Deputatul PDL Marius Spanu vrea o noua rubrica pe buletinele de vot, respectiv "nu votez pe nimeni"​

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2011, 14:28 Actualitate | Politic

Deputatul PDL Iasi Marius Spanu vrea ca pe buletinele de vot sa fie inclusa o noua rubrica, astfel incat cetatenii nemultumiti de candidati sa isi poata exprima neincrederea in clasa politica, relateaza Agerpres.

Deputatul Marius Spanu a declarat, in cadrul unei conferinte de presa sustinuta marti, ca va aduce un amendament viitoarei Legi Electorale intrucat, in prezent, multi dintre romanii care se prezinta in fata urnelor de vot nu au posibilitatea de a-si exprima neincrederea in clasa politica.

"Au doar doua variante: sa lase buletinul alb, insa multi nu faceau acest lucru de teama fraudarii sau sa voteze de mai multe ori, insa erau invinovatiti de prostie sau necunoasterea legii. O casuta in care sa fie scris "nu votez pe nimeni" sau "nu am incredere in nimeni" va arata intregii clase politice faptul ca trebuie sa se schimbe. Atunci, evident, alegatorii ne vor spune clar ce vor. Nimeni nu va mai arunca in curtea celuilalt acest esec, fie ca sunt de la PNL, de la PSD sau PDL", a spus parlamentarul iesean.

In opinia democrat liberalului, aceasta noua rubrica ar urma sa fie introdusa pe buletinul de vot de la alegerile locale din 2012 si va determina o prezenta mai mare in fata urnelor de vot.


Citeste mai multe despre   






















1050 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Rubrica aceea.... (Marţi, 15 martie 2011, 14:37)

    des [anonim]

    O sa fie si presedinte inca din primul tur de scrutin si prim ministru si o sa aiba si majoritate in parlament!
    • +4 (4 voturi)    
      Ar fi ceva! (Marţi, 15 martie 2011, 15:47)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui des

      Pentru voturile stranse de "nimeni" sa ramana locurile goale in parlament. La presedentie la fel: daca romanii il vor pe "nimeni" pe acest post sa ramane liber intreg mandatul respectiv.
  • +6 (8 voturi)    
    frumos (Marţi, 15 martie 2011, 14:44)

    nan [anonim]

    Mi se pare o idee super buna
    • -1 (1 vot)    
      nu intelegi smecheria - viseaza ei la asa ceva (Marţi, 15 martie 2011, 21:20)

      bb [anonim] i-a raspuns lui nan

      Inainte de alegeri partidele o sa scoata in public tot felul de lucruri urate, adevarate sau neadevarate despre adversari. Majoritatea o sa bifeze rubrica aia in loc sa voteze contracandidatii celor din PDL. Voturile valide vor apartine membrilor partidelor, si celor platiti sa voteze. Partidul care are mai multi bani ca sa plateasca indirect alegatorii(cu pungi cu faina/zahar, galeti...) va iesi cel mai castigat...deci PDL-ul castiga. Pana acum procedura era la fel, doar ca se spera ca "sila" alegatorilor fata de partide, sa determine ca acestia sa nu se prezinte la vot, ca sa conteze mai mult membrii de partid. Au vazut ca totusi lumea se prezinta la vot, si acum baietii incearca tot ce i-ar avantaja.
  • +7 (9 voturi)    
    de cand astept asta (Marţi, 15 martie 2011, 14:45)

    cristi767 [utilizator]

    Ar fi locul in care populatia sa dea cu adevarat palme politicienilor.
  • +5 (7 voturi)    
    In sfarsit.. (Marţi, 15 martie 2011, 14:49)

    Radu [anonim]

    Perfect de acord cu asta. Si reluarea alegerilor daca nici un candidat nu depaseste 20% din numarul voturilor valabil exprimate.
    • +4 (4 voturi)    
      cu conditia... (Marţi, 15 martie 2011, 15:13)

      _Rem [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      sa fie schimbati toti candidatii in cazul asta!
    • +4 (4 voturi)    
      Corect! (Marţi, 15 martie 2011, 15:17)

      corect [anonim] i-a raspuns lui Radu

      O initiativa buna.
  • +4 (4 voturi)    
    Si ceva in plus: (Marţi, 15 martie 2011, 15:13)

    AlinN [utilizator]

    Daca majoritatea va fi "nu am incredere" toti care sunt in partide actualmente vor fi automat lustrati. Astfel, noii politicieni vor fi altii decat astia de acum.
    • +4 (4 voturi)    
      da da (Marţi, 15 martie 2011, 15:23)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Asta sigur nu va trece de Parlament! :)))
  • +3 (3 voturi)    
    super (Marţi, 15 martie 2011, 15:57)

    adi [anonim]

    daca nu se aproba in parlament propunerea asta, macar sa fie supusa unui referendum, sigur ar trece si ar fi un formidabil instrument de curatire a clasei politice
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi un bun indice pentru clasa politica (Marţi, 15 martie 2011, 16:01)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Asa ar fi scoase la suprafata niste voturi de neincredere iar politicienii ar putea lua masuri
  • +2 (2 voturi)    
    mai bine (Marţi, 15 martie 2011, 16:05)

    ebaproasta [anonim]

    "nu-l regasesc pe candidatul preferat pe lista".
  • +2 (2 voturi)    
    Sustin ideea ! (Marţi, 15 martie 2011, 17:13)

    Alex [anonim]

    Cum a spus si cinva mai sus daca nici un candidat nu depaseste X% din numarul voturilor valabil exprimate sa fie scosi din viata politica !
  • +2 (2 voturi)    
    Hai ca deja visam frumos (Marţi, 15 martie 2011, 17:52)

    cristi767 [utilizator]

    Ma amuza comentariile de mai sus (aliniate cu al meu precedent). Din experienta ultimilor 20 de ani, stim insa ca politicienii nu isi taie singuri craca de sub picioare si nu au niciun fel de onoare.

    Ar fi un prin pas acceptarea amendamentului, urmand ca in timp sa facem pasi si spre mai multa normalitate cu masurile respective (daca numarul voturilor nule sunt peste x%, sa se intample y).

    Face cineva un joc de imaginatie: daca la alegerile din 2009 era optiunea asta in turul 2, cred ca numarul voturilor nule ar fi fost peste 33%
  • +2 (2 voturi)    
    ”eu cu cine votez?” (Marţi, 15 martie 2011, 18:35)

    gigi n [anonim]

    Excelenta propunere!Dar,cunoscuta fiind nesimtirea din politica romaneasca,o astfel de propunere nu are sanse sa fie adoptata.Ma gandesc insa ca aceasta rubrica ar cumula,de departe,cel mai mare numar de optiuni.
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI!!! (Marţi, 15 martie 2011, 18:59)

    Luke [anonim]

    Felicitari dle Marius Spanu!
    De cativa ani incoace am tot propus ideea asta unor oameni publici (online) insa nimeni nu a bagat-o in seama!
    Nu ma intereseaza paternitatea ei, ci faptul de a fi pusa acolo unde trebuie!
    Este cea mai buna solutie de a arata ca OAMENILOR LE PASA! Multi din cei ce voteaza nu o fac din nesimtire ci din lipsa variantelor (care by the way trebuie sa fie UNINOMINALE).
    Uninominalul adevarat trebuie sa intre in vigoare, altfel patim cum am vazut chiar in Iasi nu de mult cand dl profesor Miron (pe care il cunoasteti de la fac de Matematica cu siguranta, si pe care l-am avut profesor si eu acum vreo 15-20 de ani) a fost trecut pe pozitia 3 la PNL si eu am votat pt EL. Dupa alegeri dl Fenechiu pur si simplu l-a inlocuit (l-a scos de pe lista).
    Astfel eu mi-am dat votul pentru un OM si el a ajuns la un NEMERNIC!
    Uninominal pe bune PLUS "Nimeni" pe lista pentru fiecare categorie sunt baza pentru insanatosirea clasei politice!
    Sunteti un om inteligent si faptul ca ati avut CURAJUL sa sustineti aceasta idee spune foarte multe!
    Sunt sigur ca daca se va face un referendum pentru adaugarea acestei optiuni pe buletine, cu siguranta ca va fi un succes urias!
    Inca o data va FELICIT!
  • 0 (0 voturi)    
    vot alb (Marţi, 15 martie 2011, 20:53)

    liliana [anonim]

    Ma intreb care a fost reactia domnului deputat atunci cand ONG-uri au propus in legea electorala "votul alb" care se foloseste in Benelux si care are exact acest rol.
    Indiferent daca dumnealui crede ca a descoperit becul (sper ca la universitate nu plagiaza asa), este o idee care trebuie SUSTINUTA in conditiile in care nu si-o asuma nimeni
    Uite un test pentru politicianul roman...vrea binele sau vrea imagine
    • 0 (0 voturi)    
      ce va face sa credeti (Miercuri, 16 martie 2011, 10:07)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui liliana

      ca el crede c'a descoprit mersul pe jos ?!
      nu cred c'a emis o pretentie de patentare !:-)
      ong a zis bine, dar asta e si parlamentar, deci cu dreptul sa faca propuneri legislative in chiar forul legislativ. nu'i nimic rau, ba e bine c'o face.
      votul alb, ar putea exprimat pe buletin, ca: niciunul dintre candidatii propusi.
      mi se pare foarte benefic. ar obliga partidele sa consulte electoratul, inainte sa vare nume pe buletin.
      si obligativitatea ca acel catindat propus de partid, sa fie localnic, sa fi locuit cel putin in ultimul an pe teritoriul circumscriptiei, sa aiba buletin si acte de proprietate/inchiriere si confirmarea primariei c'a locuit si a platit impozit in localitate.
      nu ca acum, cand nastase e la mizil ( cel putin asta e in acelasi judet cu resedinta dela cornu), dolj, gorj, sau negoita din popesti leordeni la teliorman.
      si multi altii, din toate partidele.
      si ar mai trebui pus undeva, in constitutie, lege de functionare a parlamentului, ca, pentru legile majore, reprezentantul ales, senator sau deputat, sa consulte electoratul pe care il reprezinta.
      vot direct intr'o singura tura.
  • 0 (0 voturi)    
    Partidul Liber Muncitoresc (Marţi, 15 martie 2011, 21:24)

    Hubabaeba [anonim]

    Sa se puna o rubrica in care sa-i votam pe toti in abrevierea Partidului Liber Muncitoresc. Pentru asta chiar ar merita sa merg pana la biroul de vot.
    • 0 (0 voturi)    
      n'ar fi mai scurt-pcr ?! (Miercuri, 16 martie 2011, 10:16)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui Hubabaeba

      tot abreviat:-)
      dar, ca e intotdeauna un dar, n'ar dura mai mult de trei ziel si s'ar infiinta si un partid ca asta, cu ilici presedinte de onoare, pohta executiv, crin presedinte de consiliu de consilere a comitetului central, blaga secretar general si voiculescu catindat la pm.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 15 martie 2011, 21:58)

    stevej [utilizator]

    marele om politic spanu ar trebui sa elibereze camera de camin in care sta si care este platita de la stat in iasi..si sa faca ceva pentru iasi, decat idei de astea maretze
  • 0 (0 voturi)    
    si dupa vot? (Miercuri, 16 martie 2011, 14:41)

    bedexe [utilizator]

    ce se intampla?
    ce va reprezenta faptic votul pt "nimeni" ?
  • 0 (0 voturi)    
    vot de blam (Vineri, 18 martie 2011, 0:01)

    Erwin [anonim]

    Ideea nu este originala, vedeti aici:

    www.votdeblam.ro