Deputatul Tudor Ciuhodaru propune reducerea la 5% a TVA la medicamente

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2011, 13:44 Actualitate | Politic

Deputatul Tudor Ciuhodaru, vicepresedinte al PC, a depus la Camera Deputatilor un proiect legislativ ce vizeaza reducerea TVA la medicamente la 5%, informeaza un comunicat de presa remis de PC, citat de Agerpres.

In opinia lui Ciuhodaru, cresterea pretului la medicamente este "un atentat la siguranta nationala", in conditiile in care un asemenea fenomen se suprapune cu efectele crizei si cu desfiintarea spitalelor.

"Reducerea preturilor la medicamente va duce la cresterea accesului la tratament al romanilor si va permite derularea programelor de sanatate in conditii de normalitate. Noul sistem de compensare a dus la o crestere semnificativa a coplatii suportata de pacient si a obligat medicii sa recomande tratamente in functie de posibilitatile materiale ale bolnavilor si nu in functie de eficienta terapeutica", a afirmat Tudor Ciuhodaru, potrivit comunicatului citat.

El a spus ca Romania are cea mai mica rata de compensare a medicamentelor din Uniunea Europeana, in conditiile in care media europeana este de 81%, iar in Romania de 59%.

"Am ajuns sa trimitem rudele pacientilor sa cumpere medicamentele necesare supravietuirii bolnavilor. Datoriile peste termenele de decontare ale Ministerului Sanatatii si CNAS catre producatori, distribuitori si farmacii au ajuns la 935 milioane lei. De aceea, reducerea TVA-ului la medicamente la 5% va creste accesul la tratament al romanilor intr-o tara bolnava aflata in criza. Pe termen lung, va duce la cresterea sperantei de viata", a sustinut Ciuhodaru.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

456 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    gandire de doctor... (Miercuri, 6 aprilie 2011, 13:55)

    eu [anonim]

    reducerea cu 5% a TVA la medicamente ar genera o "paguba" la buget de 70-80mil euro. Sa inteleg ca domnul deputat a identificat un venit suplimentar la buget de 70-80 mil de euro ca sa compenseze gaura? Sau poate da el diferenta? Ce ar fi sa facem TVA mai mic la mancarea pentru caini - saracii, la sarmale - aliment national, la asfalt - sa avem mai mult. La prostie ar trebui sa crestem TVA - poate chiar 100% - ca avem potential.
    Lasand bascalia... crede deputatul ca o sa scada pretul la medicamente? sau ca softul de contabilitate il schimbam dupa dorinta fiecarui deputat in criza de popularitate?
    • -1 (5 voturi)    
      :( (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:17)

      owl [anonim] i-a raspuns lui eu

      M-am saturat de gaurile astea de la buget. Date de furt gestionat de guvernul roman - cel de acum si de cei de dinainte : evaziune, preturi supraevaluate la achizitiile publice, investitii fara logica....

      Spune-mi ca e greu de calculat, ca nu mai face nimeni prostia asta - spune orice vrei tu. Dar la-sa-ma!!!! cu gaura de la buget. E gandire de postac.
      • +2 (4 voturi)    
        Uite care-i treaba (Miercuri, 6 aprilie 2011, 19:08)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui owl

        Sa fiu in locul lui Boc, as trage doua OUG-uri si mi-as prezenta demisia:

        1. TVA 0% la alimente, medicamente, servicii medicale, etc etc etc etc

        2. Cresterea salariilor cu 75% pentru toate categoriile de bugetari, indiferent de vechime, ramura, domeniu .

        Pe urma sa-l lasam pe Voiculescu sa guverneze tara impreuna cu Varujan, Crin si Ponta

        Ce spui de propunerea mea?
    • -3 (5 voturi)    
      uite o solutie (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:53)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui eu

      50 mil euro pentru o sala polivalenta in Bucuresti .... se inchid spitale, se inchid scoli, e criza, dar, e mare nevoie de o sala polivalenta , nu? probabil doamna Udrea-Cocos nu mai are de lucru pe firmele sotului si pentru domnia sa repede se gasesc 50 milioane euro .... ti se pare corect, nu?
  • +1 (7 voturi)    
    diferenta (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:24)

    diferenta [anonim]

    diferenta de tva (19%) va merge cu placere... in buzunarele producatorilor, distribuitorilor si vanzatorilor de medicamente.
    este domnul Ciuhodaru mana in mana cu industria farmaceutica? face "lobby à la severin"?
  • +1 (5 voturi)    
    Dar (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:58)

    cristi767 [utilizator]

    Dar poate garanta domnul deputat ca scaderea in pretul medicamentelor va exista in realitate? Pentru ca asta e problema cea mai arzatoare.... sa se reduca TVA-ul si sa nu se reduca preturile in realitate.
  • +2 (4 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 6 aprilie 2011, 15:45)

    adyQ [utilizator]

    "Am ajuns sa trimitem rudele pacientilor sa cumpere medicamentele necesare supravietuirii bolnavilor"
    citatul de mai sus fiind declaratia marelui nostru conducator si binefacator, va rog sa il intrebe cineva dini presa unde drq a trait pana acuma?? de 15 sunt spitael in Romania care nu aveau nici bandaje si te trimiteau sa le cumperi si el acuma se trezeste??
    ....gargara
    mai bine sa urle mai tare ca atentat la siguranta nationala este ce a facut si face felix si toata gasca ce s-a unit acuma
    ce comparatii de om tampit, ca in ue e mai mare rata de compensare...asta stim si noi ca in Germania traiesti mult mai bine, si mai stim ca e asa pt ca ei nu au asa conducatori ca voi!!
  • +1 (3 voturi)    
    Ciuhodaru (Miercuri, 6 aprilie 2011, 17:49)

    costel [anonim]

    Un om care a incasat nelegal bani de la stat si care habar n-are cu ce se maninca bugetul statului s-a apucat sa faca propuneri legislative,copiindu-l pe turnatorul ordinar care este vicepresedintele Senatului,Dan Voiculescu.Halal parlamentari avem!
  • +1 (3 voturi)    
    M-ar umfla rasu' (Miercuri, 6 aprilie 2011, 18:39)

    Gamer [utilizator]

    ...daca n-ar fi tragica. "Initiativa" tovarasului conservator.
    Sigur ca e cel putin nedem din parte-mi sa astept o initiativa (de oricare fel) prin care sa se anuleze licentele de emisie ale unor televuvuzele care polueaza spatiul mediatic si umple cu prostii capetele si sufletele ingenue ale bietilor romani. De aici ori de aiurea. Sau de corectie ale unor "legi" populiste si nesustenabile. Sunt convins ca asteptarea zadarnica fi-va-mi.
    Pt cei care inca mai fac socoteli & presupuneri despre cum vor fi influentate incasarile la buget sau despre evolutia preturilor... raspunsul e simplu: majoritatea medicilor-de-famiglie (adica a celor in drept sa elibereze retete) e in pnl si pc via defunctul pntcd. Sigur ca din moment ce s-a aflat ca-n perioada "duduielii" economice ro avea inscrisa pe listele felcerilor o populatie care rivaliza cu cea a Poloniei ori ca un asemenea sanitar elibera pana la 3oo de retete zilnic, acum "solutia" pt un castig imediat si consistent ar fi diminuarea tva la medicamente. Doar se apropie campania si publicitatea costa.
  • 0 (2 voturi)    
    numai atat?? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 19:26)

    gigi n [anonim]

    Eu propun ca usl sa propuna sa se reduca ORICE PRET la 5% din valoarea actuala.Ce rost area sa le ia pe toate pe rand?