Traian Basescu: Sustin reforma din sanatate initiata de Cseke Attila. Vreau sa cred ca este doar un inceput

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 17 aprilie 2011, 14:02 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat, duminica, la Covasna, ca sustine programul initiat de ministrul Sanatatii, Cseke Attila, adaugand ca reforma in sanatate nu trebuie oprita aici, ci trebuie continuata pe directia consolidarii sistemului de interventie de urgenta, potrivit Mediafax:"Nu numai ca il sustin, dar consider ca este o prima etapa. Romania are cea mai mare densitate de paturi de spital la mia de locuitori din Uniunea Europeana. Cat timp vom merge pe acest mod de a asigura populatiei sanatatea nu vom face decat sa cheltuim banii in zile nesfarsite de spitalizare pentru bolnavi care in mod normal nu necesita spitalizare".

Seful statului mai spune ca, in acelasi timp, trebuie consolidat sistemul de interventie de urgenta, pentru ca oamenii care au nevoie sa poata fi transportati imediat la un spital dotat, unde sa nu existe riscul de a nu putea fi tratati, "cum se intampla la spitale foarte mici":

"Deci, sustin programul initiat de ministrul Cseke, vreau sa cred ca este doar un inceput. Spitalele fara dotare si fara un personal de inalta calificare nu pot rezolva problemele grave care apar si care necesita interventie, iar spitale in care sa asiguram doar zile nesfarsite de spitalizare pentru a se putea incasa banii de la Casa Nationala de Sanatate iarasi nu sunt utile sistemului de sanatate, duc resursa financiara, si asa putina, in directia ineficientei".

Traian Basescu a mai adaugat ca reforma in sanatate nu trebuie oprita aici, ci trebuie continuata cu concentrarea capacitatii de interventie eficienta in salvarea acelora care sunt afectati de boli grave si de accidente.

Din 1 aprilie, 67 de spitale au fost inchise, Ministerul Sanatatii propunand reorganizarea lor in camine de batrani. Angajatii din aceste unitati sanitare vor fi redistributi in alte spitale sau pot opta sa ramana angajati ai noilor camine de batrani.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1318 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Atacam invatamantul si sanatatea ! (Duminică, 17 aprilie 2011, 14:12)

    niculita30 [utilizator]

    Acesta e Genocid !
    Popor roman cat mai poti suporta ???
  • -5 (9 voturi)    
    Pai dupa el (Duminică, 17 aprilie 2011, 14:52)

    ploiesteanu [utilizator]

    si un singur spital ar fi deajuns pentru prostii si lenesii de romani, ca el se trateaza in Austria. Cata perversitate, dupa ce ca nu dotezi spitalele cu cele mai elementare medicamente ce sa mai spun de aparate medicale, nu titularizezi medici tineri sa capete experienta si sa-si arate talentul, pentru ca toti medicii foarte buni au plecat din acest stagiu, nu au picat din cer , profesionisti competenti, pe urma spui ca spitalele sunt de toata mila. Cine trebuie sa le faca eficiente domn Basescu? Dar nu, mai bine le desfintezi.
  • -2 (8 voturi)    
    "Vreau sa cred ca este doar un inceput " (Duminică, 17 aprilie 2011, 16:31)

    dc [anonim]

    Sigur. E inceputul sfarsitului...
    • +2 (2 voturi)    
      Romanii nu mai au umor.. (Duminică, 17 aprilie 2011, 20:38)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui dc

      nici macar umor negru, daca au putut sa-ti dea atatea minusuri.
      Poate ca asta e mai ingrijorator decat inchiderea spitalelor si radicalizarea urii anti-Basescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Curat murdar (Duminică, 17 aprilie 2011, 19:20)

    Panthera Roz [anonim]

    Problema este pusa gresit de la inceput si toata lumea mertge pe calea aceasta.Pai ai spitale care nu corespund? Solutia nu este sa la inchizi.DOTEAZA-LE.trebuie aduse la nivel corespunzator si culmea ca se poate cu aceeiasi bani.Gaura neagra este la medicamente.Acolo se fura bani pe toata linia.
  • 0 (2 voturi)    
    Un individ bolnav de turbare (Duminică, 17 aprilie 2011, 20:06)

    valisa [utilizator]

    Singura lui preocupare este cum sa distruga aceasta tara.
  • 0 (4 voturi)    
    Fratilor , noi suntem de vina ! (Duminică, 17 aprilie 2011, 20:56)

    Costin1968 [utilizator]

    Hai sa fim barbati si sa recunoastem, noi toti suntem de vina , 20 de ani nu s-a facut nimic , caci au fost votati numai spioni, comunisti , copii de securisti...nu Cseke sau Basescu sunt vinovati, dar pentru a suporta adevarul...trebuie barbatie, clar!
  • +1 (3 voturi)    
    fara stersaturi (Duminică, 17 aprilie 2011, 23:10)

    alecs [anonim]

    mai domnule base
    un popor de oameni cu suflet ,inteligent te-a votat
    ma intreb pentru ce?
    banuiesc ca iti este bine, acolo pus pe o pozitie mult prea inalta ,fata de atitudinea pe care tu o raspandesti
    am crezut ,sperat ,visat
    pt a suta oara ne-am pacalit
    daca ai fi altfel, decat cei pe care ii arati cu degetul am lua atitudine
    dar exact ca o vorba din batrani: te amesteci cu taratele ,te mananca porcii
    in cativa ani o sa dispari
    si nu pt ca nu te mai vrem ,ci pt ca nu meriti nici macar dramul de demnitate pe care noi ti l-am oferit
    prea multe spuse pt oameni fara de valori
    pacat
    succese si succesuri in continuare
  • +1 (1 vot)    
    Statistica falsa (Luni, 18 aprilie 2011, 0:52)

    Ciprian Domnisoru [anonim]

    Vad ca niciun jurnalist nu s-a obosit sa verifice statistics cu paturile de spital la mia de locuitori in Europa. Nu suntem nici pe departe primii, suntem la mijlocul plutonului.
  • +1 (1 vot)    
    Statistici (Luni, 18 aprilie 2011, 1:01)

    Ciprian Domnisoru [anonim]

    Erau 10 tari in UE cu o densitate mai mare de paturi de spital decat Romania
    http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tps00046&plugin=1