Sulfina Barbu (PDL): Romania ar avea nevoie de un premier din zona economica

de RFI     RFI Romania
Luni, 14 martie 2011, 10:39 Actualitate | Politic

Romania ar avea nevoie de un premier "din zona economica", a declarat la RFI deputatul PDL Sulfina Barbu, adaugand ca "s-a incheiat o etapa". Cea mai simpla metoda de inlocuire a lui Emil Boc in fruntea Guvernului este o demisie a sa, a spus parlamentarul democrat-liberal, precizand insa ca vorbeste "doar despre posibilitati".

Sulfina Barbu a afirmat ca subiectul premierului tehnocrat va fi discutat in PDL si in coalitie dupa motiunea de cenzura a Opozitiei, de miercuri, 16 martie.

"Vom discuta acest aspect in partid si in coalitie, dupa motiunea de cenzura. Punctul meu de vedere personal este ca s-a incheiat o etapa si urmeaza o noua etapa pe crestere economica si masuri economice, fara masuri dure de aici incolo, ceea ce presupune un profil de prim-ministru din zona economica, care sa ofere incredere si celor din mediul de afaceri si populatiei, dar repet, este punctul meu de vedere", a afirmat deputatul democrat-liberal.

Barbu a adaugat ca in prezent, majoritar este curentul care vrea un prim-ministru politic.

Surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca, la reuniunea PDL de duminica, premierul Emil Boc si-a anuntat candidatura pentru sefia formatiunii. Sursele au afirmat ca Boc nu va ramane premier pana la Congresul din 14 mai, urmand sa demisioneze dupa motiunea de cenzura privind asumarea raspunderii pe Codul Muncii. Boc nu a dat prea multe explicatii in legatura cu motivele pentru care intentioneaza sa obtina un nou mandat de presedinte PDL, mai spun sursele citate.

Citeste mai multe pe rfi.ro.


Citeste mai multe despre   






















1089 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    premier (Luni, 14 martie 2011, 11:04)

    AsmVax [anonim]

    Cum?
    Nu avem atatia experti cu cel putin trei facultati?
    • -2 (2 voturi)    
      Recunoasterea incompetentei ! (Luni, 14 martie 2011, 11:29)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui AsmVax

      :)))
      • 0 (0 voturi)    
        asa e.....incompetenta grasa..... (Luni, 14 martie 2011, 16:40)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

        dar o imbraca in poleiala frumoasa, sa nu sune chiar a incomptenta, dar tot aia e!! ca de era bun ca Prim Ministru nu-l schimba PDL, nici un partid nu-si schimba un Prim Ministru performant !!!!
  • +1 (3 voturi)    
    acum si-a dat seama? (Luni, 14 martie 2011, 11:09)

    sellerman [utilizator]

    cam tarziu totusi, dar mai bine mai tarziu decat niciodata; este evident ca prim-ministrul ar trebui sa vina dintr-o zona economica, asa ar fi trebuit sa se intample mai demult.....
    • -1 (3 voturi)    
      Din greseala in greseala spre ... (Luni, 14 martie 2011, 11:30)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      ... victoria finala :))))
  • -1 (1 vot)    
    Ce are nevoie Romania? (Luni, 14 martie 2011, 11:27)

    Vlad Tepes [anonim]

    Romania are nevoie ca sa se refaca lantul economiei rupt de PSD+PNL=Love.Veriga cu veriga trebuie refacut lantul economiei.Primul segment poate fi cel al intreprinderilor de stat grupate in Romarm.Astfel Romarm ar trebuii sa inceapa sa produca imediat : biciclete,scutere,ATV.drujbe. In acelasi timp in mod coordonat sa se urmareasca in vama importurile de acelasi tip.Si sa aiba grija de ele......
    Alo dni de la industrie ....cat de greu poate fi sa faci o bicicleta? In China le fac analfabeti de 16 ani ...sau un scuter.Cum se face un scuter ??Se ia un scuter si se copiaza .Se modifica ici colo ca sa nu arate la fel.Botis a spus bine Ridicativa si munciti cei lenesi.Se referea la puzderia de directori si ingineri sefi ,cercetatori si tehnicieni care fac NIMIC zilnic si se vaita ca statul nu are grija de ei sa le dea salariii ca sa isi cumprere si ei o bicicleta,un scuter,un ATV sau o drujba.....
  • 0 (6 voturi)    
    ha ha ha! Ce rost are, cand Boc stie ce trebuie (Luni, 14 martie 2011, 11:28)

    Bogdan [anonim]

    Daca nu raspunde la tel cu :" Da, sefu'!" nu are ce cauta la Guvern cat e Basescu presedinte. Asa ca ar fi doar o Marie cu alta palarie ...
  • +1 (3 voturi)    
    Mai avem putin! (Luni, 14 martie 2011, 11:30)

    Cui prodest?! [anonim]

    Prin Coalizarea opozitiei sub umbrela USL, s-a clarificat in sfarsit si posibila optiune de vot…nu mai poate PNL sa umble cu cioara vopsita in campaniile electorale si cu declaratii de fatada anti-PSD sa-si mai atraga voturile alegatorior care mai credeau in Liberalism. S-a terminat…cei intre 5% si 7 % din zona nucleului puternic de alegatori PN,... au disparut.
    PDL-ul trebuie numai sa faca 2 miscari esentiale pentru a castiga detasat alegerile:
    1. Realegerea lui Boc ca presedinte PDL, om politic care s-a demonstrate a fi cinstit si mai ales deschis catre reforma. Asa s-ar redeschide negocierile catre adoptarea unor criterii de integritate la nivelul partidului. In plus prin alegerea lui Boc ar avea sanse de promovare la nivelul conducerii PDL si oameni ca Monica Macovei, Preda, Voinescu...
    Boc ca sef al PDL ar consolida si sustinerea politica a unui premier tehnocrat... trebuie sa recunoatem ca prim ministrii si membrii guvernului trebuie sa fie mai mult competenti decat populari.
    2. Numirea unui prim ministru technocrat cu o echipa primenita in guvern, echipa care poate aduce mai multa logica in aplicarea masurilor legislative déjà adoptate. Primavara, pe fondul relaxarii solicitarilor la nivel energetic, ar putea fi asigurate resurse interne de lansare pe toate domeniile a investitiilor mult discutate si totodata accesarea fondurilor Europene. Administrare fondurilor de investitii si cheltuieli trebuie facuta cu mai multa logica & eficienta si considerabil mai multa transparenta (de fapt asta se si urmareste, printr-un primministru technocrat controlul asupra finantelor si programelor de investitii nu mai sunt accesibile Clientelei Politice). Prin aceasta manevra se poate controla obiectiv si competent orice masura ulterioara in beneficiul populatiei… nu mai vin taieri din venituri ci din taxe…
     TVA redus la produsele agricole primare din intern (cereal, legume, carne, lapte), cu effect in scaderea preturilor la alimente si diminuarea importurilor (si a
  • +2 (2 voturi)    
    Pesta Bruna USL (Luni, 14 martie 2011, 11:32)

    CIA [anonim]

    ROMANIA are nevoie ca Premierul actual sa fie ajutat de majoritatea guvernamentala la implementarea noilor legi adoptate.

    Fara aceasta implementare criza se va continua, este nevoie de FERMITATE si RAPIDITATE.

    Emil BOC singur nu poate face miracole, RENASTEREA ROMANIEI este la ora actuala in mainile PDL, UDMR, Minoritati si independentii lui OPREA.

    Nu va jucati cu focul dand apa la moara la PESTA BRUNA a USL
  • 0 (0 voturi)    
    cu siguranta... (Luni, 14 martie 2011, 13:16)

    lukas` [anonim]

    Nu -s foarte sigur daca Romania are nevoie de un premier din zona economica dar sunt absolut sigur ca Romania nu are nevoie de sulfina barbu.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi permit s-o corectez (Luni, 14 martie 2011, 13:52)

    Sile [anonim]

    Pe Dn-a Sulfina Barbu, Primul lucru de care avem nevoie e o lagislatie teafara incepind cu constitutia si de oameni cu acelas tip ce gindire s-o puna in aplicare.Degeaba aduci un dirijor bun la oorchestre de instrumentisti afoni si cu instrumente dezacordate.Nu sustin ca in Romanika nu au ramas destui oameni sanatosi la bibilica in stare sa puna tara pe drumul cel bun, dar deocamdata ei nu se pot manifesta din cauza cirdului de ciori vopsite care se pretind politicieni. O zi buna !
  • 0 (0 voturi)    
    Exprimare de Rromânia (Luni, 14 martie 2011, 15:32)

    Nautilus [anonim]

    Simpaticul nea Jiji ar fi răspuns, spiritual cum e el şi trecut prin Universitatea Ecologică, ce are de făcut în zona economică. Ea, cu Dan Voiculescu, cu Traian Băsescu, cu Victor Ponta, cu Crin Antonescu şi cu toţi muncitorii de la antenele 1, 2, 3 :))

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    pai... (Luni, 14 martie 2011, 15:35)

    nelutu [anonim]

    cand ai un geniu ca ioan nelu zis botis in zona, ce mai cautati alt premier? si in fond nici nu conteaza cine e premier...poate fi orice mascarici din zona base...