Adrian Nastase (PSD): Traian Basescu are un limbaj dublu pe tema Autostrăzii Transilvania

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 10:34 Actualitate | Politic

Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, a declarat vineri seara ca i se pare incalificabil "dublul limbaj" al presedintelui Traian Basescu pe tema Autostrazii Transilvania, asa cum reiese din telegramele publicate de Wikileaks, transmite Agerpres. Liderul social-democrat s-a referit la discutiile dintre seful statului si ambasadorul american in Romania.

"Mi se pare incalificabil ceea ce rezulta din telegramele publicate de Wikileaks. Conversatiile pe care Traian Basescu le facea cu ambasadorul american dovedesc un dublu limbaj care nu poate fi acceptat pentru un om politic. Pe de o parte, in public, o critica permanenta a Autostrazii Bechtel si, in privat, promisiunea unui sprijin pentru realizarea acestui proiect. Nu este demn pentru un sef de stat sa procedeze in acest fel", a declarat Nastase.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1872 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    ce chestie (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 10:38)

    alina [anonim]

    mie mi se pare incalificabil ca un personaj ca nastase e inca in parlament si are tupeul sa mai vorbesca...
    • -2 (4 voturi)    
      sunt multi mai rai ca Nastase (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 11:05)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui alina

      Deci Nastase e acuzat ca are termopane, tablouri, case si o ferma la Cornu. Bine ca multi altii au voie sa aiba toate aceste lucruri, dar evident ei nu au fost primi-ministrii urmati de PDL. Iar sotia lui Nastase e chiar din o familie instarita, deci toate cele de mai sus nu sunt deloc dovezi de coruptie. PDL e disperat sa il tina pe Nastase jos, pentru ca e unul dintre putinii care le-ar putea face concurenta reala. Cred ca Nastase a fost cel mai bun premier al Romaniei dupa revolutie. Pacat ca e intr-un partid care chiar are probleme mari de coruptie. Pe locul 2 ar fi Tariceanu. La asta ii pot reprosa doar ca a semnat procaria aia cu Sterling pe final de mandat. In mod normal, in un stat de drept, ar fi disparut din viata publica. Dar deh.
      • -1 (1 vot)    
        De acord, doar ca Tariceanu le-a extins celor (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 13:53)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui Sf Ilie

        de la Sterling un perimetru deja concesionat in zona recuperata de la ucrainieni (era vorba de o suprafata relativ mica dar ce scandal a starnit!!).
        In schimb acum, oamenii lui Basescu au concesionat cea mai mare parte a perimetrului recuperat, rusilor de la Lukoil si nimeni nu e scandalizat.
    • 0 (2 voturi)    
      hai ma (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 12:32)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui alina

      cineva ca el trebuie ca stie foarte bine ce inseamna dublul si chiar triplul limbaj ... :P
    • +1 (1 vot)    
      limbajul (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 13:50)

      limbajul [anonim] i-a raspuns lui alina

      limbajul lui nastase nu era deloc dublu, ci clar: "bagati-mi mie in buzunar, restul nu ma intereseaza".

      fara dublu inteles, fara sugestii. spaga cu nerusinare.
  • +13 (15 voturi)    
    barbatia fireasca (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 10:47)

    Gelu Romanul [anonim]

    Sa ne mai lase bombonele cu povestile de distragere a atentiei.
    Sa-l vedem ca-si da demisia precum duplicitarul Basescu, si se defereste justitiei.
    Apoi mai vorbim. Pina atunci ciocu mic si joc de glezna.
    Ardealul, Ardelul te cheama;: si aici sunt locuri umbrite, tocmai bune pentru meditatii profunde.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca pdl-ul este un partid al cretinilor! (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 22:03)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Gelu Romanul

      Atfel nu pot sa pricep cum pot si atat de lipsiti de logica si bun simt.
      Presimt ca o sa fie multi reprezentanti ai acestei gasti care cu "manie ploretara" o sa ne spuna despre taticul natiunii si alti mitici care asuda pentru binele nostrii!
      Daca chiar aveti curaj, duceti-va in piata si strigati: eu sunt pdl-list si asteptati sa vedeti ce se intampla. Sper sa fiu linga voi cand veti avea curajul...
      • 0 (0 voturi)    
        sa (Duminică, 3 aprilie 2011, 11:20)

        sa [anonim] i-a raspuns lui gogu

        sa inteleg ca tu esti unul din mana de oameni care au iesit in piata constitutiei sa protesteze impotriva codului muncii? la indemnul unor sindicalisti precum petcu si luca si "binecuvantati" de vantu si de voiculescu?
        nu canta nimeni osanale vreunui tatuc. aparam politicile pe care actualul guvern are curajul sa le ia, dupa atatia ani de dezmat populist.
        da, asa este, guvernul actual este foarte urat, a facut un sacrificiu politic imens... alegand corectitudinea. asta nu face decat sa ii confirme valoarea: "veti recunoaste un om de valoare printr-un criteriu infailibil: toti mediocrii (y compris ponta si antonescu si voiculescu) se vor alia impotriva lui".
        cam asa sta situatia. votes pdl pentru ca apreciez politica pe care o duce, nu pentru ca basescu sau boc sunt frumosi.
  • +12 (14 voturi)    
    Limbajul 'dublu' e tipic oricarui politician... (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 10:47)

    Nastase 7 case [anonim]

    Indiferent de tara, din pacate toti sunt la fel, mint, promit, manipuleaza, incearca sa 'convinga' electorii cu orice argumente ce le pot aduce voturi in plus.

    Nastase a facut un contract ingrozitor de prost, a pus in genunchi Romania, a aruncat miliarde din buget, o crima pur si simplu.
    Tot guvernul PSD a privatizat Petrom, dand austriecilor pe nimic 50% din rezervele strategice ale Romaniei.

    Bechtel si privatizarea Petrom sunt acte descreierate pentru care zeci de lideri si fosti ministri PSD ar trebui sa zaca ani de zile in puscarie, eventual in celule cu tigani si violatori. Plus confiscarea intregii averi a familiilor lor (chiar daca nu s-ar acoperi nici macar 1% din pierderi).

    Oricum, datorita imensului scandal, 'afaceri' de genul Bechtel, Petrom sau fregate second-hand nu vor mai putea fi incheiate legal de vreun guvern roman.
  • +1 (1 vot)    
    D-le Nastase (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 10:52)

    willy [anonim]

    D-le Nastase
    Scoateti la lumina intregul continut al contractului, ca sa pricepem si noi ceva.
    S-au l-ati facut de asa natura incat "prostimea" sa nu stie nimic?
  • +2 (2 voturi)    
    Sa mai taca! (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 11:24)

    Mih. [utilizator]

    Nastase ar trebui sa mai taca. Sau sa vorbeasca in fata judecatorilor, ca are pentru ce sa dea socoteala.
  • -1 (1 vot)    
    Aveti ce meritati ! (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 11:25)

    eugenius [anonim]

    Domnilor , ma adresez celor care postati comentarii, se pare, ca va plac minciunile...mai mult sunteti ca niste agenti patogeni: le proliferati ! Dincolo de patimile politice aveti putina logica daca caracterul va lipseste !
  • +2 (2 voturi)    
    Opa (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 13:06)

    Vizitiul [utilizator]

    Au bagat internet la puscarie? Cum de isi da asta cu parerea?
  • +1 (1 vot)    
    Adrian (e), fireste.. (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 13:07)

    lilly [anonim]

    ...cu tupeul caracteristic celor care ,de-o buna bucata de vreme(sa fie vre 22-23 de ani?!)ne " reprezinta", acest personaj sinistru, care merge pe" axa Iiescu-Geoana-Vanghelie", isi permite, "evident" sa comenteze., in conditiile in care, in opinia-mi, ...asteptam comentarii corecte ,dar mai ales fapte...
  • +1 (1 vot)    
    bombo (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 19:45)

    panfil flecaru [anonim]

    a scapt de sub control !
    combate mai dihai ca pohta viktorin.:-)
  • 0 (0 voturi)    
    Asta este inca liber? (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:58)

    Costica [anonim]

    Nastase inainte sa vorbeasca despre Basescu si autostrazi trebuie sa numere cati kilometri de autostrada a facut el, dupa ce a dat practic cadou cele mai importante institutii ale statului roman: BCR si Petrom. Indicatie: drumurile de acces la vile nu se pun.