Din culisele rupturii Basescu - Blaga. De ce s-a suparat presedintele

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2011, 19:51 Actualitate | Politic

Reactia dura pe care a avut-o Traian Basescu la adresa lui Vasile Blaga a fost determinata, sustin sursele HotNews.ro, de discutiile pe care Blaga le-a avut cu democrat-liberalii in campania interna. Blaga ar fi lasat de inteles in cadrul unei intalniri cu pedelistii din teritoriu ca nu doreste sa fie sluga lui Traian Basescu ci un partener vertical al Cotroceniului. Blaga facea aluzie la relatia Emil Boc - presedinte. Traian Basescu, sustin sursele citate, ar fi fost deranjat ca echipa lui Blaga ar fi transmis in teritoriu ca Emil Boc a pierdut sprijinul Cotroceniului. 

Surse democrat-liberale au declarat pentru HotNews.ro ca secretarul general al PDL, Vasile Blaga, ar fi spus, in timpul unei intalniri care a avut loc saptamana trecuta cu democrat-liberalii de la Giurgiu, ca doreste sa aiba "un parteneriat vertical cu presedintele Traian Basescu si nu sa fie pe post de sluga". De asemenea, echipa lui Blaga s-ar fi folosit in campania interna de numele lui Traian Basescu, transmitand democrat liberalilor din teritoriu ca Emil Boc nu mai beneficiaza de sustinerea acestuia.

Sursele citate sustin ca tabara secretarului general  ar fi speculat neintelegerile dintre Traian Basescu si Emil Boc si ar fi comunicat in teritoriu ca presedintele a avut intalniri cu Vasile Blaga. In acest context, Blaga a vorbit despre parteneriatul cu Traian Basescu lasand senzatia unei apropieri de presedinte. 

In urma cu o saptamana, HotNews.ro a relatat ca presedintele Traian Basescu ar fi avut o discutie cu Emil Boc in care s-a pus din nou problema numirii unui premier tehnocrat. Boc ar fi renuntat atunci sa-si depuna mandatul de premier, asigurandu-l pe Basescu ca o va face dupa congresul din 14 mai. In urma discutiei, relatia dintre presedinte si premier s-ar fi deteriorat datorita refuzului lui Boc. Mai multe detalii vezi aici
"Presedintele a fost deranjat de faptul ca Blaga si echipa sa manipuleaza oamenii din teritoriu si se folosesc de numele presedintelui pentru a obtine sustinerea. In plus, echipa lui Blaga a dat pe surse in presa ca doreste marirea numarului de delegati, propunere care inital a fost sugerata de presedinte. Au fost discutii pe aceasta tema intre Blaga si Basescu iar faptul ca au rasuflat in media l-a deranjat pe presedinte", au declarat sursele HotNews.ro. 

Pe de alta parte, surse democrat-liberale din tabara lui Vasile Blaga sustin ca reactia dura a presedintelui Traian Basescu este generata de faptul ca adversarul lui Boc are multa sustinere in interiorul organizatiilor iar cu ocazia vizitelor efectuate in teritoriu majoritatea democrat-liberalilor i-au promis sustinerea la congresul din 14 mai. 

"Blaga castiga teren si este foarte apreciat in teritoriu. Faptul ca in prima saptamana Blaga a primit acceptul democrat-liberalilor de a candida i-a deranjat pe adversari. Domnul presedinte nu vrea sa piarda controlul partidului", au declarat sursele citate. 

Presedintele Traian Basescu l-a atacat dur pe Vasile Blaga duminica in cadrul unei conferinte de presa: "Din pacate, unul dintre candidati, Blaga, a tinut sa faca public ca a avut o intalnire cu presedintele si pe urma inca una. Mi se pare ca, fiind vorba de PDL, nivelul de exigenta in relatiile cu mine este putin mai ridicat din punct de vedere comportamental, nu inteleg ce avantaj a avut sau de ce considera ca daca se afla ca a vorbit cu mine ii creeaza un avantaj. Nu mi-a placut deloc tipul acesta de speculatie publica si faptul ca sunt folosit in campanie si cu interpretari de schimbare de sustinere".

Presedintele l-a acuzat apoi pe secretarul general ca "si-a insusit un atac provenit din televiziunile lui Vantu si Voiculescu" atunci cand a declarat ca vrea sa-i fie sefului statului "un partener vertical, nu sluga": "PDL nu poate fi condus prin caprarie, n-are nevoie de un caporal, ci de un presedinte".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8826 vizualizari

  • -20 (32 voturi)    
    cum de ce ? (Luni, 18 aprilie 2011, 20:03)

    ploiesteanu [utilizator]

    dintre unul care-l pupa undeva in fiecare zi si un om distant, care-si face treaba, romanul il va alege intotdeauna , pe primul. C-asa-i romanul !
    • +20 (26 voturi)    
      sigur ca nu (Luni, 18 aprilie 2011, 20:07)

      matt [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Da, Blaga a luptat impotriva lui Basescu tot timpul... Hai sa fim seriosi...A incercat o mica "miscare"bazata tot pe idea "presedintele ma place, votati-ma", doar ca spre deosebire de Boc, nu i-a iesit.
  • +21 (31 voturi)    
    sutinere usl? (Luni, 18 aprilie 2011, 20:04)

    marius [anonim]

    Impresia mea este ca domnul Blaga este foarte dorit de USL- vezi sustinerea de pe Realitatea si Antene sau declaratia lui Dragnea de astazi care il apara "colegial"... de unde si supararea lui Base...
    • +11 (11 voturi)    
      SI MAI E UN MOTIV... (Luni, 18 aprilie 2011, 22:45)

      MARIA D. [anonim] i-a raspuns lui marius

      .in timp ce marea majoritate a politistilor au avut salariile diminuate cu 25% "capii" au luat prime grase si salarii de merit!!!..deci???..ce-a facut Blaga la Interne?...pentru ca in timpul mandatului sau s-a intamplat asta!
      ...pute Romania de tradatori si mincinosi!
  • +23 (29 voturi)    
    Blaga e piaza rea a PDL! (Luni, 18 aprilie 2011, 20:07)

    Eneas [anonim]

    chiar ar fi cretinii in PDL sa aleaga un om care le cotrobaia prin valize si le mirosea ciorapii in vremea comunismului ! chiar a ajuns Romania la cea mai joasa speta sa voteze o astfel de hahalera? mai tineti minte povestea de iubire a domnitei Blaga cu pungasul Verestoy cel care il *imprumutase*cu 800.000 parai pe solidul om de stat cum ii place opozitiei USL sa il alinte ??
    • -3 (13 voturi)    
      Poate ca nu stii... (Luni, 18 aprilie 2011, 20:20)

      haiducul [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      ....dar Romania este deja ,,la cea mai joasa speta" si asta nu de acum ci imediat dupa ce sau regrupat dupa evenimentele din 1989.
      • -2 (12 voturi)    
        stiu draga ,dar asta e situatia!albastra! (Luni, 18 aprilie 2011, 20:42)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui haiducul

        suprema ta razbunare este sa incerci sa traiesti bine =o spune Talmudul ,si nu il contrazic!
    • +6 (6 voturi)    
      Esti pe din-afara.. (Luni, 18 aprilie 2011, 23:10)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Blaga a fost pe timpul comunismului inginer, sef sectie .. nu avea treaba cu vama; a devenit sef de vama numit politic dupa 1992.. dar scriem sa ne aflam in treaba...
      • +1 (1 vot)    
        s-a dus politic dupa spaga ?mare caracter (Marţi, 19 aprilie 2011, 6:20)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        ai fost de milioane ,in cuvinte simple ,din inima ai descris un caracter!tipa Vama dupa Blaga si el s-a zidit in ea ,sa umple gaura......chestiune politica,fina ,ma intelegi......
  • -18 (24 voturi)    
    fata de piticul de boc (Luni, 18 aprilie 2011, 20:14)

    Johnny [anonim]

    blaga pare a avea ceva coloana vertebrala
    • +16 (26 voturi)    
      Pacat de Blaga ca e un ZERO la alegeri... (Luni, 18 aprilie 2011, 20:22)

      Dan Mihai [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Boc a castigat in toate alegerile la care a luat parte. Asa se va intampla si in mai la presedintia PDL. Blaga nu a castigat nimic el a ajuns unde a ajuns datorita conjuncturilor de moment.

      Bravo Basescu, Bravo Boc!!!

      USL este Uniunea Securistilor Limbrici...
      • -4 (6 voturi)    
        Care-s alea toate castigate de Boc ? (Luni, 18 aprilie 2011, 21:39)

        UASCR-Cluj [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

        In partid a fost infipt de Basescu, care l-a lasat sef sa-i tina locul cald si sa-l elibereze la soroc, cum incearca si acum, iar la primaria Clujului a castigat sustinut de liberali. Era si greu sa castige cand il ai adversar pe plecatul de acasa zis Funar si un ungur ametit sustinut de 10% din populatie. Asa ca ,care sunt TOATE alegerile alea castigate?Te pomenesti ca a castigat de patru ori alegerile pentru functia de prim ministru si n-a aflat inca lumea !Si care sunt ALEA pierdute de Blaga? A pierdut o singura data, cand a candidat la primaria Bucurestilor.Nu repetati papagaliceste zicerile Basescului !
        • +2 (4 voturi)    
          no way (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:55)

          matt [anonim] i-a raspuns lui UASCR-Cluj

          Daca ai fi clujean si de buna credinta nu ai "üita" micul amanunt ca in prima campanie pentru primarie la- avut contracandidat pe Ioan Rus, ministru de interne in guvernul Nastase care controla, daca iti aduci aminte toate presa... Seful lui Rus de campanie era Vasile Dincu. Si pe "amaritul"de Funar care era primar de 12 ani si pe care nu il batuse nimeni. Cind a preluat Boc PD local partidul avea cam 3% la Cluj. Deci, daca tot ne dam cu parerea, mai documentat... Nu ca as avea eu ceva cu Blaga, by the way.
      • 0 (6 voturi)    
        Imi place... (Luni, 18 aprilie 2011, 23:22)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Dan Mihai

        ...concluzia. :)) Nu are nici o legatura cu subiectul dar simteai nevoia sa o zici.
      • 0 (0 voturi)    
        bravoooo (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:05)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

        boc va castiga alegerile pentru ca datorita lui vom putea trai mai bine.iar alaturi de Vasile Blaga vom trai doar in saracie.
    • +18 (24 voturi)    
      Blaga are (Luni, 18 aprilie 2011, 20:26)

      Luk [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      coloana vertebrala, dar n-o are la el :))
  • -16 (26 voturi)    
    Sa speram ca la anul... (Luni, 18 aprilie 2011, 20:28)

    haiducul [anonim]

    ....PDLul sa aibe aceiasi soarta ca PNTCDul,asta numai daca poporul nu se va lasa orbit de pomenile electorale care deja au inceput,exemplu Udrea.
    • +8 (8 voturi)    
      Sa speram ca la anul... (Luni, 18 aprilie 2011, 20:55)

      Gutza [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      ... poporul nu se va lasa prostit de eculubratiile lui Floricel si de ineptiile lui Viktoras si PDL-ul va ramane sa duca Romania in Europa.
      haiducule, tu si cu ai tai sunteti de domeniul istoriei.
  • -12 (16 voturi)    
    eu zic (Luni, 18 aprilie 2011, 20:31)

    ploiesteanu [utilizator]

    ca trebuie dat afara din partid, impreuna cu toti cei care-l voteaza. Sa se stie cine-i jupanul !
  • +6 (6 voturi)    
    Parere (Luni, 18 aprilie 2011, 20:52)

    Reader [anonim]

    Din cate mi se pare mie, toate problemele astea au inceput odata cu vamile. E posibil ca blaga sa nu fi fost strain de practicile din vami si asta sa fi deranjat.
  • -6 (6 voturi)    
    Boc e singura sluga in care Basescu are incredere. (Luni, 18 aprilie 2011, 20:57)

    .... [utilizator]

    Oricine altcineva (inclusiv Udrea) ar putea sa dea planurile lui Basescu peste cat (cum a facut Tariceanu) si sa nu mai raspunda la comenzi.
    Banuiesc ca Boc a fost creat printr-un program de inginerie genetica si din oarecare motive nu a putut fi multiplicat in multe exemplare, deci multumiti-va cu unicul exemplar pana la finalul mandatului lui Basescu.
  • -2 (2 voturi)    
    CEL MAI MARE CAPRAR (Luni, 18 aprilie 2011, 21:46)

    politicos [anonim]

    Cine striga caprar ala e . Dar pe fond ce este un partid alceva decat o caprarie inpartita in mai multe caprarii.Caprarii Romaniei in aceasta ordine , fosti Ililescu ,prezentul caprar si viitorul caprar este in de inteles ca nu se spune.
    Poate, daca nu sigur Blaga este un caprar dar un caprar de care are nevoie partidul si nu ca cuplul B and B ar fi gresit ,dimpotriva ,au facut ce a trebuit .Dar un popor nu percepe decat cosul
    zilnic , care nu va mai fi plin fara munca ,niciodata.
  • +2 (2 voturi)    
    IN MODROGAN CANTA CUCUVEAUA (Luni, 18 aprilie 2011, 22:02)

    politicos [anonim]

    Cine afacut din partidul asta 33/34 la suta pe doctrina de dreapta ,la un popor care inainte de sarbatori nu munceste iar dupa sarbatori se reface . De aia a ramas ursul fara coada . Dar ,dar ,dar , si de icate ori doriti dvs. acest popor este ca vecinul sau ca neamul ,nu il alegi ,il ai iar daca ti ai asumat soarta lui , fa o astfel ca el sa devina acela care munceste si inainte de sarbatori si nu trebuie sa se refaca dupa sarbatori .DA ,DA , nu este usor ,iar cine o va face
    jos palaria .
  • +5 (5 voturi)    
    O Românie a reformelor, o Românie spre modernitate (Luni, 18 aprilie 2011, 22:06)

    felis_tigris [utilizator]

    "Bucuria vine din lucruri mărunte.
    Liniştea vine din suflet.
    Lumina vine din inima fiecăruia.
    Paşte Fericit!
    Deputat Elena Udrea"

    Acesta este mesajul care însoţeşte pomenile PDL din aceste zile.
    Nu, domnule preşedinte Băsescu, gospodarul nu-şi va ara acel hectar şi jumătate de teren, din spatele casei, atâta vreme cât este stimulat în continuare să aştepte pomeni!
  • +7 (9 voturi)    
    escuze moa (Luni, 18 aprilie 2011, 22:24)

    manfred [utilizator]

    Ma mira ca problema se pune de genul- Blaga marele performant si Boc, sluga care nu e in stare de nimic; in politica valoarea e data de capacitatea de a cistiga alegeri; sa cistige Blaga odata Clujul si mai vorbim... Asa la povesti cu mari organizatori sintem buni, dar daca am inteles bine postul pe care se bat e de presedinte de partid (care trebuie sa cistige alegeri) nu de gestionar sef...
    • -4 (6 voturi)    
      @manfred (Marţi, 19 aprilie 2011, 0:01)

      Ghitza [anonim] i-a raspuns lui manfred

      Dupa logica ta, Halaicu este un geniu politic...Boc nu a ajus de valoros primar la Cluj, ci pentru ca erau clujentii contra PSD. de altfel, daca bucurstenii i-au votat pe halaicu, ciorbea si ceilalti ca primari, de ce nu l-ar vota clujenii pe Boc? Ce, prostia se opreste la Carpati??/
      • +1 (1 vot)    
        da (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:08)

        manfred [anonim] i-a raspuns lui Ghitza

        Ghitza, ai dreptate cel putin intr-un punct- prostia nu se opreste la Carpati . E corect- alegerea nu e o variabila unica de evaluat performanta politica, dar e foarte importanta. Apoi, spre deosebire de Halaicu si Ciorbea, Boc a fost reales cu o majoritate zdrobitoare. Si, nu in ultimul rind, multi oameni cred ca a facut foarte multe lucruri bune, care se vad, in Cluj. Pe mine partea politica nu ma intereseaza, dar ma enerveaza generalizarile.
  • +8 (10 voturi)    
    uau, ce scenariu ... (Marţi, 19 aprilie 2011, 0:25)

    pablo [utilizator]

    Cine a condus partidul din 2005 pana astazi, Boc sau Blaga? Dar guvernul, din 2009 pana astazi, Boc sau BVB? Haideti, sa facem o analiza; daca raspunsul e Boc, inseamna ca Boc e tare, chiar foarte tare! Daca raspunsul e Blaga sau BVB, adica nu Boc, atunci nu vad ce atata indarjire la Blaga si la intreaga tripleta, atata timp cat ei faceau si fac jocurile. Mi-e teama, insa, dupa cum au si zburat din Guvern, ca totusi Boc conduce si PDL si Executivul, intr-un parteneriat functional cu Traian Basescu si, desigur, cu sustinatorii sai. Altminteri, la cum obisnuieste sa lucreze tripleta, mai mult din umbra decat din primplan, ce atata zor sa preia partidul?! Ce atata incordare cu presedintele? La ce miza joaca ei, cand discursul lui Blaga incepe sa semene cu al lui Tariceanu si Bogdan Olteanu din perioada 2005-2008 sau cu al lui Antonescu si Nastase din zilele astea? Vrea parteneriat egal cu presedintele, vertical, nu sluga... Auzi, nu sluga!!! Da', de cand e egal Blaga cu presedintele Romaniei? Ce a castigat el si cum se compara ce a castigat el cu ce a castigat Basescu? Cu ce se mai compara cea mai legitima demnitate a statului, cea de Presedinte al tarii, ales direct de catre romanii de pretutindeni? Cu ce, cu un mandat de deputat in colegiul x din sectorul 3 obtinut la redistribuire sau cu locul 2 la Primaria Capitalei? Cand a fost Basescu locul 2 sa faca parteneriat unu la unu cu Blaga si cand face Presedintele Romaniei parteneriat unu la unu, vertical, de la egal la egal amical, cu un presedinte de partid? Cand acesta e, cumva, chiar prim-ministru?! Poate, dar asta inseamna ca Blaga vrea si pozitia de prim-ministru, ceea ce s-ar putea sa vina manusa pe gustul USL, adica rolul lui Klaus Johannis sa fie preluat de Blaga... Opaaaaaa!!! Atunci sa vedem ce mai face presedintele, cand si PDL se va alatura "corului sclavilor evrei" din USL solicitandu-i sa respecte majoritatea alesilor poporului roman. Uau, ce scenariu. Da', poate ca n-am dormit destul... Noapte buna!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Popor prost!? (Marţi, 19 aprilie 2011, 2:16)

    Tavioane [anonim]

    Nu pot sa fiu de acord. Romanii nu sunt prosti. Romanii nu au lideri pt ca i-au omorat comunistii prin Reeducarea de la Pitesti sau Canal etc iar dupa '89 ne-a indobitocit FSN-ul si tot ce s-a desprins din el pt a fi mai usor de manipulat.
    Mai sper in aparitia unui lider scolit p'afara cu principii puternice.
    Cioran zicea catre Tutea : '' Maselor poti sa le dai libertatea de gandire pt ca ele nu gandesc''.
    Sa ne bucuram de inviere si sa speram la un viitor drept.
    • 0 (0 voturi)    
      viitor drept pe lumea ailalta !!! (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:26)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Tavioane

      ca pe lumea asta, sperantele se duc hat departe, nici nu stiu de vor fi secolul asta sperante de bine in Romania, bine ca in tarile vestice de azi..... Liechtenstein, Luxemburg, tarile nordice, sa mai spere romanii ... ??!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      A da vina la nesfarsit (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:39)

      Lucidu [anonim] i-a raspuns lui Tavioane

      pe comunism si FSN e total contraproductiv. Incapacitatea de a shimba lucrurile este evidenta.Fiecare da vina pe cine poate, numai in oglinda nuu se uita.
  • -1 (1 vot)    
    Intelepciune, patriotism (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:09)

    om bun [anonim]

    Privind lucrurile obiectiv, ne-partizan politic, trebue sa admitem ca un partid, pentru a-si pune in aplicare programul, trebue ca, mai intai, sa castige alegerile majoritar sau, cel putin, sa intre in parlament si chiar in guvern.
    "Batalia" politica este dura, partidele folosind diverse strategii si tactici pentru a-si invinge "adversarii" (competitorii), pentru a-si creste numarul simpatizantilor in randurile populatiei.
    Pentru a fi reales, un partid aflat la putere trebue sa fi aplicat o cat mai mare parte dintre promisiunile facute populatiei, prin programele din campania electorala (nu numai cercului, devenit minoritar in ultimul timp, al celor care au l-au votat).
    Unele puncte din program, pentru a fi indeplinite, necesita o durata mai mare decat cea a unei legislaturi (patru ani). Aceasta situatie intervina in mare masura atunci cand programul partidului castigator cuprinde o serie de reforme radicale, ample, la nivelul intregii tari
    In acest caz, este absurd ca activitatea partidului aflat la putere sa fie intrerupta dupa patru ani, cand se afla in faza de aprobare parlamentara a diveselor puncte din program sau un curs de aplicare partiala, in faza pregatitoare trecerii la fapte.
    Este firesc ca populatia sa dea posibilitate, prin re-votare, partidului 'reformator, sa isi puna in practica programul sau, sa nu se institue un sistem in care partidele promit multe dar n-au timp sa aplice programul, se limiteaza doar la 'fazele premergatoare (pregatitoare) ale punerii in practica.
    Limitarea la 'faza pregatitoare' s-a generalizat dupa '89, partidele se succed, vin si se duc, punand prea putin in practica ceea ce au promis.
  • -1 (1 vot)    
    Intelepciune, patriotism (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:14)

    om bun [anonim]

    CONTINUARE I /
    Este bine cunoscut cat dureaza elaborarea fazelor ce preced inceperea lucrarilor la o autostrada (inainta momentului in care escavatoristii ataca traseul -proiectare, de multe ori extrem de complexa, eliberarea terenului lung de zeci si sute de km., gasirea sursei fiabile de finantare, intocmirea caietelor de sarcini, liciatia, cu toate fazele acesteia, etc.).
    Daca un partid promite, in campania electorala ca, in cei patru ani cat va fi la putere, va da in functiune zeci si sute de km. de autostrada, ca reformeaza radical domeniile sanatatii, invatamantului, justitiei, administrativ-fiscal, etc., isi exagereaza capacitatea, subestimeaza masiv dificultatile inerente indeplinirii unui astfel de program mamut.
    Intr-o asemenea situatie se afla acum Emil Boc ( si PDL). A promis imens de multe in campanie, nefinalizabil in numai patru ani. Ca sa se vada ceva din ceea ce a prevazut in programele electorale, are nevoie de inca patru ani. Asta nu din simpatia poporului pentru acest partid, sau pentru a-i da posibilitatea de a se bucura de succesele realizarii ci pentru ca tara sa iasa din aiureala in care, dupa '89, partidele se schimba la putere din patru in patru ani si nu lasa nimic serios in urma lor, populatia nestiind ce sa mai inteleaga, ajungand la concluzia ca toti politicienii sunt niste mincinosi, niste incapabili, sa fie debusolata iar tara sa fie adancita intr-o instabilitate perpetua, care o face ne-credibila atat srainilor cat si potentialilor investitori, bine intentionati, autohtoni.
    In sinea lor, partidele din opozitie considera ca aplicarea unor reorme raicale, cu consecinte dureroase pentru populatie, este inevitabila, daca vrem sa iesim din mocirla in care ne-am afundat timp de douazaci de ani. Dac ar fi la putere opozitia ar face la fel, daca nu vrea 'sa intinda pelteaua, cum au facut politicienii de dupa '89.
  • -1 (1 vot)    
    Intelepciune, patriotism (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:16)

    om bun [anonim]

    CONTINUARE II /
    Lupta politica pentru castigarea alegerilor sacrifica interesele majore ale tarii.
    Partidele vor sa se inlature, unul pe altul, de la putere, din patru in patru ani si chiar mai des, prin alegeri anticipate, macinand astfel timpul si soarta tarii. Asa s-a ajuns ca populatia nu mai are niciun fel de incredere in politicieni.
    Toate partidele au inscrisa solidaritatea pe stindardele lor dar se indarjesc in lupta oarba pentru cucerirea puteri, nu au un minim de patriotism, de respect pentru populatie, sa se aseze la masa tratativelor, sa convina asupra unor programe pe termen lung, care fixeaza strategia dezvoltarii generale a tarii.
    Politicienii care refuza aceasta minima colaborare transpartinica sunt niste secaturi, pe care nu ii intereseaza decat parvenirea personala rapida, folosind vehiculul 'politica'.
    Daca politicienii si sustinatorii lor nu sunt orbiti total de lupta pentru putere, ar trebui, in interesul tarii, sa prelungeasca mandatul premierului Boc cu inca patru ani, sa poata sa aplice programele aflate inca in faze premergatoare.
    L-ar ajuta mult functia de presedinte al PDL, sprijinit de o echipa de vice-presedinti destoinici (ca sa aibe timp sa conduca guvernul)
    Daca Emil Boc si PDL vor iesi de la guvernare, ca urmare a rezultatelor alegerilor, toate cele scrise mai sus devin valabile pentru oricare partid va ajunge la putere, conditia esntiala fiind ca acestuia (partidului castigator) sa i se acorde, prin votare consecutiva, doua mandate.
    Reformarea unei tari nu trebue tratata, ca responsabilitate, la nivelul modernizarii unui apartament (termopane, gresie, faianta, etc.).
  • 0 (2 voturi)    
    circ tragic (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:37)

    mihai [anonim]

    Cand vad inversunarea de care dau dovada sustionatorii celor doi, chiar si aici pe un biet forum, nu pot sa nu-mi amintesc de un film vechi . Se numea ..."INTRE EI, TALHARII". Citind postarile de mai sus nu pot decat sa trag concluzia ca toti ciolanistii s-au apucat sa-si dea cu parerea dupa cum au interes. Aia care au aruncat cateva masini de piatra pe un drum la comanda unui primar PDL fan Boc si au incasat de la buget, sar la gatul lui Blaga iar cei care au avut mari interese si beneficii de pe urma lui Blaga il ataca pe Boc.
    Mi-aduc aminte de momentul in care Gioana a castigat sefia PSD-ului. Atunci o multime de baroni si baronasi locali imbuibati de spagi au dorit o schimbare democratica ....
  • -2 (4 voturi)    
    Se apropie sfarsitul... (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:59)

    gogu [anonim]

    Iar Blaga, vulpoi batran, stie asta. Si nu numai el, acesta PDL-ul se va sparge in multe bucati, pe masura ce membrii ramasi vor realiza ca nu mai pot miza pe prostia si indolenta votacului roman
  • -1 (1 vot)    
    Controlul, (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:57)

    catalin_mattei [utilizator]

    Este evident ca Dl Traian Basescu doreste sa isi mentina influenta in PDL si acest lucru o poate face prin Emil Boc. Nu se poate vorbi de imaginea de "patat" a domnului Blaga caci nu cred ca Elena Udrea ar fi pierdut increderea presedintelui si asta in ciuda deselor scandaluri de coruptie in care este parte. Dl Traian Basescu nu este dispus sa aiba traseul fostului presedinte Ion Iliescu ci doreste sa fie personaj activ si dupa mandatul prezidential. In Romania puterea politica reprezinta si bunastare materiala si tocmai de aceea ciolanul este atat de drag tuturor. Oricum.. T Basescu se dovedeste un om mic daca isi inlatura cu ata de mare usurinta fostii parteneri si prieteni. Un om politic puternic dar un om pitic
  • 0 (4 voturi)    
    Aluzii fara rost (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:10)

    Horia S [anonim]

    aluziile domnului Blaga sunt de prisos...PDL nu poate sa aiba decat un presedinte de partid tanar si cu viziune, un om de viitor precum Emil Boc...restul, sunt simple atacuri politice.
    • -1 (3 voturi)    
      viziune? (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:42)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Horia S

      Stimate domnule Horia S,
      Sunt dispus sa va dau dreptate daca imi spuneti in cateva cuvinte care este viziunea lui Emil Boc. Fara argumente tot ceea ce faceti dumneavoastra este propaganda
    • 0 (0 voturi)    
      barfe (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:51)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Horia S

      blaga nu va avea nici o sansa in fata lui Emil Boc
  • 0 (2 voturi)    
    idei si programe (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:23)

    Corneliu [anonim]

    au cei doi candidati? Pentru ca pana acum in lupta dintre cei doi si mai ales in postarile partizanilor portocalii, nu am vazut decat atacuri personale. Nu ar trebui sa fie o confruntare de idei si de platforme program?
    Eu nu am inteles decat ca Boc e bun ca e sluga presedintelui si ca Blaga e rau ca e sustinut de USL. Asta e politica PD-ului? Ma rog, Boc zice ca face reforme ... orice ar insemna reforma asta, dar reforma asta o face ca prim ministru. Iar daca va castiga presedentia partidului va renunta la functia de prim ministru, deci ciuciu reforma. Asa ca si plarforma lui Boc e doar o demagogie.

    Si inca o intrebare: cand si de ce s-a transformat Blaga in omu' rau cand ani multi de zile a fost un "destoinic" politician si "foarte bun" ministru? A fost reevaluat?
  • +1 (1 vot)    
    Blaga, Blaga... (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:17)

    Dragos A. [anonim]

    E foarte clar de ce e in stare Blaga. Tertipuri, smecherii si barfe. dansul e sluga de fapt. Asta demonstreaza din nou ca domnul Boc nu are adversar si va castiga detasat
  • +1 (1 vot)    
    ca intreg aliotmanul (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:44)

    soricel80 [anonim]

    ce fel de presedinte de patid ar fi acela care reuseste inca din campanie sa atraga antipatia presedintelui tarii si colegului de partid Traian Basescu. nu de asa ceva are nevoie PDL. Emil Boc trebuie sa castige si o va face
  • +1 (1 vot)    
    Boc (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:58)

    dumi [anonim]

    Emil Boc a fost cel mai bun premier pe care la vazut tara asta!! si si ca presedinte de partid cred ca este vazut la fel de colegi. si va continua sa fie!!1
    • -1 (1 vot)    
      Din culisele rupturii Basescu-Blaga (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:42)

      Stan Ganea [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Gresit, dl dumi !
      - Boc nu poate fi inserat la timpul trecut, el e vesnic in mintea romanilor si ai colegilor de partid! Parca pe la partidul lui se spunea nu de mult :''mai du-te piticule ca ne-am facut de ras''
      -Si inca odata zic ca gresiti dl dumi!
      Boc nu a fost niciodata premier, premierul a fost tot timpul in dealul Cotrocenilor
      Chestia aia ca este bine vazut de colegii de partid ar trebui luata cu putina rezerva, doar cei cu dosare pe la cotroceni nu zic ce gandesc si mimeaza dragostea si aprecierile la adresa primului ministru. Interesele sunt mari si mascheaza mai mult sau mai putin voalat adevarul despre guvernarea tarii sub bagheta unui sef de orchestra afon si surd la sunetele ce vin din tara.
      Iar mentorul sau care nu mai face bai de multime de frica contaminarii cu prostia poporului la care facea apel cu atata emfaza, nu poate fi catalogat decat o fiinta cu un caracter abject, un farsor si un tip avid de potere discretionara,Cum ar putea un asemene caracter sa privesca o atitudine declarata ''ca nu voi sa fiu sluga''
  • +1 (1 vot)    
    si tu, brutus (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:22)

    uifalean [anonim]

    cand si presedintele tarii, din ACELASI PARTID, e impotriva ta, e timpul sa-ti faci bagajele dom'le blaga. alegerile astea sunt doar o formalitate pentru Emil Boc. si nu ma pot gandi la o persoana mai potrivita in fruntea PDL
  • +1 (1 vot)    
    incercarea moarte n-are (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:56)

    bayas [anonim]

    cum a incercat blaga o figura in media. nici de la domnia sa nu ma asteptam la ceva atat de ieftin :)) atat timp ca Boc este sustinut de presedinte si alte persoane importante din partid, are si experienta necesara fiin pres. en titre, nu vad ce sanse are blaga
    • +1 (1 vot)    
      experienta (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:56)

      alin [anonim] i-a raspuns lui bayas

      Blaga nu are cum sa castige doarece Boc este mult mai destept si stie ce vrea sa faca
  • +1 (1 vot)    
    tot din culise: blaga n-are sanse (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:12)

    Andrei Pascal [anonim]

    Alegerile interne au fost de la bun inceput un razboi gata castigat. Vasile Blaga s-a lansat intr-o competitie in care nu avea nici o sansa. In continuare Emil Boc este cea mai buna varianta pentru PDL.
  • +1 (1 vot)    
    Solidaritate, patriotism (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:44)

    hotnewsfil [utilizator]

    Privind lucrurile obiectiv, ne-partizan politic, trebue sa admitem ca un partid, pentru a-si pune in aplicare programul, trebue ca, mai intai, sa castige alegerile majoritar sau, cel putin, sa intre in parlament si chiar in guvern.
    "Batalia" politica este dura, partidele folosind diverse strategii si tactici pentru a-si invinge "adversarii" (competitorii), pentru a-si creste numarul simpatizantilor in randurile populatiei.
    Pentru a fi reales, un partid aflat la putere trebue sa fi aplicat o cat mai mare parte dintre promisiunile facute populatiei, prin programele din campania electorala (nu numai cercului, devenit minoritar in ultimul timp, al celor care au l-au votat).
    Unele puncte din program, pentru a fi indeplinite, necesita o durata mai mare decat cea a unei legislaturi (patru ani). Aceasta situatie intervina in mare masura atunci cand programul partidului castigator cuprinde o serie de reforme radicale, ample, la nivelul intregii tari
    In acest caz, este absurd ca activitatea partidului aflat la putere sa fie intrerupta dupa patru ani, cand se afla in faza de aprobare parlamentara a diveselor puncte din program sau un curs de aplicare partiala, in faza pregatitoare trecerii la fapte.
    Este firesc ca populatia sa dea posibilitate, prin re-votare, partidului 'reformator, sa isi puna in practica programul sau, sa nu se institue un sistem in care partidele promit multe dar n-au timp sa aplice programul, se limiteaza doar la 'fazele premergatoare (pregatitoare) ale punerii in practica.
    Limitarea la 'faza pregatitoare' s-a generalizat dupa '89, partidele se succed, vin si se duc, punand prea putin in practica ceea ce au promis.
  • +1 (1 vot)    
    Solidaritate, patriotism CONTINUARE (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este bine cunoscut cat dureaza elaborarea fazelor ce preced inceperea lucrarilor la o autostrada (inainta momentului in care escavatoristii ataca traseul -proiectare, de multe ori extrem de complexa, eliberarea terenului lung de zeci si sute de km., gasirea sursei fiabile de finantare, intocmirea caietelor de sarcini, liciatia, cu toate fazele acesteia, etc.).
    Daca un partid promite, in campania electorala ca, in cei patru ani cat va fi la putere, va da in functiune zeci si sute de km. de autostrada, ca reformeaza radical domeniile sanatatii, invatamantului, justitiei, administrativ-fiscal, etc., isi exagereaza capacitatea, subestimeaza masiv dificultatile inerente indeplinirii unui astfel de program mamut.
    Intr-o asemenea situatie se afla acum Emil Boc ( si PDL). A promis imens de multe in campanie, nefinalizabil in numai patru ani. Ca sa se vada ceva din ceea ce a prevazut in programele electorale, are nevoie de inca patru ani. Asta nu din simpatia poporului pentru acest partid, sau pentru a-i da posibilitatea de a se bucura de succesele realizarii ci pentru ca tara sa iasa din aiureala in care, dupa '89, partidele se schimba la putere din patru in patru ani si nu lasa nimic serios in urma lor, populatia nestiind ce sa mai inteleaga, ajungand la concluzia ca toti politicienii sunt niste mincinosi, niste incapabili, sa fie debusolata iar tara sa fie adancita intr-o instabilitate perpetua, care o face ne-credibila atat srainilor cat si potentialilor investitori, bine intentionati, autohtoni.
    In sinea lor, partidele din opozitie considera ca aplicarea unor reorme raicale, cu consecinte dureroase pentru populatie, este inevitabila, daca vrem sa iesim din mocirla in care ne-am afundat timp de douazaci de ani. Dac ar fi la putere opozitia ar face la fel, daca nu vrea 'sa intinda pelteaua, cum au facut politicienii de dupa '89.
    Lupta politica pentru castigarea alegerilor sacrifica interesele majore ale tarii.
  • +1 (1 vot)    
    Solidaritate, patriotism CONTINUARE II (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Partidele vor sa se inlature, unul pe altul, de la putere, din patru in patru ani si chiar mai des, prin alegeri anticipate, macinand astfel timpul si soarta tarii. Asa s-a ajuns ca populatia nu mai are niciun fel de incredere in politicieni.
    Toate partidele au inscrisa solidaritatea pe stindardele lor dar se indarjesc in lupta oarba pentru cucerirea puteri, nu au un minim de patriotism, de respect pentru populatie, sa se aseze la masa tratativelor, sa convina asupra unor programe pe termen lung, care fixeaza strategia dezvoltarii generale a tarii.
    Politicienii care refuza aceasta minima colaborare transpartinica sunt niste secaturi, pe care nu ii intereseaza decat parvenirea personala rapida, folosind vehiculul 'politica'.
    Daca politicienii si sustinatorii lor nu sunt orbiti total de lupta pentru putere, ar trebui, in interesul tarii, sa prelungeasca mandatul premierului Boc cu inca patru ani, sa poata sa aplice programele aflate inca in faze premergatoare.
    L-ar ajuta mult functia de presedinte al PDL, sprijinit de o echipa de vice-presedinti destoinici (ca sa aibe timp sa conduca guvernul)
    Daca Emil Boc si PDL vor iesi de la guvernare, ca urmare a rezultatelor alegerilor, toate cele scrise mai sus devin valabile pentru oricare partid va ajunge la putere, conditia esntiala fiind ca acestuia (partidului castigator) sa i se acorde, prin votare consecutiva, doua mandate.
    Reformarea unei tari nu trebue tratata, ca responsabilitate, la nivelul modernizarii unui apartament (termopane, gresie, faianta, etc.).
  • +1 (1 vot)    
    rusine! (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:34)

    Rares [anonim]

    E normal ca Basescu sa il sprijine pe Boc,la fel ca majoritatea membrilor din Pd-l. Motivul? E simplu! Boc a dat dovada ca este un om care stie sa munceasca si care nu are intentii ascunse si nici nu este corupt!!! Il putem cataloga ca fiind singurul premier care nu a fost niciodata implicat in vreun scandal de coruptie!! si nici nu va fi!! pt ca Boc este incoruptibil!! si asa va ramane!
  • +1 (1 vot)    
    boc premierul (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:41)

    andrei [anonim]

    din punctul meu de vedere domnul Emil Boc va castiga razboiul impotriba lui Vasile Blaga deoarece este un o cinstit si onest si cu ajutorul lui tara va avea numai de castigat.Iar alaturi de Vasile Blaga nu vom avea nici un viitor(nu vrem sa fim gunoaie)
  • +1 (1 vot)    
    spaga (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:43)

    gabriel [anonim]

    Nu ia ajuns cata spaga a luat de la vama si acuma vrea sa ne vanda tara.Domnul Blaga ar trebui sa isi dea demisia.
  • +1 (1 vot)    
    Emil Boc are sustinere (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:29)

    Elena David [anonim]

    Viitorul arata bine pentru PDL cu Emil Boc in frunte. Premierul este un politican tanar cu toate sansele de reusita pe toate planurile de acum inainte. Pana acum s-a dovedit un bun reformator si un om de valoare insa este capabil de multe alte lucruri bune.
  • 0 (0 voturi)    
    Boc - sef de partid (Miercuri, 20 aprilie 2011, 8:51)

    Nicoleta Rusu [anonim]

    Reactia presedintelui la adresa lui Vasile Blaga a fost una cat se poate de normala. Nu poti sa vrei cea mai inalta functie in partid si sa te lansezi in atacuri politice la adresa colegilor, mai ales cand esti constient ca sansele tale sunt minime si ca viitorul presedinte PDL va fi colegul tau, Emil Boc.
  • 0 (0 voturi)    
    Blaga vs Boc (Miercuri, 20 aprilie 2011, 9:15)

    Ioana Marginean [anonim]

    Blaga a incercat un joc smecheresc care nu a iesit deloc bine. Boc are sustinere si in teritoriu si la cotroceni si va castiga alegerile PDL pentru ca este cel mai bun candidat pentru aceasta functie.