla si cel al vicepresedintelui comisiei de Munca, Claudia Boghicevici, al vicepresedintelui PDL, Raluca Turcan, si al secretarului general al Camerei Deputatilor, Gheorghe Barbu, sustinut de gruparea Blaga.

Sursele Hotnew.ro sustin ca Barbu nu doreste sa paraseasca functia de la Camera. Cel de-al doilea nume vehiculat - Claudia Boghicevici - este sustinuta puternic de deputatii PDL, fiind o apropiata a gruparii primarului Gheorghe Falca de la Arad. "Boghicevici are experienta in domeniu insa ii lipseste experienta politica, au declarat sursele citate.

Un nume din ce in ce mai vehiculat in interiorul PDL este cel al vicepresedintelui PDL, Raluca Turcan, care s-ar bucura si de sustinerea liderilor apropiati de Emil Boc. Nominalizarea acesteia are la baza experienta politica a acesteia. Potrivit altor surse, un posibil candidat ar fi Marian Preda, decanul Facultatii de sociologie si fost presedinte al comisiei prezidentiale pentru analiza riscurilor demografice.

Premierul Emil Boc a declarat dupa sedinta Guvernului ca a acceptat demisia lui Ioan Botis si ca se va consulta cu presedintele Traian Basescu si cu PDL pentru nominalizarea unui nou ministru al Muncii. "Voi face cunoscuta decizia dupa ce ma voi consulta atat in partid, cat si cu seful statului in vederea nominalizarii", a anuntat premierul.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

6660 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Politicienii ca uliii, (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:58)

    Constantin [anonim]

    care mai de care se ingramadesc sa se infrupte de hoitul politic al predecesorului.
    • +3 (5 voturi)    
      decat din hoitul politic al predecesorului, (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:29)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      mai curand se ingramadesc pe resursele pe care predecesorul le-a lasat in urma, si pe care, si ei, le pot folosi in interes personal.
    • 0 (0 voturi)    
      eu (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:36)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      eu sunt pentru marian preda. pentru asta: http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-7356330-marian-preda-sociolog-cele-cinci-mituri-ale-sistemului-pensii-din-romania.htm
      • +2 (2 voturi)    
        oricine numai Turcan nu (Miercuri, 20 aprilie 2011, 15:50)

        mari [anonim] i-a raspuns lui eu

        Am auzit ca s-a adus vorba de Raluca Turcan. Acum cativa ani se punea problema sa fie ministru al Culturii. E varza-n capul ei. N-ar fi buna nici de administrator de bloc.
        • +2 (2 voturi)    
          pai (Miercuri, 20 aprilie 2011, 16:10)

          xy [anonim] i-a raspuns lui mari

          asta inseamna "competenta", sa te propui pentru cat mai multe functii fara nicio legatura intre ele! daca ramane libera functia de la MAE sau la Interne, e buna si acolo etc.

          daca o sa inhate Munca, imbina BOR-ul cu placutul, ii recalifica pe toti somerii ca asistenti socialo-spirituali in subordinea bisericii!
    • 0 (0 voturi)    
      Ioan Nelu? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 23:28)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      ce nume e asta? gigi gicu? nu stiam. cu tot respectul, dar , hmmm...
  • +4 (4 voturi)    
    Cel mai bun ar fi SEITAN (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:02)

    MIHAI 2 [anonim]

    Ca in bancul cu Jilava:
    - o veste buna: azi are loc schimbarea
    sosetelor
    -o veste rea: șoseta stanga in piciorul drept și soseta dreapta....
    *
    De fapt șoseta dreapta se pune pe cap ....un pistol in mana ...intrat in forta in Casieria UE si strigat barbateste:
    We are Romanians - and this is
    a hold up !
    • +1 (1 vot)    
      erata (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:14)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

      in loc de "this is a hold up" se va citi "this is a fuck up".
  • +1 (7 voturi)    
    demisia (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:23)

    Andrei [anonim]

    Botis sa-si dea demisia si din Parlament. Sau acea institutie e prea murdara ca sa-i mai fie aparata onoarea?
    • -1 (5 voturi)    
      /// (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:34)

      ;;; [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Isi da demisia Botis din parlament, cand si-o va da si Severin!
    • 0 (0 voturi)    
      la rand, dragilor,la rand (Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:13)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Sa respectam ordinea pe lista:Botis e dupa Nastase..........
  • 0 (8 voturi)    
    DACA BOC STIA... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:41)

    FLORIN [anonim]

    Despre "problema" Botis inca de la inceputul anului 2011, de ce acest "gigant" al nesimtirii nu isi da deasemenea DEMISIA?
    Este in egala masura vinovat fiindca a tolerat asemenea atitudini si actiuni!
  • 0 (0 voturi)    
    dupa cum a fost apreciat anterior... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:53)

    egroeg [anonim]

    cred ca numirea lui M.Sarbu ar fi inspirata si in interesul guvernarii,ministerul fiind si unul cu probleme grele.
    PdL-istii ar trebui sa-si spuna parerea si sa voteze persoana desemnata in functie de imaginea si realizarile acesteia si nu sa conditioneze alegerea uneia sau alteia sau alegerea nu stiu carui sef de partid in functie de eventuale desemnari partinice sau de grup.Un minim bun-simt si buna-credinta cerea sa nu se sugereze conditionarea unei probleme de organizare guvernamentala privind tara de una de organizare interna a unui partid.
    • +1 (1 vot)    
      Oricum ... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 16:21)

      Gigi Kent [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      ... UNPR-ul asta e un fel de PD - aripa tanara. Sau PD - aripa social democrata. Nu inteleg de unde atata agitatie :))

      Eu vreau pe Turcan ... consider ca mai sunt inca destule posete , pantofi si haine de lux necumparate (inca) din salariile de bugetari ale sotilor Turcan...
  • 0 (2 voturi)    
    Niet competenta (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:01)

    aura [anonim]

    "Boghicevici are experienta in domeniu insa ii lipseste experienta politica" - Traducere : e competenta, dar nu se pricepe sa sifoneze banii publici, mai ales pe cei din fonduri europene.

    Cea mai buna alegere mi se pare a fi Raluca Turcan, cu "experienta sa politica" o sa traga din greu fonduri UE pentru BOR.
  • +1 (7 voturi)    
    cateva intrebari firesti: (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:14)

    elena [anonim]

    1. Ieri dl Boc se agita si ne spunea cu toata convingerea ca Botis este un om onest, cu alte cuvinte a transmis ca il sustine pe acesta. Daca azi Botis si-a dat demisia, nu ar fi normal ca dl Boc sa dea niste explicatii? doar a garantat pentru un ministru care pana la urma si-a recunoscut vina, prin gestul demisiei.
    2. Daca si-a dat demisia de la minister, de ce nu anunta si demisia din Parlament, sau in aceasta institutie nu avem nevoie de principii morale si corectitudine?
    3.Problema se rezolva prin demisie si punem punct? sau va exista si o ancheta, sotia dl ministru va da explicatii, eventual un sechestru pe avere?
    • 0 (0 voturi)    
      raspunsuri firesti (Joi, 21 aprilie 2011, 11:11)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui elena

      1. asa si ? asteapta tu ....
      2. ei acum ... si flori nu vrei ?
      3. da , totul e rezolat .

      si acum raspunsurile propa-PDListilor

      1. nu a fost informat corect, sau botis e nevinovat si si-a dat demisia doar din onoare , ca sa nu pateze imaginea guvernului ...
      2. vezi partea 2 din raspunsul 1
      3. vezi 2
  • 0 (2 voturi)    
    hahahaha (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:15)

    MirceaA [utilizator]

    cea mai tare chestie ar fi sa-l numeasca pe BLAGA. Ar da peste cap toate culisele.
  • +2 (4 voturi)    
    Reprezentativ si pentru imagine. (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:44)

    haiducul [anonim]

    Ar trebui numit Talmacean sau Hoara,daca e circ circ sa fie.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce pacat ca a demisionat (Miercuri, 20 aprilie 2011, 15:34)

    andrei gerard [anonim]

    Nu trebuia last sa demisioneze... trebuia demis!!!
  • -1 (1 vot)    
    Trebuia impuscat in cap (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:14)

    df [anonim]

    Trebuia impuscat in cap, numai hoti la PDL. Dupa ce l-a descoperit RTV si-a dat seama ca e incompatibilitate, inainte nu stia ca e incompatibilitate. Atata ipocrizie doar in Romania se poate intalni. Niste parveniti.
  • -1 (1 vot)    
    botis (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:32)

    elena [anonim]

    asa cum au mai scris si altii trebuia demis, dupa dezatrul pe care la produs cu, Codul Muncii si Codul de Dialog Social, insa traim in Romania ! Cam acelasi lucru practica o directoare de resurse umane in cadrul unei societati a statului! asa ca ....? cei mici invata de la cei mari si tari ! nu pot decat sa urez drum bun lui Botis si sa nu mai auzim de el !
  • 0 (0 voturi)    
    marian sarbu (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:55)

    panfil flecaru [anonim]

    omul perfect pentru job.
    sperc ca boc si base sa judece corect.
    vasile blabla, pute !
  • 0 (0 voturi)    
    schimbare de jertfa rituala (Miercuri, 20 aprilie 2011, 20:57)

    adam si eva [anonim]

    "mielul" bo this, inlocuieste "carlanul" bo, kare trebuia "jertfit" de pasti
  • 0 (0 voturi)