Emil Boc despre disputa din Parlament: Opozitia a incercat sa creeze o disputa intre PDL si UDMR, care sa duca la caderea Guvernului

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2011, 22:01 Actualitate | Politic

Premierul Emil Boc a declarat miercuri seara in Parlament, ca opozitia a incercat sa creeze o disputa intre PDL si UDMR, care sa duca la caderea Guvernului: "Prima esenta a actiunii dvs. este una meschina, politicianista; am fost primul care a condamnat gestul cu privire la Avram Iancu, dar nu avem dreptul sa actionam decat prin intermediul institutiilor statului", a spus Boc.

"Nimic din ceea ce ati spus dvs. nu se gaseste in mesajul transmis de Viktor Orban...Domnul Marko Bela v-a oferit o lectie de istorie...vreau ca romanii sa inteleaga: daca suntem in fruntea tarii suntem aici ca sa pastram echilibrul".

Senatorul UDMR Marko Bela a declarat, miercuri, in plenul Camerelor, ca o eventuala declaratie a Parlamentului trebuie sa fie examinata anterior de comisiile de politica externa, de catre toti liderii si toate partidele politice si nu ar trebui impusa "pe baza de majoritate sau pe baza de opozitie".

El a afirmat, in acest context, ca se teme pentru prestigiul Legislativului si pentru ceea ce Uniunea a construit, impreuna cu celelalte partide parlamentare, in privinta relatiilor interetnice.

"Domnul Hasotti se intreba daca noi maghiarii putem fi la fel de patrioti ca romanii de aici? Sunt la fel de mandru ca m-am nascut si am crescut in aceasta tara si ca pot lucra pentru tara mea. Sunt la fel de mandru ca si dumneavoastra ca sunt membru al corpului legiuitor, al institutiei cea mai importanta din Romania - Parlamentul. Ma tem pentru prestigiul acestei institutii, dar ma tem si pentru ceea ce am construit impreuna cu colegii mei din UDMR, impreuna cu dumneavoastra din diferite partide politice romanesti", a spus Marko Bela, la Parlament.

Liberalul Puiu Hasotti a propus adoptarea unei declaratii de condamnare a afirmatiilor facute marti de premierul ungur Viktor Orban privind autonomia teritoriala. Mircea Geoana a vrut sa includa propunerea pe ordinea de zi, insa Roberta Anastase nu a fost de acord si i-a luat microfonul cand presedintele Senatului anunta rezultatele votului. Parlamentarii PDL si UDMR s-au opus propunerii lui Hasotti. Sedinta Parlamentului a fost suspendata ore in sir, dupa ce liderii grupurilor parlamentare s-au reunit pentru negocieri pe aceasta tema.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1607 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Daca esti ipotent da vina pe vreme! (Miercuri, 16 martie 2011, 22:38)

    paul155 [utilizator]

    USL ipotenta crasa,manifestanti lipsa ,numar de sustinere a motiuni insuficenti.Vina este:MAGARIILE EXTREMISTILOR MAGHIARI! Daca astia nu bateau campii ,guvernul Boc cadea.Mizeriile extremistilor trebuiesc analizate fara PATIMA si raspus exemplar,avand girul comisiilor de politica externa a ambelor camere.
  • -1 (1 vot)    
    Marko Bela nu a zis un cuvintel despre ceea (Miercuri, 16 martie 2011, 22:47)

    costica [anonim]

    ce au declarat liderii de la Budapesta.... iar afirmatiile Dlui Boc sunt nefondate, adica in cazul in care ceea ce a aparut in presa romaneasca nu erau declaratiile oficiale ale Dlui Orban ci completari ale maghiarilor ce-au citit mesajul, cum se face ca dl Orban nu s-a delimitat de acele declaratii total nediplomatice si ofensatoare la adresa Romaniei?! Si-apoi, declaratia Vicepremierului de la Budapesta facuta ieri la Miercurea Ciuc cum ramane, ca Dumnealui spune explicit CEREM AUTONOMIE teritoriala "! Asta este la locul ei, cu asemenea declaratie Dl Boc e de acord, cum isi permite Domnul ala asa ceva ?! PDL a pierdut multe procente in Ardeal in seara asta, iar Dl Boc nu a convins pe nimeni cu vorbele goale ca si pana acum, nu au luat nici o pozitie oficiala si nici nu ar fi luat asa cum au facut de fiecare data cand ba Tokes ba unii sau altii declarau ce voiau pe subiectul Ardeal sau Autonomia teritoriala a maghiarilor. Cred ca Dl Boc va reveni la originea lui ardeleneasca si va incepe sa combata la greu pe subiect dupa ce in 2012 PDL va pierde alegerile si UDMR va ajunge iar la guvernare cu USL. Iar va cere UDMR si iar va primi si Dl Bc va combate si va acuza ca cei cu care UDMR va guverna vor sa vanda Ardealul, asa cum facea Boc cand PDL era in opozitie iar PNLull lui Tariceanu guverna cu UDMR. Ipocrizie mare portocalie!!
  • -1 (1 vot)    
    Marko Bela se teme (Miercuri, 16 martie 2011, 22:55)

    mihaela [anonim]

    " pentru prestigiul Legislativului ". adica e mai bine sa nu ia Parlamentu Romaniei nici o atitudine... asa, e mai bine asa are dreptate Dl Marko Bela, nu luati nici o atitudine si ramaneti cu prestigiul de care vorbeste Dl Marko Bela.... si cine vrea zica ce-o vrea despre Romania, s-o calce-n picioare, voi nu cumva sa ziceti ceva sa ca afecteze prestigiul.... vai de prestigiul ala al vostru....
  • -2 (2 voturi)    
    saracul.... (Miercuri, 16 martie 2011, 22:59)

    alina [anonim]

    acest zis prim ministru,ardelean .....e gata sa-si vanda nu numai tara ci si sufletul numai sa ramana in functie.
    mic si la propriu si la figurat,incult si incompetent.
    stiu,multi care posteaza pe aici il iubesc.
    cine se aseamana se aduna
  • -3 (3 voturi)    
    Boc ?!?!?!?! (Miercuri, 16 martie 2011, 23:35)

    Zak [anonim]

    Cred ca nu ia dictat Basescu nici un mesaj pe tema asta asa ca "propagandistul in rezerva al PCR" si-a dat in petec cu o mare tampenie, cand este evident pentru tot orbul ca UDMR e la guvernare numai ca sa progreseze cu revendicarea teritoriala!
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo! (Joi, 17 martie 2011, 0:20)

    IDT [utilizator]

    PREMIERUL in functie (sic!) a REcrescut in ochii mei cu ultima interventie din Parlament! Trebuia sa le dea si mai rau peste bot (pentru USLAsi, nu e tot una cu boc!). Asta e opozitie? V-ati facut de ras si veti fi taxati chiar de alegatorii vostri, nefericitilor! Ati si uitat de motiune, tocmai voi, care ati bagat-o fortat pe gat pana si suporterilor? Nu va dati seama cat de penibili ati fost, nici dupa numarul celor care au "percutat" la comanda, astazi, in strada?! Asa va trebuie, poate si mai rau! Trebuie inventata o alta opozitie, ca voi nici sa simulati nu stiti. Care va fi urmatoarea nascocire a mogulilor ce vi se va impune ca tema de scandal?
    • -1 (1 vot)    
      prietene daca nu condamana nimeni chestia asta (Joi, 17 martie 2011, 2:32)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui IDT

      eu nu mai votez vu pdl oricat as vrea, eu unul sunt satul de aceasta curva politica care este udmr - intr-o tara normala minoritatile au consilieri in guvern nu ministri si in nici intr-un caz nu stau la putere 20 de ani fara intrerupere. udmr nici macar nu este partid este uniune deci cum de are loc in parlament? si cum de au ministri? zau asta este singurul motiv pentru care eu voi vota la urmaotarele alegeri usl sau pnl! multe succesuri udmr-ului sper sa-i vad pe toti trasi in teapa!
    • -2 (2 voturi)    
      S-au facut de rasul curcilor,opozitia, (Joi, 17 martie 2011, 8:47)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui IDT

      cu motiunea asta ... dar eu tot cu ei votez. Totusi este ceva de apreciat in pozitia liberalilor: faptul ca au venit cu ceva inedit, nesteptat, care i-a surprins pe PDL-isti.
      • +2 (2 voturi)    
        te referi la vadimism??? (Joi, 17 martie 2011, 11:00)

        excalibur [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        sau la genul de discurs de mahala tinut de chiulangiul-sef al vostru,
        halal ...