VIDEO Sergiu Nicolaescu a demisionat din PSD, din cauza unor "nepotriviri de caracter" intre el si lideri ai partidului

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2011, 16:12 Actualitate | Politic

Sergiu Nicolaescu
Foto: Rompres
Senatorul Sergiu Nicolaescu si-a anuntat luni demisia din PSD si din grupul parlamentar social-democrat, intr-o sedinta restransa a grupului PSD din Senat, potrivit unor surse din partid citate de Mediafax. Potrivit surselor, Sergiu Nicolaescu nu si-a argumentat decizia in fata celor prezenti, el doar facand acest anunt.

Aceleasi surse au mentionat ca liderii senatorilor PSD doresc sa aiba o discutie lamuritoare cu acesta, miercuri, la urmatoarea sedinta de grup.

UPDATE Senatorul Sergiu Nicolaescu a confirmat pentru Mediafax ca a demisonat din partid. El a spus ca a demisionat din PSD pentru ca intre el si "anumite persoane" din conducerea formatiunii exista "o nepotrivire de caracter".

"Am constatat ca exista o nepotrivire de caracter intre mine si anumite persoane din conducerea partidului, asa ca am decis, amiabil, sa ne luam la revedere", a spus Nicolaescu.

Fostul senator PSD nu a dorit sa ii nominalizeze pe liderii PSD la care s-a referit.

Sergiu Nicolaescu este presedintele Comisiei pentru cultura, arta si mijloace de informare in masa din Senat.



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3874 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Bravo (Luni, 18 aprilie 2011, 16:47)

    MAco [anonim]

    Bravo , bravo, bravo!
  • +6 (14 voturi)    
    fiindca... (Luni, 18 aprilie 2011, 16:51)

    catalin [anonim]

    intentioneaza sa-l schimbe de la conducere.
    Atitudine de neam prost !
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:16)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui catalin

      nu suporta sa i se ia jucaria.
      n'a demisionat pe criterii ideologice sau sa protesteze impotriva coruptiei, ci pentru ca nu se mai intelege cu "anumiti" sefi, nu spune cine.
      dar e dreptul sau sa fie senator si sef de comisie, pana la moarte. drept castigat la lovirutie, cand, pe baricade..si dai si lupta, neicusorule...
      s'a obijnuit pre mult sa fie bagat in seama, cum laudae.
      cam asa se vede de unde stau eu.
  • +4 (8 voturi)    
    EXISTA..... (Luni, 18 aprilie 2011, 18:44)

    STEFAN M [anonim]

    ...un inceput si un sfarsit in toate. D-l S. Nicolaescu trebuie apreciat pentru ce a reusit sa faca in cultura romaneasca, dar a venit timpul sa lase locul unor oameni mai tineri. Este la moda printre artisti sa-si piarda simtul demnitatii la varsta senectutii si sa apara in public si cand varsta nu le mai permite.
  • +7 (7 voturi)    
    Nicolaescu (Luni, 18 aprilie 2011, 20:46)

    Serje [utilizator]

    Mintea cea de pe urma. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
    La ce parinti a avut nu ma ateptam sa fi intrat in PSD, coleg cu tortionarii familiei sale, si sa fi stat atata vreme acolo. A fost o surpriza neplacuta pentru mine prezenta lui acolo precum si a altor oameni valorosi.
  • +1 (1 vot)    
    Roluri (Luni, 18 aprilie 2011, 21:20)

    Vizitiul [utilizator]

    Pai normal ca s-a saturat sa tot fie in rolul calului :)
  • +3 (3 voturi)    
    Cu mainile curate (Luni, 18 aprilie 2011, 21:44)

    ARDELEANU [anonim]

    Felicitari domnule senator. Sincere felicitari.Ati spalat obrazul comisarului, poate acuma o sa dezvaluiti poporului roman unele "ciudatenii" ale evenimentelor din decembrie 1989. Felicitari
  • +1 (1 vot)    
    CARACTER (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:27)

    Cetatean [anonim]

    Nepotriviri de caracter??? Pai are asa ceva neica Nicolaescu, sa poata compara????