USL ar putea depune o motiune simpla pentru demiterea lui Teodor Baconschi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2011, 21:42 Actualitate | Politic

USL ar putea depune la Senat o motiune simpla pentru demiterea ministrului de Externe, Teodor Baconschi, acest subiect urmand sa fie discutat luni, a declarat sambata liderul PC, Daniel Constantin, citat de Mediafax.

"Luni vom discuta cu PSD posibilitatea depunerii unei motiune simple comune a USL in Senat pentru demiterea ministrului de Externe, Teodor Baconschi. Am discutat deja aceasta tema cu presedintele PNL, Crin Antonescu, si cu secretarul general al PNL Radu Stroe. Vrem prin aceasta motiune sa amendam politica externa pe care Guvernul Boc o practica, nu suntem de acord cu ceea ce face diplomatia romaneasca de cand este Baconschi in functie. Esecurile sale sunt notabile, de la romani jigniti in cotidiene din Europa, pana la esecul Schengen si lipsa totala de reactie fata de declaratiile presedintelui Parlamentului Ungariei, care trebuiau categoric amendate", a spus liderul PC.

El considera ca ministrul de Externe, Teodor Baconschi, "nu mai reprezinta cu demnitate interesele romanilor, iar Parlamentul poate amenda o politica externa care nu ne face cinste in momentul de fata".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1254 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    lupta pentru ciolan (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:13)

    george [anonim]

    Mai baieti, lasati-o jos ca macane!
    Nu mai puteti voi de politica externa facuta de Baconschi!
    Voi nu doriti decat sa fiti in centrul atentiei!

    Pentru ca fiecare sa aiba mai multe aparitii in media, in curand Crin si Ponta se vor calca pe bataturi...
  • -13 (15 voturi)    
    sa depuneti cat mai repede... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:14)

    costica [anonim]

    in afara de culoarea portocalie, Baconschi este o catastrofa de Ministru de Externe... Ce-a facut ca Ministru la Externe?! NIMIC.
    • +10 (10 voturi)    
      stiu (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:57)

      ady [anonim] i-a raspuns lui costica

      doar ca ne-am indepartat putin de ciuma rosie si asta conteaza cel mai mult ..il apreciez
    • +10 (10 voturi)    
      si de ce e o catastrofa de ministru de externe... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:59)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui costica

      pentru ca nu sa aruncat cu capul inainte ca prostalaii aia de ponta,antenescu si mai ales hasoti...nu a vrut sa se faca de rasul lumii impreuna cu fraierii aia...ciolan si iar ciolan...e criza mare la moguli...
      • +1 (1 vot)    
        e criza mare la televiziunile mogulilor?! (Duminică, 20 martie 2011, 9:34)

        costica [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        d-aia ii besteleste Basescu si Boc toata ziua buna-ziua?! Nu e criza, au cea mai mare audienta, toata lumea, toata ziua se uita la TVurile mogulilor, d-aia reactiile de zi cu zi ale lui Basescu si Boc. Numai ca romanii mai repede cred TVurile mogulilor decat minciunile lui Basescu si Boc. De ce se uita dupa tine romanii la Tvurile mogulilor?! De ce sunt in topul audientelor cele 2 TV?!
  • +7 (7 voturi)    
    Cine e ala ? (Duminică, 20 martie 2011, 1:08)

    georgio [utilizator]

    Cine e Danut ala care se agita ? Cred ca presedintele de asociatie de la mine de la bloc a fost votat de mai multa lume :)
    Eu nu inteleg cine aduce in politica toate loazele astea "sa ne reprezinte". Sunt satul de "feciori virgini" care se cred mari lideri de opinie.
  • +1 (1 vot)    
    asta stiu (Duminică, 20 martie 2011, 10:00)

    panfil [anonim]

    asta fac.
    la asta se rezuma activitatea lor parlamentara.
    cand e la legiferat, ies din sala, sau vin cu variante copiate.
    asta le este stilul, copiatul si contestatiile.
    ca, gandesc ei, cu minntea lui felix si ilici, daca e opozitie, musai sa se opuna. din rasputeri.