Varujan Vosganian: Daca PNL ar fi condus de o femeie, barbatii nu ar mai intarzia la sedinte

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2011, 11:43 Actualitate | Politic

Vicepresedinte al Partidului National Liberal (PNL), Varujan Vosganian, a declarat, sambata, ca daca PNL ar fi condus de o femeie, ''barbatii nu ar mai intarzia la sedinte''.

''O femeie poate conduce mai bine decat un barbat. Experienta ultimilor 20 de ani a aratat ca femeile sunt mai putin vulnerabile la vicii de tot felul, incepand cu viciile de comportament si de limbaj si terminand cu viciile de caracter. (...) Daca PNL ar fi condus de o femeie, barbatii nu ar mai intarzia la sedinte. In al doilea rand, am lasa deoparte limbajul anecdotic si capricios, iar membrii PNL ar avea foarte multa incredere in presedintele PNL. Fireste, a discuta in aceasta clipa despre astfel de lucruri nu inseamna a da lovituri de stat in PNL, ci inseamna sa visam frumos'', a sustinut acesta, inainte de inceperea lucrarilor Congresului Organizatiei Nationale a Femeilor Liberale, relateaza Agerpres.

Senatorul liberal si-a exprimat, totodata, regretul ca femeile care au candidat la alegerile pentru primarii sau presedintia Consiliilor Judetene nu au reusit sa ajunga in turul al II-lea.

''La noi, s-a intamplat un lucru extrem de straniu - in 20 de ani, femeile nu au avut acces la posturile eligibile de mai larga amploare. Ma refer la primariile capitalelor de judet, la Consiliile Judetene sau la Presedintia Romaniei. Si nu este atat de trist faptul ca nicio femeie nu a reusit, prin alegeri libere, sa ajunga primar de capitala de judet, ci faptul ca nicio femeie nu a ajuns in turul II al alegerilor. Barbatii ar trebui sa isi lase complexele, iar femeile ar trebui sa se incumete mai mult'', a mai spus Vosganian.

Femeile liberale isi vor alege un nou presedinte, sambata, la Congresul Organizatiei Nationale a Femeilor Liberale (ONFL).


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1064 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Lasa (Sâmbătă, 19 martie 2011, 11:50)

    mos ion roata [utilizator]

    ca va conduce acuma motanul felix.O sa se joace cu voi precum matele lui Creanga cu motoceii.
  • 0 (0 voturi)    
    se poate ! (Sâmbătă, 19 martie 2011, 12:49)

    constantin [anonim]

    de azi , precis nu vor mai intarzia . vor fi respectosi .
  • +4 (4 voturi)    
    "Lovitură de stat în PNL" (Sâmbătă, 19 martie 2011, 13:06)

    ktistes [anonim]

    Bravo! Eu român cum tu ne iubim ca două frate!
  • +3 (3 voturi)    
    Varujan Vosganian vorbește frumos... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 13:17)

    Paul Ghiţiu [anonim]

    Varujan vorbește frumos. Întotdeauna a vorbit, mai ales în fața mulțimilor, frumos. Probabil că în fața unei mulțimi de femei, după cum îl cunosc, a vorbit și mai frumos. varujan e un poet vorbitor, mai bun decât poetul scriitor.
    Varujan vorbește frumos, însă se repetă. El se repetă în vorbire pentru că îi plac meșteșugitele vorbe pe care le naște limba sa - de multe ori involuntar - şi atunci le reia. Sau nu găseşte altele noi.
    Varijan se repetă în vorbe, unde făureşte lume divers colorată, dar nu reuşeşte să se repete în fapte.
    De ce?
    Pentru că, în politică, Varujan nu are lucruri frumoase de care să îşi aducă aminte şi să le repete; dincolo de întâlnirile cu oamenii din aceeaşi organizaţie politică, singurul loc unde se repetă şi în fapte: faptele vorbelor.
    Dar în rest, lumea faptelor lui Varujan e una tristă, cenuşie, posacă.
    Şi asta pentru că Varujan e un poet, dar un poet pragmatic.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu (Sâmbătă, 19 martie 2011, 15:18)

    Maicuta [anonim]

    singurul cuvint(daca nu la-r fi copiat)bun pe care l-ai spus de cind te cunosc in politica armeanule.asta nu inseamna ca am uitat de cei 4 miliarde pe care i-ai mutat din cont in cont pina le-ai pierdut urma in campanie.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca PNL ar fi condus de o femeie (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:25)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pai crinela londa color e oricum jumate femeie.
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 19 martie 2011, 16:28)

    cosmin [anonim]

    draga domnule vosganian, pai PNL E condus de o femeie!! :))
  • +1 (1 vot)    
    eroare (Sâmbătă, 19 martie 2011, 19:57)

    dan63 [utilizator]

    dacă n-ar fi CONDUS DE CHIULANGIUL crin N-AR ÎNTÂRZIA !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    nedumerire (Duminică, 20 martie 2011, 1:52)

    Socrates [anonim]

    Nu prea inteleg ce vrea sa spuna, pare un atac destul de brutal la feminitatea lui Crin.
    Sau incearca s-o aduca inapoi pe Mona Musca?
    Sau se refera la vreo gratie din PSD, ca doar ei conduc acum PNL-ul?

    Poate cineva sa-mi traduca din armeana ?
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian , omul claritatii (Duminică, 20 martie 2011, 8:43)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Da, femei la conducere, dar mai bine nu acum.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL ar trebui... (Duminică, 20 martie 2011, 11:58)

    panduru [anonim]

    ... sa fie condus de o persoana cu mintea intreaga, indiferent daca e barbat sau femeie.