VIDEO Dezbaterea motiunii de cenzura: Crin Antonescu si Victor Ponta au amestecat discursul despre Codul Muncii cu referiri la declaratiile lui Viktor Orban despre Ardeal si papusa lui Avram Iancu spanzurata la Miercurea Ciuc: Viktor Obran, noul stapan al lui Emil Boc

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2011, 17:51 Actualitate | Politic

"In numele cui vorbiti atat de vesel aici? In numele efigiei spanzurate a lui Avram Iancu, despre care nu spuneti nimic ca sa nu-l deranjati pe Viktor Orban, noul dumneavoastra stapan", l-a intrebat liderul liberal Crin Antonescu de la tribuna Parlamentului, in timpul dezbaterii motiunii de cenzura pe tema Codului Muncii, pe un Emil Boc deja plecat din sala inca din timpul discursului lui Victor Ponta (anterior lui Crin Antonescu). Si liderul social-democrat a amintit, in discursul sau, despre declaratiile de marti ale lui Viktor Orban despre Ardeal: "Sa fie Ardealul cum a fost si natiunea ungara cum a fost".

"Ar fi bine ca ungurimea din Ardeal sa nu dureze doar 2-3 generatii, ci sa se mentina in continuare prin fluctuatiile generatiilor, in mod absolut normal, liber, lucrand pentru comunitate. Sa ne aducem aminte de stapanii Ardealului, de sotiile lor, care au fost un exemplu de toleranta, domnitorii Ardealului care au inteles ca Ardealul trebuie sa fie un pamant de solidaritate. Un lucru este foarte important: sa nu lasam steagul sa cada la pamant, pentru ca daca va cadea, cineva tot trebuie sa-l ridice. Trebuie sa predam generatiilor tinere capacitatea noastra intelectuala, forta noastra, credinta noastra, coloana noastra vertebrala. Este un mesaj de viitor, de speranta. Sa fie Ardealul cum a fost si natiunea ungara cum a fost. Asta va doresc din suflet", a fost mesajul transmis de premierul ungar Viktor Orban maghiarilor care au participat, marti, la manifestarile ce au marcat Revolutia de la 1848-1849, organizate de Partidul Civic Maghiar si de Consiliul National Secuiesc la Targu Mures.

Premierul de la Budapesta a mai aratat, in mesajul sau, ca poetul Sandor Petofi stia, in timpul Revolutiei maghiare, ca adevaratele batalii se vor da in Ardeal si ca forta maghiarilor este aceasta regiunea: "Petofi, cand a venit in Ardeal a stiut foarte bine ca forta maghiarilor de atunci o constituie Ardealul, ca ardelenii sunt coloana vertebrala a ungurilor. Petofi a scris ca fiecare picatura de sange a eroilor maghiari valoreaza aur. De fapt, Ardealul a fost luat de la noi de tarile si puterile care au avut un scop foarte bine definit, de a atata natiunile si de a desena niste granite la care ei sa fie in continuare puternici si dirijori. Acum aceasta lupta se duce prin pace, prin calm si intelegere, ca sa predam stafeta generatiilor viitoare".

In plus, cei care au luat cuvantul la manifestarea organizata la statuia poetului Sandor Petofi din Targu Mures au mai reiterat dorinta de autonomie a secuilor si au accentuat ca acele crezuri ale Revolutiei ungare din 1848 sunt inca valabile.

Luni, cu o zi inainte, locuitorii din Miercurea Ciuc, intre care si copii, luasera parte la un spectacol mai putin obisnuit in centrul orasului, organizat de Csibi Barna, unul dintre liderii organizatiei extremiste Garda Maghiara, eveniment in cadrul caruia o papusa care il reprezenta pe Avram Iancu a fost judecata si spanzurata, a scris Jurnalul.ro.

In cadrul "spectacolului" oferit de Csibi Barna, Avram Iancu a fost judecat de "un tribunal", fiind acuzat de crima impotriva umanitatii si genocid, iar in urma "sentintei" de condamnare la moarte prin spanzurare, el a fost spanzurat.

Vicepresedintele Parlamentului European, Laszlo Tokes, si presedintele UDMR, Kelemen Hunor, au condamnat, marti seara, actiunea tanarului din Miercurea Ciuc.


Citeste mai multe despre   






















4808 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    multumim (Miercuri, 16 martie 2011, 17:59)

    MirceaA [utilizator]

    multumim, luati loc, urmeaza Vadim Tudor
    • +9 (13 voturi)    
      timpul trece si noi cu drag motionam (Miercuri, 16 martie 2011, 18:47)

      observator felix [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Oare ce poate face opozitia in mod constructiv in Romania?Motiunea de azi si di scursurile arata cat au ramas de mult in urma, din toate punctele de verdere, PSD, PNL si care or mai fi ei...Lasa senzatia ca depun si ei o motiune ca sa mai treaca timpul de munca in salile parlamentului...
    • -6 (10 voturi)    
      MirceaA (Miercuri, 16 martie 2011, 18:54)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Va insealti domnule, urmeaza Viktor Orban si Csibi Barna ! Saraca tara, cu cetateni ca dumneata.
    • -1 (1 vot)    
      Cam tarziu (Joi, 17 martie 2011, 18:34)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Geoana s-a sesizat primul in privinta magariilor spuse de bozgorul Orban Viktor. Abia apoi s-a trezit Crin, Ponta inca dormiteaza, sa se lege de cele spuse de ungur la Tg. Mures.
  • +16 (20 voturi)    
    splendid discurs! (Miercuri, 16 martie 2011, 18:13)

    leopold [anonim]

    A facut cursuri intensive la a3 cu VC Tudor.Discursul nationalist nu tine loc de profesinalism.Jalnic..........Au visat cai verzi pe pereti si s-au ales cu un mare fas azi.
  • +16 (20 voturi)    
    Crineeee ne lasi! (Miercuri, 16 martie 2011, 18:13)

    nostradamus [anonim]

    Din fericire pentru romanii plurineuronali, cei doi pacalici au fost coafati iremediabil de hair-stilistul felix motanul si spre nenorocul lor, nici nu iese la spalat. Oricum promisiunile etnobotanice ale celor trei, vandute la pret de leac, nu mai prind decat la cei aflati in moarte clinica in raport cu legea. Sunt singurii care le mai consuma in speranta unei vindecari miraculoase. Si mai prinde la cateva mii de mononeuronali ametiti de betia trandaviei fara sfarsit si vietii indestulatoare pe seama prostilor care muncesc si platesc taxe. Despre unguri numai de bine. Vand aceleasi etnobotanice (autonomie etc) concetatenilor de-o etnie. Se vor trezi intr-o zi si vor realiza ca evul mediu la care tanjesc a apus.
  • -3 (9 voturi)    
    Doar extremisti... (Miercuri, 16 martie 2011, 18:14)

    panduru [anonim]

    ... de tipul lui csibi mai pot sa le arate politicienilor romani, indiferent de partid, cat sunt de penibili. Problema este ca ei nu inteleg nici macar in aceste conditii. Sper ca poporul roman sa inteleaga mai bine. Oare Crin Antonescu si cu Ponta nu se simt deloc vinovati pt aceasta situatie? politicienii romani nu pot sa dialogheze intre ei, pentru ca nu stiu care sunt mai "inteligenti". Nu-i nimic, lasa ca "stapanii Ardealului" ne vor mai da exemple de "toleranta", dupa cum au facut-o la Ip, Treznea, Moisei si multe altele. Oare cand o sa se trezeasca din ignoranta acest popor roman?
  • +12 (16 voturi)    
    Pontonescu (Miercuri, 16 martie 2011, 18:14)

    Mihai Pacepa [anonim]

    Un animal politic.USL adica fostii activisti PCR+fostii securisti care si-au facut Uniune.Si au doi vorbitori care sunt doar unul: Pontonescu canta, indiferent prin gura caruia dintre el,aceiasi melodie.Indiferent despre ce e vorba el ii injura pe Basescu si Boc.Oamenii acelasi numar de fiecare data.Starnesc rasul din ce in ce mai rar.S-au obisnuit oamenii cu ei.Doi clovni tragi-comici care repeta obsesiv aceleasi injuraturi obscene pe post de discurs politic .Ei reprezinta fata publica a Uniuni.Uniunea unor oameni cu biografii incarcate,cu mainile patate de jaful economiei nationale,cu istorii intunecate asupra averilor dobandite in anii 90,cu legaturi la fel de intunecate cu lumea interlopa,Uniti in frica ca a venit timpul sa plateasca.sa plateasca pentru crimele din decembrie 89,pentru jaful de dupa 89 si pentr dezastru in care au adus tara.Le este frica de Boc .Le este frica ca s-a nascut o noua generatie de oameni politici care impreuna cu patrioti din servicii si justitie au inceput marea deratizare.Sobolanii rosii din Uniune sunt disperati.....
  • +11 (15 voturi)    
    cred că Adrian Năstase (Miercuri, 16 martie 2011, 18:21)

    visio [anonim]

    își freacă mâinile de bucurie pentru cum le-a dat voie ungurilor să aibe plăcuțe bilingve; Băsescu nu trebuie să facă ceva în mod deosebit pentru a îi decredibiliza pe acești doi infanți, florarul si pontacul; reușesc ei singuri cu mult succes; cât despre unguri...ciora după gard, mălai visează; de regulă se alege cu pietre în cap...
  • +13 (17 voturi)    
    Da, masura duble, coane Ponta si Antonescu (Miercuri, 16 martie 2011, 18:21)

    Daniel [anonim]

    Vadim la balconul PRM a pus in practica exact aceeasi idee, doar ca in locul lui Avram Iancu era Basescu si Udrea.

    Atunci nu v-am auzit pe niciunul comentand.

    http://www.luju.ro/dezvaluiri/evenimente/metoda-mussolini-vadim-a-spanzurat-de-balconul-prm-manechine-cu-basescu-si-udrea-la-evacuarea-incercata-de-executorul-lucian-ezer

    De asemenea de cateva ori am vazut la grevele astea pe care le face psd-ul in zilele motiunii Basescu si Boc ca manechine agatate de streang.

    Nici atunci nu v-am auzit spunand nimic.

    Stiti definitia din dex a ipocritului, nu?

    IPOCRIZÍE ~i f. Caracter ipocrit; lipsă de sinceritate; fățărnicie; falsitate; duplicitate.
  • +18 (20 voturi)    
    . (Miercuri, 16 martie 2011, 18:22)

    flavioindy [utilizator]

    A fost Crin in Parlament? Sa nu uite domnu' cu pontajul sa-i mai adauge o prezenta.
  • +10 (12 voturi)    
    mrrrrrrr! mrrrrrrrr! mrrrrrrrrr! (Miercuri, 16 martie 2011, 18:26)

    ecarisajistul [anonim]

    Doi catei corciti de chiwawa dar cu pretentii si sperante de rottweiler. Hingherul (la propriu si la figurat) felix le va taia inevitabil din portia de media daca nu raman in dinti macar cu o bucata din turul pantalonilor lui base si boc. Mars la cotet!
  • +10 (12 voturi)    
    proasta crestere (Miercuri, 16 martie 2011, 18:39)

    sile [anonim]

    Agitarea spiritului revansard in secolul 21,in Europa democratica, in curs de constructie a unei uniuni puternice, mi se pare un semn de,hai sa zicem, proasta crestere.( o fi vorba oare doar de politicianism ieftin ??)
    In orice caz ma asteptam la mai mult de la un lider maghiar.
    Problema e ca un astfel de comportament nu face decat sa-mi schimbe si mie,un tip foarte tolerant,atitudinea fata de unguri in ansamblu lor,desi sunt convins ca exista destule minti luminate si in Ungaria care nu apreciaza astfel de discurs.
  • +6 (8 voturi)    
    Adevar (Miercuri, 16 martie 2011, 18:39)

    vercingetorix [utilizator]

    Hai ca a zis si un adevar: "ardelenii sunt coloana vertebrala a ungurilor". No ase, domnule draga!

    Cat despre "sa fie natiunea ungara cum a fost": e vorba de perioada asiatica sau de perioada nomada? Ca nu prea e clar!
  • +10 (10 voturi)    
    Delir (Miercuri, 16 martie 2011, 19:47)

    Marian [anonim]

    Crin delireaza, nu tine discurs.
  • +8 (8 voturi)    
    din păcate oamenii turmei politice actuale (Miercuri, 16 martie 2011, 20:09)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    din păcate oamenii turmei politice actuale din ţara noastră nu au nici educaţie şi nici pregătire oratorică
    Sfertodocţi înconjuraţi de lătrăi ?!
  • +8 (10 voturi)    
    Moţăiala de Cenzură a Uniunii ... (Miercuri, 16 martie 2011, 20:13)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Moţăiala de Cenzură a Uniunii chiulangiilor din Parlament: Antonescu şi Ponta ?!
  • +6 (8 voturi)    
    doi stupizi (Miercuri, 16 martie 2011, 20:38)

    cristian [anonim]

    Am inceput sa obosesc sa ii tot ascult pe idiotii astia doi, doi papagali aliati parca sa demonstreze cat de prosti poti fi ei impreuna.
  • +6 (8 voturi)    
    Se poate si mai jos! (Miercuri, 16 martie 2011, 21:14)

    Ardelean [anonim]

    ceea ce au rostit de la tribuna parlamentului pontapitecul si crinozaurul nu pot fi definite drept discursuri politice.a fost un numar de mahalagism cu care ne-au obisnuit cei doi ipochimeni care nu au depasit stadiul injuraturilor imunde in limbajul suburban cunoscut.doi adolescenti retarzi care se comporta de o maniera mai potrivita lumii necuvantatoarelor decat scenei pe care se joaca destinul unei natii.oamenii nespalati pe creiere de catre telediversiuni inteleg cursul lucrurilor...
  • -3 (7 voturi)    
    la fel si ei (Miercuri, 16 martie 2011, 23:05)

    simina [anonim]

    :)). si tu esti la fel ca el! ar trebui sa va luati amandoi de mana! sau ar fi mai bine sa iesiti amandoi din politica ca nu va duce capul la nimic! unu stie numai sa ranjasca(boc) iar unu stie numai sa trancaneasca precum o moara stricata(ponta)!
  • +6 (8 voturi)    
    x (Miercuri, 16 martie 2011, 23:06)

    x [anonim]

    vai tu antonescu! dar tu ce faci? tu te prefaci ca-ti pasa de binele tarii ca sa atragi lumea in jocul tau si apoi cand te vezi cu sacii in carutza nu-ti mai pasa de ei ci iti pasa numai de tine! prefacutule!
  • +6 (8 voturi)    
    parsiv (Miercuri, 16 martie 2011, 23:16)

    mimi de la btt [anonim]

    hai lasa-ne

    poate l-ai convis pe marele analist bogdan chireac
    a vorbit la a3, mai nou
    a obosit la irealitatea


    pe mine nu
  • +5 (7 voturi)    
    incompetenti (Miercuri, 16 martie 2011, 23:43)

    sorin [anonim]

    ponta si antonescu sunt cei doi incompetenti din Romania! astia nu stiu nimic altceva decat sa provoace scandal! nu imi vine sa cred ce a ajuns tara noastra
  • +7 (9 voturi)    
    stati acasa (Miercuri, 16 martie 2011, 23:44)

    gabi [anonim]

    usl, este o alianta de 2 bani! vor sa demonstreze ca sunt mai buni, dar niciodata doi bufoni nu sunt mai buni decat unul singur, impreuna vor face mai multe gafe
  • +9 (11 voturi)    
    De ce va mira? (Joi, 17 martie 2011, 0:25)

    IDT [utilizator]

    Da' ce nu amesteca ei? Acesti Lolek si Bolek ai Romaniei au inceput sa se creada mari lideri! Uita ca sforile de care sunt legati sunt rasucite si legate bine de tot de gaturile si membrele lor...
  • +5 (7 voturi)    
    Vai de capul lor (Joi, 17 martie 2011, 2:29)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca nici in plina criza nu reusesc decat fasiala asta, cand tara se va recupera economic, nu stiu ce vor face? Ghinionul pdl este criza economica internationala, ghinionul psd-pnl este ca alegerile vor fi tocmai cand tara va incepe sa creasca. Fiecare sa-si poate crucea.
    • +3 (3 voturi)    
      PDL mai are o sansa sa castige credibilitatea (Joi, 17 martie 2011, 10:10)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      In primul rand o curatenie de primavara in partid si inlaturarea "stelelor" (Videanu , Berceanu si coana Udrea ) si au sanse mari sa castige alegerile viitoare . Prin reforme PDL -ul isi are pana acum un merit ...dar acestea din urma nu sunt tocmai vazute si de restul maselor ci numai de publicul educat si nu usor influentabil (vezi Tv)
      Astea au fost spuse dinainte si de Dna Macovei .....si bine a grait .
  • +6 (6 voturi)    
    ASTA ESTE OPOZITIE? (Joi, 17 martie 2011, 8:51)

    Stelia [anonim]

    Doamne ce opozitie avem care dezbina pe romani intre romani,pe romani intre celelate nationalitati ,pe copii intre parinti,pe tineri intre batrani!Jalnic este acest papagal numit Antonescu....
  • +5 (5 voturi)    
    ardealu si uslasii (Joi, 17 martie 2011, 9:19)

    margelatu [anonim]

    discursul lui crin nu e o mostra de mahalagism, ci o chestie mult mai inspaimantatoare... El arata ca, de fapt, baietii astia nu s-ar da nici o clipa inapoi sa instige oamenii la ura nationala. O metoda sigura, mai ales in timp de criza: arati cu degetul spre altii, unguri, tigani, in cazul lui Hitler evrei, si zici: ei sunt de vina pentru toate necazurile voastre. sho pe ei!

    cei care ai scris mai sus si care se simt opariti de nush ce remarci ale nu stiu carui alt politician oportunist maghiar, probabil ca nu stiu sa aprecieze lucrul cel mai de pret pe care il avem: pacea.

    sa muncim noi cu seriozitate, sa furam mai putin, sa nu dam spagi si sa-i dam in git pe cei care dau, si Romania ar putea arata altfel.

    iar usl a dovedit ca nu s-ar sfii sa ne impinga intr-o porcarie de conflict doar ca sa le iasa lor la vot.

    sper ca poporul asta e mai intelept decit cred ei. cu toate ca e greu sa te opui fortei spalatoare la cap a moguliziunilor.
  • -2 (2 voturi)    
    A tunat si v-a adunat! (Joi, 17 martie 2011, 12:17)

    cristi [anonim]

    Cred ca ar trebui sa mananc 1 kg de lamai sa pot citi tot ce scrie aici.
    Toti sunt rai, numai COMANDANTU' face ceea ce trebuie si ceea ce este corect. El nu greseste, este cel mai curat si cel mai sincer, chiar daca se mai contrazice uneori in declaratii, dar asta nu conteaza. Noi avem incredere in el si sa se duca la naiba toti cei care indraznesc sa i se opuna.
    Daca ar fi sa ma intrebati pe mine, cred ca ar trebui eutanasiati toti cei care indraznesc sa spuna ceva impotriva lui, sau daca nu, macar sa-i bagam in puscarie. Cred ca asa am reusi sa scoatem la liman aceasta tara si Conducatorul ar putea sa-si puna in aplicare planul maret prin intermediul celor care sunt, cred, cele mai luminate minti ale acestei natiuni. Cand doamna Udrea va fi ajuns Prim-Ministru, dl Boureanu ministru de finante, Botis va fi facut erou national pt codul muncii, Talmacean ministru de finante si nu in ultimul rand, Andreea Pora ministru de extere, cred ca asa am mai avea o sansa.
    Pana una alta, asteptam ca opozitia sa-si dea demisia in bloc din Parlament, iar daca nu o vor face, vom initia un referendum ca sa vedem daca mai avem nevoie de ei.

    DOAMNE AJUTA!
  • +2 (2 voturi)    
    n-as spune... (Joi, 17 martie 2011, 12:25)

    egroeg [anonim]

    ca sunt un fan Boc,dar sa ne fereasca Dzeu ca Antonescu sau Ponta sa ajunga sa conduca aceasta tara,doi indivizi care profita de orice oportunitate sa ne arate ca si-au slefuit nivelul intelectual,unul prin baltile cu stuf de langa Tulcea,iar celalalt pe sub podurile din Franta .
  • +1 (1 vot)    
    cainii latra...ursul trece pe drum (Joi, 17 martie 2011, 19:49)

    Maria [anonim]

    Si mai aveti curajul sa spuneti ca faceti parte din opozitie..Nu sunteti in stare sa va concentrate asupra unui lucru sip e ala sa-l diisecati si sa-l supuneti atentiei si altora.Nu e de mirare ca se emuza totat lumea pe seama voastra.Nu sunteti demni de bagat in semana