Adrian Nastase: Conducerea PSD va avea o discutie cu Mircea Geoana

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2011, 7:59 Actualitate | Politic

Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, a declarat, luni, ca, din punctul sau de vedere, presedintele Senatului, Mircea Geoana, trebuie sa ramana in formatiunea social-democrata, insa ar trebui sa renunte la unele din initiativele care nu fac bine partidului.

El a anuntat ca, impreuna cu liderul PSD, Victor Ponta, si presedintele de onoare al PSD vor purta o discutie cu Mircea Geoana, asa cum s-a anuntat, pe marginea informatiilor discutate in sedinta Biroului Permanent National de saptamana trecuta, potrivit carora presedintele Senatului ar intentiona sa puna bazele unei noi formatiuni sau a unei noi platforme politice, scrie Agerpres.

"Sigur (ca vom purta discutia cu Geoana - n.r.). Asa s-a hotarat, dar probabil ca va trebui sa stabilim prioritatile din punct de vedere al interesului imediat. Deocamdata, avem chestiunea aceasta legata de motiune, maine (marti - n.r.) avem o intalnire pentru a pune la punct initiativa noastra referitoare la revizuirea Constitutiei. Am avut o intuitie corecta ca, la un moment dat va veni si aceasta perdea de fum din partea lui Traian Basescu. (...) Din punctul meu de vedere trebuie sa ramana (Mircea Geoana in partid - n.r.), dar eu cred ca ar trebui sa renunte la unele dintre initiativele acestea care nu ne fac bine", a declarat Adrian Nastase, la Antena 3.

Intrebat cum comenteaza faptul ca este inconjurat de aceeasi colegi de partid "care i-au vrut capul" in 2006, cand PSD il avea la conducere pe Mircea Geoana, Nastase a afirmat: "De data asta nu mai sunt inconjurat, atunci eram inconjurat. Cred ca am reusit sa scap atunci si am supravietuit. Viata politica e dura, inclusiv intr-un partid de stanga".

In martie 2006, Adrian Nastase, si-a anuntat demisia din functiile de presedinte al Camerei Deputatilor si de presedinte executiv al PSD, dupa ce a primit un vot de blam de la sefii filialelor partidului in "noaptea cutitelor lungi" de la Hotelul Confort.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

755 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ce înseamnă preşedinte de ONOARE ?! (Marţi, 15 martie 2011, 8:24)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Au Partidele din România ONOARE ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nastase se razbuna (Marţi, 15 martie 2011, 20:06)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Razbunarea-i arma prostului. Cam asta se nimereste la fix celor doi capi ai PSDului, Ponta si Nastase. Frica pe care o inspira o eventuala plecarea lui Geoana din partid ii face pe cei doi papagali sa retracteze "mazilirea" lui, care era de fapt o asa-zisa amenintare.
  • +1 (1 vot)    
    deh... tot basel e de vina (Marţi, 15 martie 2011, 8:28)

    haihui [anonim]

    cu psd la psiholog

    asa le recomand

    nu e declaratie a psd/pnl sa nu se pronunte numele marinerului

    penibil........

    ba, da, mai lasati-ne..
    • +1 (1 vot)    
      Tov. Nastase (Marţi, 15 martie 2011, 11:20)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui haihui

      Ameninta-l ca-l spui soacrei!

      O sa vezi ce cumintel devine =)) =)) =))
  • +1 (1 vot)    
    Ape tulburi prin psd (Marţi, 15 martie 2011, 8:59)

    Ali Star [anonim]

    Ehei, batrane Naste, duceti-va cu saru'mana la Gioana, rugati-l sa se potoleasca, sa nu mai umble cu chestii care nu fac bine partidului.

    Cred ca Gioana pune bazele unei noi formatiuni sau\si a unei noi platforme politice bazandu-se pe un curent din PSD.

    Daca tot ati facut praf partidul amestecandu-va cu PNL-istii

    -sa fim clari, nu cu LIBERALII-

    fiti fericiti ca Gioana va da po mana ajutor intr-u salvarea stangii.
  • 0 (0 voturi)    
    Sedinta de demascare (Marţi, 15 martie 2011, 9:02)

    Eliot Ness Amigo [anonim]

    Nea Nelu Iliescu se pricepe la demascari.El facea din astea cand era seful studentilor comunisti din RPR si mai trarziu s-a specializat la Moskwa in demascari cu federatia sovietica de box care avea sediul la Liubanca NKDV-KGB.
    Da si Geoana este o nuca tare.baiatul e scolit la Wasington deaia nu se intelege cu nelul scolit la Moskwa si nici cu Ady scolit la Stefan Gheorghiu sau Ponta scolit pur si simplu la Bucuresti.Neare stofa baietii.Si nici nu mai are Ady sa le dea la "consultanti" ca sa il sprijine .Ca a dat tot.Necolaiciuc CRF sa-i mai impace.
    • 0 (0 voturi)    
      Concluzia (Miercuri, 16 martie 2011, 11:19)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui Eliot Ness Amigo

      Concluzia este ca Geoana este mult mai competent sa conduca PSDul decat intreaga clica a actualei conduceri pusi in ordinea importantei lor, Nastase - Ilici - Tonta.
  • 0 (0 voturi)    
    Sobolanii parasesc... (Marţi, 15 martie 2011, 9:39)

    Tase Rotta [utilizator]

    Se scufunda corabia Nasty, deh e cam putreda!
  • 0 (0 voturi)    
    Intr-adevar (Marţi, 15 martie 2011, 20:12)

    Footake [anonim]

    Nu i-ar face bine lui Nastase, adevaratul presedinte al PSD, Richeliu al acestui partid, sa ii plece din PSD, Geoana si membrii care isi dau seama ca presedintia lui Ponta este regizata din umbra de Nepotu' Lu' TAMARA.
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana va ramane in PSD (Marţi, 15 martie 2011, 20:40)

    Miruna [anonim]

    Despre ce vrea Nastase sa discute cu Mircea Geoana..??Cat curaj poate sa aiba sa declare asa ceva..?Nu vede cat de caraghios este cand vorbeste tocmai el despre spaga din vami..??Nastase crede ca oamenii au uitat ca din cauza suspiciunilor de coruptie a pierdut prezidentialele din 2004..??E rusinos domnule Nastase ..
  • 0 (0 voturi)    
    VA E FRICA DE GEOANA CUMVA?! (Marţi, 15 martie 2011, 21:22)

    Teona [anonim]

    Dar ce mai Nasti..va simtiti cumva amenintati de Mircea Geoana..??!!Va e frica cumva ca o sa va ia procentele…??Nu sunteti voi in stare sa faceti ce a facut Mircea Geoana
  • 0 (0 voturi)    
    Care conducere??? (Miercuri, 16 martie 2011, 11:35)

    Hadrian [anonim]

    Cea care este numita sau cea care conduce PSD cu adevarat respectiv tu si Tatukul Ilici? Ar trebui sa-i fiti recunoscatori lui Geoana pt ca trage semnale de alarma atat in partid cat si in plan national pt ca este singurul mambru marcant al PSDului care mai vrea poate face ceva.