Codrin Stefanescu a demisionat din PRM

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2011, 11:06 Actualitate | Politic

Codrin Stefanescu
Foto: AGERPRES
Codrin Stefanescu a demisionat marti din Partidul Romania Mare, formatiune in care detinea functia de vicepresedinte: "Anunt ca incepand de astazi, 19 aprilie a.c., am demisionat din PRM si implicit din toate functiile detinute in cadrul acestui partid. Reconfirm faptul ca raman pentru totdeauna un adversar declarat al PDL, al camarilei grupate in jurul lui Traian Basescu, precum si al structurilor de tip mafiot care, practic, coordoneaza astazi, prin Guvern, genocidul social, economic si cultural", a anuntat Codrin Stefanescu, citat de Agerpres.

El a tinut sa sublinieza ca nu va face parte vreodata din nicio intelegere politico-economica cu partidul de guvernamant: "Refuz acest lucru, incepand cu Referendumul de la Capitala si pana la ofertele de tip 'afaceri cu banul public'. Am convingerea ca membrii PRM, intr-o majoritate covarsitoare, gandesc si actioneaza dupa puterile lor, tot in acest sens. Acestora le doresc succes in batalia dusa alaturi de opozitie pentru salvarea Romaniei de dictatura portocalie".

Codrin Stefanescu si-a inceput "cariera politica" in PRM, partid din care a fost exclus in 2001, in urma unui conflict cu Corneliu Vadim Tudor. Ulterior, a devenit membru PC si a fost, timp de cativa ani, tinta atacurilor verbale ale fostului sau sef de partid, C.V. Tudor, care l-a numit "bisnitar", "gunoi politic", "handicapat" sau "maimutoi".

"Problema handicapatului Codrin Stefanescu este marea diferenta dintre ceea ce este el in realitate si ceea ce vrea sa para. Trantorul cu figura de ceara nu este altceva decat un microcefal si un escroc. Pozand in colectionar de carte rara, el este, de fapt, un negustor de obiecte de arta furate sau false."  (Tricolorul, nr. 861, editia din 22.01.2007)

In mai 2009, Codrin Stefanescu a revenit, in mod surprinzator, in Partidul Romania Mare.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3927 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    A revenit surprinzator.... (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:25)

    Lute [anonim]

    Vai....ce surpiza...Atit revenirea in PRM cit si plecarea sint adevarate surprize. Cred ca o sa continuie sa ne surprinda.
    Hahalere fara cuvint....e plina scena politica de astfel de pramatii care se aduna in ceeea ce numesc ei partid politic.
    • +5 (5 voturi)    
      A fost si la PSD... (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:57)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Lute

      In ianuarie 2006 a fost exclus din PSD unde
      ocupase functia de vicepresedinte pe Bucuresti...
      ...dispute pe doctrină cu Vanghelie...
      http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-01-27/psd-bucuresti-codrin-stefanescu-exclus.html
      *
      Abia dupa episodul PSD a avansat in PC.
      *
      Mi-a placut enorm intr-o dezbatere televizata
      pe vremea cand Codrin era pesedel sau w....vreau sa spun peceu...ii reprosa unuia ...”domnule, dar dumneavoastra aveti un comportament de ”Romania Mare”...:):):)
      Dupa aia s-a reintors la PRM si a candidat
      la Primaria Capitalei
      *
      O chestie similara ....tipul care a fost ultimul Secretar general al guvernului Tariceanu - si care acum e la ”independenti” ...nu-i mai retin numele... scleroza....
      Eeeei ....si participand el ca ”indendent” la o confruntare cu un PNL ist
      vine vorba despre 2008 si ii zice aluia...păi nu se lauda Tariceanu in stanga sin-n dreapta ca ”economia duduie”...
      *
      Si cam tot asa: Abramburica - care tuna si fulgera
      ca nu se respecta legea din 2008 cu marirea salariilor profesorilor cu 50%....un abuz fara precedent....nu mai ezista statul de drept ...doar ca intre decembrie 2008 și septembrie 2009
      se intampla ca nu mamam era ministra educatiei...
  • +3 (3 voturi)    
    Stefanescu (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:11)

    Gabi M [utilizator]

    alt traseist politic.Probabil ne va surprinde iar inscriindu-se iarasi in PSD!Mai bine si-ar vedea de colectiile lui pe care le are!Si,fratele lui de sange Bideu Marinescu a ramas langa VCTudor?
  • +1 (1 vot)    
    da (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:10)

    Babilou [utilizator]

    E un exemplar tipic al mizeriei politicii romanesti de dupa '89.
  • +1 (1 vot)    
    Codrin Stefanescu. (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:25)

    mircea [anonim]

    Se va inscrie in PPDD direct.Sa vedem cine pe cine fraiereste.Sunt si consateni.Au stat pe aceiasi strada.
  • 0 (0 voturi)    
    Valoarea lui Codrut il va impune in PSD (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Dupa declaratiile atat categorice ale lui Codrut impotriva lui Traian Basescu si a PDL, acesta, absolvent de exceptie al pepinierei 'Universitatea Politica CVTudor', va fi 'pescuit' imediat, ca si fosta lui colega de la universitate (si ea, absolventa "magna cum laudae"), de catre excesiv de selectivii conducatori ai PSD si va fi instalat in posturi 'la varf', ca sa taie si el, cu furtuna zoaielor, cateva din capetele balaurului care refuza sa se dea batut oricat de mare ar fi oastea dusmanilor sai, Traian Basescu.
  • -1 (1 vot)    
    .. (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:04)

    Abrudan [anonim]

    Parca Vadim se declara mare opozant al PDL si al lui Basescu. Cum naiba PRM a votat alaturi de PDL in Consiliul Capitalei??? E clar ca asta l-a deranjat pe dl. Codrin Stefanescu, care pana acum a demonstrat ca nu renunta la principiile lui pentru un pumn de bani. Vadim e in stare sa-si vanda si familia, numai sa-i iasa aranjamentele.
  • -1 (1 vot)    
    ce va deranjeaza? (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:51)

    Vladimir [anonim]

    Numai comentarii "de bine" pe aici. Cum vedeti pe cineva ca face un gest laudabil, cum va apucati sa criticati. Ce va deranjeaza? Ca dl. Codrin a spus ca va fi intotdeauna un adversar al PDL??? Foarte bine, nu ca VeCe Tudor care pe la emisiuni se da mare opozant al puterii si prin spate face aliante cu ei doar, doar primeste si el un sediu si ceva banuti.
  • -1 (1 vot)    
    Sustin pozitia lui Codrin ! Jos pdl !!! (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:15)

    Desteptul [anonim]

    Bravo dle Codrin Stefanescu ! Sustin toate declaratiile dvs si va aprob pozitia ! Ramaneti pe mai departe o voce autentica in toata mizeria politica in care PDL ne-a tarat pe toti ! "Rudotel" sa ramana cu securistii lui in slujba pedeului la capitala : referendum, buget, tradare, cascaval..
  • 0 (0 voturi)    
    VCT despre CS (Miercuri, 20 aprilie 2011, 8:42)

    Ionescu [anonim]

    "Problema handicapatului Codrin Stefanescu este marea diferenta dintre ceea ce este el in realitate si ceea ce vrea sa para. Trantorul cu figura de ceara nu este altceva decat un microcefal si un escroc. Pozand in colectionar de carte rara, el este, de fapt, un negustor de obiecte de arta furate sau false." (VCT)
    Fara (alte) comentarii.
    • 0 (0 voturi)    
      autosesizare (Luni, 25 aprilie 2011, 20:45)

      Yu-Gi-On [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

      dacă ar fi să cerceteze cineva competent la modalitatea dobindirii colectiilor de artă sau carrte veche ar ajunge la surprize de proportii!Nu poatye justifica proveniența majorității obiectelor !